ring van schoolverzuim alhier het zomerfeest zal worden gegeven, zal morgen te 2 uren van het Slot Ostende vertrekken en den volgenden 1 weg nemen Korte Kerkstraat, westzijde Groote Markt, Rijsselstraat, Vlasmarkt, langs de oost zijde BeestenmarktMagdalenastraatopril Groote MarktKerkstraatGanzepoortstraat Voorstad, naar de weide; terugkomende, de Voorstad, Ganzepoortstraat, Lange Vos, St. Ja- cobstraat, Groote Kaai naar de Groote Markt. Aan de Nieuwe G. Ct. van jl. Vrijdag werd uit Kapelle de mededeeling gedaan van een schitterend natuurverschijnsel" den 27 Juni op klokslag van 10 ure 's avonds in Zuid- Oostelijke richting aldaar als een hel Jlon/cerend rond licht gezien." Er werd tevens bij vermeld, dat het de grootte had van vier a zes gewone sterren en een uhel schitterendpurperachtig schijnsel" gaf. Toen we dit bericht lazen, we kunnen het niet ontveinzen, beklaagden wij ons zeer, dat we dit «schitterend natuur verschijnsel" ook hier niet hadden kunnen waar nemen, en men alleen te Kapelle zoo buiten gewoon gelukkig was geweest. Het Dagblad en andere bladen namen het bericht gretig over en zoo werd het «schitterend natuurver schijnsel" met zijn «hel flonkerend licht en hel «schitterend purperachtig schijnsel, ter grootte «van 4 a 6 gewone sterren" wereldkundig ge maakt. Wanneer er soms natuur- of sterrenkundigen zijn, die zich moeite geven om dat «verschijnsel" te verklaren en wellicht op het punt staan er een geleerd betoog over te leveren, dan kunnen wij hun bij dat onderzoek groote hulp ver- leanen. Het is ons namelijk gelukt te ont dekken, dat het «schitterend natuurverschijnsel" is geweesteen luchtbal, te Krui- niDgen opgelaten Afsluiting der Kasboeken en Restantenlijst bij de Coöperatieve Voorschotvereeniging en Spaarbank te Goes, voor de maand Juni 1874. ONTVANGSTEN Reservefondsf 1270,735 Storting aandeel- 7931,48 Terugbetaling op schuldvordering - 20171,94 Interesten daarvoor en ger. interest - 1495,17 Opgenomen gelden - 25658,83 Onkosten Nihil Gezamenlijk bedrag - 56528,15s UITGAVEN: ReservefondsNihil. Terugbetaalde aandeelen 408,19 Verleende voorschotten -46221,45 Terugbetaalde interesten. - 11,67 Terugbetaalde opgenomen gelden - 9107,54 Interesten van opgenomen gelden - 39,23 Onkosten- 77,53 Gezamenlijk bedrag- 55865,61 Kas-saldo 662,545 Op 6 Juli jl. heeft te Koewacht een moord plaats gehad. Na eenigen woordentwist tusschen den stroodekker Jacobus Van Wijk en den landbouwer Adriaan Geers heeft eerst genoemde een geweer uit zijn woning gehaald en daarmede op den laatstgenoemden gescho ten, die daarop onmiddelijk dood is neerge vallen. De dader heeft zich terstond op de vlucht begeven en schijnt nog niet in handen der justitie te zijn. \oor den dienst van den waterstaat en de burgerlijke openbare werken in Ned.-Indië zijn noodig 25 practisch ervaren opzichters 3e kl. Tot en met 25 Juli kunnen Nederlanders zich tot het deelnemen aan een vergelijkend examen met gezegeld request bij het Dep. van Koloniën aanmelden, onder overlegging der stukken in de Staats Ct. no. 158 vermeld. Amsterdam is in den nacht tusschen Zaterdag en Zondag aan een groot gevaar ontsnapt. In de loodsen, die op de Schans tegenover de Engelsche gasfabriek liggen, ont stond ten half twee brand. Weldra was de geheele Schans van de Rozengracht tot de Elandsgracht één zee van