1874. N°. 101. Donderdag 27 Augustus. 61"e jaargang. GEMEENTE-BEGROOTING. SAS VAN GOES. BINNENLANDSCHE BERICHTEN. COURANT. Gewone advertentiën worden a 10 c. per regel geplaatst. Geboorte-, huwelijks- en doodberichten en de daarop be trekking hebbende dankbetuigingen van 1—8 regels a/l,- Dienst-aanbiedingen, niet meer dan 4 regels bedragende en contant betaald 20 c. GOESCHE De uitgave dezer Courant geschiedt Maandag, Woensdag en Vbijdag avond, uitgezonderd op feestdagen. Prijs per kwartaal zoo binnen als buiten Goes f 1,75. Afzonderlijke nommers 5 c. met bijblad 10 c. Ofschoon ongaarne achten wij ons verplicht in het belang van hen, die bij ons adverteeren zoowel als in het belang van ons bladhet volgende mede te deelen. Herhaaldelijk worden ons brieven getoond van den heer A C. De Jongeuitgever van de Nieuwe Goesche Courant, gericht aan personen, die bij ons advertentiën geplaatst hebben, en waarin hij verzoekt die advertentiën, tegen een daarbij op gegeven prijs, te mogen plaatsen in zijn blad. Tot zoover hebben wij daar niet tegen, of schoon wij nimmer een dergelijk verzoek uit zenden en dat ook niet van plan zijn te doen, wijl wij steeds ieders keuze om te adverteeren waar hij verkiest, wenschen te eerbiedigen. Maar waar wij wel op tegen hebben is, dat dit verzoek van den heer A. G. De Jonge ge paard gaat met eene onware mededeeling in ons nadeel, nl., dat zijn blad het meest gelezeue op het platteland, voornamelijk in Zuid-Beveland zou zijn. Allicht zouden de in onze Courant advertee- renden nu kunnen denken, dat bij plaatsing in ons blad minder publiciteit aan hunne annonces werd gegeven dan bij plaatsing in de Nieuwe Goesche Courant en 't is daarom, dat wij me- dedeelen, dat onze Courant alleen op Zuid-Beveland ruim 500 abonnés telt, behalve het aanzienlijk getal lezers in de stad. Kekent men nu, dat ieder abonné met 3 of 4 personen te zamen leest, dan komt de Goesche Courant alleen op Zuid-Be veland in handen van 2000 personen, en daar onder de meer gegoeden, onder-wier oog men na tuurlijk de advertentiën het liefst gebracht ziet. En daar nu de heer De Jonge in zijne brieven zelf verklaart, dat zijn blad in het geheel 400 abonnés telt, dus met inbegrip van de ex. die buiten Zuid-Beveland gaan zoo gelooven wij de gevolgtrekking eenvoudig aan onze lezers te kunnen overlaten. In ieder geval kan men er zich veilig op verlaten, dat voor 't adverteeren in Zuid-Beve land de Goesche Courant voortdurend het beste middel is. Goes, 26 Aug. De Uitgevers 1874. F. KLEEUWENS k ZOON. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van GOES verwittigen bij deze de ingezetenen dezer gemeente, dat de ES33(iltOO'l'IAtf der plaatselijke in komsten en uitgaven voor het jaar 1875 door hen, ter voldoening aan art. 203 der gemeentewet, aan den ge meenteraad, in zijne openbare vergadering van gisteren is aangeboden en op de secretarie dezer gemeente nedergelegd, alwaar zij van lieden af tot den Sep tember eerstkomende voor een ieder ter lezing zal voorhanden zijn, terwijl afschriften tegen betaling der kosten zijn verkrijgbaar gesteld. Goes, den 25 Augustus 1874. Burgemeester en Wethouders voornoemd, M. P. BLAAUBEEN. De Secretaris, HARTMAN. HEBVERPACHTING. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van GOES zullen ten raadhuize dier gemeente op Zaterdag den 5 September a. s. des namiddags ten één ure in het openbaar herverpachten de grasetting van de wegen in den Goeschen polder, voor zeven jaren, ingaande den 1 Januari 1875, waarvan de pachtsvoorwaarden van heden af ter visie zullen liggen ter secretarie, alwaar tevens nadere inlichtingen te bekomen zijn. Goes, den 25 Augustus 1874. Burgemeester en Wethouders voornoemd, M P. BLAAUBEEN. De Secretaris, HARTMAN. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van GOES brengen ter kennis van de belanghebbenden, dat, uit hoofde van te verrichten werkzaamheden aan het Sas van Goes, tot nadere aankondiging, alleen gedurende hoog trater zal kunnen worden geschut. Goes, den 26 Augustus 1874. Burgemeester en Wethouders voornoemd, M. P. BLAAUBEEN. De Secretaris, HARTMAN. GOES, den 26 Augustus 1874. Per telegraaf! Reeds "heden avond wordt de benoeming van het nieuwe ministerie in de Staats-Courant verwacht. Morgen zullen de ministers, na eedsaflegging, hunne betrekkin gen aanvaarden. Heden hebben de aftredende en nieuwe ministers eene conferentie gehad. Het Vaderland verneemt, dat de Voor zitter van de Eerste Kamer der Staten-Gene- raal, de heer Van Bylandt, zijn ontslag heeft genomen als lid dier Vergadering. Een bij het Departement van Koloniën ontvangen telegram van den Gouverneur-Gene raal van Nederlandsch Indië, dd. 24 dezer, bevat de volgende mededeelingen, ontleend aan een telegraphiseb. bericht van den^kolonel Pel te Atchin. »Deu 16 Augustus is kampong Poede zonder verlies genomen en bezet. De vijand maakt bentings om ons grondgebied. Den 17n is een grasheuvel, 400 meter ten oosten