RECHTZAKEN. BUITENLAND. Vraagpunten uil onzen lijd. staten, die iederen avond aan het hoofdkantoor op de Bloemgracht werden ingeleverdwaren op het oogenblik van den brand ruim 27,000 melis-brooden geheel voor aflevering gereed in voorraad terwijl in de droogstoven zich nog 60,000 brooden bevonden. Te Groningen zijn de ontwerp-statuten verspreid van eene op te richten broodfabriek. Het kapitaal is bepaald op 55,000, verdeeld in aandeelen van J 500 ieder. Men schrijft uit Batavia, 29 Juli: Bleef Fanglirna Folim tot hiertoe in zijn verzet volharden, daartoe aangemoedigd door Abdul Eacliman, die te Singapore eene verza meling heeft aangelegd van de jobs'orieven, die door vaderlandslievende personen uit Kotta Radja aan den Java-bode geschreven worden, Abdul Racliman zelf schijnt thans tot de over tuiging te zijn gekomen, dat Atchiu vruchteloos beproeven zou, langer weerstand te bieden. Bij de Regeering alhier zijn mededeelingen ontvan gen van onze consulaire agenten te Singapore en te Penang, volgens welke Abdul Rachman en Saïd IbrcJiim, in overleg met Fanglirna Fo lim, zich bereid hadden verklaard over den vrede te onderhandelen. Abdul Rachman wilde zich in persoon naar Atchin begeven, ten einde nader met Fanglirna Polim te spreken. Aan de consuls is geantwoord, dat zij zich met die kennisgeving te wenden hadden tot kolonel Pel. Dit bericht is ontleend aan bet Alg. Dagbl. van Ned. Indië. Volgens een telegram van ReuterIlavas heeft het te Genève vergaderde Congres, den bekenden brief van Victor Hugo beantwoordende, de hoop te kennen gegeven, dat de algemeene vrede zal mogen gevestigd worden zonder voor- afgaanden nieuwen strijd tusschen Frankrijk en Duitschland. Te Kissingen zou verleden week de steen ter gedachtenis aan prins Von Bismarck's red ding in den gevel van het huis van dr. Diruff geplaatst worden. Een der werklieden ontdekte daarbij een kleine beschadiging in een plint, en bij verdere nasporirigen vond men in een gras perk tegenover dat punt een spitsen kogel, dien men vermoedt, dat de kogel is, dien Kuilman op Bismarck heeft afgeschoten en die op het plint teruggestuit, in het gras is terechtgekomen. De Nurnberger Anzeiger meldt nog, dat prins Von Bismarck een paar dagen na den aanslag te Kissingen een ongeteekenden brief ontvangen had, waarin hij werd gewaarschuwd, niet te Ausbauch te komen, omdat men daar een tweeden aanslag wilde beproeven. De schrijfster verklaarde, dat haar man aldaar ondergeschikt ambtenaar was en wegens zijn liberale" ge voelens zeer veel van zijn »ultramontaanschen" chef te lijden had. Men zegt, dat de politie de schrijfster heeft ontdekt, en wel door dat zij den brief verzegeld had met haar manchet knoopje, dut van een bijzonder merk of figuurtje voorzien was. De Wekelijksclie geïllustreerde Cou rant, welke onder den titel van De Hollandsche Illustratie bij Gebroeders Bikger te Amsterdam ver schijnt en thans Iiaar elfden jaargang intreedt, wordt om haar overvloed en verscheidenheid van onderhou dende en nuttige lectuur,onder alle standen bijzonder gezocht. In rijkdom aan platen en portretten wordt zij door geen ander blad overtroffen, terwijl haar on begrijpelijk geringe prijs haar onder ieders bereik brengt. De verspreiding van deze Wekelijksehe geïllustreerde Courant is dan ook zoo alge meen, als weinige bladen genieten. Uit dien hooide vinden de adverlentiè'n, die zij opneemt, dan ook de ruimste bekendheid. KERKELIJKE ZAKEN ONDERWIJS. Beroepen te