ZAAILAND, BURGERLIJKE STAND GOES, Overleden den 7, Cornells Potter, oud 29 den 8, Jan Pieter, oud 17 z. v. Robbert Mar' tinus Van den Boogert en Cornelia Haverhoek. OPENBARE VERKOOPING, op Vrijdag 11 September 1874, AFBRAAK, OPENBARE VERPACHTING op Donderdag den 24 September 4874, Op Donderdag den 8 October 1874, een sedert weinige jaren geheel nieuw in steen gebouwden en goed beklanten van geschiedenis en kunst, die onze stad sedert eenige dagen rijk is, heeft hem verklaard, dat nog niet alle hoop verloren is, en dat, als men eens een ander des kundige raadpleegde, de kosten van herstel wellicht minder zouden zijn. De archivaris heeft spr. tevens gezegd, dat hij reeds lang met den burg. in confe- jentie is geweest, om deze en gene zaak uit het archief van de hand te doen, ten einde daardoor een zooge naamd „potje" te formeeren, om de kosten der res- tarautie te dekken. Zoo is ten vorigen jare voor ruim 20 aan scheurpapier verkocht, zoo is een oude kist of kast voor SO a 40 van de hand gedaan. Dus doende konden de schilderstukken gerestaureerd worden, zonder de belastingschuldigen te drukken. Spr. hoopt daarom, dat burg. en weth. hun voorstel zullen in trekken anders zal spr. zich verplicht gevoelen tegen te stemmmen. De Voorzitter verklaart, dat burg. en weth. als het ware met looden schoenen tot hun voorstel zijn over gegaan en daarmede wellicht langer hebben gewacht dan de gemeente-wet toelaat. Zij hadden gehoopt, zooals de secretaris der rijks-commissie had doen ver wachten, dat de Minister op zijn besluit zou terug komen, doch tot heden is van den heer Victor De Stners niets vernomen. Burg. en weth. hebben ge meend, de zaak niet langer te mogen uitstellen. Wil de raad echter daartoe besluiten, burg. en weth. hebben er vollen vrede mede. De heer Fransen Van de Putte acht het eene on dankbare taak om een daad van Vandalisme te ver dedigen, en toch zal spr. dit moeten doen. De heer mr. De Witt Hamer heeft burg. en weth. als ondank baren afgeschilderd, omdat dezen de schilderstukken, die de vaderen als sieraad der raadzaal hebben aangebracht, willen van de hand doen. Maar die vaderen konden gemakkelijk laten schilderen, timmeren en versieren, daar zij de betaling aan het nageslacht overlieten, getuige de aflossing van de gevestigde schuld, waar onder de gemeente nu reeds 30 jaren gebukt gaat. Nu bezwaart spr. de uitgave van 400 minder, maar alle deskundigen waren het eens, dat, waar zij waatde hechtten aan de schilderstukken, ook de zaal geres taureerd moest worden. Het plafond zal eene groote uitgaaf vorderen om in de oorspronkelijke scherpte hersteld te worden en de wanden zullen eene groote verandering moeten ondergaan, wil de zaal een goed geheel worden. Die uitgaven acht spr. minder ge wettigd, niet uit ondankbaarheid jegens het voorge slacht, maar met het oog op de offers, die door de belastingschuldigen gebracht moeten worden. Het voorstel van burg. en weth. moge niet populair zijn doch men moet het eerst letten op het noodige en daarna op het schoone. Spr. zal zich intussehen niet rfegeu een uitstel van behandeling verzetten, doch moet opmerken, dat de doeken in waarde verminderen, en dat, indien er niets aan gedaan wordt, het stuk voor de schoorsteenpijp binnen een a twee jaren geheel vernield zal zijn. De Voorzitter wil nog den heer mr. De Witt Hamer eene inlichting geven, omtrent het gezegde van den archivaris, dat deze bezig was om een „potje" te maken. De archivaris is wellicht beter oudheid kundige, dan bekende met de gemeente-comptabiliteit. Al wat van de gemeente verkocht wordt, moet in de rekening verantwoord worden, zooals ook met de opbrengst van het scheurpapier en de kast geschied is, ten einde andere uitgaven te dekken. Burg. en weth. maken geen potjes en kunnen of mogen dit ook niet doen. De heer jhr. De Marees van Swinderen stelt voor geen beslissing te nemeu, maar die aan te houden tot bij de behandeling der begrooting voor 1875. Mogelijk blijkt vóór dien tijd, dat de kosten min der zullen zijn en men is dan ook bekend met den finan- ciëelen toestand der gemeente. Ook acht hij de res tauratie der zaal niet volstrekt noodzakelijk. De heer dr. Callenfels appuyeert het voorstel van den laatsten spreker. Het zou hem zeer spijten, als er houten paneelen kwamen op de plaats, waar nu de schilderstukken aanwezig zijn, dewijl die de prach tige raadzaal zeer zouden