1874. N°. 85. Dinsdag 21 Juli. 613te jaargang, Aflossing van Obligatiën. Vertrek der brievenmail naar Oosl-Indië: BINIMEjMLANDSCHE BERICHTEN. HET ZENDINGSFEEST OP DE H0LLANDSCHE HOEVE. m. «OESCHE (XllltVM. De uitgave dezer Courant geschiedt Maandag, Woensdag en Vrijdag avond, uitgezonderd op feestdagen. Prijs per kwartaal zoo binnen als buiten Goes f 1,75. Afzonderlijke nommers 5 c. met bijblad 10 c. Gewone advertentiën worden a 10 c. per regel geplaatst. Geboorte-, huwelijks- en doodberichten en de daarop be trekking hebbende dankbetuigingen van 1—8regels a/1,-- Dienst-aanbiedingen, niet meer dan 4 regels bedragende en contant betaald 20 c. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van GOES brengen ter kennis der belanghebbenden, dat de houders der obligatiën van de gevestigde schuld ten laste der ge meente, die genegen zijn hunne OBLIGATIËN in den loop dezes jaars te doen aflossen, zich in de maanden Augustus en September schriftelijk bij den burgemees ter moeten aanmelden, met opgave van dagteekening en noramer der obligatie en van net bedrag van het kapitaal. Zullende de aflossing geschieden op de volgende voor waarden De obligatiën wegens nchterstalligen interest, loopen- de ad 1 pet., welke voluit betaald wordt, en die voor alle anderen zullen worden afgelost, tegen 30 percent; de overige obligatiën (waarin de interest met3 betaald wordt): die uitgegeven ten intereste van 2percent met 20 ten honderd; die ten intereste van 2>/a percent met 25 ten honderd die ten intereste van 3 percent met 31 ten honderd; die ten intereste van 3'/3 percent met 35 ten honderd; die ten intereste van 4 percent met 40 ten honderd, alle met uitbetaling van den interest tot het einde van dat jaar. De biljetten van aangifte zijn gratis verkrijgbaar ter secretarie der gemeente. Goes, den 18 Juli 1874. Burgemeester en Wethouders voornoemd, M. P. BLAAUBEEN. De Secretaris, HARTMAN. posxEaaiJEN. Via MARSEILLE, 23 Juli 1874, per trein van 6.22 's avonds. GOES, den 20 Juli 1874. Met ingang van 1 October 1874 wordt, op nnfler vast te stellen voorwaarden, aan vijf personen gelegenheid aangeboden, tegen genot eener jaarlijksche toelage van duizend gulden zich de noodige bekwaamheden eigen te ma- voor de betrekking van leeraar in de land bouwkunde voor middelbaar onderwijs. Zjj, die het genot dezer toelage verlangen, moeten genoegzaam ontwikkeld zijn om te doen verwachten, dat zij het examen voor de gevorderde akte van bevoegdheid, na ongeveer twee jaren, met goed gevolg zullen afleggen. Aan hen, die zich gedurende korter of lan ger tijd in de landbouw practijk hebben be wogen, wordt, bij overigens voldoende ge schiktheid, de voorkeur gegeven. Wie vermeent voor zoodanige toelage te kun nen in aanmerking komen, geve bij omstandig bericht, vóór 1 Aug. e. k.met vrachtvrije brieven daarvan kennis aan den inspecteur van het middelbaar ouderwijs, den hoogleeraar dr. M. Salverda, te 's-Gravenhage. Op Maandag, den 27n dezer, zal in de Kweekschool voor Zeevaart te Leiden een keuring plaats hebben van knapen, die bp 's Rijks zeemacht een verbintenis wenschen aan te gaan. Voortaan zal bij het examen van adspi- ranten voor de betrekking van adelborst op het Koninklijk Instituut voor de Marine ook gevorderd worden de kennis van de gronden der Hoogduitsche taal. In haar verslag over het Zendingsfeest zegt de Ne G. Ct. Tan jl. Vrpdag, waar zij spreekt over de aangename afwisseling, die de pauze aanbood, dat vooral de uitgevoerde zangstukken uitmuntend voldeden, en men verwonderd moet