1874. N°. 99. Zaterdag 22 Augustus. 613te jaargang. KENNISGEVING. OPENING DER JACHT OP KLEIN WILD. BINNEIMLAIMPSCHE BERICHTEN. uoEsttir. COS RAM. De uitgave dezer Courant geschiedt Maandag, Woensdag en Vrijdag avond, uitgezonderd op feestdagen. Prijs per kwartaal zoo binnen als buiten Goes ƒ1,75. Afzonderlijke nommers 5 c. met bijblad 10 c. Gewone advertentiën worden a 10 c. per regel geplaatst. Geboorte-, huwelijks- en doodberichten en de daarop be trekking hebbende dankbetuigingen van 1—8regels a/1,- Dienst-aanbiedingen, niet meer dan 4 regels bedragende en contant betaald 20 c. DE COMMISSARIS DES KONINGS IN DE PROVINCIE ZEELAND, Gezien het besluit van heeren Gedeputeerde Staten, de dato 14 Augustus 1874, no. 95; Gelet op art. 11 der wet van den 13en Juni 1857 (Staatsblad no. 87); maakt bekend, dat de opening der jacht op klein wild in deze provincie, is bepaald op Zaterdag den 5en September aanstaande; voorts, dat de korte jacht dagelijks, met uitzondering van den Zondag, en de lange jacht op den Maandag Woensdag en Zaterdag van iedere week, alsmede op de vier dagen, voorafgaande aan de sluiting der jacht, zal geoorloofd zijn. Deze kennisgeving zal in het Provinciaal blad ge plaatst en afdrukken zullen, in plano, aan de gemeente besturen ter aanplakking gezonden worden. Middelburg, den 15en Augustus 1874. De Commissaris des Konings voornoemd, R. W. VAN LIJNDEN. OPENBARE VERGADERING VAN DEN RVV» der GE MI BEN TM GOES, op MAANDAG den 24 AUGUSTUS 1874 des avonds te 71 uren. Goes, den 21 Augustus 1874. De Secretaris, HARTMAN. punten van behandeling: I. Mededeelingen, ingekomen stukken. II, Verzoek van mej. P. Heijblom, om verhoo ging harer jaarwedde als hoofdonderwijzeres aan de Bewaar-Naai- en Breischoolmet advies der financieele commissie. III. Adres van het Comité tot wering van School verzuim om subsidie voor 1875, met advies als boven. IV. Rekening van het Gasthuis over 1873 met advies als boven. V. Rekening van het Burgerlijk Armbestuur over 1873, met advies als boven. VI. Aanbieding der Gemeente Begrooting voor 1875. VII. Voordracht aan den'Hommissaris des Konings, ter benoeming van twee leden in het College van Zetters. POST ERIJ K N. Staat van brieven, verzonden door het Post kantoor te Goes, waarvan de geadresseerden op de plaats van bestemming onbekend zijn. Over de maanden April, Mei en Juni 1874. Ten postkantore Goes. Verzonden geweest naar Noord-Amerika 1. P. Van Liere te Michigan. Van het hulpkantoor te Cortgene: 2. C. Kalle waard te Michigan. België 1. Maria Puto te Antwerpen. 2. D. Verbeek te Antwerpen. 3. F. G. Wittouck te Brussel. Van de hulpkantoren Bath 4. H. G. Brankhart te Antwerpen. Hoedekenskerke 5. Wed. Frank te Antwerpen. 6. J. Allart te Ostende, Engeland 1. N. Frank te Londen. 3. M. Delnaaij te Londen. Over Frankrijk: 1. H. J. Steans te Calcutta. GOES, den 21 Augustus 1874. Naar wij vernemen, heeft Z. M. de Ko-1 ning zich geheel vereenigd met de aan Hd. voorgedragen samenstelling van het nieuwe Ministerie, maar zal de optreding daarvan wach ten op Zr. Ms. terugkomst in deze residentie, die, zooals wij laatstelijk gemeld hebben, op den 26n dezer bepaald is. De Minister van Financiën brengt ter kennis van belanghebbenden, dat op bet Rijks telegraafkantoor te Rotterdam behoefte bestaat aan adsistenten. De voorwaarden waarop zij geplaatst kunnen worden, zijn in de Staats courant vermeld. De Minister van Financiën heeft verklaard, dat geen personen beneden de achttien jaren tot geagreëerde bedienden van ontvangers be- hooren te worden aangesteld. De Minister van Marine brengt ter ken nis van belanghebbenden, dat de invoering van het onderricht in de Hoogduitsche taal bij het Koninklijk Instituut voor de Marine te Willemsoord zal aanvangen met den leercur sus van 1876/77, zoodat eerst bij het admis- sie-examen voor adelborst 3e klasse in 1876 zal gevorderd worden de kennis van de gron den dier taal. Onze stad mag zich sinds korten tijd in eene nieuwe instelling verblijden. Eene Mannen-Zangvereeniging werd onder leiding van den beer Edzard Grefe in bet leven geroepen en zal, naar wij vernemen, reeds Zondag e. k. door eene eerste openbare vergadering teeke nen van leven geven, van' een leven, dat, ho pen wij, den scboonen naam waardig zal zijn, dien de vereeniging draagt. De vereeniging draagt den Daam: dr. R. B. Van den Bosch, de naam van een man, die op velerlei gebied en niet het minst op bet gebied der toonkunst, een geniaal man kon genoemd worden. Het was eene goede ge dachte dien naam aan een gezelschap te ge ven, dat zich beweegt op bet meest geliefde terrein van hem die dien naam droeg, en die zelfs in het buitenland