BUITENLAND. GEMENGDE BERICHTEN. IETS OVER IJSLAND. verschotten, vereischt lot 't verzamelen der inzendingen, is dergelijke contributie nood zakelijk. Niet enkele personen alleen, ook groepen van Kunstenaars of Industriëelen, Maatschap pijen en Yereenigingen kunnen in deze Ver- eeniging samenwerken. Reeds zijn in dezen zin met de voornaamste Maatschappijen en Yer eenigingen onderhandelingen aangeknoopt. Ook is bij ministeriëele resolutie van 15 Juli jl. no. 215, aan het Technologisch Bureau vergund, voor gedane verschotten en gemaakte onkosten, ten dienste van het Departement van Binnen- landsche Zaken declaratie in te zenden. Uit Weenen wordt gemeld dat op de grenzen van Moravië een allerhevigst onwe- der, vijf uren lang, gewoed heeft. Het ging vergezeld van een vreeselijke hagelbui. De vereenigde krachten dezer natuurverschijnselen hadden verscheidene menschen, een groot aan tal vee en een menigte vogelen gedood. Vele wijngaarden werden geheel vernield, vijftig huizen verwoest, en alle spoorwegen derwijze gehavend door grondafschuivingen, enz. dat onderscheidene lijnen onbruikbaar waren ge worden. Ook van andere plaatsen wordt van zeldzaam hevige onweders melding gemaakt. Zoo be richt men, onder meer, uit Bayonne, dat in de provincie Navarre het dorp Azagra letter lijk verpletterd werd onder de rotsblokken, die van de omliggende bergen tengevolge van een donderbui, nederstortten64 huizen wa ren vernield en 200 lijken van onder het puin gehaald. Slechts 14 personen kwamen, hoe wel gewond en gekneusd, levend te voorschijn. In de St. Paul's kerk te Londen zal, volgens de Rock, een monument worden ge sticht voor William Tyndale, die zich zeer' verdienstelijk maakte ten opzichte van de Bij bel-overzetting in het Engelsch. Het monu ment zou 10,000 pd. st. kosten. Op het Duitsch kleermakers-congres, laatst leden Woensdag te Dresden geopend, heeft een langdurige beraadslaging plaats gehad over de gevolgen der meer en meer toenemende late betaling van geleverde kleediugstukken. Met algemeene stemmen is besloten, voort aan niet langer dan drie maanden krediet te geven, bij contante betaling 4 pCt. te laten korten, en te trachten dezen maatregel ingang te doen vinden, ook bij kleermakers die geen leden van het Congres zijn. 't Zou zeker niet kwaad zijn, wanneer in Nederland een dergelijke maatregel, echter niet alleen door kleermakers maar door alle ambachtslieden, fabrikanten en neringdoenden werd toegepast. Te Batavia heeft zich een Hoofdcom missie gevormd om uitvoering te geven aan 's Konings denkbeeld tot oprichting van een monument, gewijd aan de nagedachtenis van de gevallenen bij de eerste en tweede expeditie tegen Atchin. KERKELIJKE ZAKEN ONDERWIJS. Bedankt voor het beroep naar Amsterdam, door ds. G. Doedes, pred. te Velsen. Het buitenlandsch nieuws bepaalt zich voor heden hoofdzakelijk tot Spanje. Zooals bekend is rust op Frankrijk reeds sinds lang de ver denking van gemeene zaak te maken met de Carlisten, en zelfs aan dezen bijstand te ver- leenen. De Madridsche Correspondance meldt nu, dat de Fransche regeering, om te bewijzen dat zij hare onzijdigheidsplichten tegenover Spanje nakomt, besloten heeft op de noordelijke grenzen van dat land te iuterneeren de Carlisten, die zich aan de zijde der Pyreneeën wagen en zekeren rang onder hunne medestanders be- kleeden. Reeds vóór lang had deze maatregel behooren genomen te worden, zegt genoemd blad. »Het gaf aan de bevolking der zui delijke streken van Frankrijk aanstoot, elk oogenblik te zien dat cabecillas (benden-aan voerders) van dezen of genen kant de grens, al naar gelang van de krijgskans, verlieten en te Perpignan, te Bayonne of te Pau, waar de gemalin van don Carlos verblijf hield, kwa men om te rusten, of ammunitie, wapenen monteering, geld en instructiën te halen. Saballs, die in Catalonië bevel voert, en door de Spaansche rechtbanken tot acht jaren dwangarbeid ver oordeeld is ter zake van misdaden die onder Ret gemeene recht vallen, heeft voor zijne ge zondheid in het departement der Oostelijke Pyreneeën geruimen tijd kunnen vertoeven en nu en dan zijn avontuurlijk rooversleven kunnen gaan hervatten. Tristany, een andere bandiet, vroeger huurling van den koning van Napels was in staat gesteld hetzelfde te doen. Wij spreken niet van Lissagaray, die, na Fransche spoorwegmachinisten te hebben laten ter dood brengen, met een talrijk geleide straffeloos