Uit een veertiental sollicitanten is tot gemeente-geneeslieer te Kruiningen door den gemeenteraad benoemd de heer B. D. F. Huijsman, nied. dokter, thans te Heukelum. De algemeene vergadering van de Mer- eeniging ter Bevordering van fabriek- en hand- werksnijverheid in Nederland zal in 1875 te Middelburg gehouden worden. Uit Vlissingeu meldt men aan de M. Ct. dat de aldaar heerschende catarrhale agina onder de kinderen zich meer en meer uitbreidt en velen aan die ziekte bezwijken. Voor het kantongerecht te Middelburg werd dezer dagen de quaestie- behandeld, of het koopen van een hoed van f 60 tot de dagelijksche uitgaven van een huishouding behoort. Een winkelier had namelijk aan een dame een hoed geleverd voor de som van ƒ73,50. De echtgenoot had echter geweigerd deze som te voldoen. De leverancier doet daarop een dagvaarding instellen, waarbij de vordering met ƒ10 is verminderd, en derhalve het bedrag der rekening is teruggebracht op ƒ63,50. De dame en haar echtgenoot bleven echter in hun weigering volharden, doch boden aan ƒ38,50 voor den ingeleverden hoed met in begrip der voile a ƒ3,50. De kantonrechter heeft thans in deze zaak aan den leverancier zijn eisch ontzegd, voor namelijk op grond dat tot de dagelijksche huishoudelijke uitgaven niet kunnen gerekend worden de inslagen van geheel nieuwe kle dingstukken, onverschillig van welken prijs en van hun al of niet noodzakelijkheid. Bij een andere uitlegging toch van de wet zou aan de leveranciers van modeartikelen de deur worden opengesteld om zonder eenige infor matie naar de al of niet gegoedheid der be- stelsters of koopsters goederen van groote waarde te leveren, wat tot schromelijke mis bruiken zou aanleiding geven, waardoor ook de wetsbepalingen op het vervreemden en verpan den grootendeels illusoir gemaakt en ont doken zouden kunnen worden. Vaderl.) Heden is in België de nieuwe wet, re gelende het gebruik der Nederlandsche taal bij de gerechtshoven, in werking getreden. Naar het Vaderland verneemt, is de financiëele toestand ten aanzien van Oost-Indië boven verwachting gunstig. Alle uitgaven tot en met 1874, de buitengewone wegens de ex- peditiëu naar Atchin inbegrepen, zijn gedekt, evenals de gewone bijdragen tot de begrooting van het moederland. De ontworpen begrooting voor 1875, met inbegrip van de buitengewone uitgaven voor Oorlog en Marine, zou evenzeer met een overschot van ongeveer 10 millioen als gewone bijdrage voor Nederland sluiten. De vergoeding aan de inlandsche hoofden voor ingetrokken heerendiensten schijnt onder de uitgaven uitgetrokken, evenzeer als onderschei den openbare werken. Die gunstige uitkomst zou verkregen zijn bij eene zeer matige raming der middelen. Men schrijft uit Leidsehendam, 13 Aug. Yóor eenigen tijd passeerde hier een compagnie militairen, wat geen zeldzaamheid is. Als ge woonlijk werd er halt gehouden, 't welk onzen bakkers, maar niet minder den kasteleins wel kom is. Ditmaal echter trof het aller aandacht, dat zich bij die weinige soldaten ook een marketentster bevond. Naar 't scheen, was een sergeant gehuwd met de marketentster en waar schijnlijk in de kazerne kantinehouder; maar wat hiervan zij, het was een ergernis te zien en te hooren hoe de bedoelde sergeant de sol daten aanzette tot het drinken van sterken drank. Hij hield daarbij een boekje in de hand en sprak hen die achterbleven om geen borrel te koopen, aldus aan: »Moet jeer ook geen?" Ik heb geen geld, was hun antwoord of teeken. Welnu" hernam de sergeant, »op traktement dan." Terstond schoten eenige liefhebbers toe, die evenwel blijkbaar met één borrel zouden opgehouden hebben. »Komt", zegt de ser geant, dneemt er nog één." Door sommigen werd die uitnoodiging met hoofdschudden be antwoord. »Kom, ik zal er maar twee op schrijven", zeide de sergeant-kastelein nogmaals, en dit had ten gevolge, dat weder meer dan éen toetrad en er nog een nam. Dus eer het traktement was ontvangen, was reeds een gedeelte bestemd voor den sergeant- kroeghouder. Door de politie te Rotterdam zijn aan- gehoudeu twee zusters, 17 en 13 jaar oud, die er haar werk van maakten om kleine kinderen op straat van oor- en halssieraden te berooven. Te 's-Hage