COURANT. HE 1874. N°. 96. Zaterdag 15 Augustas. 61ste jaargang. Gewone advertentiën worden a 10 c. per regel geplaatst. Geboorte-, huwelijks- en doodberichten en de daarop be trekking hebbende dankbetuigingen van 1—8 regels a/1,-- Dienst-aanbiedingen, niet meer dan 4 regels bedragende en contant betaald 20 c. De uitgave dezer Courant geschiedt Maakdag, Wof.usdag en Vrijdag avond, uitgezonderd op feestdagen. Prijs per kwartaal zoo binnen als buiten Goes ƒ1,75. Afzonderlijke nommers 5 c. met bijblad 10 c, POSTERTJK^r, Staat van brieven, verzonden door het Post kantoor te Goes, waarvan de geadresseerden op de plaats van bestemming onbekend zijn. Over de eerste helft der maand Juli 1874. Ten postkantore Goes. H. Huige, Rotterdam. I. Jakobse, Stavenisse. B3^MENLANPSCHE BERICHTEN. GOES, den 14 Augustus 18 74. Gisteren ochtend is de heer rnr. J. Heems kerk Az. van 's-Kage vertrokken om zich naar Montreux, het tijdelijk verblijf van Z. M. den Koning, te begeven. De Minister van Binneulandsche Zaken brengt ter algerueene kennis, dat in de maand September e. k. gelegenheid zal worden gegeven tot het afleggen der examens, ter verkrijging van diplomata voor het eerste natuurkundig examen voor hulp-apothekers, of van akten van bevoegdheid als arts of apotheker. Dag en plaats dier examens zullen nader worden bekend gemaakt. Zij, die tot de examens wenschen te worden toegelaten, moeten daarvan vóór 29 Aug. e. k., schriftelijk opgave doen aan den voorzitter der comm. van examen; voor het eerste natuur kundig examen en het natuurk. examen voor hulp-apoth., den hoogl. dr. J. W. Gunning, te Amsterdamvoor het geneesk. examenden hoogl. dr. L. C. Van Goudoeverte Utrecht, en voor het examen van apoth. den hoogl. dr. W. F. Ii. Suringar, te Leiden. De St.-Ct. bevat de verdere voorwaarden. De Minister van Koloniën, overwegende dat ingevolge art. 12 van het Koninklijk besluit van 10 Sept. 1864 bijdragen van Staatswege ter opleiding van ambtenaren voor den burgerlijken dienst in Ned.-Indië alleen worden toegestaan aan hen, die bij een vergeljjkend examen de meeste bewijzen van bekwaamheid hebben ge geven en dat het programma van dat examen en de overige voorwaarden, aan de bijdragen van Staatswege verbonden, door den Minister van Koloniën wordeu vastgesteld, en dat het noodzakelijk is tot deze vaststelling over te gaan, voor zooveel betreft de Neder- landsche jongelieden, die voortaan, onder genot eener bijdrage van Staatswege, zullen worden bestemd om in Pruisen te worden opgeleid tot technisch ambtenaar bij den dienst van het bosch wezen in Ned.-Indië, heeft voorwaarden vast gesteld te verbinden aan de bijdragen van Staats wege voor de opleiding, in Pruisen, van Neder- landsche jongelieden, tot technische ambtenaven bij den dienst van het boschwezen in Ned.-Indië. Deze voorwaarden deelt de St.-Ct. mede. Het voornemen is om twee Nederlandsche jongelieden, die den leeftijd van twee en twintig jaren niet hebben overschreden en die aan het eind-examen der hoogere burgerschool met vijf jarigen cursus, overeenkomstig de wet van 2 Mei 1863 hebben voldaan, practisch en theore tisch te doen opleiden tot technisch ambtenaar voor het boschwezen in Nederlandsch Indië op den voet en de wijze onder genot der voordeelen en onder de verplichtingen om schreven in de evenbedoelde voorwaarden. De Commissaris des Konings in Over- ijsel heeft een circulaire aan de Burgemees ters in die provincie gericht, waarin liij, wij zende op de uitbreiding, die de kwade droes in den jongsten tijd onder de paarden ver kregen heeft, het gebruik van carbolzuur aan beveelt als een der beste middelen oui de smetstof te ontbinden. Hij verzoekt den Bur gemeesters zooveel mogelijk te willen mede werken, dat inzonderheid de voederbakken en driukemmers in uitspanningen en herbergen, minstens eenmaal 's weeks met warm water goed worden schoongemaakt en daarna nauw keurig bestreken met een mengsel van een deel ruw carbolzuur en vijftig deelen water. Ook door den Commissaris des Konings in Gelderland zijn de gemeentebesturen in die provincie uitgenoodigd om te waken tegen de uitbreiding van den kwaden droes onder de paardenook door hem wordt het gebruik van carbolzuur aanbevolen tot ontbinding der smetstof. Men schrijft uit Lage Zwaluwe: De zalm is in het Hol'andseh diep zóó tal rijk, als hij in vele jaren niet geweest is. Tot in de haven van Moerdijk zwemt hijzelfs moet iemand daar een zalm met de hand ge vangen hebben. De visch wordt hier voor 50 cents per half kilogram verkocht. Het bericht van het Handelsbladals zou de heer Eycken een schadevergoeding van 100,000 van de Maatschappij tot Exploitatie van Staatsspoorwegen vorderen, kunnen wij als onwaar tegenspreken. Er heeft vooralsnog geen begin van vordering plaats gehad. De toestand van genoemden heer is niet gunstig. {Tijd) Volgens opgave van het bureau Veritas zijn gedurende de maand Juni verongelukt 115 zeilschepen, waaronder 4 Nederlandsche. Van 17 schepen was niets vernomen, zoodat