door al de zuidelijke departementen van de Bidassoa tot de Pyreneeën trekt, om zijn commando in Navarre te ruilen tegen een dergelijke positie in Maestrazzo. De feiten bewijzen de onwaarheid der telegraphische berichten ,jvolgens welke Frank rijk nooit zou hebben opgehouden zijnen plicht te doen. Zoolang Frankrijk niet een andere gedragslijn volgt, zal Spanje grieven hebben". Is de Correspondencia goed onderricht, dan is een begin gemaakt met het schenken van vol doening door het kabinet van Versailles aan dat van Madrid; doch het in laatstgenoemde stad verspreide blad Diario verzekert, dat Frankrijk nog niets gedaan heeft om de Car- listen van zijne grenzen te verwijderen. De zaak der republiek in Spanje heeft een groote aanwinst gekregen door den overgang van Zorilla. Deze staatsman, welke eerste minister van koning Arnadeus is geweest, tot dusverre ultra-monarchaaal, heeft thans erkend dat de republiek voor Spanje de eenige redding is en zich onvoorwaardelijk bij Castelar aan gesloten. Hij verlangt de conservatieve repu bliek, en daar een groot aantal radicalen op het door hem gegeven voorbeeld gewacht heb ben, zal de partij van Castelar niet onaan zienlijk in gehalte versterkt worden. Laatst genoemde bevindt zich thans te Parijs, naar men zegt door Serrano belast met de taak maarschalk Mac Mahon en zijne ministers tot de erkenning van de Spaansche regeering te bewtgen. De Spaansche erkenning:;quaestie schijnt nog vertraagd te worden, zonder dat de oorzaak bekend is. Volgens sommigen ligt de schuld O O o aan Engeland en zou het tegenbevel aan de Engelsche vloot gezonden daarmede in verband staan. Van het tegenwoordige ministerie, het welk geenszins een voorbeeld van eenstemmig heid is, valt slechts weifeling te verwachten met een steeds aarzelehden en angstvalligen minister van buitenl. zaken als graaf Derby, die buitendien wellicht door den invloed van bijzondere personen geleid wordt. Het zal echter tijd worden een besluit te nemen wat »de erkenning" betreft. De Spaansche minister van Buitenlandsche Zaken heeft aan Spanjes diplomatieke ver tegenwoordigers eene circulaire gezonden, om het beschaafde Europa te doen kennis dragen van de wreedheden der Carlisten en de maat regelen te rechtvaardigen, welke het Madrid sche kabinet heeft gemeend te moeten nemen, om aan die afschuwelijke gruwelen een einde te maken. Deze maatregelen zijn buitenge meen streng en van exceptioneelen aard, maar nog veel meer exceptioneel zijn de feiten waaraan zij paal en perk moeten stellen. In de circulaire wordt volstrekt niet gewaagd van of gezinspeeld op een Europeesche tussehenkomst deze zou in Spanje zeer kwalijk bejegend wor den, en is tot dusverre alleen besproken ge worden in de bladen, welke de verspreiding van de desbetreffende geruchten in hun belang achten. Daarentegen vinden wij in het docu ment een zeer bescheiden, maar zeer juiste zinsnede, houdende afkeuring van de aanmoe diging welke het Carlismus in Frankrijk vindt en door welke alleen het in staat gesteld is Spanje in vuur en vlam te zetten. Vrijdag jl., 7 Augustus, vierde het eiland IJsland, in tegenwoordigheid van den Koning, het feest van het duizendjarig bestaan zijner kolonisatie. Bij deze gelegenheid heeft de ge meenteraad van Kopenhagen besloten 6000 rijksdaalders beschikbaar te stellen ten behoeve van een standbeeld voor Thorwaldsen, dat te Reikiavik, hoofdstad van IJsland, opgericht zal worden; van welk eiland de beroemde beeld houwer afkomstig was. Zijn daar geboren vader was beambte bij de marine, en zijne moeder, de dochter van een geestelijke uit Jut land, bracht hem 19 November 1770 ter wereld, aan boord van een schip op weg van Reikiavik naar Kopenhagen. De Duitsche bladen melden het volgende, dat met den moordaanslag te Kissingen in verband staat: De Germaniaeen der ultra- montaansche hoofdorganen in Duitschland, had uit zekere bron bericht, dat keizer Wilhelm te Ischl zou gezegd hebben: dat die aanslag niet als ernstig aangemerkt kon worden en slechts bedreven moet zijn door een dwaas, die van zich wil doen spreken. Het artikel, waarin dit voorn wam, werd door den minister van binuenlandsche zaken den keizer voorge legd en deze zond het blad dadelijk terug, met het bijschrift: »Van begin tot einde verzon nen het moet tegensproken worden." SAMENSPRAAK. Krik. Heb je de N. G. Courant van verleden Vrijdag gelezen Krak. Neen! Maar wat zal