GOESCHE COURANT. 1874. N°. 89. Donderdag 30 Juli. 613te jaargang. Gemeente-Rekening. Hoofdelijke Omslag, PATENTRECHT. BINNENLANDSCHE BERICHTEN. De uitgave dezer Courant geschiedt Maandag, Woensdag en Vrijdag avond, uitgezonderd op feestdagen. Prijs per kwartaal zoo binnen als buiten Goes f 1,75. Afzonderlijke nommers 5 c. met bijblad 10 c. Gewone advertentiën worden a 10 c. per regel geplaatst. Geboorte-, huwelijks- en doodberichten en de daarop be x trekking hebbende d ankbetuigingen van 1 —8 regels a 1,~ Dienst-aanbiedingen, niet meer dan 4 regels bedragende en contant betaald 20 c. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van GOES brengen ter openbare kennis, dat de REKENING en VERANTWOORDING van de INKOMSTEN en UIT GAVEN dezek 'Gemeente, over het dienstjaar 1873, aan den gemeenteraad overgelegd en voor een ieder ter secretarie der gemeente ter lezing gelegd is, ter wijl afschrift daarvan, tegen betaling der kosten, aldaar verkrijgbaar wordt gesteld. Alles ter voldoening aan liet bepaalde bij art. 219 der gemeentewet. Goes, den 27 Juli 1874. Burgemeester en Wethouders voornoemd M. I». BLAAUBEEN. De Secretaris, HARTMAN. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van GOES brengen hiermede ter openbare kennis, dat liet le supple toir kohier van den HOOFDELIJKEN OMSLAG over 1873, door den Raad in zijne vergadering van 27 Juli is vastgesteld en andermaal ter secretarie der gemeente voor een ieder ter lezing zal liggen van heden af tot en met den ft Augustus a. s.gedurende welken tijd de aangeslagenen in hooger beroep kunnen komen bij heeren Ged. Staten. Goes, den 28 Juli 1874. Burgemeester en Wethouders voornoemd, M. P. BLAAUBEEN De Secretaris HARTMAN. De BURGEMEESTER van GOES brengt bij deze ter kennis van een ieder, wien het aangaat: dat liet Voljaars-Kohier van het PATENTRECHT lste gedeelte, voor deze gemeente, voor het dienstjaar I.374.1875, op heden ter invordering is gesteld in handen van den ontvanger dier belasting binnen deze gemeente. Goes, den*,28 Juli 1874. De Burgemeester voornoemd, M. P. BLAAUBEEN. GOES, den 29 Juli 1874. Onze verwachting, dat er in de Minis- teriëele combinatie van Donderdagavond nog wel verandering zou komen, is reeds bewaarheid. Met zekerheid vernemen wij. dat de volgende voordracht aan Z. M. den Koning zal worden aangeboden: Binnenl. Zaken: Heemskerk, Justitie: Van Lijnden Van Sandenburg, Financiën-. Fan der HeirnBuitenl. ZakenVan der Does De Willebois, Commissaris des Konings in Limburg, Koloniën: W. Van Goltstein, Marine: Pels Rijcken, en Oorlog: Weitzel. Vaderl.) Door plaatsgebrek moeten wij de opname van het slot van het raadsverslag uitstellen tot ons volgend nommer. Intusschen kunnen wij vermeldendat de raad met 9 stemmen be sloten heeft, om het stelsel van eigen aangifte aan te nemen. De fin. comm. zal de ontwerp verordeningen indienen. Twee leden, de heeren Fransen Van de Putte en dr. Van Rentergliem hebben zich voorbehouden, hun gevoelen omtrent beëediging der aangifte nader te handhaven. Men verneemt, dat voor de betrekkingen van Kantonrechter te Cortgene en Hulst, tot heden éen sollicitant voor iedere betrekking zich heeft opgedaan Wat zal de Rechtbank alhier doen, wanneer zij eene voordracht van drie personen moet indienen voor iedere betrekking? Zou men in den Haag nu gaan beseffen dat het tijd wordt om de traktementen van de