1874. N°. 110. Donderdag 17 September. 613te jaargang. Haven van Goes, Uitgifte van Grond in Erfpacht. BINNENLANDSCHE BERICHTEN. GOËSCHE De uitgave dezer Courant geschiedt Maandag, Woensdag en Vrijdag avonduitgezonderd op feestdagen. Prijs per kwartaal zoo binnen als buiten Goes 1,75. Afzonderlijke nommers 5 c. met bijblad 10 c. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van GOES brengen ter kennis van belanghebbenden, dat IVoens- dag, Vonderdag en Vrijdag, den 83, 24 en 25 deaer maand, het water in de Ha ven van Goes tot 0,61 Meter beneden het peil zal wor den afgelaten, wegens uittevoeren herstellingen aan de havenboorden. Goes, 15 September 1874. Burgemeester en Wethouders voornoemd, M. P. BLAAUBEEN. De Secretaris, HARTMAN. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van GOES brengen ter openbare kennis, dat door het BURGERLIJK ARMBESTUUR te GOES een adres is ingediend, om aan die instelling in erfpacht aftestaan al de gronden begrepen in de OosterschansKleins Schans, beleend in sectie B no. 325, den grond onder de arbeiderswoning no. 164 en tuin no. 165, voorts de punt gronds voor den koepel derheeren Van Voorst Va der, sectie B no. 1.99, en eindelijk de daarvoor lig gende vest, sectie B no. 163 en noodigen diegenen uitwelke tegen den afstand be zwaren mochten hebben, die aan hun college kenbaar te maken voor of op Zaterdag den 26 September a. s., zullen de het er anders voor gehouden worden, dat geene be denkingen daartegen bestaan. Goes, den 16 September 1874. Burgemeester en Wethouders voornoemd, M. P. BLAAUBEEN. De Secretaris, HARTMAN. GOES, den 16 September 1874. Uit Zeeland wordt het volgende aan de Nieuwe Rott. Ct. geschreven /Van minder algemeen belang en toch met een zeer groot belang verbonden, is een besluit van den Goeschen Gemeenteraad om de traktementen der hulponderwijzers op hun verzoek te verhoogen. Nie mand zal ontkennen, dat de onderwijzers in het al gemeen en de hulponderwijzers in het bijzonder, om meer dan eene reden, aanspraak hebben op betere bezoldigingen. De gemeenteraden zijn daarvan over tuigd en zoo zij het al niet waren, de nood dringt hier tot verhooging. Maar waarom moet altijd ge wacht worden tot de klacht opgaat der hulpbehoe venden 1 Als de gemeentebesturen vrijheid vinden verhooging toe te staan, als die gevraagd wordt, zelfs die billijk achten, dan kunnen wij niet be grijpen, waarom zij, in het belang van het onder wijs niet het initiatief nemen, in plaats van menige plaats lang onvervuld te laten of de fungeerende titularissen als het ware door liooger salaris te koo- pen. Telkens zien wij, ook in onze provincie, tal van vacaturen; telkens lezen wij besluiten tot ver hooging van traktement en telkens rijst de vraag bij ons, of de lust voor den onderwijzersstand niet zou worden aangewakkerd, of het onderwijs niet met meer opgewektheid zou worden gegeven, wan neer de Gemeentebesturen, die meest alle zeggen dat zij veel voor het onderwijs over hebben, in eens flinke bezoldigingen vaststelden, liever dan zich te laten bidden om nu eens ƒ25, dan ƒ50 meer te geven, die haar afgedwongen worden, schoon zij de billijkheid erkennen. De toestand der meeste Ge meentekassen kan hier niet als verontschuldiging gelden, daar men toch eindigen moet met die te bezwaren endan komt het er. Goes ver meerderde ook met kleine hoeveelheid telkens; het zou waarschijnlijk minder over gebrek aan of ver andering van personeel te klagen gehad hebben, als het voor eenige jaren gedaan had, wat nu eerst geschiedt. Wij prijzen het besluit, dat anderen ten voorbeeld moge strekken, maar kunnen den