zijn, hoe het mogelijk is dat eene zangvereeni- ging, die voor het ineerendeel uit on- of althans mingeoefenden werd opgericht, in zulk een kor ten tijd tot zulk eene hoogte van ontwikkeling is kunnen komen. Wij willen niets afdingen op den lof, in deze regelen der Zangvereniging: »AI wat liefelijk is en wel luidt", toegezwaaid. Ook wij erkennen gaarne de verdiensten van hareu ijverigen eu kundigen directeur, die iu zoo korten tijd zulke gunstige resultaten wist te verkrijgen. Doch waar de N. G. Ct. verder zegt: »En waarlijk, hare taak was niet van de gemakke lijkste. Zonder begeleiding, in de open lucht. Desniettegenstaande voldeden hare uitvoeringen uitnemend," teekenen wij protest aan, aangezien het eene volkomene onwaarheid is, dat de uit voering zonder begeleiding plaats had. Wij kunnen de verzekering gaven, dat er vol ledige en flinke begeleiding heeft plaats gehad door middel van een seraphine-orgel. Door de vermelding» zonder begeleidingis voor eerst de Zangvereeniging hooger verheven dan zij werkelijk verdiende, en dit kunnen noch hare leden, noch haar directeur zeiven verlangen; en in de tweede plaats is de medewerking van den heer A. De Jonge Gz., die met de bege leiding belast was, daardoor totaal genegeerd iets, dat zeker even onverdiend is. Het Weekblad van Haarlemmermeer bevat een artikel van dr. Staring over de longziekte. De schrijver beveelt de inenting aan als een zeker middel tot bestrijding. Longziekte ont staat door besmetting. Door inenting kan men zijn vee vrijwaren, maar dan moet dit geschieden als het vee nog gezond is. Hoogst zeldzaam gebeurt het dat de inenting niet werkt, maar zulke uitzonderingen, dat het dier onvatbaar is voor het tegengif,doen zich bij andere ziekten, b. v. de kinderpokken, voor. Ia het begin dezer eeuw heerschte de longziekte hier en daar in Dnitschland en Frankrijk. De uitgebreide handel, welke langzamerhand is ontstaan toen de middelen van gemeenschap zoozeer toenamen, heeft de ziekte meer alge meen verspreid. Hierbij komt het zeer lang durige incubatie-tijdperk der kwaal, dat ge woonlijk van veertien dagen tot drie weken, maar soms ook maanden duurt; terwijl de smetstof ook gedurende dat tijdperk en zelfs lang na den afloop der ziekte kan worden overgedragen. Gedurende 40 jareu zijn er in ons land 234,000 runderen, eene waarde vertegen woordigende van minstens 28 millioen gulden, verloren gegaan. Hoewel in de verschillende deeleu des lands de ziekte heeft geheerscht, hebben toch de vier provinciën Friesland, Utrecht en de beide Hollanden, waar de ziekte ook nu nog heerscht, het meest geleden. Iu het genoemde tijdperk zijn in deze provinciën 217,000 stuks bezweken. Bij deze opgaven, zegt de schrijver, moet men in aanmerking nemen dat een aantal gevallen verzwegen zijn, zoodat het juiste cijfer der geleden verliezen niet is op te geven. Steunende op de wet van 20 Juni 1870, is de Regeering in 1871 begonnen met eene ernstige bestrijding van de ziekte. De thans toegepaste maatregelen, afmaken van de aangetaste runderen tegen schadeloosstelling en inenten van de schijnbaar gezonde, geven goede resultaten. Het aantal verloren runderen is van 5874 in 1871 gedaald tot 4076 in 1872 en 2475 in 1873, terwijl men de gegronde hoop koestert, over een paar jaren de ziekte meester te zullen zijn. Ongehuwde, gepensioneerde officieren van gezondheid der 1ste of 2de klasse van het Nederlandsch-Indisch leger of van de Land macht in West-Indie, die wenschen in aan merking te komen voor de eerlang vacant komende betrekking