1874. N°. 100. Dinsdag 25 Augustus. 6Pte jaargang. r Vertrek dep brievenmail naar Oost-Iodie BINNENLANDSCHE BERICHTEN. GOESCHE De uitgave dezer Courant geschiedt Maandag, Woensdag en Vkijdag avond, uitgezonderd op feestdagen. Prijs per kwartaal zoo binnen als buiten Goes ƒ1,75. Afzonderlijke nommers 5 c. met bijblad 10 c. POSTERIJEN. Via MARSEILLE, 27 Augustus 1874. GOES, den 24 Augustus 1874. Gisteren avond bad in de concertzaal alhier de aangekondigde Soiree der mannenzangver- eeniging R. B. Van den Boschplaats. Eenige stukken voor piano werden zeer verdienstelijk uitgevoerd. Mej. Willems uit Middelburg deed zich kennen als eene uitmuntende pianiste evenals mej. Grefe, dochter van den directeur; terwijl de voordracht van ^Beethoven" en »de Zoon van den Metseldiender door den heer J. A. Snijders AJz mede uit Middelburg, op voortreffelijke wijze plaats had. De mannenzangvereeniging voerde, zooals te begrijpen is, slechts een zeer bescheiden deel van 't programma uit. Met bet oog op den nog zoo korten tijd van haar bestaan, was de uitvoering van een 4tal quartetten zeker niet onberispelijk, maar toch zoo voldoende, dat de toekomst, wanneer door ijverige oefening de noodige eenheid in de stemmen zal verkregen zijn, hopen doét. De directeur, de heer Grefedeed zich weder op zijn lievelings-instrument, de fluit, hooren, op eene wijze, die van zijne vaardigheid op dat instrument afdoende bewijzen gaf. Donderdag avond is te Nieuwlande, bij Krabbendijke, aan den weg gevonden een 18jarig jongeling, die een paar uren later overleed. Wat de oorzaak van zijn dood was, is onbekend. Hij bestuurde een ledigen mestwagen en men zag wel dat de paarden met dien wagen op hol waren, doch het is onzeker of de jon geling dientengevolge van den wagen is ge slingerd, dan of hem te voren een ongeval op den wagen is overkomen en de paarden, zich alstoen onbeheerd gevoelende, op hol zijn gegaan. Het. lichaam was geheel onbeschadigd. Men schrijft uit Domburg: Meer dan vroeger mag zich deze badplaats verheugen over een zeer talrijk bezoek van vreemdelin gen, waaronder ook velen uit het naburig Bel gië. Het nieuw badhotel en verdere logemen ten zijn voor het oogenblik allen bezet, zoo dat men reeds ernstig denkt aan uitbreiding. Alleen ontbreekt nog een beter en sneller ver voermiddel tusschen deze plaats en Middelburg- Ylissingen. Yan de tramway-concessie, reeds vóór lang aangevraagd, hoort men niets meer. Uit Veere wordt gemeld: Zijn de ge ruchten waar, dan zouden de gebreken, welke zich hebben voorgedaan aan de groote sluizen alhier van het kanaal door Walcheren, geheel hersteld en de belangrijke onderloopsheid der muren overwonnen zijn. Dit zou waarlijk een heugelijk nieuws wezen en daardoor een uit gaaf van duizenden guldens voorkomen worden. Het kanaal is thans opgevoerd tot een water stand van nagenoeg 1.50 meter boven Amster- damsch peil, naar men wil ter beproeving van de deugdelijkheid der aan de sluizen verrichte lerstellingen. Naar aanleiding van het plaats gehad ïebbend spoorwegongeluk te Warmond heeft de inspecteur, belast met het geneeskundig staatstoezicht in Overijsel en Drente, de heeren dr. S. jP. Kr os en S. S. Van Raalte, chirurgijn, te Zwolle, belast met den genees- en heelkundigen dienst van bet zieken- en ondersteuningsfonds der Maatschappij tot Exploit, van Staatsspoor wegen, aangeschreven, een gemotiveerd rapport uit te brengen omtrent den toestand der me dicijnkisten, op de treinen aanwezig, met het oog op hare volledigheid van inhoud, doelma tigheid van inrichting en geschiktheid van het treinpersoneel om in tijd van nood op het eerste oogenblik te kunnen handelen. Het Vaderland spreekt het gerucht tegen, dat de vrouw van den bij de spoorwegramp bij Warmond omgekomen conducteur Heudikhuyzen, na het vernemen der noodlottige tijding, van schrik zou zijn overleden. Voorloopig zijn de werkzaamheden van de commissie van enquête naar den toestand der koopvaardijvloot geëindigd tot den 31n Augustusalsdan zullen de verhooren der des kundigen hervat worden, en dan voortduren tot den 12n September. De N. R. Ct., meldt, dat nadat Yrijdag ochtend te 5 uren door twee visschers het lijkje van een pasgeboren kind, gewikkeld in een paar zakken, in het water van den mond der Westerhaven te Rotterdam was gevonden, de moeder, eene dienstbode, eenige uren daarna door de politie is aangehouden en ter beschikking van de justitie gesteld. Men meldt uit Alkmaar aan de N. R. Ct. In het oude archief dezer gemeente bevindt zich, onder andere merkwaardige documenten, de brief aan Sonoy gericht, en door den stads timmerman Maarten Pieterszoon Van der Meij, in een polsstok verborgen, uit de belegerde veste met levensgevaar overgebracht. Toen wij in het vorig jaar, op 8 October, den driekouderdsten gedenkdag van het ontzet onzer stad vierden en de Koning zich in ons midden bevond, werden die documenten door Z. M. in