GOESCHE COURANT. 1874. N°. 98. Donderdag 20 Augustus. 613te jaargang. MIDDELBAAR ONDERWIJS. BINNENLANDSCHE BERICHTEN. De uitgave dezer Courant geschiedt Maandag, Woensdag en. Vrijdag avond, uitgezonderd op feestdagen. Prijs per kwartaal zoo binnen als buiten Goes ƒ1,75. Afzonderlijke nommers 5 c. met bijblad 10 c. Gewone advertentiën worden a 10 c. per regel geplaatst. Geboorte-, huwelijks- en doodberichten en de daarop be trekking hebbende dankbetuigingen van 18regels a/1,— Dienst-aanbiedingen, niet meer dan 4 regels bedragende en contant betaald 20 c. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van GOES maken nogmaals bekend, dat de Commissie van toezicht op de scholen voor middelbaar onderwijs in deze ge meente op Woensdag den Bit Augustus 1S7A, des middags te 12 uren, in haar lokaal bij de school eene ZITTING zal houden tot het inschrijven van jongelieden, die voor liet leerjaar 18741875 als leerlingen op de Hoogere Burgerschool of Bur ger-avondschool wenschen te worden toegelaten, waarbij van de leerlingen, die buiten de gemeente geboren en gevaccineerd, zijn, de overlegging eener geboorte akte en bewijs van inenting of natuurlijke kinder ziekte zal worden gevorderd. Goes, den 19 Augustus 1874. Burgemeester en Wethouders voornoemd, M. P. BLAAUBEEN. De Secretaris, HARTMAN. GOES, den 19 Augustus 1874. Het Handelsblad geeft nog eenige nadere bijzonder heden aangaande het spoorwegongeluk te Warmond waaraan wij het volgende ontleenen De machinisten en stokers hebben niet dan eenige wei nig beteekenende kneuzingen. Zij zijn niet van de ma chines gesprongen, gelijk aanvankelijk werd gezegd, maar op deze zware lichamen schijnt de schok sneller te hebben uitgewerkt. De Heldersche trein was op het punt van naar het rechterspoor over te kruisen en zijn locomo tief had dus reeds eenigermate rechts gewend, toen de treinen in botsing kwamen. Zoo stootte de linkerbuffer van de Flora tegen den linkerbuffer van de Pluto, waar door beide machines zwaar werden beschadigd. Het tooneel moet vreeselijk zijn geweest-, het roode licht (teeken, dat de weg onveilig is en voor den sein paal gestopt worden moet) was uitgehangen en daar ter plaatse op zeer verren afstand zichtbaar. De sta tionschef stond met zijn lantaarn op den weg en gaf (ook met rood licht) het sein tot stoppen. Men denke zich zijn gemoedstoestand, toen hij desniettemin den Rotteraamschen trein zag doorstoomen, beide gevaarten op elkaar zag instuiven en elke seconde het onheil ver wachtte, dat hij met geen mogelijkheid kon verhoeden. De schok klonk als een donderslag door het geheele dorp, waar sommigen reeds opmerkzaam waren ge worden door het ongewone geluid der stoomfluiten. Alles snelde naar het station, maar het duurde eenigen tijd eer men zich eenig denkbeeld maken kon van net- geen wezenlijk was gebeurd en hulp kon verschaffen. Alle lichten waren eensklaps gedoofd en men hoorde niets dan het jammerlijk gegil der gekwetste en ver schrikte reizigers, die meerendeels zeiven niet wisten wat er eigenlijk was gebeurd en eenigen tijd behoefden, óm tot bezinning te komen. Een bejaard heer uit Amsterdam zat in het rijtuig der derde klasse, waarin de koetsier van den heer B. Schmed- ding het leven verloor. Deze wagen volgde op den goe derenwagen, waarin de conducteur Hudighiujzen om kwam en die, vreemd genoeg, ofschoon vlak achter den tender, nagenoeg niet is beschadigd. Bedoelde passagier zat met den rug tegen het schot, en aan het andere uit einde van den wagen in het voorlaatste compartiment zaten de koetsier met zijne vrouw en kleindochter. De schok wierp hem voorover en tegelijk werd het schot, waartegen hij leunde, ingedrukt en verdwenen de bank en het nalfschot tegenover hem. Hij gevoelde niets dan eene vreeselijke beklemming op de borst, die hem belette adem te halen. (Hetzelfde werd ook door anderen waar genomen en schijnt een gevolg te zijn van de geweldige verplaatsing van lucht.) Lenigen tijd geraakte hij van ziehzelven, en