GOESCHE COURMT. 1874. N°. 95. Donderdag 13 Augustus. 61ste jaargang. HOOFDELIJKE OMSLAG. BINNENLANPSCHE BERICHTEN. De uitgave dezer Courant geschiedt Maandag, Woensdag en Vrijdag avond, uitgezonderd op feestdagen. Prijs per kwartaal zoo binnen als buiten Goes ƒ1,75. Afzonderlijke nommers 5 c. met bijblad 10 c. Gewone advertentiën worden a 10 c. per regel geplaatst. Geboorte-, huwelijks- en doodberichten en de daarop be trekking hebbende dankbetuigingen van 1—8regels a/1,- Dienst-aanbiedingen, niet meer dan 4 regels bedragende en contant betaald 20 c. De BURGEMEESTER en WETHOUDERS van GOES doen te wetendat door den Raad der gemeente in zijne vergadering van den 16 Juni 1874 is genomen het navolgende besluit: De Raad der gemeente Goes, overwegende, dat bij zijn besluit van heden no. vXVIIa de verordening tot regeling van het onderwijs o. a. is gewijzigd, zoodanig dat de avondschool der school van de 2e klasse ook toegankelijk zal zijn voor dagscholieren van de school der 3e klasse en van de Weezen- en armenschool, voor het onderwijs op welke laatste scho len geen schoolgeld wordt gevorderd. Gelezen het advies der Plaatselijke Schoolcommissie, in overleg met den heer Schoolopziener gegeven. Gehoord het voorstel van Burgemeester en Wethouders. Gelet op art. 31 tot en met art. 34 der wet van den 13 Augustus 1857 (Staatsblad no. 103.) Heeft besloten zijn besluit vnn den 4 October 1871 no. VI, goedge keurd bij Z. M. besluit van 24 December daaraanvol gende nó. 19, te wijzigen zoodanig, dat punt a sub 2 worde gelezen: 2". het onderwijs gedurende de avondschool is gratis. Zijnde dit besluit door Z. M. den Koning goedge keurd bij zijn besluit van 28 Juli 1874 no. 45. En is hiervan afkondiging geschied, waar het be hoort den 12 Augustus 1874. De Burgemeester en Wethouders voornoemd M. P. BLAAUBEEN. De Secretaris, HARTMAN. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van GOES brengen ter openbare kennis, dat het eerste suppletoir kohier van den HOOFDELIJKEN OMSLAG voor het dienstjaar 1874, zoo als het in de raadsvergadering van 27 Juli is vastgesteld, door Gedeputeerde Staten dezer provincie, bij hun besluit van 8 Augustus jl. no. 31, is goedgekeurd en op heden aan den ontvanger ter invordering uitgereikt, zullende dus ieder aangeslagene verplicht zijn, den aanslag op den bepaalden tijd te voldoen. Goes, den 12 Augustus 1874. Burgemeester en Wethouders voornoemd, M. P. BLAAUBEEN. De Secretaris, HARTMAN. GOES, den 12 Augustus 1874. De Haagsche correspondent der Gro- ningsche Courant schrijft omtrent de ministe- riëele voordracht het volgende »Er loopen hier allerlei wonderlijke geruch ten. Het praatje gaat ook, dat de koning met de lijst, zooals zij hem is aangeboden, weinig ingenomen is, zoodat het wel eens zou kunnen gebeuren, dat eene andere combinatie moet worden gezocht. Men hoort o. a. zeg gen, dat de Koning het verlangen zou hebben te kennen gegeven den heer Gericke als mi nister van buitenlandsche zaken te behouden. Anderen weder bewerendat Z. M. gerust gesteld wil worden omtrent de politiek, met opzicht tot Atchin te volgen. Eindelijk wordt gesproken van intriges van de zijde van ze kere teleurgestelde conservatieven. Dat alles is echter vrij onbestemd. Het rechte weet men niet, en in alle kringen heerscht onzekerheid en een zekere spanning." In den afgeloopen winter namen wij uit een der dagbladen