vuur. De loodsen waren gevuld met bindrotting, pek en teer, delen, duigen, hoepels, enz. De vlammen sloegen over op de Baangracht en staken aldaar eenige huizen aan, in welke de brand echter spoedig onderdrukt werd. Twee groote perceelen op de Baangracht bij de Laurierstraat, waarin vele huisgezinnen gevestigd waren, zijn geheel uit gebrand en ook de hoekhuizen van de Rozenstraat hebben veel geleden. De gasfabriek zelf liep veel gevaar, doch door eene spoedige verplaatsing van het gas, van een ketel in den anderen, is het gevaar voor een groot deel afgewend. De oorzaak van den brand is nog niet met juistheid op te geven; 3 stoomspuiten, 19 stadshand- spuiten, alsmede de spuiten der in de nabijheid gelegen fabrieken hebben gewerkt. Te 6 uren was men den brand meester. De vorige week Dinsdag ontstond te Sliedrecht brand in een rijsschelf, die met nog twee andere binnen een uur afbrandde. Woens dag werd zekere J. De H. als verdacht over gebracht naar het huis van arrest te Gorin- chem, waar hij zich in den afgeloopen nacht het leven heeft benomen. In de Algemeene vergadering van het Onderdendamsche Nijverheids-genootschap, den 30sten Juni te Groningen gehouden, is o. a. geconstateerd, dat de verbouw van Probsteier haver is aan te bevelen, met het oog op de grootere opbrengst dan bij andere haversoor- ten, in verhouding tot het stroo, en dat van de buitenlandsche soorten van tarwe o. a. de Hallettarwe aanbevelenswaardig is, mits het zaaizaad telkens vernieuwd worde, omdat die tarwe spoedig ontaardt. Men schrijft uit Londen, 5 Juli: Gister heeft te Coedpoeth een groote demonstratie van mijnwerkers plaats gehad. Het parlements lid Bart verdedigde het stelsel der Trades Unions. Als zijne meening gaf hij te kennen, dat het stelsel weldra zal veranderd worden in een stelsel van coöperatieven arbeid, waaruit de eenige oplossing der werkmans-quaestie kan ontstaan. Ten slotte verklaarde hij, dat de Unions het barbaarsch stelsel der werkstakingen niet aanmoedigen, maar dat ze aan de door henzelven verkregen schikkingen de voorkeur geven boven die, welke door scheidsrechterlijke uitspraak zijn ontstaan. KERKELIJKE ZAKEN ONDERVVIJS. De Consulent van Krabbendijke verzoekt ons melding te maken, dat het door vele bladen en ook door ons overgenomen bericht, als zou de te Katten- dijke beroepen proponent Van Spall bedankt hebben voor toezegging van beroep raar Krabbendijke, onjuist is, aangezien hem, consulent, van toezegging van be roep naar laatstgenoemde gemeente niets bekend is. Beroepen te Krabbendijke ds. J. H. F. Gangel, pred. te Hoenderloo. Te Nieuw en St. Jo'ostland is beroepen ds. W. J. Geselschap, pred. Reitzum, c. a. in Friesland. Volgens een art. in De Wekker bevindt zich de onderwijzer L. te K. in verlegenheid over gewetens bezwaren van een persoon in zijne gemeente, die geene schilderijen of eenig portret aan den wand dulden kan, omdat er geschreven staat: .Gij en zult u geen ge sneden beeld maken", en die dus de platen van den hr. Lummel als afgoderij beschouwt, waarvan dan ook de 1ste en 2de talel van Prinsen niet vrij te pleiten zijn. Hij vraagt alzoo raad, hoe die gewetensbezwa ren met aanschouwelijk onderwijs overeen te brengen? Het examen voor toelating van 21 kweekelingen aan de kweekschool voor onderwijzers te 's-Bosch zal dit jaar te Middelburg afgenomen