oogenschouw genomen, en wekte die brief in hooge mate de belangstelling van den Vorst, zoo, dat Z. M. den wensch te kennen gaf, dat van dit hoogst merkwaardig document eene photographie mocht worden vervaardigd. Aan 's Konings wensch is thans gevolg gegeven de photographie van het smalle strookje papier, waarop de brief geschreven is, mag, als vol maakte kopie van het origineel, uitstekend geslaagd heeten. De inhoud van den brief is te vinden pag. 79 van De Gelder,Brieven en bescheiden, rakende het beleg van Alkmaar in 1573. Te 's-Hertogenbosch is dezer dagen een zoogenaamde keizer geschoten, een zeer zeld zame vogel, die door liefhebbers duur betaald wordt. Te 's-Hage heeft voor eenige dagen in de Torenstraat eene bijeenkomst plaats gehad der familie De Gruijter. Indertijd liet een markies De Bette een ver mogen na, dat op 42 millioen geschat wordt. Zijne erfgenamen waren voor 1/3 der familie De Bette en voor 2/3 de afstammelingen van Philippus De Gruijter en diens gemalin Quintina Van Helen, die door de Nederlanden en Duitsch- land verspreid waren, zoodat de erflater ze niet kende. In 1789 werden De Bettes, bij uitspraak der Rechtbank van Aalst, wel in 't bezit der geheele nalatenschap gelaten, maar het recht der De Gruijters op s/3 erkend; dit vonnis werd in 1846 bevestigd. De De Gruijters moeten hunne afstamming van Philippus De Gruijter bewijzen daartoe sloten zij aaneen, en kozen uit huu midden een uitvoerende commissie, aan wier hoofd, geplaatst werd mr. J. H. Mosselmans. Men is tot 1630 met het bewijs in orde, maar zit nog met het bewijs voor 't huwelijk van Philippus F, laatsten heer van Dirksland. Men zal nu in het prinsdom Oranje daarvoor de bewijzen trachten op te sporen. NR. Ct.) In de gemeenten Ambt-Yollenhove, Lisse en Zwolle (en omstreken) heerscht de bekende varkensziekte, waaraan betrekkelijk veel varkens sterven. Zaterdag namiddag zijn de kleederen van een werkman in de Heijnekens bierbrouwerij aan de linker Rottekade bij ongeluk in aan raking gekomen met eene in draaiende bewe ging zijnde ijzeren as, waardoor hij werd me- degesleurd en eenige malen met de as rond draaide, ten gevolge waarvan zijn rechterbeen gebroken is en hij eenige wonden aan het hoofd bekomen heeft. Te Groningen heeft een welgestelde vrouw, zeer aan het misbruik van sterken drank ver slaafd, ten gevolge daarvan een beroerte ge kregen en is twee dagen later overleden. De schrijver van de mysteriën der vleesch-industrie in Drente" in het weekblad Hygieia zegt, dat een oude vette hond te Mep- pel verkocht werd voor 1.50 en 't vleesch daarvan te Amsterdam opbracht 9. De varkens, lijdende aan vlekziekte of vlek- kentyphus, worden meestal doodgestoken eer zij in den handel komen. De boeren zetten het spek in 't zout en trachten de hammen tegen 2729 cent het kilo aan boterverkoo- pers of particulieren over te doen als goede schinken." Te Amsterdam is jl. Woensdag gearres teerd W. Volkers, wegens valschheid in ge schriften van koophandel, ten nadeele van verschillende groote bankinrichtingen. Volgens de N. R. Ct. heeft hij tot een bedrag van 60,000 aan valsche wissels in omloop gebracht. Te Zaandam is een notaris spoorloos verdwenen, na slechts korten tijd in die ge meente de praktijk te hebben uitgeoefend. Aan de tegenwoordigheid van geest van een beambte van den tramway had Zaterdag morgen te fcicheveningen een kind het leven te danken. Bij het inrijden van het dorp be vond zich op de rads een klein meisje, op het oogenblik dat de tram in volle vaart kwam aanzetten. De afstand was te kort om den wagen door remmen nog tot staan te brengen en de kleine moest dan onvermijdelijk onder de wielen ra ken. Gelukkig echter buigt de beambte, die voor op het balcon staat, zich voorover en slaagt er in het kind bij de kleederen te grij pen, omhoog te trekken en daardoor voor overrijden te behoeden. In een telegram uit Lourdes aan den Univers wordt als nieuwtje medegedeeld, dat onder de Parijsche bedevaartgangers twee kren ken wonderdadig zijn genezen. De vorige week zijn te Constantinopel twee lichte schokken van aardbeving waarge nomen. Bijdrage tot de voeding van pasgeborenen. Dr. Alther heeft 480 pasgeboren kinderen van den eersten tot den vijftigsten dag huns levens dagelijks gewogen om te zien, hoe bierdoor de invloed der verschillende voedingswijzen zich zoude doen gelden. Hij zag het bekende feit bevestigd, dat de pasgeborene onder alle om standigheden in de eerste dagen van zijn leven aan lichaams-gewicht 300 gram verliest. Na dien tijd nemen de kinderen weer in gewicht toe. Deze vermeerdering van gewicht geschiedde COURANT. Gewone advertentiën worden a 10 c. per regel geplaatst. Geboorte-, huwelijks- en doodberichten en de daarop be trekking hebbende dankbetuigingen van 1—8regels a/1,— Dienst-aanbiedingen, niet meer dan 4 regels bedragende en contant betaald 20 c.

Goessche Courant | 1874 | | pagina 1