1874. N°. 102. Zaterdag 29 Augustus. 613te jaargang. BINNENLANDSCHE BERICHTEN. msm De uitgave dezer Courant geschiedt Maandag, Woensdag en Vrijdag avond, uitgezonderd op feestdagen. Prijs per kwartaal zoo binnen als buiten Goes f 1,75. Afzonderlijke nommers 5 c. met bijblad 10 c. COURANT. Gewone advertentiën worden a 10 c. per regel geplaatst. Geboorte-, huwelijks- en doodberichten en de daarop be trekking hebbende dankbetuigingen van 1—8regels a/1,— Dienst-aanbiedingen, niet meer dan 4 regels bedragende en contant betaald 20 c. f/In het geheele district toch, voornamelijk in „dit eiland, durf ik gerust te zeggen, dat geen andere courant meer op het platteland gelezen iiivordt dan de Nieuwe Goesche Courant.1' Bovenstaande zinsnede uit de brieven, welke de uitgever der N. G. Ct. zendt otn de annon ces te vragen van hen, die bij ons advertee- ren, drukt die uitgever gisteren zelf in zijn blad af en laat daaraan voorafgaan, dat hij in die brieven niet zegt, dat zijn blad in dit eiland (Zuid- Beveland) het meest gelezen wordt Aan deze aanhaling alleen zal de waarde te toetsen zijn van den ergerlijken uitval, welken die uitgever zich op ons, na onze kalme mededee- ling in ons vorig no., veroorlooft. Bij zooveel verschil in de opvatting van het woord «eer lijkheid" kunnen wij ons ontslagen achten op zijn verder kenmerkend geschrijf in zijn no. van g's- teren te attendeeren, en refereeren wij ons ge- geheel aan onze mededeeling van eergistereu. Goes, 28 Augustus 1874. F. KLEEUWENS ZOON. OPENBARE VERGADERING van den BHAn der GEIIEESTB GOES, op MAANDAG den 31 AUGUSTUS 1874 des namiddags te 2 uren. Goes, den 28 Augustus 1874. JDe 'Secretaris, HARTMAN. punten van behandeling: I. Mededeelingen, ingekomen stukken. II. Gemeenterekening over 1873 met advies der iinanciëele commissie. POSTERIJEiV. Staat van brieven, verzonden door het Post kantoor te Goes, waarvan de geadresseerden op de plaats van bestemming onbekend zijn. Over de 2e helft der maand Juli 1874. Van de Hulpkantoien Hansweeet. Pb. J. Dierijck, Amsterdam. Hoedekenskeeke. J, Maas, 's Gravenhage. Keabbendijke. C. Van Bremen, Amsterdam. WoLFAAETSDIJK. M. Kosten, Oudenbosch. Yeesekendam. Catherina Van Strien, Wolf aartsdijk De Sluiting der brieven-mail naar Oost-Indië, per stoomschip Dahlia, is bepaald op 4 Sept. a. s. per trein van trein 9,52 's morgens. - GOES, den 28 Augustus 1874. Eergisteren is Z. M. de Koning in de residentie teruggekeerd. Het heeft Z. M. behaagd, op het daartoe door hen gedaan verzoek, een eervol ontslag te verleenen aan de heerenmr. G. De Vries Azn., als Minister van Justitie; I. D. Fransen Van de Putte, als Minister van Koloniën; mr. J. H. Geertsema, als Minister van Binnenlandsche Zaken; mr. A. Van Delden, als Minister van Financiën, en mr. J. L. H. A. baron Gericke Van Herwijnen, als Minister van Buitenland- sche Zakenonder dankbetuiging voor de vele en gewichtige diensten, door hen aan Z. M. en aan den Lande bewezen. En te benoemen -. tot Minister van Binnen landsche Zaken mr. J. Heemskerk Az., raads heer in den Hoogen raad der Nederlanden tot Minister van Justitie mr. C. Th. baron Van Lijnden van Sandenburg, lid van de Tweede Kamer der Staten Generaaltot Minister van Koloniën mr. W. baron Van Goltstein, oudlid van de Eerste Kamer der Staten-Generaaltot Minister van Financiën jhr. mr. H. J. Van der Heim, lid der Gedeputeerde Staten van Zuid-Holland, en tot Minister van Buitenland- sche Zaken mr. P. J. A. M. Van der Does de Willebois, Commissaris des Koningsin Limburg. De Ministers van Oorlog en Marine blijven aan. Tengevolge van het optreden van mr. C. Th baron Van Lijnden van Sandenburg als minister van justitiezal de verkiezing van een lid van de tweede kamer in het hoofd kiesdistrict Tiel plaats hebben op Dinsdag 15 Sept. 1874; en de eventuë-de horstemming op Dinsdag 29 Sept. daaraanvolgende Eergistereu avond had alhier aan het zoogenaamde bijbelkraam" op de Groote markt, het eenige waarin dit en het vorige jaar de kermis zich van vroegere jaren onderscheidt, een woor denstrijd plaats tusschen de personen uit dat kraam en verschillende andere kramers en kermisbe den. Naar 't schijnt, zijn door de personen uit het bijbelkraam tot de voorbijgangers eenige smalende woorden gericht over den toeleg van kramers en andere kermisbeden om den kermisgangers het geld uit den zak te kloppen Wij willen in deze geen purftj kiezenmaar het spreekt wel van zelf, dat de kermisbeden niet hier komen met het idee om geld te brengen. Zij doen het om aan den kost te komen, en voor zoover ieder dier kramers waar geeft voor het geld dat men bij hen besteedt, komt het ons voor, dat een eerlijke handel plaats heeft, die zelfs niet uit een godsdienstig oogpunt kan bestreden worden. Of bijbel- en