Kats, ds. W. Van Dis, pred. te Aalst. De te Wilhelminadorp beroepen candidaat, de heer Vetliake, die genoemde gemeente 11, Woensdag eens kwam bezien, hield des avonds te 7 uren in de kerk eene toespraak tot de gemeente over Matth, 16 15. Beroepen bij de Christ. Geref. gemeente te Co- lijnslaat, ds. C. Kuyper, pred. te Zegwaard. Aangenomen: het beroep naar diezelfde gemeente te Meliskerke (Walcheren) door ds. O. C. Doornbos, pred. te Axel. De Arrondissements-Rechtbank te Goes, heeft dd. 27 Juli de navolgende vonnissen uitgesproken, als: 1. A. P., zoon van Francoijs, 43 jaar, schoorsteenveger en scharenslijper, geboren en wonende te Goes, schuldig verklaard aan het moedwillig toebrengen van slagen en stooten, geenerlei ziekte of werkbeletsel hebbende ver oorzaakt; gepleegd onder verzachtende omstandigheden. Veroordeeld tot een cellulaire gevangenisstraf van acht dagen, en in de kosten van het rechtsgeding, desnoods invorderbaar bij lijfsdwang. 2. B. B.. zoon van Pieter, 33 jaar, arbeider, geboren te Hoedekenskerke, wonende te 's-Gravenpolder, be klaagd van moedwillige mishandeling; daarvan vrijge sproken, de kosten te dragen door den staat. 3. P. D., dochter van Kees, 33 jaar, herbergier, geboren en wonende te Wemeldinge, schuldig verklaard qqu het moedwillig aan iemand toebrengen van slagen en stooten, geenerlei ziekte of beletsel om te werken hebbende veroorzaakt, gepleegd onder verzachtende omstandigheden. Veroordeeld tot eene geldboete van acht gulden, subsidiair gevangenisstraf van drie dagen en in de kosten van het rechtsgeding, desnoods invor derbaar bij lijfsdwang. 4. C. D. Z. zoon van Jlarinus, 72 jaar, arbeider, ge boren te Yerseke, wonende te Krabbendijke, schuldig verklaard aan hoon, gepleegd onder verzachtende om standigheden. Veroordeeld tot eene geldboete van vijf tig cents, subsidiair, gevangenisstraf van een dag en in de kosten van het rechtsgeding, desnoods invorderbaar bij lijfsdwang. 5. C. L. zoon van Joseph, 35 jaar, arbeider, ge boren te Kemseke. (Belgie) wonende te St.. Jansteen, (Kapellebrug) beklaagd van eenvoudigen diefstal, daar van vrijgesproken, de kosten te dragen door den staat. 6. J. W,, zoon Apollonia, 50 jaar, arbeider, geboren te Hontenisse, wonende te Kruisdorp, gemeente Hon- tenisse, schuldig verklaard aan eenvoudigen diefstal, gepleegd onder verzachtende omstandigheden. Veroor- deeldtot eencellulaire gevangenisstraf van vijftien dagen, en in de kosten van het rechtsgeding, desnoods invor derbaar bij lijfsdwang. 7. G. v. O., zoon van Frans, 19 jaar, slachtersknecht, geboren en wonende te Kemseke, (Belgie) schuldig verklaard aan het moedwillig toebrengen van slagen en stooten, geeuerlei ziekte of werkbeletsel van meer dan 20 dagen hebbende veroorzaakt; gepleegd onder verzachtende omstandigheden. Veroordeeld tot een geldboete van acht gulden, subsidair gevangenisstraf van drie dagen en in de kosten van het rechtsgeding, desnoods invorderbaar bij lijfsdwang. De schorsing van L' bnivers, ziedaar het groote nieuws in Frankrijk. Het blad van Feuillot bevatte in een zijner laatste nommers een zoo groven aanval tegen het gouvernement van Serrano, die voor een moordenaar, godloo chenaar enz. werd uitgemaakt, dat de minister raad, gehouden onder presidium van maarschalk Mac-Mahonhet ultramontaansehe blad weder voor den tijd van veertien dagen heeft geschorst. Behalvezegt de considerans iu het besluit der schorsing dat dergelijk geschrijf tegen een gevestigd gouvernement