rechterlijke ambtenaren, althans die van min deren rang, ook eens te verhoogen. Uit Wolfaartsdijk wordt ons van den 28 dezer bericht: Gisteren overleed hier een ar beider, wiens dood eene bijzondere verslagen heid hoeft teweeg gebracht. In de vorige week toch werd hij onder de werkzaamheden door een ander, ongelukkigerwijze, met eene Atneri- kaansche vork in het voorhoofd geraakt, uit welke kwetsuur toen slechts een enkele droppel bloeds vloeide. Aanvankelijk voor niets kwaads beducht, openbaarden zich evenwel aldra nood lottige verschijnselen, welke voor zijn leven deden vreezen, en waarvan de uitkomst dan ook nu gebleken is doodelijk geweest te zijn. Blijkens algemeen verspreide plakkaten ont vangen thans Nederlanders en vreemdelingen, die zich als vrijwilliger voor den Nederland- schen Kolonialen militairen dienst verbinden, een handgeld van 300, wanneer het engage ment voor zes, en van 200, wanneer het voor vier jaren wordt aangegaan. De aanbrengpremie bedraagt 10. Tot eene verbintenis worden niet dan bij uitzondering toegelaten: 1°. Zij, die ouder zijn dan 40 jaren2°. Zij, die den dienst bij de Zee- of Landmacht, uithoofde van lichaamsgebreken of zonder certificaat van goed gedrag, hebben verlaten3°. Zij, die kleiner zijn dan 1.57 meter. Niet aanneembaar zijn a. Personen, voor den militairen dienst in Oost-Indië ongeschikt; b. Ge huwden, die niet een schriftelijk bewijs van toestemming hunner vrouw kunnen overleggen; c. Deserteurs en zij, die uit den militairen dienst wegens wangedrag zijn verwijderd, of die van den militairen stand vervallen zijn verklaard. Zij, die zich wenscheu te verbinden, moeten zich wenden tot den Chef van het Koloniaal Werfdepot te Harderwijk, of tot een der Plaat selijke- of Garnizoens-Kommandanten hier te lande. Dinsdag avond begaven zich drie jon gens te Middelburg achter de werf der Com mercie Compagnie te water; één van hen had bet ongeluk in eene diepte te geraken, waar na hij onmiddelijk verdween. Eerst vier uur later werd het ljjk opgeviseht. Uit Tilburg meldt men, dat generaal Verspijck daar Zondag ochtend van Brussel is aangekomen. Na zich in het stafion met eenige officieren der dd. schutterijen, welke daar aan den schietwedstrijd deelnemen, min zaam onderhouden en een wandeling door de stad gemaakt te hebben, is Z. Exc. per trein van 12,56 naar 's-Bosch vertrokken. Toevallig kwam met dien trein de muziek van het 3e reg. infanterie uit Bergen-op-Zoom daar aan, hetwelk dadelijk een muziekstuk voor den generaal uitvoerde, waarvoor Z. Exc. in hartelijke bewoordingen zijn dank betuigde. Het U. D. verneemt nogdat bij die ge legenheid duizenden menschen op de been waren, om den vroegeren stadgenoot door hun tegenwoordigheid blijk van belangstelling te geven. Op verzoek van den generaal was alle vreugdebetoou evenwel achterwege gelaten, behalve in de buurt, waar zijne ouders wonen en waar men alom de vlaggen had uitgestoken. De ontmoeting van den generaal en zijn ouders was aandoenlijk en maakte op de om standers een diepen indruk. Naar het Vaderland verneemt is het ver trek uit Batavia van generaal Van Swieten bepaald op den 30sten dezer, zoodat hij in het begin van de maand September hier te lande kan verwacht worden. Namens de Vereeniging van en voor Ned. Industriëelen heeft het bestuur dezer dagen op nieuw een poging aangewend, ten einde Z. M. den Koning