wensch niet terughouden, dat daar en elders het Gemeente bestuur overlegge, wat den onderwijzer toekomt, en dat het dus loyaal aanbiede, maar zich niet door dringende behoeften late afbedelen, wat in strijd is met de waardigheid èn van het Bestuur èn van den onder wijzerss tan d Het komt ons voor, dat deze redeneering niet geheel opgaat. Wij zijn 't met den schrij ver eens, dat den hulponderwijzers een flink traktement toekomt. Maar wat is een flink traktement? Het begrip daarvan hangt natuur lijk samen met de waarde van het geld, met de duurte der levensbehoeften en eigenlijk ook met de geschiktheid van den onderwijzer. De schrijver in de N. Rott. Ct. nu zou gewild hebben, dat in eens flinke bezoldigingen waren bepaald geworden om te voorkomen, dat telkens meer gevraagd en meer gegeven werd, iets wat hij in strjjd achc met de waardigheid èn van de besturen èn van den onderwijzersstand. Wij vragen, hoe is het mogelijk, een traktement, dat niet in de duizenden valt, vooraf zoodanig te bepalen, dat latere verhooging onnoodig is? En zoo dit mogelijk ware, zou dan niet ge durende langen tijd het traktement te hoog zijn Ue mutatie in 't personeel zou boven dien daardoor volstrekt niet voorkomen worden in de eerste plaats omdat de hulponderwijzers natuurlijk trachten eene hoofdonderwijzersplaats machtig te worden in de tweede plaats, omdat de gedurige verhooging hier en elders voorna melijk een gevolg is van gebrek aan hulponder wijzers. Al verhoogden de gemeenten nu plotseling alle onderwijzerstraktementen zoodanig, dat het salaris»flink"kon heeten, dan zouden het gebrek aan personeel en de mutatie evenzeer blijven bestaan, althans nog voor geruimen tijd, want de gemeenten, die zonder hulppersoneel zijn, zouden opnieuw aan 't loven en bieden gaan, zoodat al spoedig het flink" traktement weder zou moeten worden verhoogd, gelijk in alle be trekkingen, waarvoor de behoefte grooter is dan het aanbod. In tegenstelling van genoemden schrijver ge- looven wjj, dat de gemeenten goed handelen, wanneer zij geleidelijk verhoogen in verband met de behoefte aan personeel en in verband met toenemende verhooging van den prijs der levensmiddelen. Die weg komt ons zoo rationeel mogelijk voor, ook met het oog op de gebie dende noodzakelijkheid, dat de gemeentebestu ren rekening houden met de finaneiëele krach ten der ingezetenen. Wat speciaal Goes aangaat, gelooven wij, dat de bezoldigingen thans op eene hoogte zijn, dat zij, in vergelijk met andere gemeenten, flink genoemd kunnen worden. Aan iedere school is een hulponderwijzer met hoofdonderwijzers akte, die na den hoofd-on der wijzer de le per soon is op school en f 600 inkomen geniet; de overige hulponderwijzers met hoofdonder wijzers-akte, als ze er zijn, zullen f 550 genie ten; de hulponderwijzers, enkel met akte als zoodanig, krijgen nu 500. Wij herhalen 't, dat ook wij voor eene flinke bezoldiging van het onderwijzend personeel zijn, maar wij kunnen den wensch niet weerhouden, dat nu voorloo pig de geldquaestie wat op den achtergrond trede en het gehalte van het onderwijs, de geschiktheid van den onderwijzer meer en meer het onderwerp der algemeene belangstelling worde. Per telegraaf. Bij de opening der stembriefjes voor een lid der IIe Kamer in 't kiesdistrict Tiel is gebleken, dat waren uit gebracht 1773 stemmen, waarvan de heer mr. H. A. ridder Van Rappard (conservatieve ean- didaaf) 820 en mr. II. J. Dijckmeester (liberale candidaat) 817 stemmen op zich vereenigden en tusseben wie alzoo eene herstemming moet plaats hebben. De heer Wolbers (anti-revol. candidaat) had 124 stemmen. Na