de goede verstand houding met het buitenland bedreigt, doet zij ook te kort aan de waardigheid der Fransche pers." Deze laatste woorden getuigen van eene bezorgdheid van het gouvernement voor de waardigheid der pers, die werkelijk aandoenlijk is, maar eigenlijk niet behoort tot de plichten van eene regeering, aangezien de pers geene staatszaak, maar een particuliere is. Even als Mac-Malion en zijne ministers den Univers straffen, omdat hij zich leelijk heeft aange steld en de Fransche pers in diskrediet brengt bij het buitenland, zouden zij een industriëel, die slechte waar fabriceert, kunnen straffen, omdat hij de Fransche industrie bij het bui tenland in diskrediet brengt. Wat de schor sing van Veuillots orgaan betreft, wordt van liberale zijde beweerd, dat de regeering ver keerd gehaudeld heeft door aan dit blad een eer te bewijzen, welke het licht kan ontberen; de regeering zegt dat de Univers de waardig heid der Fransche pers grovelijk beleedigd heeft, doch zij vergeet dat de waardigheid der Fransche pers niet meer bezocht het re dactie-bureau van genoemd blad eenig in zijn soort". Door den Univers hare aandacht waard te keuren, heeft de regeering voigens het oor deel der republikeinsche partij aan het orgaan van Veuillot en aan dezen persoon zeiven on verwachts een gewicht verleerd, waarop hij niet kon hopen. Onhandig is de schorsing, en onpatriotisch tevens; wanneer men een verstandige en noodige daad verricht, welke door het gansehe land wordt goedgekeurd, dan bekommert men zich niet om de aan merkingen van enkele blaffers, die geen bijters zijn. Die daad de erkenning der Spaansche regeering was noodzakelijk gewordenen nu moest men de belangrijkheid er van niet verzwakken door er in te mengen de schor sing van een blad dat, gelijk een schorpioen, bezig is zich zelf te verslinden in zijne afzon dering. De maatregel op zich zeiven kan ech ter niet afgekeurd worden, zoodat de hier vermelde uitval slechts eea gevolg van wrok tegen het geschorste blad is. De République frangaise had op het artikel van den Univers een antwoord geleverd, wel gematigd wat taal en vorm betreft, maar juist niet welwillend voor de ex-koningin Isabella, zoodat ook het orgaan van Gambetta een dreigende waarschu wing beliep. De Minister van Justitie, ondervraagd naar de inhechtenisnemingen te Marseille en het proces-Bazaine, gaf te kennen, dat den pre ventief gevangenen te Marseille zekere verzach ting was toegestaan en deelde mede, dat het proces tegen de medeplichtigen van Bazaine den 14 September aanvangen en waarschijnlijk drie dagen duren zal. Te Sedan werden den 1 September alle hui zen versierd met vlaggen, waarvan de stok met rouwfloers was omwonden. Des morgens had in de verschillende kerken een lijkdienst plaats. Bijna alle winkelhuizen waren gesloten. Een onvoorzichtige daad van de Carlisten is oorzaak, dat men thaus weder meer de aandacht vestigt op de inmenging van Duitschland in de Spaanse/ie aangelegenheden. Zooals men weet heeft Duitschland twee kanonneerbooten naar de Spaansche wateren gezonden. Toen deze op hun reis naar Santander Quetaria na derden, waar de Carlisten hunne batterijen hadden opgeslagen, werden zij op eenige scho ten onthaald, welke door hen beantwoord wer den met 24 bommen in de stad te werpen. Het is te hopen dat de Carlisten nu wat voor zichtiger zullen worden, wil men ernstiger conflicten voorkomen. Intusschen rijst de vraag: wat zou Duitschland toch wel met deze tus- schenkomst