een bericht over, 't welk inhield, dat er te New-York wel 18,000 met selaars waren, die geen werk hadden en onder stand behoefden. Een onzer abonnés in N. Amerika spreekt dit bericht tegen en schrijft ons hieromtrent, dat het zeker is, dat er te New-York nog nooit zooveel metselaars gewoond hebben Voorts deelt hij ons mede, dat die werk lieden 4 a 4§ dollar, d. i. dooreen gerekend ƒ8,50 Nederl. geld, per dag verdienen. Hij vraagt daarom en onzes inziens terecht of die mannen, wanneer zij de tering naar de nering zett'en, het dan 's winters niet eens een paar maanden zonder werk zouden kunnen uithouden? »Maar het is in Amerika", zegt hij, »even als in Nederland, er zijn te veel natte metselaars, en verdient dan maar." Omtrent de te Sehoondijke opwellende petroleum, wordt aan Flet Vaderland onder anderen medegedeeld, dat de reuk dier petro leum iets sterker is dan die van de zuivere petroleum, welke in den handel is; zij wordt door sommigen onzuiver, door anderen gefil treerd met goeden uitslag in lampen, kooktoe- stellen enz. gebrand. Te Vlissingen hebben zich sedert eenige dagen verscheidene gevallen van catarrhale aDgina en eenige van typhus voorgedaan. MCt.) Een correspondent van de Arnhemsche Ct. meldt, dat in Den Haag sedert eenigen tijd pogingen zijn gedaaD, om een Genootschap tot bevordering der crematie in ons Land op te richten. Die pogiDgen hebben voorloopig succes, en spoedig zal men met de zaak voor het publiek komen. Een onzer correspondenten schrijft ons, van welingelichte zijde vernomen te hebben, dat door den heer Eijcken te Geldrop, die bij het laatste spoorwegongeluk te Tilburg een been verloor, een schadevergoeding van de maat schappij tot Exploitatie van Staatsspoorwegen, ten bedrage van 100,000, gevorderd wordt. (Hbl.) Uit Kampen wordt bericht dat de lust om bij hef. instructie-bataljon de militaire loopbaan aan te vangen, in den laatsten tijd bij onze jongelingschap weder schijnt toe te nemen, daar (in het begin van Juli jl. werden 38 geplaatst) tegen den 19 dezer weder eeng vijftigtal jon gelingen zijn opgeroepen geworden, die plaat sing hebben verzocht. Omtrent den brand, die Vrijdag middag te ruim 5 uren ontstond in de stoomkatoen- spinnerij van de heeren Ten Bruggencate en Hesselink, meldt de Enscli. Ct.dat behalve de machinekamer, die voor het grootste ge deelte behouden is, de geheele fabriek eene prooi der vlammen is geworden. Daar de fabriek juist weder in volle werking was, ont stond er niet weinig ontsteltenis onder de ar beiders, die beducht voor hun leven de vlucht namen, en enkelen van een aanmerkelijke hoogte sprongen, waardoor echter geene ongelukken zijn te betreuren. Naar men zegt, zou de brand zijn ontstaan op de tweede verdieping, door het droogloopen der as, waarvan eene vonk zou zijn gesprongen in de wol. Alles was tegen brandschade verzekerd. Volgens een bericht uit Nieuweschans, is Donderdag avond door een geweldigen vloed, door een sterken N. W. storm voortgezweept, de half voltooide dijk van den nieuwen stads- polder bezweken. In een oogenblik was de nieuwe polder, waar reeds het vóór eenigen tijd gezaaide koolzaad begon te ontspruiten, overstroomd en waren zelfs de polderketen niet buiten gevaar. De schade moet vrij groot zijn, en door dit onheil zal het werk der in poldering Diet op den bepaalden tijd tot stand kunnen komen. Ook achter Vierhuizen heeft de