1874. NJ. 104. Donderdag 3 September. 613te jaargang. Sas van Goes. mmm COURANT. De uitgave «leaer Courant geschiedt Maandag, Woensdag en Vrijdag avond, uitgezonderd op feestdagen. Prijs per kwartaal zoo binnen als buiten Goes f 1,75. Afzonderlijke nommers 5 c. met bijblad 10 c. Gewone advertentièn worden a 10 c. per regel geplaatst. Geboorte-, huwelijks- en doodberichten en de daarop be trekking hebbende dankbetuigingen van 1—8regels a/1,-' Dienst-aanbiedingen, niet meer dan 4 regels bedragende en contant betaald 20 c. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van GOES brengen ter kennis van belanghebbenden, dat van het Sas van Goes van Donderdag den 3 September e. k. af, weer op de gewone wijze gebruik kan gemaakt worden, uitgezondera gedurende hoog water, wanneer er, uithoofde van nog te verrichten werkzaamheden, tot nadere aankondiging JH'KltT zal kunnen worden geschut. Goes, den 2 September 1874. Burgemeester en Wethouders voornoemd, M. P. BLAAUBEEN. De Secretaris, HARTMAN. BiM^EMLANDSCHE BERICHTEN. GOES, den 2 September 1874. Aangezien mr. W. baron Van Goltstein op zijn eerder besluit tot aanneming zijner be noeming tot lid van de Tweede Kamer, in het hoofdkiesdistrict Amersfoort, is teruggekomen, zal eene nieuwe verkiezing plaats hebben op Donderdag 17 Sept., en herstemming indien noodig, op Donderdag 1 Oct. daaraanvolgende. Wij vernemen, dat de generaal Van Swieten per telegraaf heeft bericht, dat hij eerst den 9den dezer te Marseille denkt aan te komen. Behalve de heer Van de Putte is ook de heer Geertsema reeds naar Marseille vertrokken om den generaal aldaar op te wachten. Vad) Dr. Soetbrood Piccardt alhier is benoemd tot correspondent van de Rijks Adviseurs voor de monumenten van geschiedenis en kunst. Onder meer leverde onze kermis weêr een natuurwonder ter bezichtiging op Een levende" zeemeermin toch alzoo werd den volke ver kondigd bevond zich in een der tenten. Het volksgeloof hecht nog altijd eigenaardige denkbeelden aan dit volgens sommigen nimmer bestaand hebbend schepsel. Naar veler meening is het eene verbinding van mensch en visch, begaafd met bovennatuurlijke vermogens. Hoogst zelden zouden zij zich ver- toonen, en zoo zij dit doen, vervullen zij steeds de rol van afgezanten der Voorzienigheid in de hoedanigheid van ongeluksprofeten. Freeselljke ongelukken, die de plaats, waar zij zich ver- toonen, in de naaste toekomst bedreigen, wor den in kreupelrijmen met klagelijk geluid door de meermin gezongen. Men denke hier aan Schouwen, waar uit den mond van een mannelijke zeemeermin, wiens wijfje men zou gevangen hebben, gehoord werd: Schouwen, Schouwen; 't Zal je berouwe Dat je genomen hebt m'en vrouwe Misschien is aan een paar gemeenten op ons eigen eiland ook wel eens de treurige onder scheiding te beurt gevallen door dergelijk schep sel zoogenaamd bezocht te zijn. Zij kunnen natuurlijk slechts aan zee gelegen plaatsen bezoe ken, zoodat deze dus alleen het voorrecht heb ben eenigen tijd vooruit te weten wat over Paar besloten is, en deze omstandigheid is zeker niet de minst vermakelijke bij de zeemeermin sprookjes. Het in onze stad verspreide geruchtdat de staart van de hier ter bezichtiging geweest zijnde meermin bij een boekbinder te dezer stede zou gerepareerd zijn, is onjuist. Opdat zij in de kermisdrukte niet over het hoofd zou worden gezienhielden wij jl. Maandag de toen reeds ontvangen mededeeling terugdattengevolge der door de afdeeling Heinkenszand der Maatschappij van Landbouw aangewende pogingen, voor de te Dordrecht te houden tentoonstelling, bereids 80 inzendin gen van 25 inzenders zijn ontvangen. De secretaris der afdeeling, de heer E. Van den Bosch alhier, belast zich met de verzending der verschillende producten en zal daarvoor per soonlijk zorg dragen. Aanmeldingen tot inzending van landbouw producten, worden ten spoedigste bij genoem den beer E. Van den Bosch ingewacht. Naar wij vernemen heeft de heer Posthu mus, leeraar aan de hoogere burgerschool alhier, het voornemen opgevat om gedurende den aan staanden winter een cursus te openen in de schei- kuude, toegepast op het dagelij ksch leven. Van de meerdere of mindere deelneming zal het afhangen, of dit voornemen al dan niet tot uitvoering komt. Eene betrekkelijk geringe retributie zal verlangd worden, ten einde in de kosten, die aan een dergelijken cursus noodza kelijk verbonden zijn, te kunnen voorzien. De cursus zal zoowel voor dames als voor heeren worden opengesteld. Wij twijfelen er niet aan, of velen zullen van deze gelegenheid gretig ge bruik maken om hunne kennis op dit gebied te verrijken, wat niet alleen aangenaam, maar met het oog op de in dezen tijd zoo menig vuldig voorkomende schandelijke vervalsching van de noodzakelijkste levensbehoeften ook vooral nuttig zijn kan. De N. M. Ct. verneemt, dat een infan terist bij de gehouden groote manoeuvres door de garnizoenen van Middelburg en Vlissingen te Koudekerke door een val in een