eerbiedig in overweging te geven om onder de bestaande omstandig heden van HDs. grondwettig recht gebruik te willen maken door de weder-instelling van een afzonderlijk departement van algemeen bestuur voor Nijverheid. (Ned. Ind.) Bij de gisteren gehouden trekking der Haarlemsche paardenverloting zijn de voor naamste prijzen ten deel gevallen aan de vol gende nommers: No. 1 11,499; no. 2 20,182; no. 3 9857; no 4 14,687; no. 5 16,235; no. 6 4026; no. 7 18,548; no. 8 4335; no. 9 1935; no. 10 1213; no. 11 13275; no. 12 4046; no. 13 6525; no. 14 1398; no. 15 16,550; no. 16 22,451; no. 17 16,745; no. 18 5779; no. 19 18,742 no. 20 14,254; no. 21 14958 en no. 250 14291. (N. e. d. D Ter aanvulling en verbetering van een vroeger bericht wordt uit Leerdam aan het U. D. gemeld, dat men de uitvinding van een nieuw model-ledikant voor bedlegerigen is ver schuldigd aan den heer J. P. Jansen Van Don selaar. Behalve dat de ligging in dit ledikant waarborgt tegen doorliggen, kan de lijder, zon der de geringste schudding of stooting te on dervinden, liggende op de natuurlijke wijze, met de gewone bedekking worden verplaatst, zoodat het mogelijk is het bed onder den lijder weg te nemen, te verfrisschen en weer op te maken. Het geheele mechanisme is zóó inge richt, dat de zwakste persoon in staat is, den meest zwaarlij vigen of waterzuchtigen lijder geheel alleen te helpen. De spoorweglijn NieuweschansIhrhove heeft reeds aanleiding gegeven tot oorlog, ge- gelukkig echter niet van ernstigen aard. Den 14 dezer weigerden de arbeiders aan dien weg naar uit Weenen wordt gemeld plotse ling verder te werken, tenzij hun loon verhoogd werd met 7 sgr. per dag. Het bestuur bood 2i (van 22§ op 25 sgr.) EeDigen namen dit aan, doch toen anderen hun wilden beletten het werk te hervatten, ontstond er een gevecht, waarbij twee arbeiders zoodanig gewond werden, dat zij voorloopig ongeschikt zijn om te werken. Den volgenden dag hebben de werkstakers a 25 sgr. den arbeid weder opgevat. NWinsch. Ct.) Eergisteren heeft in het huis van bur- 1 jjke en militaire verzekering te Zwolle een gedetineerde, die als kok fungeerde, een ander gevangene onverwacht ernstige wonden aan het achterhoofd toegebracht met een hakmes. De boosdoener, die over eenige dagen naar Ommersehans moest worden overgebracht, heeft, naar men zegt, uit vrees voor die nieuwe ge vangenis deze misdaad begaan. De verwonde verkeert in levensgevaar. De Nederlandsche expeditie tot waarne ming van den overgang van Venus voor de zonneschijf is onlangs nit Leiden vertrokken. De heeren Dr. Kaiser, verificateur van 's Rijks zee-instrumenten, en Van de Sande Bakhuyzen, observator aan de sterrenwacht, gaan over Pa rijs en Marseille naar Aden, waar dr. Oude mans uit Batavia zich bij hen vervoegt, om gezamenlijk met het hulppersoneel en verdere benoodigdheden de reis naar het eiland Réu- nion te aanvaarden. Hier zal de geschiktste plaats voor de waarneming van het belang rijke hemelverschijnsel worden uitgezocht. Hoe wel niet zoo groot als vele buitenlandsche, is de Nederlandsche expeditie uitstekend toe gerust; alle instrumenten zijn nieuw en van de beste soort. Als het weer gunstig is, waarop echter de kans niet groot is, zijn de beste uit komsten van deze wetenschappelijke zending te verwachten. (JV. R. Ct) Wjjlen C. F. baron GrQvestin$k onlan^a

Goessche Courant | 1874 | | pagina 1