1874. N°. 105. Zaterdag 5 September. 61ste jaargang. «OESCHE COURANT. B1NNENLANDSCHE BERICHTEN. De uitgave 'lezer Courant geschiedt Maandag, Woensdag en Vrijdag avond, uitgezonderd op feestdagen. Prijs per kwartaal zoo binnen als buiten Goes 1,75. Afzonderlijke nommers 5 c. met bijblad 10 c. Gewone advertentièn worden a 10 c. per regel geplaatst. Geboorte-, huwelijks- en doodberichten en de daarop be trekking hebbende dankbetuigingen van 1—8 regels a 1,— Dienst-aanbiedingen, niet meer dan 4 regels bedragende en contant betaald 20 c. GOES, den 4 September 1874. Het heeft Z. M. den Keizer aller Russen behaagd, Z. M. onzen Koning te benoemen tot kolonel van een regiment der Keizerlijke garde. Dit eerbewijs wordt ,aan Z. M. geschonken ter gelegenheid van het verblijf van Z. K. H. Prins Alexander aan het Russische Hof. H. M. de Koningin heeft den heer John Lothrop Motleydie de eer heeft gehad ge- ruimen tijd als gast van de Vorstin op het Huis Ten Bosch te logeeren, Dinsdag morgen, bij zijne terugreis naar Engeland, aan het station van den Rijnspoorweg uitgeleide gedaaa. Wij vernemen, dat de heer jhr. mr. H. A. ridder Van Rappard, oud-lid der Tweede Kamer, van conservatieve zijde in aanmerking komt voor de vervulling der vacature in het hoofdkiesdistrict Tiel, ter vervanging van den als Minister opgetreden heer Van Lijnden van Sandenburg. Volgens de N. 'Tielsche Courant heeft de heer v. Rappard de candidatuur aan genomen. Volgens de Nieuwe Arnh. Ct. zou de heer Fransen Van de Putte van liberale zijde in genoemd district candidaat worden gesteld. De bemanning van Zr. Ms. monitor Panter, onder bevel van den luitenant ter zee le klasse G. Pijl De Vroe, heeft gisteren een militaire wandeling naar onze plaats gemaakt. Blijkens een ingezonden artikel in de Middelburgsche courant van heden, laat de ge zondheidstoestand te Kats, op Noord-Beveland, veel te wenschen over. Voor eenige weken werd een ziek meisje uit Cortgene naar hare ouders te Kats overgebracht. Dat meisje had te Cortgene gediend in een gebouw, grenzende aan een ander, waar zich gevallen van typhus hadden voorgedaan. Men vermoedde nu dat het meisje mede door die ziekte was aangetast, doch de geneesheer verklaarde het tegendeel en hield dit vol, zelfs toen het geheele gezin daarna hevig ongesteld was geworden. In de woningen, wier leden tot de familie van genoemd meisje behooren en bijstand hadden verleend, deden zich mede ongesteldheden voor, evenzeer in een aangrenzend gebouw en allengs werden meer personen ziek. Terwijl de eerste genees heer volhield dat het hier geen besmettelijke ziekte gold, verklaarde een tweede geneesheer, tot hulpbetooning ingeroepen, dat iu eene wo ning de besmettelijke typhus heerschte. Een derde geneesheer verklaarde het zelfde omtrent een aantal andere lijders, terwijl velen door febris typhoïdéa aangetast werden en thans een tiende gedeelte der inwoners ziek is. De inspecteur werd verwacht en schijnt de gemeente voor geïnfecteerd te verklaren. Lof wordt gebracht aan den burgemeester en de inwoners der gemeente voor hun pogen om den verderen voortgang der ziekte te stuiten. Maandag nacht omstreeks één uur ont stond in de gemeente Nieuw en St. Joost- land, nabij Middelburg, brand in den wind- korenmolen aldaar, die zoodanig in hevigheid toenam,, dat niettegenstaande onmiddellijk toe gesnelde hulp, ook uit die stad, de molen, met een grooten voorraad zich daarin bevindend graan, een prooi der vlammen is geworden; de oorzaak van den brand is onbekend. De epidemische ziekte, die te Vlissingen zou heerschen, wordt erger voorgesteld dan zij is, zegt de Midd. Ct. Op een der bewaarscholen, die gemiddeld door 180 kinderen bezocht wordt, zijn slechts drie kinderen verzocht vooreerst niet op scholen te komen, dewijl in een ander gezin van hetzelfde huis het roodvonk heerschte. Reeds in ons vorig no. vermeldden wij dat Woensdagnamiddag te 4 uren een hevige ontploffing van buskruid plaats had in den win kel van den geweermaker A. Libosan, in de Zijlstraat, te Haarlem.De zoon was bezig met het maken en vullen met kruid van patronen. De vader en zekere Sarletdie daarbij te genwoordig waren, hebben aan de handen brandwonden bekomen en het gezicht, en het hoofd van den laatste was bijna onkenbaar zwart geworden. De zoon is echter op verschrikkelijke wijze in het gezicht, aan de armen en handen verbrand en moest naar het gasthuis worden overgebracht. De kozijnen, ramen en winkel kasten zijn bijna totaal verpletterd en de in den winkel voorhanden zijnde voorwerpen wer den op straat geworpen. Omtrent die ontploffing wordt nog geschre ven, dat de balken van het plafond zijn op gelicht en zelfs eenige pannen op het dak wer den losgeslagen, terwijl ook aan de overzijde der straat (aau beide zijden, daar het huis in quaestie een hoekhuis is) ruiten gebroken zijn, o. a. een groote spiegelruit bij den heerF. L. Kistwethouder dier gemeente. De toestand van den lieer Libosan is hoogst zorgelijk; minstens z 1 het een geruimen tijd duren eer hij het gebruik van al zijn lede maten, vooral van zijn oogen, terug beeft, terwijl