levendige en langdurige beraadslagin gen heeft de Kiesvereeniging Leeuwarden, te Leeuwarden, eergisteren avond den heer De Roo Van Alderwerelt opnieuw tot candidaat voor de Tweede Kamer geproclameerd met 31 stem men, terwijl op den heer Fransen Van de Putte, afgetreden Minister van Koloniën, 30 stemmen werden uitgebracht. In de buitengewone vergadering der provinciale staten van Noord-Holland is gis teren tot lid def Eerste Kamer, ter vervan ging van den heer De Dieu Fontein Verschuir Van Fleilo, verkozen jonkheer mr. D. Van Akerlaken. De Staats-Courant van gisteren bevat het programma voor de opening van de ver gadering der Staten-generaal op Maandag 21 September a. s. H. M. de Koningin heeft een gift van f 200 doen toekomen aan den Burgemeester van Amsterdam, ten behoeve der werklieden, die getroffen werden door den brand op het Bickerseiland. Aangaande de Tentoonstelling te Dord recht vestigen wij de aandacht onzer lezers op de volgende bijzonderheden. Door de Vereeni- ging tot ontwikkeling van den Landbouw in Hollands Noorderkwartier zijn meerdere booge prijzen uitgeloofd voor kalveren, de meeste en beste kenmerken hebbende van veel melkgevend ras, waarvan de bekroonde kalveren tot Zondag op de Tentoonstelling moeten blijven. Al het andere rundvee, de paarden, schapen en var kens worden enkel Vrijdag 18 September ten toongesteld, en dit is dus wel zonder twijfel die dag, welke onzen landbouwers het meest zal interesseeren. Maandag 21 September heeft de Harddraverij plaats. Te Dordrecht is een gedeelte der voer de landbouwtentoonstelling opgeslagen tenten door den hevigen storm, die Vrijdag nacht woedde, omver gewaaid. De tentoonstelling van landbouwwerktui gen, die deze week te Maastricht is geopend en vele bezoekers tot zich trekt, onderscheidt zich gunstig door de hoeveelheid en hoedanig heid der geëxposeerde voorwerpen. Onder de inzenders bekleedende Wed. Massee éjZoon alhier de eerste plaats. De heer Verschoor Van Nisse verzoekt ons te melden, dat het bericht in de verschil lende bladen en ook door ons opgenomen, aangaande het inloopen van een gedeelte van zijn in aanleg zijnden oesterput, sterk over dreven is; dat de schade zich slechts over een klein gedeelte uitstrekt, en dat het in den handel brengen zijner oesters van dit ongeval volstrekt niet afhankelijk is. Onze berichtgever, hierover gehoord, zegt, dat niet het in den handel brengen van oesters in 't algemeen van dit ongeval af hankelijk is, maar wel, gelijk ook in ons bericht staat, van ge speende oesters, doordien de put niet tijdig gereed zal zijn. De ofEcier van administratie 3e klasse J. W. Groeneyk, en de adelborst C. Moll, laatst behoord hebbende tot het eskader in Oost-Indië en van daar in Nederland teruggekeerd, zijn op non-activiteit gesteld. De miliciens der lichting van 1871, be- hoorende tot de verschillende compagnieën van het le en 2e reg. vesting-artillerie, die den 27n der vorige maand tot deelneming aan de oefeningen in het kamp te Zeist onder de wa penen zijn gekomen, zullen den 23n dezer we der met onbepaald verlof huiswaarts vertrekken. Als een bewijs van de steeds stijgende waarde der landerijen wordt gemeld, dat eene te Hasterdijken publiek verkochte zathe met de bijbehoorende landen heeft opgebracht /87,802, met de kosten van aankoop en overname om- COURANT. Gewone advertentiën worden a 10 c. per regel geplaatst- Geboorte-, huwelijks- en doodberichten en de daarop be trekking hebbende dankbetuigingen van 18regels a/1,-- Dienst-aanbiedingen, niet meer dan 4 regels bedragende en contant betaald 20 c.

Goessche Courant | 1874 | | pagina 1