toen hij weder bijkwam, was zijn eerste werk, met eene bezorgdheid, waarover hij zelf later zich het meest ver baasde, te zoeken naar zijn hoed. Eerst langzamer hand kwam hij tot het besef, dat hij eene poging doen moest om uit den verbrijzelden wagen te komen en toen eerst bemerkte hij ook, dat hij niet dan eenige on- beteekenende kneuzingen had. Den dag daarna begeerde hij niets zoozeer als nog eens de plaats van het ongeluk te zien, welk voornemen hij dan ook volvoerde. Ook andere passagiers schenen deze behoefte te gevoelen. Aan het station was een jongmensch, die op de vraag, hoe hij was ontkomen, bijna geen begrijpelijk antwoord geven kon, maar voortdurend stond te staren naar den verbrij zelden wagen, waaruit hij gelukkig was gered. De 20jarige kleindochter van den overleden koetsier bekwam geen ander letsel, dan eene niet gevaarlijke kneuzing aan de vleezige deelen van het linkeroog en eenige kneuzingen aan het rechterbeen. Voor zoover men oordeelen kan, zal zij spoedig zijn genezen. Deze beide vrouwen en de reiziger met gecompliceerde rib- benbreuk zijn de eenigen, die te Warmond achter bleven. Ook de machinist van den Rotterdamschen trein bleef te Warmond-, hij werd niet, gelijk het gerucht zegt, in preventieve bewaring genomen, maar (natuurlijk) ver hoord. Uit verschillende verklaringen, door hem af- legd, moet gebleken zijn, dat hij wel het roode licht heeft gezien, maar niet of niet tijdig genoeg heeft ge stopt. De trein moet bij dit kruispunt altijd wat lang zamer rijden en had dus, dit in aanmerking genomen, zijne gewone vaart. Een groot aantal nieuwsgierigen stroomden Zaterdag den gelieelen dag uit Leiden en andere nabijgelegen plaatsen, naar Warmond. Vele leden van de directie en de hoofdbeambten der Maatschappij waren daar na genoeg den geheelen dag, en onder hnn toezicht werden de werkzaamheden tot ontruiming van den weg geregeld voortgezet. Des avonds waren reeds eenige der meest gehavende wagens verwijderd. Des ochtends was het nog een onbeschrijfelijk tooneel van verwoesting. Men kon het niet gadeslaan, zonder er zich over te verbazen, dat deze ramp niet nog veel meer slachtoffers heeft gemaakt. Volgens eene mededeeling in de Amsterdamsche Ct. bevond zich onder de passagiers, die gekwetst zijn, de heer Hvan Amsterdam werkzaam op het gebied van evangelisatie voor doofstommen. Deze is zoodanig aan het hoofd gewond, dat hij, toen hij bij zijne eeht- enoote des nachts te 4 uren werd te huis gebracht, oor haar niet kon herkend worden. Sedert bevindt de lijder zich meerendeels in bewusteloozen toestand en is ijlende, althans Zondag middag te 4 uren was dat nog zoo. Naar wij nader vernemen, zou nu de terugkomst van Z. M. den Koning uit het bui tenland definitief op den 26n dezer bepaald zijn. Dagbl Gisteren namiddag ontstond in den schoor steen eener woning in de Wijngaardstraat alhier brand, die aanvankelijk een dreigend aanzien had, vooral omdat eene aanzienlijke partij hooi op den belendenden zolder was op geborgen. Het gelukte eenigen leden van de directie onzer ijverige brandweer, die onmidde- lijk ter plaatse aanwezig waren, spoedig den brand te blusschen en grooter onheil te voor komen. De Midd. Ct. meldt dat den 22sten te Vlis— singen verwacht wordt het Nederlandsche stoom schip Tromp (in der tijd in de Roode zee gestrand, maar sedert hersteld) om van daar uit voortaan rechtstreeks op Indië te varen. Dit zal het eerste schip zijn, dat van de in richtingen te Ylissingen het volledig gebruik maakt, waartoe zij bestemd zijn. Twee kinderen, van 4 en 6 jaren, speel den Zondag namiddag te Bergen op Zoom bij den afgegraven walgang der Courtine Hoog- Mogende, bij het kleine kruitmagazijn Dumont. Op eens stortte een gedeelte van den aarden wal naar beneden en beide kleinen werden onder het zand bedolven. Het jongste kind is levenloos opgegraven, het andere was als door een wonder ongedeerd. De ouders waren afwezig en hadden de zorg voor de kinderen opgedragen aan