1874. N°. 90. Zaterdag 1 Augustus. 613te jaargang. PATENTRECHT. BIKNENLAMDSCHE BERICHTEN. eOFSCHE De uitgave dezer Courant geschiedt Maandag, Woensdag en Vrijdag avond, uitgezonderd op feestdagen. Prijs per kwartaal zoo binnen als buiten Goes 1,75. Afzonderlijke nommers 5 c. met bijblad 10 c. COURANT. Gewone advertentiën worden a 10 c. per regel geplaatst. Geboorte-, huwelijks- en doodberichten en de daarop be trekking hebbende dankbetuigingen van 1—8regels a/1,-- Dienst-aanbiedingen, niet meer dan 4 regels bedragende en contant betaald 20 c. De BURGEMEESTER van GOES brengt bij deze ter openbare kennis, dat het voijaarskohier van hetPATENT- RECHT, 2de gedeelte, voor deze gemeente, voor het dienstjaar 1874/75, op heden ter invordering is gesteld in handen van den ontvanger dier belastingen, binnen deze gemeente. Goes, den 31 Juli 1874. De Burgemeester voornoemd, M. P. BLAAUBEEN. GOES, den 31 Juli 1874. Eergisteren is de voordracht aan Z. M. den Koning tot vorming van het nieuwe mi nisterie naar Zwitserland verzonden. Naar de N. R. Ct. van gisteren verneemt, is op het allerlaatst nog een wijziging gekomen in de ministerieele lijst. De heer Pels Rijcken namelijk heeft zich teruggetrokken, en in zijn plaats zou nu de aftredende Minister van Marine, de heer Taalman Kipzijn voorgedragen. Z. M. de Koning heeft, op een daartoe aan Hem ingediend requestaan Klaasje Pit van Oldermarkt, kwijtschelding verleend van het nog onvervuld gedeelte der cellulaire ge vangenisstraf van 45 dagenwaartoe zij bij arrest van het Provinciaal Gerechtshof van Overijssel van 30 Junijl. was veroordeeld, ter zake van diefstal van een twintig cents-broodje. De hoofdcommissie, bestemd tot het bij eenbrengen van gelden ten behoeve van C. Vermeere, heeft bekend gemaakt, dat het be richt als zou zij reeds geheel geslaagd zijn in het bijeenbrengen van het benoodigde ka pitaal, niet juist is. Wel is het kapitaal voor handen om in Vermeere's levensonderhoud te voorzien, maar zij wenseht verder te gaan. Zij wil Vermeere ook een weinig levensgenot be zorgen en hem daarom geschikte kunstlede maten geven, waarvoor evenwel het thans voor handen zijnde kapitaal niet voldoende is. Te Amsterdam schijnt weder eene op lichterij te hebben plaats gehad. De adminis trateur der Amsterdamsche Maatschappij tot al- gemeene dienstverrichting is verdwenen, tengevolge waarvan de maatschappij voornoemd "hare be talingen heeft gestaakt. Een aantal personen uit den werkenden stand zijn hierdoor erg teleurgesteld. Uit Schermer (Gem. Oterleen) wordt van 27 Juli gemeld Gisteren avond had hier een ontzettende gebeurtenis plaats. De oudste dochter van den beer M. een geacht ingezeten dezer ge meente, gewoonlijk bij een oom en tante in Gelderland verblijf houdende, was voor eenige dagen in de ouderlijke woning. Met haar woont bij den oom, die zelf kin derloos is, een neef, zoon van een andere zuster barer moeder. Vrijdag komt geheel onverwacht die neef zijn oom hier bezoeken. Ofschoon hem kennende als een woeste jon geling, meent de heer M. zijn neef toch te moeten ontvangen en vergunt hem, op zijn verzoek, een paar dagen te zijnent te blijven. Gisteren nu, tegen den avond, noodigde de neef zijn nichtje uit een weinig muziek te maken. Zij zette zich voor de piano, en naast haar plaatste zich haar broeder om haar met de viool te accompagneerjn. De neef wan delde op en neer in de kamer, en van een geschikt oogenblik gebruik makende, plaatste hij zich achter zijne nicht en trof haar met een kogel zoodanig in het achterhoofd, dat zij, na een kort oogenblik den laatsten adem uitblies. Terwijl de broeder ontsteld naar buiten liep om hulp te