heeft een der oudste genees- heeren, de heer dr. S. Hoven, sedert eeuigen tijd een heelkundige operatie verricht, die wel ver melding verdient. Een patiente, die nu het stadium van volkomen genezing reeds bijna heeft afgelegd, is door genoemden medicus met een neus, een bovenlip en een onderoog lid begiftigd. Het moge vreemd kiinken, zegt het Dagblmaar toch is 't zoo. Zaterdag namiddag is te Rotterdam aangekomen, onder geleide van politie-beamb- ten, per stoomboot Prins van Oranje, uit Duinkerken, de gewezen directeur der Overij- selsche Bank Jacob Wolff, die vervolgeus per spoor naar Zwolle is overgebracht. In den laatsten tijd zijn voor Duitsche rekening in de omstreken van Deventer aan zienlijke partijen rundvee opgekocht. De prij zen blijven echter steeds gedrukt. Sedert een paar jaren is men te Steen- wijkerwold begonnen uitgeveend land, dat vroe ger na de vervening mets dan uitgestrekte 11* improductieve waterplassen opleverde, in te polderen. Ofschoon dit niet dan met groote opofferingen kan geschieden, zijn de resultaten voor de verveners zeer gunstig, omdat het eens uitgeveende land aanmerkelijk beter van qualiteit is, dan de in de nabijheid gelegen landerijen. Nog in 1873 is in de naburige gemeente Wanneperveen eene oppervlakte van omstreeks 30 hectaren ingepolderd. De heeren C. A. A. Dudok He Wit, A. Van Lennep en J. P. R. Galesloot te Amster dam en K. J. IV. Ottolander, te Boskoop, heb ben het initiatief genomen van een in de maand October 1875 te houden internationale vruch ten-tentoonstelling, gepaard met een pomologiscb congres. Het hoofddoel dezer tentoonstelling en van dit congres is: het brengen van eenheid in de benamingen der vruchtsoorten. Men schrijft uit Kuilenburg: Sedert eenige dagen hebben zich alhier eenige personen ver- eenigd, bij wie tegen zeer goedkoope prijzen puik rundvleesch te bekomen is, ja, bijna voor de helft van de tegenwoordige dure vleesch- prijzen. Als men weet, dat die prijzen veel te hoog zijn in verhouding tot de in den laat sten tijd veel verminderde prijzen van het rund vee, zoo zal men begrijpen, dat er van deze goedkoope gelegenheid een ruim gebru'k ge maakt wordt. De luitenant-generaal Verspijk is met familie te Arnhem aangekomen. Te Leiden zal op den 3 October de 300ste verjaardag van »Leidens ontzet" wor den gevierd. Te dier gelegenheid zal o. a. een historisch allegorische optocht worden gehou den, waaraan door ruim 1000 personen zal worden deelgenomen. In de vorige maand huurde een oogen- schijnlijk gehuwd paar te Utrecht een gemeu beld boven-apartement; jl. Woensdag meldde zich bij de benedenbewoners een dame aan, die naar den naam vroeg van den heer, die boven woonde. Toen haar dien genoemd werd, bleek het dat zij haar man terug gevonden had, die haar een maand geleden heimelijk had ver laten en nu daar met een meisje woonde. Het tooneel, dat volgde, laat zich Jicht begrijpen; het slot echter was, dat beiden 's avonds naar Rotterdam vertrokken en de andere alleen achterbleef. Per telegraaf wordt uit Madrid van 13 Augustus gemeld, dat de gezanten van de Ver- eenigde Staten, België, Nederland, Italië, En geland en Duitschland den Minister van Bui- tenlandsche Zaken UUoa geluk hebben ge- wenscht met de erkenning van de Regeering en de inneming van Oteiza. De Minister heeft den Duitschen Keizer zijn dank betuigd, dat deze het initiatief genomen heeft in de er kenning van de Spaansche Regeering. Laatstleden Vrijdag vóór acht dagen heeft te Dresden eene nieuwe proefneming plaats gehad met het verbranden van lijken door mid del van den toestel van Friedr. Siemens. Een aantal autoriteiten waren daarbij tegenwoordig, benevens verscheidene leden der Saksische Ka mers, professoren, hooge ambtenaren, enz. Daar er geea, lijk van een mensch verkrijgbaar was gesteld, moest men zich behelpen met een dood paard, waarvan de pooten afgehakt en aan het lijk gebonden werden, omdat het anders niet in den oven kou. Ofschoon het 210 kilogram woog, waren echter in den tijd van drie kwar tier alle vleeschdeelen verteerd en na verloop van twee uren ook de beenderen tot witte asch verbrandslechts met één deel van het gebeente (kruis) duurde het iets