worden, en op Maandag den 13 dezer aanvangen. De onderwijzers-vereeniging in het 1ste school district van Zeeland hield op den 3den dezer te Mid delburg hare 17de algemeene vergadering. Voor den dienst in Ned. Indië zijn alsnog benoo- digd eenige onderwijzers, bij voorkeur ongehuwd, in het bezit eener akte van bekwaamheid als hoofd- of hulponderwijzer, en van eene aanteekening voor eene vreemde taal, bij voorkeur de Fransche. De voor waarden zijn vermeld in de Staatscourant van eergis teren, waarin tevens er op wordt gewezen, dat bij de Regeering het voornemen bestaat om in het begin van 1875 eene aanmerkelijke uitbreiding te geven aan het getal hoofdonderwijzers in Nederlandsch Indië, waardoor de onderwijzers der lagere klassen spoedi ger tot den rang van hoofdonderwijzer zullen kunnen worden bevorderd. AFLOOP BESTEDINGEN. Het vergrooten van het schoolgebouw te Cortgene is jl. Maandag onder nadere goedkeuring van den Gemeenteraad aanbesteed aan den heer P. Van Oos ten, te Colijnsplaat, voor ƒ4799. Er was ingeschreven doorD. De Regt Sr. voor ƒ6300. K. Schippers voor 5800. W. D. Van der Moer voor ƒ5750. H. Barentsen voor ƒ5700. M. Schippers voor 5300. W. J. Van de Weert voor 5200. P. Van Oosten voor ƒ479 OPENBARE VERGADERING VAN DEN B t A der GEMEENTE GOES, op MAANDAG den 6 JULI 1874, des avonds te zeveu uren. Voorzitter, de heer mr. M. P. Blaaubeen. Tegenwoordig, eerst 11, daarna 12 leden (1 vaca ture) en de Secretaris. I. De notulen der vergadering van den 24 Juni jl. worden gelezen en na wederlegging eener opmerking vaii den heer Den Boer, goedgekeurd. II. De Voorzitter doet de volgende mededeelingen, die alle voor notificatie worden aangenomen dat van het raadsbesluit, dd. 24 Juli jl. tot eervol ontslag van den leeraar J. D. Van den Berge, be houdens het advies van den heer Inspecteur, onmid delijk is kennis gegeven aan laatstgenoemden heer, en van dezen, onder dagteekening van 26 Juni, bericht is ontvangen, dat daartegen bij ZEd. geene bedenking bestond, waarna mededeeling van het besluit is ge daan aan den belanghebbende en aan de commissie van toezicht op het Middelbaar onderwijs. dat het jaarverslag van den toestand der gemeente over 1873 den 25 Juui aan de leden van den raad is uitgereikt en onder dagteekening van 29 Juni aan de verschillende autoriteiten en gemeentebesturen is verzotidetl. dat burg. en tvetli. op aanbeveling van de directie der brandweer hebben benoemd tot teller bij spuit no. 4: Adriaan Lindhout, vroeger pomper bij spuit no. 2, zulks onder dagteekening van 20 Juni jl. III. Als ingekomen stukken worden ter tafel gebracht a. Bericht van den heer C. L. De Meulemeester, dat hij, wegens verandering van woonplaats, zijn ont slag neemt als lid van den raad en mitsdien ook als lid der commissie voor het fonds van kazerneering. Foor notificatie aangenomen. b. De jaarverslagen der gemeenten Amsterdam, Vlis- singen en Zutphen. Te plaatsen in de boekerij. c. Bericht van den hoofdonderwijzer D. H. C. Ittraan, dat de hulponderwijzer P. A. Hubregtse den 1 Juli jl. in functie is getreden. Voor not. aangenomen. d. Proces-verbaal der opneming van kas en boeken van den gemeente-ontvanger op 25 Juni 1874, waar uit blijkt, dat toen was ontvangen 112610.725 uitgegeven - 109432.77 dus meer ontvangen 3177.95" waarbij het goed slot der rekening van 