roepen, hoorde deze al zeer spoe dig een tweede schot. De moordenaaar had ook zichzelven van het leven beroofd. De oorzaak dezer gruweldaad schijnt jaloerseh- heid te zijn geweest. Ofschoon door zijn oom en tante 11 jaar lang als kind verzorgd, achtte hij zich tekort gedaan door zijn nicht, die mede door den ooin en tante met hartelijke liefde was opgenomen. Omtrent het gebeurde in het huis van verzekering te Zwolle in ons vorig nommer medegedeeldmeldt de Zw. Ct.dat zekere Be C., die ter zake van verzet tegen de open bare macht tot twee jaren gevangenisstraf was veroordeeld, welke straf hij te Hoorn zou on dergaan, bij zijn transport derwaarts te Zwolle is gehouden, om dienst te doen als kok. Ge- ruimen tijd koesterde hij een wrok tegen zijn medegevangene B., die uit Hoorn was over geplaatst om te Zwolle huiswerk te doen. Terwijl beide personen in de keuken bé'zig wa ren en B. zich wilde verwijderen, kwam De C. onverwachts hem achterop en bracht hem met een scherp hakmes' een slag op het hoofd toe. B. wilde ontvluchten, doch voor hij de deur bereikt had, trof hem reeds een tweede slag; de bewaarders en andere gevangenen, die den dienst haddenkwamen t-asscbenbeiden, doch konden niet verhoeden dat de ongelukkinge nog een derden slag kreeg. Met veel moeite werd De C. ontwapend en opgesloten. De ge wonde kon niet verhoord worden, daar hij met gekloofden schedel geheel buiten kennis lag. Zijn toestand is zeer bedenkelijk. Het engelsehe oorlogschip Reindeer heeft in de haven van Guatulee een naambord ge vonden, dat 300 jaar oud is en ten opschrift draagtFrancis Drake Golden Hyde Anno Domini. 't Is kennelijk 1577, de naam eD het schip van den zee-reiziger Drake, die ons de aard appelen bracht. Op Sicilië is men bevreesd voor een hevige uitbarsting van de Etna. Deze vnlcaan, die zich nu sedert vijf jaren rustig gehouden heeft, is sedert eenigen tijd blijkbaar in wer king, en professor Silvestri, die reeds jaren lang de Etna tot het voorwerp zijner studiën heeft gekozen is van oordeeldat een uitbarsting niet lang meer kan uitblijven. Dagbl Een nieuwe inrichting voor het gelijk tijdig ontsteken van gaslichten is beproefd in Amerika. Zij is gemaakt volgens het stelsel van A. Wheeler te Boston, en voldoet, vol gens den Scientific American, zeer goed. Behalve de buizen waardoor het gas wordt aangevoerd, bestaat er nog een tweede bui zennet, waarin saamgeperste lucht kan gebracht worden. Door die saamgeperste lucht toe te laten, worden veerkrachtige tnssehenschotten in beweging gebracht en daardoor de kranen geopend, waarna het gas door een electrische vonk wordt ontstoken. Bij de proef werden 40 gaspitten gelijktijdig aangestoken en uit- gebluscht. Volgens deze inrichting kunnen alle gaslan taarns eener geheele stad gelijktijdig worden ontstoken, door het bewegen van een eenvoudigen hefboom op het station van aansteken of aan de gasfabriek. De Weleelijlesche geïllustreerde Cou rant, welke onder den titel van De Ilollandsche Illustratie bij Gebroeders Dinger te Amsterdam ver schijnt en thans haar elfden jaargang intreedt, wordt om haar overvloed en verscheidenheid van onderhou dende en nuttige lectuur, onder alle standen bijzonder gezocht. In rijkdom aan platen en portretten wordt zij door geen ander blad overtroffen, terwijl haar on begrijpelijk geringe prijs haar onder ieders bereik brengt. De verspreiding van deze Weleelijlesche geïllustreerde Courant is dan ook zoo alge meen, als weinige bladen genieten. Uit dien hoofde vinden de advertentiën, die zij opneemt, dan ook de ruimste, bekendheid. BENOEMINGEN en BESLUITEN. Z. M. heeft benoemd Tot dijkgraaf in het bestuur van den polder De