1874. N°. 107. Donderdag 10 September. 614te jaargang. HET NIEUWE MINISTERIE. 60ESGHE (31BI VI. De uitgave dezer Courant geschiedt Maandag, Woensdag en Vrijdag avond, uitgezonderd op feestdagen. Prijs per kwartaal zoo binnen als buiten Goes ƒ1,75. Afzonderlijke nommers 5 c. met bijblad 10 c. Gewone advertentiën worden a 10 c. per regel geplaatst. Geboorte-, huwelijks- en doodberichten en de daarop be trekking hebbende dankbetuigingen van 1—8 regels a 1,— Dienst-aanbiedingen, niet meer dan 4 regels bedragende en contant betaald 20 c. POSTERIJEN. Staat van brieven, verzonden door het Post kantoor te Goes, waarvan de geadresseerden op de plaats van bestemming onbekend zijn. Over de le helft der maand Augustus 1874. 1. De Keizer, te Amsterdam. 2. T. De Jonge, te Iiloetinge. 3. C. Brandt, te Ovezande. 4. K. Van Hilgersberg, te Overschie. 5. Vogelenzang, te Rotterdam. 6. Janna Schipper, te Wolf aartsdijk. Van de hulpkantoren-. KLOETINGE 7. Pieter Zwartewater, te Amsterdam. KRABBENDIJKE: 8. Jacob Van Stijn, te Krabbendijke ii. Onze nieuwe Minister van Financiën, de heer Van der Heim, heelt nog geen eigenlijk gezegd politiek verleden achter zich. Intusscben heeft hij zich steeds doen kennen als tegenstander van hen, die de macht van den Staat bij de gees telijkheid zouden willen overbrengen, m. a. w. hij was steeds anti-clerieaal. Ook schijnt hij ofschoon tegen leerplichtvoorstander van de neutrale school te zijn. In verschillende admi nistratieve betrekkingen heeft hij groote onder vinding op financieel gebied opgedaan. Hij schreef verschillende brochures over belastingza ken en naar alle waarschijnlijkheid kunnen de liberalen het best vrede met hem hebben. Hetzelfde geldt van den nieuwen Minister van Buitenl. Zaken, den heer Van der Does De Willebois, een Katholiek. Tot dusverre Com missaris des Konings in Limburg, heeft ook hij geen politiek verleden achter zich. Er valt dus weinig van te zeggen, maar in de omstandigheid dat de ultramontaansche bladen weinig tevreden zijn met zijne optreding als Minister, meenen wij een waarborg te zien, dat ook hij tegen stander is van clericalen invloed in Staatsaan- gelegenheden, en als hij op 't gebied der diplomatie dezelfde bekwaamheden meêbrengt, die zijn voor ganger bezat, dan kunnen wij ook hem zonder wantrouwen begroeten en zijne daden afwachten. De Ministers van Oorlog en Marine uit het vorige ministerie zijn aangebleven. Reeds vroe ger zeiden wij: ze zijn nu of ze waren vroeger niet op hunne plaats. Kaar onze meening bestaat er collectieve ministeriëele verantwoordelijkheid maar we meenen juist daarom uit hun aanblijven te mogen afleiden, dat het nieuwe ministerie neiging toont om in liberalen geest te regeeren. Als wij alles wel beschouwen en het vrij ge mengd personeel van dit ministerie nagaan, dan is bijkans geene andere opvatting mogelijk. Het ministerie toch treedt dp, terwijl geen eigenlijk gezegde regeeringspartij bestaat. De anti-revo lutionairen toonen zich, bij monde van hun leider, weinig tevredende clericalen verhelen hunnen wrevel niet, nu de heer Heemskerk hunne hulp schijnt te versmaden. Waar moet dit ministerie steun vinden, zoo 't niet in liberalen geest regeert? Een anderen weg op te gaan, zou 't begin van het einde zijn. Wij erkennen, dat de eerste daden van het ministerie argwaan inboezemen. De haastige wederbenoeming van den in Juni jl. ontslagen directeur der landsdrukkerij, waardoor men den constitutioneelen vorst een zonderling figuur doet maken, en 't vorig ministerie in 't aangezicht wordt geslagende bevordering van den heer DeRoo, denijverigen mede-af breker van 5t vorig ministerieonmiddellijk na de aftreding van dit laatste, 't zijn een paar feiten, die te denken ge ven, maar die, hoewel naar onze meening aan stoot gevende, en den schijn van partijdigheid op de ministers ladende, toch de eigenlijke liberale beginselen niet raken. In ieder geval komt het ons voor, dat we te doen hebben met een ministerie, dat den in vloed van het clericalisme, zoowel protestantseh als ultramontaanse!!, niet zal bevorderen. En dit zou in den tegen woord igen tijd reeds veel gewonnen zijn, omdat daardoor voor altijd de conservatieve fractie van de clericalen zou ver vreemd worden en genoodzaakt zou zijn zich aan te sluiten bij de liberalen, zoo dikwijls deze geroepen werden tegen de overmeestering van den Staat door de Kerk ten strijde te trekken. Eu ofschoon wij dan ook niet alle Ministers met vertrouwen begroeten, al vreezen wij de onstandvastigheid van een Heemskerk, de anti schoolwet-neigingen van den heer Van Lijnden al zien wij niet zonder bekommering onze groote Indische belangen in handen van iemand, die er niet van op de hoogte kan zijn, - in de gegeven omstandigheden, nu de liberalen door eigen on handigheid, door eigen verdeeldheid het veld hebben moeten ruimen, nu gelooven wij met dit ministerie voorloopig vi-ede te kunnen hebben. Wij liberalen kunnen getroost afwachten wat de tijd zal brengen. Wij behoeven geen onver schillige