van officier van gezond heid bjj het koloniaal militair Invalidenhuis op Bronbeek, nabij Arnhem, waaraan voor zooveel noodig de waarneming van den phar- maceutischen dienst in dat gesticht is ver bonden, gelieven zich bij verzegeld request en onder overlegging van hun dienststaat te wen den tot het Ministerie van Koloniën vóór of op 15 Augustus e. k. Aan deze betrekking, die de waarneming van burgerpraktijk buiten het gesticht uitsluit, is verbonden een jaarlijksche toelage van ƒ800, benevens het genot van vrije inwoning in het gesticht. (St. Ct.) De N. R. Ct. deelt als gerucht mede, dat eene ongehuwde dochter van een land bouwer in de gemeente Retranchement het kind, waarvan zij in het geheim zou beval len zijn, aan de varkens zou voorgeworpen hebben, die het zouden hebben verscheurd, terwijl zij even te voren zou getracht heb ben het kind te begraven op het Hofplein, welk plan zij door de nabijheid van eenige arbeiders niet zou hebben durven ten uitvoer brengen. Ook zegt men dat de Justitie de zaak vervolgt en de ontaarde moeder in arrest heeft genomen. In de Pr. Gr. Ct. worden de ingezete nen van Groningen gewaarschuwd tegen het gebruik van garnalen, vooral bij de drukkende hitte. Jl. Woensdag zijn een menigte menschen te Groningen, die den vorigen avond garnalen gebruikten, vrij ernstig ongesteld geworden. Die ongesteldheid openbaarde zich in hevige diarrhee, braking en buikpijn. Ongeveer te l'/a uur stond ds. Nonhebei van Middelburg op spreekplaats no. 2, en herinnerde, ter voorbereiding van de toespraak door den heer J. Van t Lindenhout te houden, aan de geschiedenis van den kreupele aan den tempelmuur te Jeruzalem, wien door de apostelen werd toegeroepen Goud of zilver heb ik niet, maar wat ik heb, geef ik u in den naam van Jezus Christus, sta op en wandel 1 Dat woord geeft de roeping van deu Cfiristen te kennen tegenover de maatschappij. De mensch is als genageld aan en verbonden met het stof. Naar alle zijden worden aalmoezen uitgedeeld, maar allen die het leven verlangen, hebben nog geen ver langen naar het waarachtige leven. De maatschappij is gezeten tegen de Christelijke kerk even als de kreupele tegen den tempel. De roeping des Christens is, om even als de apostelen in den naam van Jezus Christus het nieuwe leven te brengen. Dat is de roeping, niet alleen van leeraars en voorgangers, maar van alle Christenen zonder onderscheid. De Christen moet het zout der maatschappij zijn maar zout is slechts goed, waar het smelt. Zoo ook moet de Christen opgaan in de maatschappij en haar doortrekken met ziju zoutmet den geest van Christuswant er is onder den hemel geen andere naam gegeven, waar door wij kunnen zalig worden dan dien van Christus Jezus. Waar wij dien haam belijden is zegen, is zaligheid. Het gevolg der handeling van de apostelen was, dat de lamme opsprong en wandelde. Als wij in waarheid hen navolgen, zal de maatschappij zich ook opheffen en, eveDais de blinde van Jezus tijd, vroolijk huppelen. De heer J. VAN 't LINDENHOUT, directeur van 't weesbuis te Neerbosch, voorgesteld door ds. Krom sifft van Cortgene, schetste het zendingsfeest als een blijde dag, een heerlijke dag, een dag der begroeting des feestes. Als wij denken aan den dag der toe komst, wanneer alle geloovigen te zaraen zullen zijn, verbonden in het geloof aan den gekruisten Christus,' dan hebben wij stof tot blijdschap. Als wij den blik in het verledene slaan ia er niet minder reden van vreugde. Wij hebben dezen dag te danken aan het.

Goessche Courant | 1874 | | pagina 1