van Kotta- Radja, genomen en bezetons verlies bedroeg 3 dooden en 26 gewonden, allen minderen en koelies; 's vijands verliezen waren onbekend. Toekoe Nek van Maraksa is overleden." De gezondheidstoestand is beter." Naar wij vernemen zegt het Vaderland hebben de Ministers een bewijs van libe raliteit en tevens welwillendheid gegeven aan hun vermoedelijke opvolgers, door hun af te staan de ontworpen begrootingen en zich bereid te verklaren alle inlichtingen te geven. Eergisteren avond had in het Weeshuis alhier eene eenvoudige plechtigheid plaats, die nochtans ten volle melding verdient. Ongeveer 54 jaren geleden werd J. Barbier ouderloos en in 't Weeshuis alhier opgenomen. Ten tijde waarop hij 't Weeshuis zou moeten verlaten werd hij aangesteld als suppoost of portier in die inrichting, welke betrekking hij op 10 Aug. jl. vijf eu dertig jaren lang had bekleed. Regenten wilden dat nederige jubelfeest niet onopgemerkt laten voorbijgaan, waarom zij be sloten Barbier eene herinnering daarvoor aante- bieden. Die aanbieding geschiedde eergisteren avond. Het geschenk bestaat in een smaakvolle zil veren tabaksdoos met deze inscriptie: Aan J. Barbier, ter waardeering zijner Sbjarige getrouwe plichts betrachtingaangeboden door Regenten van het Burgerlijk Armbestuur te Goes. 10 Augustus 1874." De uitreiking giug gepaard met eene toe passelijke aanspraak van den Voorzitter van het College, waarop de eenvoudige jubilaris hartelijk dank betuigde. De onlangs ingevallen storing op den telegraafkabel tusschen Singapore en Batavia is weder opgeheven en de rechtstreekscne tele- graphische gemeenschap van Nederland met Nederlandsch Oost-Indië en Australië mitsdien hersteld. Met betrekking tot het gerucht, dat de heer Frévinaire uit Haarlem door Italiaansche roovers zou zijn opgelicht, deelt Haarl. Nieuws blad mede, dat ten kantore van den heer Prévinaire van deze zaak niets bekend is. De heer Prévinaire reist met zijn familie in Zwit serland en niet in Italië. Blijkens de laatste berichten bevond de tamilie zich daar zeer op haar gemak. Naar wij vernemen wilde Zondag na middag een der bezoeksters van de Rotter- damsche Diergaarde iets geven aan de wol ven in de nieuwe kooi aan de Singelzijde maar in plaats van het aan de dieren toe te werpen en voor het hek te blijven, waarmede de ruimte rondom de kooi voor de bezoekers is afgesloten, beging zij, in weerwil van alle waarschuwingen, de onvoorzichtigheid van zich over het hek te wagen, om den wolven de toegedachte versnapering door de traliën toe te reiken. Het gevolg hiervan was dat de beide dieren plotseling toeschoten en haar aan hand en arm deerlijk havenden. Gelukkig dat een der toesnellende bedienden haar uit de gevaarlijke positie bevrijddeanders had het, hoe erg zij nu reeds hare onvoorzichtigheid moest boeten, nog erger kunnen afloopen. Te Woensel had een boerenmeid des namiddags de koeien naar de weide gebracht, om ze aldaar te laten grazen, en naar ge woonte vastgemaakt aan een paal, welke in den grond geslagen wordt. Toen zij des avonds op de weide kwam, om de beesten weder naar den stal te halen, vond zij den paai uitge trokken en een der beste koeien dood op den grond liggen. Bij nader onderzoek bleek het, dat eenige onverlaten den paal hadden uitge rukt en dien door middel van den hamer, welken de meid gewoonlijk op de weide liet liggen, ongeveer 150 centimeter in het achter gedeelte van de koe hebben gedrongen en het dier alzoo hebben laten liggen. De justitie doet streng onderzoek. De heer Coggia heeft op het observato rium van Marseille weêr een nieuwe zeer kleine komeet ontdekt, reeds de vijfde van dit jaar. Zij bevindt zich op dit oogenblik in het sterre- beeld van den Stier en beweegt zich naar het zuid-oosten. Men leest in het Bat. Handelsblad van 15 Juli: Sedert ons vorig mail-overzicht heeft de Regeering geen tijdingen van het oorlogsge bied gepubliceerd; toch moeten er wel tot haar zijn gekomen, en de inhoud er van is dan ook bekend. Den 28n Juni heeft kolonel Pel een offensieve beweging gemaakt, en daarbij de versterkingen des vijands te Kotta Radja Pedil, op een heuvel aan den rechteroever der Atchin-rivier, genomen. Het gevecht was hard nekkig en kwam ons te staan op 4 dcoden en 26 gekwetsten aan mindere militairen en 4 gekwetste officieren; het voornemen was om zoo achtereenvolgens al de vijandelijke stellingen om onze vesting aan te vallen, en te begin nen met den Pedirschen dijk. Waarschijnlijk met het oog op die nieuwe tactiek zijn de zes achterlaadkanonnen, vroeger door generaal Van Swieten teruggezonden, weer naar Atchin geëxpedieerd. Reeds voor de laatstgemelde overwinning moet generaal Van Swieten ver klaard hebben, dat de oorlog juist ging, zooals hij zich had voorgesteld; het is mogelijk, dat ook het veranderen van houding tegenover den vijand in zijn plan lag en kolonel Pel dua eenvoudig de instructies heeft gevolgd; men

Goessche Courant | 1874 | | pagina 1