GOESCHË COURANT. 1874. N°. 103. Dinsdag 1 September. 613te jaargang. PERSONEELE BELASTING. Middelbaar Onderwijs. Uitgifte van Grond in Erfpacht. Vertrek der brievenmail naarOosl-Indië: De uitgave dezer Courant geschiedt Maandag, Woensdag en Vrijdag avond, uitgezonderd op feestdagen. Prijs per kwartaal zoo binnen als buiten Goes ƒ1,76. Afzonderlijke nominers 5 c. met bijblad 10 c. Gewone advertentièn worden a 10 c. per regel geplaatst. Geboorte-, huwelijks- en doodberichten en de daarop be trekking hebbende dankbetuigingen van 1—8regels a/1,— Dienst-aanbiedingen, niet meer dan 4 regels bedragende en contant betaald 20 c. De BURGEMEESTER van GOES brengt bij deze ter kennis van een ieder wien het aangaat, dat het Eerste kwartaals-kohier no. 2 van het PERSONEEL voor deze gemeente, over het dienstjaar 18741875, op heden ter invordering is gesteld in handen van den ontvanger dier belasting binnen deze gemeente. Goes, den 31 Augustus 1874. De Burgemeester voornoemd, M P. BLAAUBEEN. PATENTRECHT. De BURGEMEESTER van GOES brengt bij deze ter openbare kennis, dat het eerste kwartaals-kohier van het PATENTRECHT, voor deze gemeente, voor het dienstjaar 1874/75, op heden ter invordering is gesteld in handen van den ontvanger dier belastingen, binnen deze gemeente. Goes, den 31 Augustus 1874. De Burgemeester voornoemd, M. P. BLAAUBEEN. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van GOES brengen ter openbare kennis-. 1°. dat na gehouden examen als leerlingen aan de Hoogere burgerschool en Burgeravondschool zijn toe- gelatenpk HOOGERE BURGERSCHOOL. A. In de voorbereidingsklasse. A. J. Den Hollander. J. C. Vermande. J. Schneider, M. Johannissen. J. Rijser. H. A. W. Dobbelaere. J. Meeuwse J. C. M. Hartman. J. J. Bartelse. J. E. J. De Jongh. C. Koert. B. In de eerste klasse. H. Van Gorsel. C. In de tweede klasse. F. Booij. D. In de derde klasse. IJ. C. F. Bakhuis en J. E. H. Bakhuis. 2". BURGERAVONDSCHOOL. Eerste klasse. M. J. De Bruin. J. De Schutter. M. De Jong. J. G. Zandijk. A. Frankien. 2°. dat na geboudene herexamens aan de Hoogere Burgerschool zijn bevorderd A. Van de le tot de 2e klasse. F. J. Clement, J. Van Damme en Sleketee. B. Van de 2e tot de 3e klasse. JH. De Laat De Kanter, M. J. De Jongh, J. Osse- toaarde, G. Krol Van der Hoek en A. E. Stokmans. C. Van de 3 tot de 4 klasse. A. M. Kakebeéke en J. De Lint. Goes, den 31 Augustus 1874. Burgemeester en Wethouders voornoemd, M. P. BLAAUBEEN. De Secretaris, HARTMAN. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van GOES brengen ter openbare kennis, dat door J. STEK.ETEE, koopman te Goes, een adres is ingediend, om aan hem in erfpacht altestaan X are, 40 centiaren GKOIVM), liggende aan het einde van den Karre- mansmestput, kadastraal bekend in sectie C no. 599, en noodigen diegenen uit, welke tegen den afstand bezwa ren mochten hebben, die aan hun college kenbaar te ma ken vóór of op Zaterdag den 5 September a. s., zul len de het er anders voor gehouden worden, dat geene bedenkingen daartegen bestaan. Goes, den 31 Augustus 1874. Burgemeester en Wethouders voornoemd, M. P. BLAAUBEEN. De Secretaris, HARTMAN. POSTEKIJEN. Via TRIEST, 1 September 1874. Via BRINDISI, 3 September 1874. BINNEIMLANPSCHE BERICHTEN. GOES, den 31 Augustus 1874. üe Minister van Oorlog, overwegende, dat onderscheiden gepasporteerde onderofficieren en korporaals zich, bij terugkeer in het burgerlijk leven, in het vinden van een bestaan teleurgesteld zien; dat het zeer waarschijn lijk is, dat vele van dezen zich opnieuw voor den militairen dienst zouden willen verbinden, indien hun bekend ware, dat zij in den graad, dien zij vroeger bekleed hebben, wederom kunnen worden aangenomen, brengt ter kennis van belang hebbenden, dat bij ministerieele dispositie aan de chefs der korpsen volkomen vrijheid is gegeven om zoodanige gewezen doch ongehuwde militairen reeds dadelijk in bun vorigen graad tot bet aangaan eener verbintenis voor den militairen dienst toe te laten. Er zijn erg overdreven berichten opge zonden over den woordentwist, die aan de bijbelkraam alhier beeft plaats gehad. Zoo lezen wij in de Nieuwe Rott. Cour. van gisteren, dat »het gemeen zóo lang met steenen heeft ge worpen, tot de houder de kraam beeft moeten sluiten." Niets daarvan is gebeurd; er is niet met steenen geworpen en de houders hebben bet kraam slechts op den gewonen tijd gesloten. Het komt ons even onnoodig voor het pu bliek zonder redenen te bezwaren, als de bij belkramers zonder redenen tot martelaars te maken. De vereeniging»Uit het volk voor bet volk" te Middelburg, hield de vorige week bare algemeene vergadering. Uit bet verslag, door den Secretaris uitge bracht, bleek o. a. dat bet Bestuur pogingen zal aanwenden om aan de kinderen, die de scholen reeds hebben