men veronderstelt dat ze totaal vergaan zijn. Het getal verongelukte stoombooten, voor zoo ver daarvan bij Veritas bericht was ingekomen, bedroeg over de maand Juni 11. Uit Amsterdam bericht men aan de N. Arnh. Ct. dat de toestand der arbeiders al lertreurigst is. Meer dan 3000 personen uit den minderen stand loopen daar zonder werk, en dat reeds sedert het Kroningsfeest, thans iu 't hartje van den zomer. De gevolgen zijn niet te overzien. Onderscheiden personen gaan naar Groningerland, om aan de Zoutkamp werkzaam te zijn. Uit Nieuwediep meldt men aan het N. v. d. D. ,/Veel wordt hier gesproken over eene quaes- tie aan boord van het in !t laatst der voor gaande week, met defecte machine, hier uit Indië teruggekeerde stoomschip Sumatra, ge zagvoerder liaison. Laatstgenoemde heeft, kort na zijn binnenkomst, al zijne stokers in arrest laten zetten, onder beschuldiging onder ande ren, dat zij op de reis de steenkolen overboord zouden hebben geworpen, hetgeen door die menschen, meerendeels gehuwde lieden, die hier wonen, ten stelligste wordt ontkend. Zij van hunne zijde beschuldigen den gezagvoer der, .dat hij hun op de reis in alle 'opzichten slecht zou behandeld hebbenzelfs zou hij eens met een scherp geladen geweer op een man der equipage geschoten hebben, en terwijl hij op de terugreis gebrek aan kolen had, moet hij een sloep, met vier opvarenden bemand, hebben uitgezonden om ergens aan den wal naar steenkolen te vernemen, en moet hij kort daarna onder stoom zijn gegaan en die men schen, die eerstdaags uit Engeland hier wor den terugverwacht, aan hun lot hebben over gelaten. »In Indië, alwaar hij voor de expeditie van troepen bij de 2de Atchineesehe expeditie door het Gouvernement as gebuurd, niuet men insgelijks nog al veel moeielijkheden met dien gezagvoerder gehad hebben, en thans is hij in verschil met de Assurantie-maatschappij we gens het verstoken van een aanzienlijke partij labak tot de lading behoord hebbende en van eene groote hoeveelheid touwwerk en trossen. Men moet zelfs nog al moeite hebben gebad om, voor binnenkomst in de haven, hem te bewegen de Hollandsche vlag te hijschen. Wat er van al die geschillen over en weer waar is, zal de justitie weldra beslissen, iets dat zeer wenschelijk is in het belang der gehuwde schepelingen, die thans, na zulk eene lange afwezigheid, terecht of ten onrechte in de ge vangenis van hunne betrekkingen verwijderd worden gehouden." Van Antwerpen schrijft men o. a. het volgende »De letterkundige maatschappij „De Olijftak heeft op haar prijsvraag 14 antwoorden in proza en 301 in poëzy ontvangen, waarvan 168 uit Nederland. En nu zegt men dat in Nederland de dichtaders bijna opgedroogd zijn Tegen de landverhuizing naar Amerika zijn reeds vele waarschuwende stemmen van landverhuizers in Amerika opgegaande New- York Tribune bevestigt thans die ongunstige berichten volkomen. Sedert maanden, schrijft dat blad, ondervinden de stoombootmaatschap pijen, dat duizenden landverhuizers uit onze havens weder naar Europa vertrekken, terwijl het aantal tusschendekspassagiers, dat de boo ten aanbrengt, elke maand vermindert. Men ziet juist het omgekeerde gebeuren van 't geen wij jaren lang gewoon waren te zien. Zater dag 11. vertrokken 2000 tusschendekspassagiers r.aar Queenstown, Liverpool en Duitsche ha vens en weder is reeds een groot aantal bij de ligplaatsen der stoomschepen vereenigd, om plaats op die schepen te zoeken. De Britan nia van de White-Star-maatschappij nam er 400 aan, sloot toen de boeken en weigerde meer passagiers aan te nemen, ofschoon deze 25 dollars boden, dat is 10 dollars meer dan de vastgestelde vracht. Tot dusver was de prijs van Liverpool naar New-York veel duur der dan omgekeerd, omdat er altijd voor de retourreis plaats in overvloed was. Men ver wacht dat het tarief nu gewijzigd zal worden. Sedert de laatste groote financiëele catastrophe is er geen werk te vinden en zijn honderd duizenden lieden broodeloos. Het Tageblatt van Schweinfurt meldt, dat, op last van den rechter van instructie, het wapen, met 't welk Kullmann den aanslag deed op 't leven van prins Von Bismarck, door twee deskundigen aan een ernstig onderzoek is onder worpen, en dat er schietproeven mede zijn ge daan, waarbij zou zijn gebleken, dat het een zeer uitstekend schietwapen is, een sterk zak pistool met een wijden mond, terwijl tevens zou zijn geconstateerd, dat het bij 't laatste gebruik zwaar geladen was. Nog wordt gemeld, dat het onderzoek in de zaak van Kullmann nog niets naders vaü eenig belang opgeleverd heeft. Hij laat zich niet verder uit omtrent de be weegredenen tot de misdaad of omtrent mede plichtigheid van anderen, en toont ook geen berouw. ..^e ^onn za' den 14n September een kerkeljjk congres bijeenkomen, waar leden van verschillende kerkgenootschappen de instellin gen van de eerste eeuwen der kerk zullen na gaan, ten einde een kerkelijke gemeenschap te vinden, waartoe allea zouden kunnen toetreden.

Goessche Courant | 1874 | | pagina 1