traktaatjeskramen op de ker mis tehuis behooren, laten wij in 't midden, maar zeker is het, dat ook de godsdienstijver met de omstandigheden rekening behoort te houden, wil hij niet juist tot verkeerde ge volgen aanleiding geven. Het door een ander blad medegedeelde, dat een der personen uit het bijbelkraam »met een luid hoerah naar 't spoor zon zijn gebracht" schijnt onjuist te zijn, terwijl het sluiten van het kraam geregeld des avonds vóór den donker plaats heeft. Ook schijnt de politie wel degelijk op haar post te zijn geweest. Heden middag heeft eene herhaling van een dergelijken woordenstrijd plaats gehad. Wij hebben dit jaar niet veel bijzonders van de kermis te melden. Behalve eenige fraaiere kramen dan gewoonlijk, zijn tenten en andere gelegenheden tot vermaak ongeveer geheel aan 't vorige jaar gelijk. Het is ons daarom aangenaam op ééne gelegenheid tot uitspanning te kunnen wijzen, die aanmerkelijk beter is dan het vorige jaar. Wij bedoelen de soirees en matinees, d>e gisteren avond in de Schouwburgzaal begonnen zijn. Van zeer bevoegde zijde wordt ons daaromtrent mede gedeeld, dat èn personeel, èn zang èu piano spel dit jaar uitstekend zijndat voor een zeer aangename afwisseling is gezorgd en dat vooral de zang en het spel der 3 gezusters Gartner, bijgenaamd»de Rijnlandsche Nachte gaal»,en van den komiek gisteren avond het aanwezige publiek hoogst aangenaam hebben bezig gehouden. De gelegenheid moet ditmaal uiterst geschikt zijn om er en familie heen te gaan, waarvan naar alle waarschijnlijkheid dan ook gretig gebruik zal wórden gemaakt. Men schrijft aan het VaderlandNaar wij met zekerheid vernemen, bestaat het plan om te IJzendijke een nonnenklooster te stich ten, tevens bestemd tot bijzondere school. Met recht kan ook hier gezegd worden, dat we tot middeleenwsche toestanden terugkeeren toen vond men o. a. ook kloosters te Oost burg en Sluis, die echter sedert lang verdwe nen zijn en waarvan slechts bij verre over levering wordt gewaagd. De Haarlemsche Ct. heeft bericht ont vangen, dat aan de officieren van gezondheid Van Koetsveld Van Ankeren en Danielsdie zich zoo verdienstelijk hebben gemaakt door het verleenen van hulp aan de gewonden bij het spoorweg-ongeluk te Warmond, op 14 Augustus laatstleden, daarvoor, met een zeer vleiend en erkentelijk schrijven van den Raad van admi nistratie der Hollandsche ijzeren spoorweg maatschappij, een bewijs van vrij vervoer voor hun leven is aangeboden. In een gehouden bijeenkomst van inge zetenen der residentie, die wensehten een eere- maal aan te bieden aan de generaals Van Swieten en Verspijck en aan den kapitein ter zee Van Goghis besloten een blijk van hulde aan die officieren te geven, en eene commis sie nitgenoodigd om daartoe werkzaam te zijn. Wij vernemen, dat het Hoofdbestuur van de Nederlandsche vereeniging «het Iioode Kruis" in zijn jongste bijeenkomst heeft besloten op nieuw de zeer belangrijke som van f 10,000 beschikbaar te stellen ten behoeve van onze hulpbehoevende dapperen in Atchin. Onlangs heeft het telegraaf-agentschap Reuter-Havas gemeld, dat o. a. de Nederland- sehe gezant te Madrid de Regeering aldaar had geluk gewenscht met haar erkenning. In de Buitenlandsche bladen wordt opgemerkt, dat bedoeld bericht op een dwaling moet be rusten, omdat zulk een belangrijke handeling niet kan geschied zijn door het nu afgetreden Kabinet, hetwelk demissionair en evenmin door het nieuwe Kabinet, hetwelk op dat tijdstip althans nog niet opgetreden was. Te Rotterdam heeft eergisteren een 60ja- rig man getracht zijne 62jarige vrouw, van wie hij sedert eenigen tijd gescheiden leeft, in hare woning met een mes te dooden, hetwelk hem echter niet is gelukt, hebbende hij haar slechts een wond aan de rechterhand toege bracht. Hi] is bijna onmiddelijk daarna door de po litie aangehouden. Dezer dagen kwamen te Scheveningen twee photografen bij den hoofdonderwijzer der school in de Badhuisstraat, en vroegen hen in de gelegenheid te stellen, de kinderen te pho- tographeeren. Gereedelijk werd hun verzoek toegestaan, 's Middags te één uur kwamen de photografen met hun toestel, om respectievelijk de klassen met hun onderwijzers op het papier te brengen. De Seheveningsche jeugd, in haar Zondagsgewaad ter school gekomen, werd door haar mama's gebracht, die natuurlijk van den maaster" moesten weten »wat met hun kin netjes uit evoerd zou worden." Op het terrein voor de school werd het toe stel geplaatst en alles scheen naar wensch te zullen slagen. Maar ja wel! Het gepeupe] kwam langzamerhand opdagen, en bleef geen bloot toeschouwer. Hier en daar hoorde men eerst een onderdrukt gemompel, dat al luider en luider werd, naarmate de onderwijzers en phótögrapken zich minder om het geschreeuw

Goessche Courant | 1874 | | pagina 1