ontsieren. Zonder hoofdelijke stemming wordt nu besloten, het voorstel aan te houden tot bij de behandeling der begrooting voor 1875. VIII. Alsnu wordt gelezen een voorstel van burg. en weth., om hen te machtigen tot toevoeging van verschillende sommen aan de begrooting voor 1874, ten einde de kosten te dekken eter demping van het open vak der vest hij de Koebarrière. Dit voorstel wordt zonder beraadslaging of zonder hoofdelijke stemming aangenomen. IX. Aan de orde is de begrooting van het Gast huis voor 1875 met rapport der financiëele commissie. Overeenkomstig de conclusie van dit rapport wordt de begrooting zonder beraadslaging of hoofdelijke stemming goedgekeurd, in ontvang en uitgaaf op 12780.52 met een subsidie uit de gemeentekas van ƒ1278.94. Omtrent een denkbeeld der financiëele commissie tot conversie der inschrijvingen van het Gasthuis, zal door burg. en weth het gevoelen van het bestuur der inrichting worden ingewonnen. X. Eindelijk wordt behandeld een adres van de vier hulponderwijzers met akte als zoodanig: A. J. Vellekoop, P. A. Hubregtse, L. Heijboer en J. De Visser, houdende verzoek om verhoogiug hunner jaar wedde, zulks op grond der duurte van de noodigste levensbehoeften, de uitgaven aan pensioenfonds, hoof- delijken omslag, kleeding, boeken, contributie voor ver- eenigingen, waarvan zij lid moeten zijn enz., alsmede de hoogere jaarwedden, die elders verleend worden. De schoolcommissie vindt de argumenten zeer ge grond en zou het betreuren als de adressanten de gemeente verlieten, daar het allen flinke onderwijzers zijn, en, gesteld al, dat hunne plaatsen spoedig wer den vervuld, verandering in deze wellicht geene ver betering zoude zijn. De commissie adviseert daarom tot verhooging der jaarwedde met 50, en voor het behoud eener classificatie, ook tot gelijke verhooging voor de hulponderwijzers met akte als hoofdonder wijzer, terwijl zij tevens de toepassing daarvan op de hulponderwijzeres ook noodzakelijk acht. De financiëele commissie vereenigt zich geheel met het denkbeeld der schoolcommissie. Burg. en weth stellen eene wijziging voor der ver ordening, regelende de verdeeling en bezoldiging van het hulppersoneel bij de openbare lagere scholen in den geest der beide adviezen. Dit voorstel wordt zonder beraadslaging met tien stemmen tegen e'ene stem (die van den heer Quist) aangenomen. De openbare vergadering wordt daarna in eene met gesloten deuren veranderd. Ingezontien. Mijnheer de liedacteur Op mijn verzoek om meerder licht aangaande de wijze, waarop den hulponderwijzer Risseeuie alhier ontslag is verleend, heb ik thans van officiëele zijden het een en ander vernomen, waarin ook wellicht het publiek belang zal stellenen dat ik daarom bij dezen mededeel. In de onlangs daarover gehouden raadsvergadering hebben enkele raadsleden hunne stem doen hooren om al was het dan ook ter elfder ureden hulp- ouderwijzer zijn volle traktement te geventerwijl een hunner zelfs pogingen wilde aanwenden om den heer Risseeuw te verzoeken zijn aanvrage om ontslag in te trekken. Billijkerwijze zou men hebben kunnen verwachten, dat de burgemeester deze aanvankelijk gunstige stem ming in den raad hadde aangewakkerd. Het te gendeel had evenwel plaatsZEd.Achtbare beweerde er thans ook tegen te zijn, het geheele traktement uit te betalen en wel op grond van de minst genomen, zeer zonderlinge redeneering, dat de hulponderwijzer zich over die zaak tegen hem burgemeester, en in de courant zoo brutaal had uitgelaten. Die opmerking was voldoende om aan de geheele zaak den bekenden treurigen afloop te bezorgen. Was dan datgene, wat door de enkele betergezinde raads leden gewenscht werd, in stemming gebracht en ver worpen Neen! maar hiervan maken wij juist een griet' tegen den burgemeester. Wel weten wij dat genoemde raadsleden die stemming hadden kunnen eischen, in welk geval hun voorstel, althans bij on dersteuning van den burgemeester, hoogstwaarschijnlijk ware aangenomen, waardoor de geheele fout zou her steld geweest zijn, maar ongelukkig eischten die raads leden die stemming niet, zeker uit onbekendheid met hun recht in deze. Uit een en ander blijkt dus, dat we den treurigen afloop van dit zaakje niet alleen te danken hebben aan de weinige belangstelling in het onderwijs van een dorpsgemeenteraadmaar tevens aan de licht geraaktheid van onzen burgervader tenzij ook hier de fout aan