1874. N°. 108. Zaterdag 12 September. 613te jaargang. KWEEKELINCE BEWAARSCHOOL. Patentreclit. Vertrek der brievenmail naar Oost-Indië BINiMENLAlMDSCHE BERICHTEN. GOESCHE COHRAVL. De uitgave dezer Courant geschiedt Maandag, Woensdag en Vrijdag avond, uitgezonderd op feestdagen. Prijs per kwartaal zoo binnen als buiten Goes f 1,75. Afzonderlijke nommers 5 c. met bijblad 10 c. Gewone advertentiën worden a 10 c. per regel geplaatst. Geboorte-, huwelijks- en doodberichten en de daarop be trekking hebbende dankbetuigingen van 1—8regels a/1,— Dienst-aanbiedingen, niet meer dan 4 regels bedragende en contant betaald 20 c. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van GOES brengen ter openbare kennis, dat aan de bewaarschool voor on- en minvermogenden eene plaats vacant is als KWMKK KIjIIVG E, op eene belooning van vijf en twintig gulden 'sjaars. Zij, dis daarvoor in aanmerking willen komen, kun nen zich aanmelden bij den Voorzitter der plaatselijke Schoolcommissie, den lieer mr. J. G. de WITT HAMER, aan de brug, wijk B no. 1685, vóór of op Vrijdag den 18 September a. s. Goes, den 11 September 1874. Burgemeester en Wethouders voornoemd, M. P. BuAAUBEEN. De Secretaris, HARTMAN. De BURGEMEESTER van GOES brengt bij deze ter openbare kennis, dat het voljaarskohier van het PA TENTRECHT voor deze gemeente (Suppletie-aanslagen) van het dienstjaar 1874/75, op heden ter invordering is gesteld in handen van den Ontvanger dier belas tingen, binnen deze gemeente. Goes, den 11 September 1874. De Burgemeester voornoemd, M. P. BLAAUBEEN. POSTERIJEN. Yia DEN HELDER, per Stoomschip Voor waarts," 18 September a. s. per trein van 7.21 'S morgens. GOES, den 11 September 1874. Generaal Van Swieten is gisteren avond ten half negen, vergezeld van den hem toege- voegden adjudant, kapitein De Boekper Hol- landsche spoor te 's-Hage uit Marseille aange komen. De verkiezing voor een lid der Tweede Kamer, die in het hoofdkiesdistrict Leeuwarden moet plaats hebben, doordien de heer De Roo Van Alderwerelt zijne benoeming tot majoor a. la suite van het 4de regiment infanterie heeft aangenomen, is bepaald op Dinsdag 29 Sep tember, en de herstemming, zoo noodig, op Dinsdag 13 October. De Tijd meldt, dat de bisschop van Haar lem op zijn feestdag uit 's-Hage een Regeerings- telegram ontving, waarin de Minister van Jus titie hem zijne gelukwenschen aanbood en tevens berichttedat het Z. M. den Koning behaagd had den bisschop het commandeurs kruis van de Eikenkroon te vereeren. Toen Woensdag 11. een rijtuig van Wil- helminadorp naar Goes afreed, geraakte door een of ander toeval het lamoen van den wagen los. Het paard ging door en rukte den koet sier uit het rijtuig, dat nu zonder bestuur van den weg af en in de haven reed. De heer, die in het rijtuig zat, verbrijzelde eene glasruit, klom uit en op het rijtuig en kwam door middel van aangebrachte hulp ge lukkig weer op den wal, zonder ander letsel, dan eenige lichte kwetsuren door het gebroken glas veroorzaakt. De koetsier schijnt zich ook slechts licht aan het been bezeerd te hebben. Wij vernemen, dat voor den ongelukkigen C. Vermeere f 10,000 is ontvangen, zoodat hij waarschijnlijk spoedig in het bezit zal zijn van kunstmatige armen en beenen. In de eergisteren gehouden openbare ver gadering van den Kaad van State, afdeeling voor de geschillen van bestuur, is o. a. ingekomen het Koninklijk besluit van den 28 Aug. 11., waarbij, op het beroep van het bestuur der wa- terkeering van het calamiteuse waterschap El- Iewoutsdijk en den calamiteusen polder Bors- selen en het polderbestuur van Borsselen, wordt vernietigd het besluit van Ged. Staten van Zeeland, betrekkelijk de vaststelling der jaar wedde van den ontvanger-griffier van den polder Borsselentevens secretaris-ontvanger van het bestuur der waterkeering. Voorts is behandeld een beroep van den Raad der gemeente [Jzendijke van een besluit van Ged. Staten van Zeelandwaarbij de goed keuring is onthouden tot het aangaan eener geldleening met de maatschappij voor gemeente krediet. Rapporteur de staatsraad Meeussen zijnde als gemachtigde van het gemeentebestuur opgetreden mr. E. L. Van Emdenadvocaat te 's-Gravenhage. Te Kats heeft zich eene commissie ge vormd, met het doel om aan de vele zieken aldaar, waaronder verscheidene met typheuse koortsen, soep, wijn, linnengoed en andere be hoeften uit te deelen. De commissie beschikt reeds over eene som van 159,90, door ver schillende personen bijeengebracht. Door de Kamer van Koophandel en Fa brieken te Middelburg is tot haar onder-voor zitter benoemd de heer mr. W. C. Borsius, ter vervanging van den heer A. H. G. Fokker overleden. Men schrijft uit Vlissingen dd. 9 Sept. In de maand Julij werden hier 6, gedurende Augustus 42 en in de eerste week van Sep tember 11 personen aangegeven als door rood vonk aangetast. Het getal overledenen aan deze ziekte bedraagt meer dan 20. Het karakter der ziekte