de hoogbejaarde grootmoeder. Aan den heer J. Vermast, zoon van V. Vermast, kapelmeester te Yzendijke, is, bij den wedstrijd van het Koninklijk Conservatoire te Gent, de eerste prijs voor kamermuziek toegekend. Men schrijft uit Tilburg, 17 Aug.De heer Eychen, wiens linkerbeen, tengevolge van de hier plaats gehad hebbende spoorwegramp, geamputeerd was, is gister avond in het Gast huis alhier overledenhij had den ouderdom van 43 jaren bereikt en laat een weduwe met negen kinderen na. De Ned. Industrieel roemt zeer het model van het standbeeld van Ihorbecke, dat in de werkplaatsen der firma L. J. Entlioven If Co. is aangekomen. De gelijkenis zoo van gelaat als gestalte wordt hoog geprezen. Het beeld is daarbij zeer gelukkig voorgesteld. Het ge heel maakt een hoogst gunstigen indruk. Bij de aankomst op Zaterdag avond van Jacob Wolff te Zwolle, waren duizenden menschen op de been, waaronder velen die luide hunnen haat tegen den ex-directeur der Overijsselsche Bank te kennen gaven; met moeite kon de gevangene tegen den volksoploop worden beveiligd. Een treffend ongeluk heeft dezer dagen in de gemeente Mheer, nabij Maastricht, plaats gehad. Het kind van een landbouwer was met een koe uitgegaan, om die langs de we gen te laten grazen. Het had het touw, waaraan het dier bevestigd was, om den arm gebonden, ten einde middelerwijl eenig breiwerk te kun nen verrichten. Eensklaps zet de koe, wegens een nog onbekende oorzaak, het op een loopen, met het noodlottig gevolg, dat het kind een eind weegs medegesleept werd en reeds een lijk was, toen men de hollende koe tot staan bracht. Het werk van A. J. A. Gerlach, Neder- landsch Oost-Indië", uitgegeven te 's-Hage bij Joh. IJkema, a 2,50, heeft, naar het schijnt, de bijzondere aandacht getrokken van de Maat schappij tot Nut van 'f Algemeen. Wij ver nemen althans, dat haar hoofdbestuur dezer dagen een aanzienlijk getal exemplaren bij den uitgever heeft besteld, om voorloopig alle volks bibliotheken dier Maatschappij daarvan in het bezit te stellen. Vrijdag avond omstreeks 9 uren ont stond in de Kalverstraat te Amsterdam een opstopping tengevolge van het bekeuren van een koetsier, die zonder lantaarn reed. Oogenblikkelijk waren een paar straatbengels bij de hand, die den koetsier aanmoedigden voort te rijden, zonder zich oin den agent van politie te bekommeren. Eenige lieden uit de heffe sloten zich bij de kwajongens aan, en de agent, die intusschen dooreen toevallig passeerenden in specteur van politie werd bijgestaan, zou het even als de inspecteur kwaad te verantwoorden hebben gehad, indien met eenige flinke burgers de zijde van de politie hadden gekozen, waardoor het gelukte aan het schandaal een einde te maken. Wij vermelden dit feit vooral, omdat het zoo wenschelijk is, dat dit voorbeeld onder de burgerij navolging vinde en de politie ge steund worde, waar de ruwe massa zich verzet. (N. v. d. D.) Uit de legerplaats bij Milligen meldt men van 17 Augustus: Heden ochtend is een burgerpersoon die in eene kantine zijn intrek had, door de po litie uit het kampement verwijderd. Hij had gepasseerden Zaterdag avond, bij ontstanen twist, een korporaal het grootste deel van 't linkeroor in de geheele lengte afgebeten, zóó, dat door onderzoek der politie het ontbrekende stuk achter een bierton werd gevonden en in beslag genomen, om als corpus delicti voor den rechter te dienen. De gewonde is dadelijk in de ambulance opgenomen. Er is proces verbaal opgemaakt. Dat het letterkundig genootschap: >de Olijftak", te Antwerpen een kampstrijd heeft uitgeschreven, waarvan het onderwerp is: eene levensbeschrijving van Marnix Van St. Aldegonde, wordt door de geestelijkheid hoogst kwalijk genomen, zoodat de clericale bladen aldaar er veel water over vuil maken. Intusschen vernemen wij, dat de eerste prijs behaald is door den heer Jan Van der Have Az., hulponderwijzer te Utrecht, sedert April 1870 akte als hoofdonder wijzer bezittende.

Goessche Courant | 1874 | | pagina 1