bajonet is gewond. In den laatsten tijd wordt Middelburg, en ook een aantal andere plaatsen in Zeeland, herhaaldelijk bezocht door monitors, ram-mo- nitors en hoe die monsters meer mogen heeten. Zij komen om manschappen te werven voor de marine, maar slagen in dat doel volstrekt niet, zoodat in dit opzicht hun tochten wel grooten- deels nutteloos zullen zijn. De gezondheidstoestand te Vlissingen is nog steeds ongunstig. In de afgeloopen week stierven er 10 personen, voornamelijk kinderen, en wel 5 van 4 weken tot jaar 1 van 3 jaren, 1 van 7 jaren, l van 14 jaren, 1 van 19 en 1 van 41 jaren. Daarentegen werden slechts 8 kinderen geboren en twee huwelijken gesloten. Te Arnemuiden worden weder krachtige pogingen aangewend, om de gunstige bekend heid van die voormalige stad als visschers- plaats, die eenigen tijd aan het verminderen was, te doen herleven. Eenige ingezetenen hebben onlangs een kottersehip aangekocht, dat bestemd is oin van daar uit ter vischvangst te varen. Te Rozendaal zijn in de week van 2330 Augustus aangegeven 7 lijders aan pok ziekte, waarvan 2 overleden. Te Leeuwen is men ijverig bezig met het oprichten van een monument voor 's Ko- nings hulp bij den watersnood van 1861. On een vierkant voetstuk, met inscripties, verheft zich een kolom, en hierop zal een prachtige kroon geplaatst worden, 't Geheel zal ruim 8 meter hoog zijn. De volgende inscriptie staat op het zijvlak: Een traan in 't manlijk oog, een troostwoord in den mond, Stond Neêrlands Vorst ons bij in dezen bangen stond. Omtrent het spoorwegongeluk bij War mond komen nog feiten aan het licht, die niet van algemeene bekendheid zijn en toch van hoogst treurigen aard. De heer B. uit Uitgeest meende aanvankelijk hoegenaamd geen letsel bekomen te hebben, doch weinige dagen na het ongeval kreeg hij bloedbraking, zoodat zijn toestand niet geheel buiten gevaar is. Een heer uit Haarlem dacht slechts zeer weinig gekwetst te zijn, zoo zelfs dat hij nog ijverig meêgehol- pen heeft de verminkten op den noodlottigen avond te helpen; later evenwel hebben zich ijlende koortsen bij hem geopenbaard. Daaren boven is zijn been zoozeer aangedaan, dat hij niet dan met behulp van een stokje loopen kan. Een derde eindelijk, de heer V. d. W., huurkoetsier, mede uit Haarlem, die dacht slechts een lichte kneuzing aan zijn been be komen te hebben, heeft ook hevige bloedbra king gekregen en verkeert in zorgvolle om standigheden. Op de hoogte van Feijenoord in de ri vier de Maas is gisteren ochtend een roeiboot, waarin twee personen bezig waren met vis- schen, door de stoomboot Bato overvaren. De roeiboot zonk onmiddelijk, doch de visschers konden nog de sloep van de Bato bereiken en redden zich daarin. Een zevental zeelieden, die zich onlangs te Rotterdam voor de marine verbonden hadden, kregen, nadat het handgeld geheel of voor een groot deel verteerd wasberouwen besloten zich te verbinden ter koopvaardij. Hoewel zij zich, door het afscheren van baard en op andere wijzebijna onkenbaar hadden gemaaktzijn toch alle 7, waaronder een Afrikaan, toen hun verloftijd verstreken wasopgespoord en aan gehouden waarna zij geboeid aan boord van het wachtschip zijn gebracht. Te Delft heeft de directeur der gemeente reiniging, de heer J. H. Weber, eene inrich ting bedacht, door welke de privaten, waar het tonnensysteem is toegepast, reukeloos wor den gemaakt, als de closets. Wanneer men aan een knop of ring trekt valt uit een bakje, langs een koker, zooveel houtskool of gebrande aarde als noodig is om allen reuk weg te nemen. Het tonnenstelsel vindt daar steeds meer bijval en het is nu reeds in ruim 2200 woningen ingevoerd. «Wijntje en Trijntje, ze deugen niks," zei eens een eenvoudige boer in een volks vergadering; «de eerste maakt je stapel dol en de andere besteelt je." Werd die een voudige, maar toch duidelijke stelling betwij feld, ofschoon talrijke bewijzen dagelijks voor de hand liggen, de waarheid van 's mans be weren heeft zich dezer dagen in 't groot Am sterdam zoo duidelijk verklaard, dat 't spreek woord:» hij heult met Wijntje en Trijntje" geen nadere uitlegging meer behoeft. Een inwoner uit Utrecht, die gewoonlijk met Wijntje, in den vorm van «klare jenever" leefde, kwam dezer dagen om zaken te doen in Amsterdam ook daar ontmoette hij Wijntje, nu in den vorm van cognac. Hij heulde en zeulde met baar tot mal wordens toe. Toen hij des avonds tegen halftwaalf naar zijn logement zou gaan, ontmoette hij in de Kalverstraat Trijntje in den vorm van een Amsterdamsche straatnimf. Het meisje sprak hem zeer beleefd aan; zij noodigde hem uit met haar te gaan, en in «alle eer en deugd" bij haar te blijven logeeren, zijn logement was nog zooverreWijntje had hem mal vroolijk gemaakt; hij ging met Trijntje! Bij zijn ontwaken was Wijntje ook uitge slapen en Trijntje had de kamer verlaten, maar, opdat haar logé den weg zou vinden, de deur op een kier gezet en voor logeer-

Goessche Courant | 1874 | | pagina 1