voor hebben. Zou het geheel be langeloos een einde willen maken aan de onge regeldheden, die het geheele land van Spanje ondermijnen, öf zou er ook eigenbelang onder kunnen verborgen liggen? Dit is het, wat hier en daar wel eenige ongerustheid baart en dat waarschijnlijk ook daartoe aanleiding zal ge geven hebben, dat een Fransch correspondent van de Times de meening oppert, dat Europa gerechtigd, ja zelfs verplicht is Duitschland omtrent zijn bedoelingen inlichtingen te vragen. Of Europa hiertoe zal overgaan, is nog geens zins bevestigd; dat hierdoor evenwel velen gerust gesteld zoudeu worden, valt niet te betwijfelen. Uit Santander wordt gemeld, dat Zondag de Carlisten op den spoortrein geschoten heb ben in het denkbeeld, dat de Duitsche en Oos- temijksche gezanten er zich in bevonden. De machinist en de stoker zijn gedood. De ge zanten echter hadden hun vertrek uitgesteld. Het gerucht, reeds geruimen tijd in omloop, dat een voornaam lid van de Hngelsche aris tocratie voornemens was tot de roomsche kerk over te gaan, heeft zich bevestigd door de openbare mededeeling, dat markies Van Ripon grootmeester van de orde der vrijmetselaren en bezitter van 50,000 600,000) jaarlijk- sche inkomsten, zijn ontslag als grootmeester genomen had, wegens zijn overgang tot bo vengenoemde kerk dewijl zijne hoedanigheid als vrijmetselaar hem onder den ban der room sche kerk plaatste. De vrijmetselaarsloge heeft zich onder deze omstandigheden, waarvan geen voorbeeld be staat, tot haren vroegeren grootmeester, den prins Van Wales, gewend. Lord Ripon telt 47 jaren, werd lid van het parlement vóór ruim twintig jaren, (toenmaals als viscount Goderich) en als volbloed radicaal, later liberaal, en heeft hooge staatsambten bekleed. Hij was secre taris bij het ministerie van oorlog en bij dat van Indië, en in 1863 minister van oorlog als lord De Grey en Riponin 1866 werd hij minister van het Indische departement en in 1868, bij het vormen van het ministerie on der den heer Gladstone, president van den mi nisterraad. Hij is, om kort te gaan, (zegt de Timeseen der hoofden van den Engelschen adel, heeft hooge ambtsplichten vervuld en zou op nieuw tot de hervatting daarvan zijn op geroepen geworden. Zijne gevoelens bevorder den in alle geval feitelijk den gang der partij van vooruitgang en verlichting, en hij werd als een belangrijk lid der liberale partij be schouwd. Dit is de man, die, in het volle bezit zijner vermogens, zijne geestelijke en zedelijke vrijheid verloochent en zich aan de leiding van het R.-C. priesterdom onderwor pen heeft. De telegraaf uit Londen brengt een onaan gename tijding: de vier transatlantische ka bels zijn door een verschrikkelijken orkaan, die onlangs woedde, zoo zwaar beschadigd, dat de gemeenschap met New-York ten eenenmale is afgebroken. Volgens een later bericht is de vijfde kabel echter reeds in bruikbaren toestand, zoodat de gemeenschap nu reeds weder her steld is. I narezonden. Men behoeft in de maatschappij van onze da gen geen diepen blik te slaan om te ontdekken, dat er een geest van ontevredenheid en van malaise in heerscht, die zich niet alleen hij een enkelen stand vertoont, maar duidelijk hij en in iederen stand te bespeuren valt. Immers, er is in onze dagen een stand, die klaagt en altijd klaagt, dat de vruchten van den arbeid op verre na niet meer toereikend zijn om in de vermeerderde en duurder geworden behoeften te voorzien. Deze

Goessche Courant | 1874 | | pagina 2