Perponcher J. M. Kakeheehetot plaatsvervanger W. L. Kakebeeke; tot lid in het bestuur der Waterkeering van den Calam. polder Anna P. H. Van Lis; tot dijk graaf van den polder Katse J. W. Markusse; 'tot dijkgraaf van het Waterschap Hoedekenskerke C. Goud; Wt 'dijkgraaf van het Waterschap Breede Watering bewesten Yerseke mr. B. V. Van der Bilt en tot ge zworen J. Vermet. KERKELIJKE ZAKEN ONDERWIJS. Men schrijft uit Friesland, dat het schoolverzuim, zoowel onder de leerlingen der openb. als der bijz. scholen, dit jaar bijzonder erg is. Het heugt den on derwijzers niet, dat in den loop van 25 a 30 jaar zoo veel kinderen aan den veldarbeid hebben deelgenomen als thans in den laatsten tijd. Aan de school voor meer uitgebreid lager onder-, wijs te Pnrmerende is benoemd de heer Jan Van de Linde, thans te Hellevoetsluis, geboortig van Wölfaarts- dijk. Voor die betrekking, waaraan seen jaarwedde van 1000 verbonden is, hadden zich slechts 2 sollici tanten aangemeld. Bij proces-verbaal van 23n dezer is de openbare school te Heiningen (gemeente Fijnaart,) als schadelijk voor de gezondheid der leerlingen, door den districts schoolopziener, den heer J. P. Bredius Jr., afgekeurd. OPENBARE VERGADERING van den UAA1) der GEMMBlirTI! OOES, op MAANDAG den 27 JULI 1874 des avonds te zeven uren. (Slot.) De heer dr. Van Renterghem merkt op, dat door het voorstel van de fin. comm. wel waarborg voor de gemeente, maar niet voor de belastingschuldigen verkregen wordt, hetgeen met zijn voorstel wel het geval is. De heer jhr. Be Marees van Sivinderen betreurt het, dat de raad nog niet genoeg bekend schijnt te zijn met de verordeningen, waarvan dit voorstel de grondslag uitmaakt. De commissie heeft in die ver ordeningen eigen aangifte op den voorgrond gesteld, doch tevens de waarborgen voor de belastingschul digen niet uit het oog verloren. Spreker gewaagt voorts van onjuiste aangiften, die door sameospreking met de belastingschuldigen verbeterd kunnen worden. Nog wil hij even over het bezwaar van dr. Callenfels, met betrekking tot art. 271 der gemeentewet spre ken. Dit artikel ziet met art. 272, waarin van ver beurdverklaring der goederen, waarmede de fraude gepleegd wordt, sprake is, alleen op verbruiksbelas tingen. Dit blijkt uit de verklaring der regeering bij de behandeling der wet van 7 Juli 1865 (St.bl. no. 79). Spreker gelooft dus niet, dat men dit artikel kan toe passen op andere dan verbruiksbelastingen. De heer dr. Gallenfeli beantwoordt dadelijk den vorigeD spreker. Er staat in art. 271 in het algemeen „ontduiking van belasting"; het kan dus niet voor eene bijzondere belasting genomen worden. Als het voorstel der fin. comm. in stemming mocht komen, zal spreker tegen stemmen. Hij gelooft dat het beter is te behouden wat men heeft, maar herzien en ver beterd. Men heeft wel gezegd, dat er algemeen ver andering wordt gewenscht, maar spreker beeft daarvan nooit gehoord. De heer jhr Be Marees van Sicinderen zou niet gaarne willen, dat de laatste woorden van dr. Cal lenfels een blijvenden indruk te weeg brachten en de grieven tegen de tegenwoordige wijze van aanslag gering deden schatten. Spreker wijst alleen op het adres van „Gemeentebelang" voor eenige maanden bij den raad ingediend. Het denkbeeld om het tegen woordige te herzien, acht spreker zoo vaag, dat hij er niet bij stil wil staan. De commissie heeft hare denkbeelden in de verordening nedergelegd. Als de raad deze niet aanneemt, kan zij morgen geen ander stelsel voordragen. Spreker zou daarom dr. Callenfels en den geheelen raad willen toeroepenneem eene proef met het stelsel door de commissie voorgedragen

Goessche Courant | 1874 | | pagina 1