dat? Krik. Wat dat zal? Luister! (Hij leest Krak het uit Kruiningen ingezonden bericht, gedateerd 2 Au gustus, van den volgenden inhoud voor: „Als een staaltje van het vele ge- en misbruik enz.'j Krak. I meen je dat Ik heb liet niet gelezen, maar er wel over hooren spreken. Krik. Zou dat waar zijn? Krak! Krak. "Wat? Krik. Wel, wat ik je daar voorgelezen heb. Krak. Het bericht op zich zelf kan juist zijn, in zoo ver de inzender trouw mocht hebben weerge geven wat op den kansel gezegd is. Doch die opgaaf van 30 a 40.000 flesschen is bezijden de waarheid. Krik. Zoo! is ze dan wellicht nog te laag? Krak. Volstrekt niet! ze is eenige duizenden te hoog. Krik. Watje daar zegt! Hebt je 't niet mis? Krak! Mij dunkt, die opgaaf is toch niet uit de lucht gegrepen. Krak. Ik denkverkeerd ingelicht of verkeerd begre pen. Van zeer bevoegde zijde is mij eene op gaaf verstrekt, welke, zooals ik reeds zeide, eenige duizenden flesschen minder bedraagt. Krik. Dat doet me genoegen, Krak! Ik heb altijd nog al een goed idéé van Kruiningen gehad. Dat bericht had me geheel ter neêr geslagen. Ik had zelis al uitgerekend hoeveel borrels die 30 a 40.000 flesschen waren. Ik was nog verder gegaan en had Krak. Je bent te voorbarig geweest, Krik! zooals al tijd. Je bent ook te hard tegenover Kruiningen, want de gedane opgaaf geldt niet alleen Krui ningen, immers het bericht spreekt van „onze omgeving I" Krik. Misschien zou je daar wel uit willen bewijzen, dat Kruiningen er geheel buiten viel. Neen, vriendongetwijfeld is Kruiningen de meest be volkte plaats in die omgeving en het komt mij zoo, ook uit anderen hoofde, voor, dat wel dege lijk en voornamelijk Kruiningen bedoeld is. Krak. Hoe dit ook zij, ik wil niet ontkennen, dat de aanvoer grootendeels naar Kruiningen geschiedt, maar vergeet daarbij niet, dat van dien aanvoer ruim twee vijfde, ja nagenoeg de helft weêr wordt uitgevoerd naar verschillende gemeenten. Ik heb alleen willen zeggen, dat die opgaaf van 30 a 40.000 flesschen ver bezijden de waarheid is. Krik. Maar vindt je in die opgaaf dan nog een bewijs voor het vele misbruik, waarvan het bericht ge waagt? Kan je me ook zeggen, met welk doel Krak. Halt, Krik! Je wordt weer ondeugend, je mag zooveel niet vragen. Adieuik ga heen. Ingezonden.) De Koning van Denemarken is naar een zijner ver afgelegen landen gegaan om daar een kostbaar ge schenk te brengen: eene nieuVe Staatsregeling. Als één land dit geschenk verdient, op koninklijke wijze aangeboden, dan is het IJsland. Weinig landen zijn zoo geïsoleerd, zoo stiefmoederlijk door de natuur be deeld als dit, waar vuur en ijs onafgebroken in strijd zijn om de heerschappij en dat toch, zoo lazen wij ergens, de wijkplaats voor de taal (die van de Edda) het recht en de (met de eigenaardigheid van het eiland zoo wel overeenkomende) Sage van bet Skandinavi- scbe noorden is geworden. Een paar woorden over het eiland zelf en daarna over zijn bewoners mogen hier een plaats vinden. IJslands uitgestrektheid is driemaal zoo groot als die vau ons land, terwijl de bewoners slechts 60,000 in getal zijn. Gansche streken zijn onbewoond en volkomen onbe woonbaar, daar het ijs voortdurend den bodem bedekt. Er zijn ongeveer 30 vulkanen, waarvan nog eenige in den loop dezer eeuw werkzaam zijn geweest. De hekla, de meest bekende der vuurspuwende bergen, gaf den 2 September 1S45 en den 6 April 1846 nog bewijzen van de ontzettende onderaardsche machten door zijn uitbarstingen. De hoog in de lucht gewor pen asch bereikte met den noordewind de Orkaden. Het eiland is doorsneden door gebergten, waarvan de kamhoogte tusschen de 4 en 6000 voet is, terwijl de sneeuwlinie op een hoogte van 2000 voet reeds een aanvang neemt. Het gebied dezer vulkanen strekt zich over een groot gedeelte van het eiland uit en vormt eene akelige woestenij. Ook de talrijke heete bronnen op IJsland leggen getuigenis af van de vulcaniteit van den bodem. Op twintig meters diepte heeft het water van den Grooten Geijser, de belangrijkste en meest bekende der intermetteerende heete bronneneen hitte van 24° Fahrenheit boven het kookpunt, terwijl het water de kookhitte blijft behouden bij het opstijgen. Zon derling is het, dat zeer dicht bij elkander gelegen bronnen dikwijls een zeer verschillende temperatuur hebben. De talrijke rivieren op IJsland zijn vischrijk, doch zeer snel vlietend door het groote verval.

Goessche Courant | 1874 | | pagina 2