ook Sarlet, hoewel in minder hevige mate, toch verschillende zware brandwonden heeft bekomen. Aangezien iti den laatsten tijd het ver vaardigen en in circulatie brengen van valsche munt weer zeer toeneemt, merkt het U. D. op, dat het zeker wenschelijk zou zijn dat het publiek nauwlettend toezag bij de ontvangst van geld, daar de autoriteiten in weerwil van de ijverigste nasporingen de daders niet kun nen ontdekken. Wel meent men er zeker van te zijn, dat de valsche munt hoofdzakelijk te Amslerdam vervaardigd wordt. Toen, na het spoorwegongeluk te War mond, de spoorbaan werd afgezet, zoodat niemand de plaats des onhsils kon naderen, begaven de nieuwsgierigen zich op het nabijgelegen weiland, dat onmiddelijk aan den spoorweg grensde, om daar de verwoesting te aanschouwen. De eige naar vau het weiland nam deze gelegenheid te baat, om zich voor hetgeen op zijn land vertreden werd, schadeloos te stellen. Van de dorpelingen vorderde hij 14 en van de vreem delingen 2 cents entreegeld. Zoodoende ontving hij in den tijd van twee dagen de som van bijna tweehonderd gulden. Te Utrecht heeft eene bijeenkomst plaats gehad, met het doel om plannen te beramen, ten einde door onderlinge samenwerking op de goedkoopste wijze de eerste levensbehoeften, alsvleesch, brood, enz. te kunnen aankoopen. Reeds zijn 64 personen toegetreden. In verschillende omliggende plaatsen van Steenwijk woedt de varkensziekte op een onrustbarende wijze. Er zijn vele landbouwers, die al hunne varkens aan deze ziekte zagen bezwijken. Yelen, zoowel daar als in de be smette streken, geven aan hunne v'arkens in het voedsel geregeld zout. Dit middel schijnt uitstekend de ziekte tegen te gaan, ten minste men hoort van landbouwers, die het steeds toepassen en nog nimmer een varken aan deze ziekte verloren. De N. R. Ct. meldt, dat de brand, die Maandagavond te Amsterdam in de Lange Leidsche Dwarsstraat uitbrak, zoo zeer in hevigheid toenam, dat al zeer spoedig de daken en bovenverdiepingen van twee huizen werden aangetast. Bij den timmerman O. was de brand ontstaan door het springen van de brandende petroleumlamp, en O. is bij zijne pogingen om de vlam in zijn oorsprong te stuiten, deerlijk gebrand. Spoedig was de brandweer met hand- en stoomspuiten ter plaatse. Maar de duizenden, die in de smalle straat opeengehoopt stonden, schenen een verbond te hebben gesloten om spoedige blussching te verhinderen. Oogge tuigen verzekeren, dat niet de helft van de verwoesting, die nu teweeg gebracht is, zou hebben plaats gehad, als de brandweer niet had moeten kampen met eene wel zeer bedaarde, maar in het geniep tegenwerkende menigte, die het leggen der slangen belette, op de reeds gelegde slangen trapte, officieren van de brandweer belemmerde in hunne be wegingen, in één woord, alles deed om het werk der blussching te vertragen. Toen de brandweer eindelijk van drie kanten het vuur kon bestrijden, was de brand spoedig gebluscht, die zich tot de bovenverdiepingen heeft bepaald. Twee brandweermannen hebben ongelukken bekomen, één door overrijden en één door het breken van een hijschblok, waaraan een touw verbonden was, dat de man gebruikte om van den gevel spoediger op straat te zijn tot het verleenen van de vereischte hulp. De perceelen, waarin de brand woedde, werden door 14 huisgezinnen bewoond. Op één na hadden allen hun inboedel tegen brand schade verzekerd. De pest, die thans in het Oosten is uitgebroken en Europa bedreigt, is volgens het verslag der deskundigen, die naar Afrika ver trokken zijn, om deze ziekte waar te nemen, ONTSTAAN UIT DB UITWASEMINGEN VAN HET KERK HOF te Merdji. De inwoners namelijk begraven hunne dooden in het zand ter diepte slechts van twee spa desteken, en bedekken hen daarna met stroo. Als het regent vullen die graven, zich met water, dat den volgenden dag reeds geabsor beerd wordt, doch reeds een spoedig bederf veroorzaakt heeft, welks miasmen de atmosfeer in zich opneemt. 's Winters wordt het kerkhof een meer gelijk. Het water dat er dan staat, wordt door de inwoners niet alleen gebruikt maar ook gedronken, trouwens alle bronnen en wel len in Merdji worden door het kerkhofwater gevoed. Dat meer is de stookplaats van de ziekte. (Arnh. Ct.) Voor eenige dagen is opnieuw een per soon in verzekerde bewaring genomen, als ver dacht van medeplichtigheid aan de ontsnap ping van Bazaine. Die persoon, te Nizza ge arresteerd, is de ex-kapitein Doineau. Hij was vroeger chef van een der Bureaux Arabes (in Algerië), werd vervolgens door het Hof van assises te Oran wegens moord of medeplich tigheid ter dood veroordeeld, kreeg gratie van den Keizer, en vestigde zich toen te Nizza. De Fransche bladen verhalen een ijzing wekkend avontuur, een luchtreiziger overkomen, wiens'tegenwoordigheid van geest en behendig heid het leven redd'en van een mensch, dat door de talrijke toeschouwers van het lucht- drama reeds als verloren was beschouwd. Bij het loslaten van een ballon te Orange (Vaucluse) geraakte een der mannen, die daarbij assis teerden, met den voet in de touwen verward

Goessche Courant | 1874 | | pagina 1