is niet gunstig, terwijl er veel kin deren aan naziekten bezwijken. Het aantal der door andere besmettelijke ziekten aangetaste personen is niet groot. Een te dezer stede gevestigd geneesheer ont raadt ieder, die niet dringend hier noodig heeft, zich herwaarts te begeven, ten einde zich niet aan besmetting bloot te stellen en als over brenger daarvan naar elders te kunnen dienen. De Minister van Oorlog heeft ter kennis van de militaire autoriteiten gebracht, dat, wan neer voortaan onderofficieren en minderen zon der genot van reisgeld voor dienstzaken van Neuzen naar Vlissingen of omgekeerd moeten reizen, voor die reis door hen kan worden ge bruik gemaakt van den stoombootdienst op de Westerschelde, en dat voor het vervoer gewone passagebiljetten voor veren behooren te worden afgegeven. Op den 12 Mei, den dag van het Kro ningsfeest, werden aan een te Groede geboren kind van het mannelijk geslacht de namen van Z. M. den Koning gegeven. Korten tijd daarna stierf de moeder van het kind. De vader heeft dezer dagen door bemoeiing van een der in gezetenen van den Koninklijken Peet een Vor stelijke gift ontvangen. Op de vergadering door de Provinciale Vereeniging van Burgemeesters en Secretarissen in Zuidholland te houden op Dingdag 15 Sep tember, te Rotterdam, zullen o. a. behandeld worden de volgende voorstellen: Welke is de beteekenis van het woord „woon plaats" in art. 858 van het Wetboek van Bur gerlijke Rechtsvordering, bij krankzinnigheid van den verzoeker? Voorstel om zich te wenden tot de Hooge Regeering, met het verzoek, dat uit 's Rijks kas aan de burgemeesters en secretarissen pen sioen verzekerd worde. In welk verband staan de artt. 105 eu 131 tot art. 75 van het Burgerlijk Wetboek, met betrekking tot het woord woonplaats"? Tot juiste berekening van het bevolkings cijfer, vraagt men, f oe te handelen met min derjarige personen, elders dan in de gemeente van hun wettig domicilie woonachtig, en aldaar (elders) in het bevolkings-register ingeschreven en komende te overlijden. Over Gemeente- en Polderrecht. Door kiezers van anti-revolutionaire rich ting is de heer E. H. Kol, te Utrecht, can- didaat gesteld bij de verkiezing van een lid der Tweede Kamer in het hoofdkiesdistrict Tiel. De miliciens der lichtingen 1870, '71 en '72, van de regimenten infanterie, zullen den 14n a. s. de legerplaats bij Milligen verlaten en den 17n daaraanvolgende weder naar hun haardsteden worden gezonden. Ten vervolge op vorige berichten betref fende de kerkhofquaestie te Strijp wordt mede gedeeld, dat het lijk van den Protestantschen knaap Dinsdag ochtend te 5§ uren door de politie op de nieuwe, dus niet op de door de betrekkingen verlangdebegraafplaats is ter aarde besteldnadat van den Minister van Binnenlandsche Zaken een telegram was ont vangen dat de wet niet meer dan éene al- gemeene begraafplaats per gemeente heeft ver langd en de nieuwe als zoodanig is erkend. Door den vader van den overledene is bij deur- waarders-exploit de burgemeester voor de in zijn oog onrechtmatige zaak verantwoordelijk gesteld. Betreffende den brand te Amsterdam meldt men van gisteren nog het volgende 't Is te begrijpen, dat de hevige vuurgloed in den omtrek van het terrein de grootste ont steltenis te weeg bracht, en overal zag men de bewoners in allerijl met het in der haast bijeengegaarde goed de vlucht nemen. De Ei- landskerkin de onmiddellijke nabijheid der fabriek gelegen, was geopend, en daar werden vele goederen voorloopig geborgen. Toch is, zooals reeds gemeld is, geen enkel woonhuis door de vlammen aangetastde brandweer deed al het mogelijke om de vlammen tot de fabriek zelve te beperken. Gelukkig was de wind IJwaarts; anders had de brand een zeer groote uitbreiding kunnen erlangen. In het Westerdokwaaraan de achterzijde der fabriek grensde, voeren Dinsdagavond tal van schuitjes rondallen met toeschouwers gevuld. Zelfs zolderschuiten waren in gebruik genomen, om maar menschen te kunnen ver voeren. Op den Westerdokdijk stonden tal van toeschouwers: er heerschte een ongewone drukte. Vooral van de Dokzijde gezien, is de verwoes ting groot. Niets dan puinhoopen zijn meer over. Zelfs de steigers in het Dok zijn ter lengte van twintig meter tot op de waterlijn afgebrand. De hooge schoorsteen is door het vuur gespaard en verheft zich nog fier in de lucht. Een paar stukken muur en een deel van den gevel, ziedaar alles wat nog aan de fabriek herinnert. Heden avond gaven eenige brandspuiten de stoomspuit en de drjjvende spuit waterzoodat de nieuwe brandweer de handen vol heeft. Zooals reeds gemeld is, zijn honderden ar beiders zonder werk. De zoo vaak geroemde liefdadigheidszin onzer natie moge zich ook nu niet verloochenen, maar met wijsheid en liefde doenwat zjj kan en moet Het Handelsblad meldt nogdat de boeken en papieren, die zich in de fabriek bevonden, niet a'le konden gered worden. Volgens de

Goessche Courant | 1874 | | pagina 1