langer, doordien het, reeds op zichzelf het sterkst tegen verbranding bestand, op de ongunstigste wijze in den oven lag en nagenoeg het eerste uur door andere lichaamsdeelen gedekt, niet zoo spoedig als het overig gebeente kon uitdrogen. Ware dit het geval geweest, dan zou het gelijktijdig daar mede verteerd zijn. De tevens gedane proefne mingen van prof. Schmidt hebben het bewijs geleverd, dat in het gas, hetwelk door de ver branding werd voortgebracht, volstrekt niets schadelijks voor de gezondheid te bespeuren was. De witte asch van het lijk woog lli kilo gram. Er was in het geheel voor ongeveer If- thaler aan kolen verstookt. KERKELIJKE ZAKEN ONDERWIJS. Nadat ds. G. De Wilde den 2 dezerte Ovezand bekend gemaakt had, voor de beroeping naar Kats te hebben be dankt, openbaarde zichdegroote blijdschap dier gemeente al spoedig op ondubbelzinnige wijze door de aanbieding van een prachtig geschenk. Ds. J. A De 1 'lieger, van Oosterland naar Katwijk aan Zee beroepen, is den 9 dezer door zijnen ambtgenoot, ds. A. Piper, aldaar bevestigd en heeft zijn dienstwerk aange vangen met 1 Tim. 115a. Van de drie oudste dienstdoende hoofdonderwijzers in Zeeland, n.I. Samuel De Ridder te St. Kruis sedert 1S15, Simon De Graaff te Bruinisse sedert ISIS, en Danker Van de Linde te Wolfaartsdijk sedert 1821, mocht de tweede, die de meeste levensjaren van het drietal telt, heden, den 17 Augustus, zijne benoeming vóór 56 jaren, als opvolger van zijnen vader, Andries De Graaff, tot onderwijzer te Bruinisse gedenken. RECHTZAKEN. Bij vonnis van den Kantonrechter te Goes in dato 15 Augustus 1874-, zijn de volgende vonnissen gewezen als: 1. J. B. v. d. L., landbouwer te Kruiningen, wegens het jagen zonder schriftelijke vergunning van den eige naar ol'rechthebbende op het jachtveld in eene geldboete van f 10,subsidiair in eene gevangenisstrat van drie dagen en in de kosten. 2. A. Z. en J. B., koopman en landbouwer te Krab- bendijke, ieder wegsns het als bewoners van een huis binnen de gemeente Krabbendijke niet ter halver breedte, minstens eenmaal 's weeks, reinigen of doen reinigen der 6traat voor hunne woning, ieder in eene geldboete van ƒ1,subsidiair ieder in een dag gevangenisstraf en in de kosten. BUITENLAND. Bazaine s ontvluchting en niets anders dan deze is het hoofdonderwerp van de dagblad artikelen. In Frankrijk, Engeland, Duitsch land enz. uit de drukpers haar gevoelen over deze schijnbaar onverwachte gebeurtenis. De Kölnische Ztg. bevat een bericht van een harer medewerkers, die Bazaine en zijn vrouw gesproken heeft. Naar luid van dit bericht hebben alleen Bazaines vrouw en zijn broeder hem bij zijn vlucht hulp verleend. Op een afgesproken teeken liet Bazaine zich des avonds om 10 uur afzakken langs een tach tig voet lang touw, waarbij hij zich aan han den en voeten bezeerde. Hij kwam in de door zijne gemalin en zijn broeder gereed ge houden boot, na herMfeldelijk door de golven op de rotsen te zijn Jl worpen. Zijne verdere vlucht had zonder hindernissen plaats. De XlXe Siècle zegtHet keizerrijk was op het bagno; het is ontvlucht. Het keizerrijk was Bazaine, want Bazaine was de samenzwering, de sluipmoord, de roof, het ver raad. Bazaine werd ter dood veroordeeld, om dat hij tegen plicht en eer had gehandeld; hij zou gedegradeerd en doodgeschoten zijn ge worden; men spaarde hem de degradatie, men schonk hem het leven. Hij nam genoegen met het overige en verschafte zich de vrijheid. Het eenige dat ons verbaast, is, dat hij zoo lang gewacht heeft." De Pays, een Bonapartis- tisch orgaan, gelooft »dat de ontvluchting van Bazaine een geluk voor de regeering is, want zij bevond zich in een neteligen toestandwas Bazaine werkelijk schuldig aan verraad, dan moest men hem doodschieten; of had men maar den geringsten twijfel, dan moest men hem vrijlaten. De gevangenschap was een ver zwaring van de straf. Deze vlucht redt deze of een andere regeering uit de verlegenheid hem öf te bewaken óf te begenadigen." Verscheidene dagbladen hebben van zekeren Roulle gesproken, als een der werkzaamste hoofdpersonen bij het plan en de uitvoering. De naam, zegt Figarois onjuist. De mag

Goessche Courant | 1874 | | pagina 2