toeschouwers te zijn, want de macht der meerderheid is nog altijd aan onze zijde en op gegeven oogenblikken, als datgene, wat ons dierbaar is, bedreigd wordt, kunnen wij nog ge noegzame macht ontwikkelen en krachtig optre den om het gevaar af te wenden. Ons voegt dus bij kalme berusting de noo- dige waakzaamheid. Wij mogen geene oppo sitie voeren quand-même, maar ook geene con- cessiën doen. Wij hebben toe te zien, dat onze grondwettige rechten en vrijheden, de wetten die ons dierbaar zijn, niet worden aangerand; wij hebben te waken, dat hunne werking in het volksleven ongestoord voortga. Een tijd van actief liberalisme, van scheppende kracht in onzen geest, verwachten wij in den eersten tijd niet, maar wij verwachten evenmin, dat het geluk ken zal ons in eene teruggaande richting te voeren. De tijd der parlementaire werkzaamheid is nabij. Weldra zullen wij het nieuwe ministerie aan het werk zien. Mochten wij ons bedriegen, mocht het ministerie zijn heil zoeken in toege ven aan de eischen der clericalen en anti-school wetmannen, welnu-, de tijd tot bestrijding zal dan geboren zijn, tegelijk met de noodzakelijk heid, dat al wat liberaal is zich vereenige tegen éen gemeenschappelijken vijand. In beide gevallen moet, dunkt ons, de tegen woordige verandering leiden tot verbetering 8IMMEMLAMDSCHE BERIC HTEN. GOES, den 9 September 1874. De Centrale Kiesvereeniging te Tiel heeft tot candidaat voor het lidmaatschap der Tweede Kamer geproclameerd mr. H. J. Dijckmeester, procureur te Gorinehem. De liberale kiesvereeniging Vooruitgangi te Amersfoort, heeft tot candidaat voor de Tweede Kamer gesteld mr. II. Verloren Van Themaat, raadsheer in het Provinciaal hof van Utrecht. De telegrafist D. P. Rinders alhier is, met 1 October aanstaande, verplaatst naar Am sterdam de telegrafist A. P. Verhoef met dat tijdstip van Amsterdam naar Goes. Afsluiting der Kasboeken en Restantenlijst bij de Coöperatieve Voorschotvereeniging en Spaarbank te Goes, voor de maand Augustus 1874. ONTVANGSTEN Reservefonds1278,33® Storting aandeel- S088,23 Terugbetaling op schuldvordering - 26992,92 Interesten daarvoor en ger. interest - 1925,73 Opgenomen gelden- 32943,19 Onkosten Nihil Gezamenlijk bedrag - 71228,40» UITGAVEN: ReservefondsNihil. Terugbetaalde aandeelen 431,19 Verleende Voorschotten - 56552,45 Terugbetaalde interesten - 17,91 Terugbetaalde opgenomen gelden - 11811,15 Interesten van opgenomen gelden - 69,64 Onkosten- 88,17 Gezamenlijk bedrag- 68970,51 Kas-saldo 2257,89» De Middelburgsche Courant bericht, dat de te Kats heerschende ziekte nog altijd voort woedt, dat eenige volwassen personen gestorven zijn en de openbare school voorloopig gesloten is. - De heer W. J. Sprenger is, onder de ge wone bepalingen van onderboorigheid, erkend en toegelaten als consulair agent van Grieken land te Middelburg, voor Zeeland. Men meldt uit Bath Vorderden de werk zaamheden aan de nieuwe uitwateringsluis van den Reigerbergsehen polder in den beginne naar den zin der aannemers, thans is bet duidelijk te zien, dat het werk niet op den bepaalden tijd kan klaar zijn. Mochten er veel najaars- buieu komen, dan wordt bet plaatsen van een locomobile noodzakelijk. Men schrijft ons uit Ellewoutsdijk 7 September 1874: Het aantal ongelukken met zoogenaamde stroosnijders werd bier heden weder met één vermeerderd. Het elfjarig zoontje van den land bouwer A. Vroegop geraakte, terwijl anderen met genoemd toestel aan bet werk waren, zoo danig met de linkerband tusscben de raderen van bet werktuig beklemd, dat bet onderste gedeelte van den middelvinger verpletterd werd, waarvan men dan ook het eerste lid beeft moeten afzetten. De andere vingers kregen slechts weinig of geen letsel. De zaak is dus betrekkelijk nog al gelukkig afgeloopenmaar men bedenke toch steeds, dat voorzichtigheid bij bet gebruik dier overigens nuttige werk tuigen noodzakelijk is, en dat men kinderen, die er volstrekt niet bij noodig zijn, van der gelijke werktuigen behoort verwijderd te houden. Van wege de //London, Chatham and Dover Railway-Company" is een onderzoek ingesteld te Sbeerness met betrekking tot de uitbreiding dier spoorweglijn. Het doel daar van zou wezen om een nieuwen verbindings weg met het Vasteland te openen over Vlis- singen en Sbeerness. In laatstgenoemde plaats is besloten tot den bouw van een groote es planade. Dagbl Gisteren nacht is Amsterdam door een groote ramp getroffen. De Amsterdamsche stoom-suikerraffinaderij Java, van de firma Kooij, in de groote Bikkerstraat, is geheel in de asch gelegd, met de daarbij beboorende bijge bouwen, loodsen enz. Tien minuten vóór 1 ure ontdekte de nacht portier brand op den lompenzolder, waar drie mannen met kaarslicht werkten en in zeer korten tijd stond alles in laaie vlam. Dadelijk waren de bandspuiten op bet ter rein, en de pompiers klommen als katten tegen de ramen op. Spoedig volgden twee stoomspuiten der brand weer en de stoomspuit der marine. Minder dan tien minuten (zegt bet Handels?

Goessche Courant | 1874 | | pagina 1