storm van den 6n weder aanzienlijke schade toegebracht aan den daar nieuw aan te leggen dijk, en is, wegens het doorbreken van den nieuwen kadijk, genoegzaam de geheele kwelder onder water geloopen, waardoor den aannemers en landeigenaars vrij wat schade is toegebracht. Men schrijft uit Deventer dat de IJsel in de laatste dagen zoodanig is gewassen, dat de lagere uiterwaarden met overstrooming be dreigd worden. Een sigaren-fabrikant te Amsterdam ont ving dezer dagen van twee kolonisten uit het Bedelaarsgesticht te Ommerschans per post een brandbrief, met bedreiging dat zij binnen eenige dagen zijne woning zouden komeD in brand steken, wanneer hij hun geen 25 toezond. De Justitie heeft beide kolonisten, toen zij van de Ommerschans wilden desertee- ren, gearresteerd. Te Aalten bestaat een bloeiende pijpen en hoornfabriek. Verleden jaar is men op de gedachte gekomen om den afval van horens, of zoogenaamd hoornkrufsel, bij den verbouw van aardappelen als meststof te gebruiken, en deze proeve van bemesting is met uitstekend gevolg bekroond geworden. De Küln. Zeit. spreekt het bericht tegen dat prins Bismarck te Scheveningen de zee baden zal komen gebruiken. De resultaten der badkuur te Kissingen werden voldoende geacht. De heer Nepomuceno Nuyts, hoogleeraar in het kanonieke recht aan de hoogeschool te Turijn, is overleden. Hij heeft zich beroemd gemaakt door zijne werken over het kano nieke rechtmaar zich door deze den ban vloek van de romeinsche curie op den hals gehaald. Hij stamde van eene oud-nederland- sche familie af, waartoe ook de beroemde reiziger behoorde, die aan een gedeelte van Zuid-Australië zijn naam (Nuytsland) heeft ge geven. De Fransche dagbladen berichtendat maarschalk Bazaine in den nacht van Zondag op Maandag van het eiland St. Marguerite zou zijn ontvlucht. De juiste bijzonderheden omtrent dit feit zijn nog niet bekend. Bazaine zou door middel van een touwlad der uit het fort zijn ontkomen. Men onder stelt, dat hij van daar op een schip kwam, hetwelk zich naar Italië begaf. In verband met het voornemen der Re geering om voor de wereldtentoonstelling te Philadelphia een som van ƒ200,000 te bren gen op de begrooting van 1875, noodigt het Technologisch Bureausecretaris-penningmeester der Vereeniging van liet Ned. Kunst-Ind.-Museum, allen, die van belangstelling in die zaak wen- schen te doen blijken, tot samenwerking uit, te meer, omdat van hen, die aan de. Collec tief-Tentoonstellingen, in 1875 te houden, als leden der Vereeniging voor liet Nederlandsch Kunst-Industrie-Museum, deelnemen, geen gelde lijke offers gevergd zullen worden. Zij, die aan deze uituoodiging gevolg geven, behoeven slechts tot het lidmaatschap der Ver eeniging toe te treden, en daarvan kennis te geven aan het Technologisch Bureau, waarna zij lid geworden worden opgeroepen tot het bijwonen eener in Augustus of September e. k. te beleggen vergadering van inzenders, tot vaststelling der nadere bepalingen, nood zakelijk verbonden aan de Collectief-Tentoon stellingen, in 1875 te houden, o. a. ter beoor deeling der plaatswaardigheid en der nuttige strekking van 't ter deelneming bestemde aan de Philadelphia Tentoonstelling. De voorwaarden, aan 't lidmaatschap ver bonden, leveren geen bezwaar op, terwijl de contributie 5 'sjaars beloopt voor elk lid. Om een kas te vormen tot bestrijding der

Goessche Courant | 1874 | | pagina 1