verlaten, zangonderwijs te ver schaffen; dat bet verder zal pogen onder de mindere klassen lust tot het aankweeken van bloemen en planten op te wekken en zoo mogelijk daarvan eene tentoonstelling, met be kroningen tot stand te brengen; en eindelijk dat men zal trachten op een of meer open bare plaatsen in de stad gyinnastiek-toestellen op te richten, ten einde daardoor de jeugd van het plegen van straatschenderijen af te brengen. Dat de aardappelteelt in Nederland een zeer belangrijk deel van den bouwgrond in neemt, kan bet volgende bewijzen. In 1872 werden daarvoor niet minder dan 126,449 van de 747,411 hectaren bouwgrond in gebruik ge nomen. De opbrengst van dit gewas in dat jaar wordt geraamd op 18,738,778 hectoliters, ver tegenwoordigende, naar den gemiddelden markt prijs berekend, een waarde van ƒ51,719,027. Dagbl Bij de in de vorige week plaats gehad hebbende boringen in de omstreken van Heer len, beeft men te Benzenrade weder een ko- lenader ontdekt. Onder de gemeente Nieuw-Vossemeer is jl. Vrijdagochtend eene welvoorziene schuur door brand vernield. Behalve de granen enz., werden twee varkens en zeven kalveren een prooi der vlammen. Drie paarden, deerlijk verminkt, werden onmiddellijk afgemaakt. Te Assen is er sprake, dat daar even als te Berlijn geschiedt, eenige particulieren het plan hebben, voor eigen rekening koeien en paarden te laten slachten, ten einde goedkoo- per vleescb te bekomen en niet van de sla gers afhankelijk te zijn. In Je jongste dagen worden te Deventer en op het platteland duizenden vette varkens met bestemming naar België en Frankrijk op gekocht. De prijs is reeds gestegen tot 54 a 60 c. per kilo (ruw). Nog nooit meldt men werd zulk een booge prijs voor die waar besteed. De Haagscbe correspondent van de Gron. Ct. houdt vol, dat, toen de quaestie der erken ning van het Spaanscbe Gouvernement ter sprake kwam, ook de (afgetreden) Nederland- sche Regeering zich bereid beeft verklaard bet voorbeeld van Duitscbland en Engeland te vol gen en dat daarvan te Madrid is kennis ge geven. Onlangs werd te Schoonhoven in een varkenshok gevonden een dun koperen muntje van de heerlijkheid Jever in bet hertogdom Holstein-Oldenburg, de grootte hebbende van een stuivertje. Het zou 300 jaren oud zijn. Ook werd op bet oeverzand van de Lek gevonden een zilveren muntstukje van Conra- dus IV. Dit muntje is zeker door bet rivier water van Wijk bij Duurstede derwaarts gevoerd, want nimmer werden in die streken dergelijke gevonden. Beide munten waren bijzonder goed gecon serveerd. De H. en N. D. Ct. verneemt dat de strafactie in zake de stokers van het stoom schip Sumatra binnen kort voor de arrondis- sements-rechtbank te Alkmaar zal worden be handeld. Een Amerikaan is op het denkbeeld ge komen Aazaine-lucifers m den handel te bren gen, die zóó deugdelijk zijn, dat men, in weer en wind tusschen hemel en aarde hangende, ze met het meeste gemak kan ontsteken. In sommige Belgische couranten wordt bericht, dat de gewezen maarschalk Basaine zich naar Brussel zal begeven en, na een maand daar te hebben vertoefd, 's-Gravenhage zal ko men bezoeken. De machine-fabrikant Martin, te Würzburg, vervaardigt een zeer vernuftigen veiligheids toestel tegen bat openen van deuren door onbe voegde handen. De toestel is van koper en maar zeer klein, zoodat ieder reiziger hem ge makkelijk kan medenemen. Aan de beide einden er van zijn punten welke, zoodra de deur maar even geopend wordt, zich vast in den grond boren, zoodat de deur onmogelijk verder ge opend kan wordenboe sterker de druk is, des te vaster planten zich de punten in den grond. Zoodra de deur het instrument aan raakt, wordt bovendien een hefboom opgetild en vallen snel op elkander slagen op een klok, die ver hoorbaar is. Ook als wekker is de toestel te gebruiken. De prijs er van ia slechts 8 florijn, franco in Duitschland. Te Brussel zijn, bij bét uitgraven van een riooldoor een aardstorting plotseling drie der werklieden onder het puin bedolven. Een hunner, die nog met bet hoofd boven den grond stak, kon spoedig uit zijn netelige positie bevrijd wordenmaar men slaagde er eerst na buiten gewone inspanning in, om het lijk van den tweeden werkman na eenige uren uit de neêr- gestorte aarde naar boven te halen. Tot ieders verrassing en blijdschap werd een uur later dè derde werkman ongedeerd uit het ingestorte riool te voorschijn gehaald. Hoe het mogelijk is, zoolang onder de aarde te toeven zonder te stikken, is een raadsel. In geheel Duitscbland zal de verjaardag van den slag van Sédan naar 't zich laat aanzien met groote geestdrift gevierd worden. In nagenoeg alle Duitsche bladen vindt men reeds dagelijks een reeks van bekendmakingen van feesten den 2n September te houden.

Goessche Courant | 1874 | | pagina 1