BUITENLAND. GEMENGDE BERICHTEN, kosten uit 's mans portefeuille 2 banknoten elk a f 200 medegenomen, benevens zijn gouden horloge en gouden ketting, waaraan een gouden tienguldenstuk, een dito vijfguldenstuk en een gouden mark bevestigd waren. De aangifte bij, en de nasporing van de politie hebben tot niets geleid. Trijntje ^s spoorloos verdwenen en onze Utrechtenaar heeft ondervonden dat: Wijntje stapel dol maakt en Trijntje 't op stelen toelegt." Zou bij dit spreekwoord, voor velen een ander spreekwoord niet waarschuwend kunnen zijn, te weten: »dat hij, die zich aan een ander spiegelt, zich zacht spiegelt?" Vad.) Per telegraaf wordt ons gemeld, dat heden te Haarlem in een geweermakerij, in de Zijlstraat, eene ontploffing heeft plaats gehad. De eigenaar is zwaar gewond. De oorzaak ligt in het springen van kruid. Betreffende het verhaal der Pr. Volks- zeitung (ook door ons overgenomen), over een Nederlander die zich door den pastoor te Al melo voor 't leger van Don Carlos had laten aanwerven, kan de Tw. Ct. als zeker meldeD, dat er van den geheelen inhoud letterlijk niets waar is; wel heeft zich in 't vorige jaar iemand bij den heer Reigersdeken en pastoor te Al melo, vervoegd met het doel om onder Don Carlos te gaan strijden, doch de uitslag daar van is geweest dat hij in ons vaderland als vrijwilliger heeft dienst genomen. Yan een tweeden persoon weet de Tw. Ct.dat deze in den loop van 1873 Almelo heeft verlaten met het doel om werk te zoeken, en uit Rot terdam aan zijne familie in eerstgenoemde plaats heeft kennis gegeven, dat hij naar Spanje wilde vertrekken. Yan anderen is te Almelo niets bekend, zoodat het eene klaarblijkelijke onwaarheid is, dat de heer Reigers iemand voor dat doel zou hebben aangeworven. Het gerucht was sinds eenigen tijd in omloop, dat de Pruisische regeering plan had aan de in Pruisen wonende Nederlanders het verblijf aldaar op te zeggen, zoo zij zich niet lieten naturaliseeren. Die meening, zooals zij daar ligt, is niet juist, de bedreiging van uit zetting geldt alleen hen, die daar wonen en opgehouden hebben Nederlander te zijn, 't geen, gelijk men weet, o. a. het geval kan wezen door een verblijf van 5 jaren in een vreemd land met het kennelijk voornemen om niet terug te keeren, tenzij het buitenlandsch ver blijf in verband staat met inlandsche handels onderneming. De Pruisische regeering beoogt met haren maatregel, dat de verschillende lasten, voornamelijk de militaire, meer door allen ge dragen zouden worden. Zondag namiddag is op de place de la Commune, te Antwerpen, de beroemde lucht reiziger Godar met zijn monsterballon, verge zeld door een achttal Antwerpsche liefhebbers, met bij uitstek stil en helder weder en onder de toejuichingen van vele duizenden toeschou wers voor de 1089ste maal opgestegen. De ballon bleef lang zichtbaar en verdween in de richting van Noord-Brabant. Per telegraaf wordt uit Catania, dd. 30 Augustus berichtSedert gisteren avond woedt eene uitbarsting uit drie kraters van den Etna, op verren afstand van bewoonde plaatsen. De Wekelijksche geïllustreerde Cou rant, welke onder den titel van De Hollandsche Illustratie bij Gebroeders BinÈer te Amsterdam ver- schijnten thansliaar elfden jaargang intreedt, wordt om haar overvloed en verscheidenheid van onderhou dende en nuttige lectuur,onder alle standen bijzonder gezocht. In rijkdom aan platen en portretten wordt zij door geen ander blad overtroffen, terwijl haar on begrijpelijk geringe prijs haar onder ieders bereik brengt. De verspreiding van deze Wekelijksche geïllustreerde Courant is dan ook zoo alge meen, als weinige bladen genieten. Uit dien hoofde vinden de adverlenliën, die zij opneemt,, dan ook de ruimste bekendheid. KERKELIJKE ZAKEN ONDERWIJS. Te Wemeldinge is thans een elfde beroep uitgebracht, en wel ditmaal op ds. N. Osti, pred. te Warmond, die gedurende zijne 31jarige kerkelijke loopbaan nu zijn 42e beroep ontving. Te Nunspeet is beroepen ds. W. Kraijenbelt, pred. te Bodegraven, aan wien, sedert 1837, nu niet minder dan 78 beroepen zijn te beurt gevallen. BOEKBEOORDEELING. Bij de gebroeders Belinfante te 's-Gravenhage zal weldra eene keurige vertaling der gezamenlijke wer ken van Wilkie Collins het licht zien, in zeventien deelen, die te zamen 300 vellen druks bevatten en in afleve ringen van 4 vellen (64 bladz. druks) zullen verschijnen. Bij inteekening is de prijs van iedere aflevering slechts dertig cents, terwijl den inteekenaar in geen geval meer dan 75 afleveringen in rekening zullen worden gebracht. De vertaler dezer ,Collins-editie" is de heer W. J. Mensing, die zich voorzeker door de vertaling der wer ken van Dickens reeds een goeden naam verworven heeft, en ons daarin een waarborg heeft gegeven, dat ook deze vertolking meesterlijk zal zijn. Wij hebben de eerste aflevering van het eerste deel (De vrouw in het Wit) ter inzage ontvangen en met zeer veel genoegen gelezen. We aarzelen dan ook niet te erkennen, dat de inhoud onze aandacht zoo heeft geboeid, dat we den verderen loop van 't verhaal verlangend te gemoet zien. De druk is compres, maar helder en duidelijk, en het papier stevig, terwijl de prijs uiterst goedkoop mag genoemd worden. Om een en ander durven wij de inteekening op de werken van Collins, wiens naam als schrijver bijna even gunstig bekend staat als die van Dickens, gerustelijk ten zeerste bij het romanlezend publiek aanbevelen. De ontvluchting van Bazaine blijft nog al tijd het ouderwerp van vele artikelen in de dagbladen van Frankrijk. Volgens gerucht zou men thans de zekerheid gekregen hebben dat Bazaine niet door eene deur de gevange nis verlaten heeft, maar werkelijk door mid del van een touw zich langs de rotsen naar beneden liet zakkenmen meent echter dat eenigen zijner bewakers hem hierin geholpen moeten hebben, doch waarschijnlijk zal geen hunner vervolgd en de zaak wegens gebrek aan voldoende bewijzen niet voortgezet worden. In strijd hiermede zou, volgens den Petit Moniteur, uit het onderzoek, door generaal Lewal ingesteld, blijken dat Bazaine ontsnapt is door een sluippoortje en zich heeft inge scheept in een boot, die hem naar een stoom schip bracht, dat bijgedraaid lag op eenige kabellengten afstand van de rotsen, die het eiland omgeven. De ontvluchting geschiedde door medeplichtigheid van eenige burgerlijke beambten met de bewaking van den gevan gene belast, en ten gevolge van de stappen gedaan door den heer Vilette, luit.-kol. van den staf op non-activiteit, die vrijheid had gekregen Bazaines lot te deelen. Ook is het waar dat een schildwacht in zijne verplichtin gen is te kort gekomen. Voornamelijk valt de verantwoordelijkheid voor de vlucht, naar men zegt, op een wachter, die door de recht bank schuldig verklaard zal worden. Aan waakzaamheid der militairen heeft het niet ont broken. Het gedrag van officieren en solda ten en van den plaatscommandant was onbe rispelijk. Bij het militaire onderzoek is ge constateerd de schuld van zekere burgerlijke beambtenin het rapport is vermeld het aan deel van Vilette in de ontvluchting; hij toch had de middelen hiertoe voorbereid en de wachters omgekocht; een schildwacht heeft de regelen 'der discipline uit het oog verloren en werd door een burgerlijken beambte van de volbrenging van zijnen plicht afgebracht. De conclusie van het rapport, altoos volgens ge noemd blad, is dat de bewuste beambten en kolonel Vilette, krachtens artt. 237, 240 en 242 van den Code Pénal, voor het hof van assises der Zee-Alpen gebracht moeten worden, on der beschuldiging van de ontvluchting van den ex-maarschalk Bazaine gemakkelijk gemaakt en bevorderd te hebben, en dat de soldaat X. gebracht zal worden voor eenen krijgsraad. De regeeririg van Spanje is nog maar al tijd door verscheidene mogendheden niet er kend. Rusland heeft thans in eene depêche van 719 Augustus verklaard niet te kun nen erkennen eene regeering, die in haar eigen land niet erkend is, geeDerlei wettig gezag heeft en zelfs door hare vrienden slechts als een voorbijgaande dictatuur beschouwd wordt. Rusland wil zich onthouden van elke inmen ging in Spanjes inwendige aangelegenheden, begunstigt de eene noch de andere partij en zal bijgevolg officieel verkeeren met elke Spaan- sche regeering, die op een rechtsgrondslag in het land berust, «enig wettig gezag bezit en als duurzaam kan worden beschouwd. De Russische regeering kan niet teruggebracht worden van hare overtuiging, dat erkenning van Serrano's bewind gelijkstaat met inmen ging in Spanjes inwendige aangelegenheden, daar zij juist begunstiging is van eene partij. De berichten uit Spanje zelf zijn dan ook geens zins van dien aard, om Rusland ongelijk te geven. De Carlisten bestrijden meer dan im mer de republikeinen en met geen ongunsti- gen uitslag, ofschoon hunne handelingen zoo danig zijn, dat zij in de verte geene sympa thie kunnen erlangen. Wij noemen alleen Calahorra. Er zijn bijzonderheden bekend geworden betreffende de buitensporigheden door de Car listen bedreven, toen zij den 25 Augustus ten 4 ure 's ochtends, 4200 man sterk, Calahorra binnenrukten. Zij ontwapenden het