den veldwachter te wijten ware. In elk geval is de jeugd van Driewegen de dupe. Ik eindig met den wenschdat ieder gemeente bestuur zich waehte voor dergelijke onverstandige, zoo niet willekeurige handelwijze tegenover zijn onder wijzend personeel. Driewegen 6 Sept. 1874. BOOGAERT. Wij verklaren hiermede het debat over deze aan gelegenheid gesloten, te meer p.u wij bemerken, dat de toeleg is, persoonlijk den burgemeester van deze zaak eene grief te makenterwijl het toch niet is tegengesproken, dat deze in den aanvang zich vóór de uitkeering ^an het volle traktement heeft verklaard. Van den aanvang dezer quaestie af hebben wij de aanleiding afgekeurd. Ook wjj vinden het onverde digbaar dat de bewuste korting heeft plaats gehad, maar 't zal moeten erkend worden dat de hulpon derwijzer evenmin de zaak heeft behandeldzooals 't meest wenschelijk was geweest. Het gold hier hoe men 'took beschouwe een gunstbewijs. Waarom heeft de hulponderwijzer niet gevolgd het voorbeeld van een zijner collega's uit eene naburige gemeente, die naar het schijnt, vóór zijn ver trek een beleefd verzoek tot behoud van traktement bij zijn burgemeester heeft ingediend Waarom heeft de bedoelde hulponderwijzer, toen de korting op hem werd toegepast, zich niet bij request tot den raad ge wend, in plaats van op hoogen toon terstond de zaak aan de groote klok te hangen Waarschijnlijk zou men dan overtuigd zijn geworden van het onbillijke der korting en de zaak ware ten voordeele cn van den hulponderwijzer èn van 't prestige van den raad afgedaan geweest. Dien wegheeft de hulponderwijzer niet ingeslagen; hij heeft er de voorkeur aangegeven in ons oog ten nadeele van zich zeiven en het on - derwijs de publieke opinie in te roepen, vóór hij het eerst voor de hand liggend middel gebruikte. Hij heeft als 't ware door intimidatie getracht het ge meentebestuur te brengen tot eene betaling, die hem eigenlijk niet verschuldigd was, waarvoor geene over eenkomst bestond en die in ieder geval een gunstbewijs zou zijn geweest. Of 't nu, na dit een en ander, na de houding van den betrokkene, overeenkomt met de waardigheid vau een Raad om zonder verzoek van den hulponderwijzer hem 't gekorte te komen brengen, achten wij minstens twijfelachtig. (Red.) VERKOOPINGEN VERPACHTINGEN. Datum. Plaats. Voorwerpen. Informatiën. 10 Sept. Goes, Panden, Leenbank. 11 Nisse, Schaapherdersbedrijf, Pilaar. 11 's-Heevenhoek, Afbraak, mr. v. Dam. 18 's-Hr.Abtsk., Schapen etc., Pilaar. 19 Rotterdam, Land, v. d. Berg. 24 Krabbendijke, Verp. Land, Kakebeeke. 8 Oct. Krabbendijke. Korenmolen, Kakebeeke. 285e STAATS-LOTERIJ. 5e kl. Prijzen van 100 en daarboven. Negende lijst. No 8115 15,000nos. 1193,2284 en 11950, ieder 400; nos. 547, 3941, 4435, 8623, 11251, 12480 en 17316, ieder /200: nos. 7630, 8069, 8544, 11520, 11878 en 14360, ieder 100. van 7 tot en met 9 September 1874. Al^VKRTENTIfiN. Heden overleed, tot onze diepe droefheid, onze geliefde en veel belovende zoon JOHANNES, in den jeugdigen leeftijd van 22 jaren en 5 weken na een geduldig en langdurig lijden. De Heere, die goed is, sterke ons in dit voor ons zoo treffend verlies. wllhelminadorp, C. ViN NOORT. 8 Sept 1874. M. J. Van NOORT— Kakebeeke. des voormiddags te 10 uren, ten verzoeke van J an He XV it te 's-Ileerenhoekin de gemeente 's-Heerenhoek op het plein over de kerk aldaar, van eene groote partij als: PLANKEN, RIBBEN, BALKEN, LATTEN, STEEN, PANNEN, enz., enz. Informatiën te bekomen ten kantore van mr. VAN DAM, te Goes. des namiddags te 2 uren, in de gemeen teherberg^te Krabbendijke, van 1, 41, 33 Meet. gelegen in den Maagspolder van Krabbendijke, bekend sectie B no. 7 aankomende het BUR GERLIJK ARMBESTUUR aldaar. Informatiën ten kantore van den Notaris KAKEBEEKE, te Goes. des morgens te 11 uren, in de gemeente- herberg te Krabbendijkezal de daartoe gerechtigde eerste hypothecaire schuld- eischer, door het ministerie van den Notaris A. KAKEBEEKE Jz., geves tigd te Goesin het openbaar aan den meest biedende ten verkoop aanbieden.- urn daarbij staandmedo geheel nieuw l"1 t gebouwd, W oonlniis en gevolgen, staande in de gemeente en bij het dorp van Krabbendijkemet het recht van opstal op 19 Aren, 50 centiaren Grond, a f 25, sjaars, behoeve de Diaconie van Krabbendijke, bekend sectie C numeris 61 0 en 611. Inlormatiën ten kantore van den Notaris KAKEBEEKE

Goessche Courant | 1874 | | pagina 3