een welverdienden roem ge noot. De bekende talenten van den directeur, de jjver en lust der werkende leden mogen velen onzer medeburgers nopen, om als beschermende leden toe te treden, en daardoor van hun er kenden kunstmin blijk te geven niet alleen, maar ook van te willen medewerken om den naam van dr. R. B. Van den Bosch in de herinnering van ons publiek te doen voortle ven. Wij wenschen de nieuwe vereeniging een lang en krachtig leven toe. Bij de algemeene klacht over de groote menigte wespen en over de door dezen aan de boomvruchten aangerichte schade, kan bet wellicht zijn nut hebben mede te deelen, wat daartegen met vrucht kan worden aangewend. Men neme een apothekers fleschje, met nau- wen hals, voor een klein gedeelte gevuld met wat stroop en water, goed dooreengemengd. Dit fleschje hange men loodrecht in den be dreigden vruchtboom, smere, als lokvink, wat zoet aan de opening en al spoedig zul len de gasten in menigte aankomen, zonder dat bun terugkeer mogelijk is. 's Morgens is de beste tijd voor oogst en voor nieuwe vangst. Dan zijn alle gasten van den vorigen dag dood en komen nieuwe, zoolang de voorraad strekt, in menigte. De vrouw van den koetsier, die bij bet spoorwegongeluk te Warmoud het leven heeft verloren, ligt steeds te bed en beeft, behalve eene wond aan een der beenen, inwendig veel pijnde kleindochter beeft eene wond aan het hoofd, en de beide beenen hebben kneuzingen bekomen. Beide vrouwen genie ten eene liefderijke verpleging ten huize van den heer Kouwenhovenzij gevoelen zich naar omstandigheden zeer wel en denken spoedig de reis naar Haarlem te kunnen ondernemen. Naar bet L. D. verneemt, is thans ook de vrouw van den bij de ramp omgekomen conducteur Hedikhuizennadat zij reeds eenigs- zins lijdende was, bij bet vernemen der nood lottige tijding door den schrik overleden, zoo dat nu hunne kinderen binnen enkele dagen geheel ouderloos zijn geworden. Uit een verbaal in bet Handelsblad van het spoorwegongeluk te Warmond, hebben wij medegedeeld, dat bet eerste werk van een der passagiers was, met groote bezorgdheid naar zijn hoed te zoeken. Naar aanleiding daar van vernemen wij, dat een ander passagier, die ernstige kwetsuren aan het hoofd had en nog niet geheel buiten gevaar is, bij zijne te huiskomst er erg over tobde, dat bij eau wit ten hoed op had in plaats van den zwarten, waarmede hij was uitgegaan. {N. R. Ct.) Volgens een schrijven uit Londen aan de Amst. Crt. zal Engeland dit jaar slechts vijf millioen quarters tarwe behoeven, wijl de opbrengst van den oogst zoo voordeelig is. Wanneer men de vermeerdering van de be volking in aanmerking neemt zou dit, voor zoover bekend, bet geringste bedrag van in voer zijn. Bedert eenige dagen zwierf in den om trek van Apeldoorn iemand rond, die blijkens zijn papieren hofmeester was geweest op een in de Roode Zee vergaan stoomschip en voorgaf op reis te zijn naar Rotterdam, ten einde op nieuw een plaats als hofmeester te zoeken. Intusschen vertoonden zich bij dien persoon zooveel teekenen van zinsverbijstering, dat de bevoegde autoriteiten het noodig geoordeeld hebben hem naar het krankzinnigengesticht te Zutfen over te brengen. Dinsdag middag had te Zaandam een al lertreurigst ongeval plaats. Twee slagersknechts hadden elkander, in afwezigheid van den mees ter, gedurig al geksebeerenóe geplaagd, tot dit eensklaps in ernst overging en de jongste den oudsten een steek met een mes toebracht ter zijde onder de ribben. Do ongelukkige viel neder en ofschoon ijlings hulp werd aan gebracht, had bet bloedverlies hem zóó ver zwakt, dat men voor zijn leven vreest. Een man, die Maandag avond door de politie naar het buis van arrest te 's-Hagë werd overgebracht, waar hij een gevangenisstraf moest ondergaan, heeft onderweg den agent van politie, met het geleiden belast, een ver wonding met een mes trachten toe te brengen, waarin bij echter verhinderd werd. Hartverscheurend was het hierbij te zien, hoe een kind van den gearresteerde telkens trachtte zijn vader uit de handen der politie te bevrijden, tot dat eindelijk een 4tal agen-' ten aan dit schouwspel een einde maakten, door den vader, op wel wat al te hardvoch tige wijze, de politiewacht binnen te slepen. Dagbl Algemeen loopt te Haarlem, volgens de N. Arnh. Ct.het gerucht, dat de welbekende heer Previnaire, groot fabrikant aldaar, op een reis door Italië door een rooverbende in dat land zou zijn overvallen en gevangen ge houden, om niet dan tegen een losprijs van 150,000 lires, anderen zeggen 150,000, te worden in vrijheid gesteld. Men ziet met de meeste belangstelling nadere tijding te gemoeti,

Goessche Courant | 1874 | | pagina 1