garnizoen, brachten den commandant naar de gevange nis, plunderden de huizen der ingezetenen en het tabaksdepót, dwongen de geestelijkheid der hoofdkerk hun 85000 frank te betalen, fusil leerden vier vrijwilligers en eenige tolbeamb ten, lieten al de opgeslotenen vrij uit den kerker gaan, verbrandden het spoorwegstation, doodden de bewakers aldaar en verminkten de lijken. De burgemeester, dien zij wilden ver moorden, is ontsnapt. Puycerda wordt nog altijd door de Carlis ten belegerd. Volgens bericht van den 26 Aug. was dien dag storm geloopen. De aanval was heftig, maar de verdediging niet minder krach tig. De vrouwen uit de stad verschenen te midden van het vuur op de wallen, om met zakken vol aarde de bressen te stoppen. De nacht ging rustig voorbijook den volgen den ochtend werkten de vrouwen aan de wal len. Een republikeinsehe colonne tot ontzet is nog niet verschenen. Den 29 Augustus werd Puycerda van verdedigingsmiddelen en ammunitie voorzien. De Carlisten hebben 600 man, onder aanvoering van Sorilla, voor de stad gelaten. Het overige van het insluitings- leger, uit vier divisiën bestaande, is opgerukt om de hulpcolonnes te gemoet te trekken. Saballs heeft eergisteren de inwoners van LIivia opgeëischt hunne belastingen aan hem te be talen. (Llivia is een stad welke tusschen Fransch grondgebied ingesloten ligt en slechts door een onzijdigen weg met Spanje in ge meenschap is.) Men verzekert dat de Carlis ten hunne dooden verbrand hebben in een hö- tel in de omstreken van Puycerda. De spoorstaven tusschen Ripoll en Puycerda zijn opgebroken geworden door de Carlisten, die tusschen Ripoll en Riban groote verliezen moeten geleden hebben en zich gereed maken te vertrekken, doch mogelijk in den nacht zullen terugkomen om de bestorming te be proeven. De Italiaansche regeering heeft, naar het schijnt, besloten buitengewone maatregelen te nemen om aan Sicilies bedroevenden toestand een einde te tuaken. Graaf Cantelli, minister van Binnenlandsche Zaken, heeft bjj circulaire aan de prefecten de aanstaande schorsing van de hoven van assises en hunne vervanging door militaire rechtbanken aangekondigd. Door de regeering is erkend dat de gewone wet machteloos is bij 's land3 tegenwoordige gesteldheid, want het aantal misdaden neemt schrikbarend toe en straffeloosheid wordt regel. Dat de achterdeelen van kikvorschen in andere landen voor velen een smakelijk gerecht opleveren, wordt dikwijls als een fabel beschouwd, doch is niette min waar. V oor België en Luxemburg neemt de handel in kikvorschen steeds toe. Een koopman te Vanee verzond op den 1 Juli alleen 30,000 stuks naar Parijs, Nancy en Reims en binnen drie weken 200,000 stuks. De prijs er van is 13 franken de duizend stuks en 25 paar kikvorschen-billen worden te Reims met 60 centimes betaald. De aardappel beleeft in het jaar 1874 zijn lOOjarig jubileum van de invoering in Europa. Wel werd hij in de 16e eeuw naar Europa gebracht, maar zijne verspreiding stootte op vele hindernissen. Het gelukte eerst aan den geleerden Franschen apotheker Parmentier (geb. 1737, gestorven in December 1813 te Parijs) den aardappel in het jaar 1774 op groote schaal in Frank rijk in te voeren. De Fransche academie loofde in 1769, toen een groote hongersnood heerschte, een prijs uit voor de beste verhandeling over die vegetabiliën, die 't brood konden vervangenParmentier werd be kroond met zijn geschrift over aardappelbouw. Louis XVI stelde veel belang in dat gewas. (Lb. Cl.) Te Huissen bevindt zich in den tuin van een arbeider een aardappelstruik, door den eigenaar zorg vuldig om zijn verbazende groeikracht langs een boo- nenstaak opgeleid, die nu reeds een lengte heeft be reikt van niet minder dan 2'/2 meter en nog niet schijnt uitgegroeid te zijn. Te Arkel is een knaapje van 6 jaar, dat op een houtvlot stond te visschen, in het water geraakt en verdronden. Te Breukelen is, bij afwezigheid der moeder, eer. kind met lucifers gaan spelen, in brand geraakt en zoodanig door brandwonden overdekt, dat het aan de gevolgen is overleden. De prelect van politie te Parijs heeft last gege ven om alle lijken, die nog in herkenbaren staat in de Morgue worden gebracht, te laten photographeeren. Een album met deze verschrikkelijke portretten zal ter beschikking der families dier ongelukkigen bewaard worden. Als een bewijs dat in Amerika steden wel snel verrijzen, maar ook snel kunnen vervallen, wordt ge wezen op de stad Pithole in den staat Pennsylvanie. Deze stad, die haar ontstaan heeft te danken aan de

Goessche Courant | 1874 | | pagina 2