1872 ad- 4105.39 het bedrag uitmaakt dat in kas moest zijn 7283.34" hetgeen ook werkelijk is bevonden, terwijl de registers enz. behoorlijk in orde waren. Voor not. aangenomen. e. Aanbieding, namens Ged. Staten, van een ex. van den inventaris van het oud-archief der provincie Zeeland, deel I. Aan Ged. Staten dank betuigen en plaatsen in de boekerij Berichten van Ged. Staten hunner goedkeuring van de raadsbesluiten tot af- en overschrijving op de begrooting voor 1873 en tot uitgifte van grond in erfpacht aan J Koens IIz. Voor not. aangenomen. IV. Nog is ingekomen een bericht van Ged. Staten, houdende goedkeuring van het raadsbesluit tot het aangaan eeuer dading met den aannemer van het hulpziekenlokaal, teugevoige waarvan burg. en weth. voorstellen, hen te machtigen a. uit den post van onvoorziene uitgaven, Hoofd stuk IX art. 1 te voldoen, het nog verschuldigde i/5 der aannemingsom ad 79.60. b. af te schrijven van hetzelfde artikel 1 van Hoofd stuk IX de som van 9Ï.74 en daarvan te vormen een nieuw art. 7 van Hoofdstuk VIIHuur van het lokaal tot verplegingvan lijdersaan besmettelijke ziekten. Overeenkomstig het advies der firianciëele com missie, wordt dit voorstel zonder hoofdelijke stem ming aangenomen. V. Voorts is ontvangen het advies der financiëele commissie omtrent het adres der politie-agenten 2e klasse, hetwelk, gegrond op het aan haar gesuppe- diteerde praeadvies aan den Burgemeester, strekt tot afwijzende beschikking. Deze conclusie door burg. en weth. in een voorstel veranderd, wordt zonder beraadslaging of hoofdelijke stemming aangenomen. VI. Aan de orde is het verzoek van mr. M. J. De Witt Hamer, om eeivol ontslag tegen 1 Sept. a. s. als leeraar in de staats- en handelswetenschappen aan de inrichtingen van middelbaar onderwijs. Het advies van den Inspecteur, strekkende tot in williging van het verzoek, wordt gelezen, en, door burg. en weth. in een voorstel veranderd, overge- genomen. De heer mr. Del Baere stelt voor, bij het verlee- nen van eervol ontslag, tevens dank te betuigen voor de aan de scholen bewezene diensten. Met die bijvoeging wordt het voorstel zonder hoofdelijke stemming aangenomen. VII. Op verzoek van mej. C. S. Van Assendelft, wordt aan haar tegen 1 September a. s een eervol ontslag verleend als hulponderwijzeres aan de school voor gewoon en meer uitgebreid lager onderwijs voor meisjes. De Voorzitter stelt voor, om uithoofde van het aanhangige voorstel, ten opzichte van die school, geene oproeping van sollicitanten te doen ter ver vulling der vacature, maar burg. en weth. op te dragen, te trachten, om zoo mogelijk, tijdelijk in de betrekking te voorzieD, altijd met goedkeuring van den raad. De beer dr. Callenfels zegt dit zeer goed te vin den, want dat de vacantie toch aanstaande is. Het voorstel wordt zonder hoofdelijke stemming aangenomen. VIII. Alsnu wordt gelezen eene voordracht van de financiëele commissie, omtrent het aantenemen stelsel voor de heffing van den Hoofdelijken Om slag, en eene nota van burg. en weth., welke in ons bijblad van heden te vinden zijn. (Gedurende het lezen dezer stukken is de heer Kakebeeke ter vergadering gekomen). De Voorzitter vraagt, of de leden van den raad ook zouden wenschen een afschrift of afdruk van deze stukken te ontvangen? Deze vraag wordt bevestigend beantwoord. De Voorzitter herneemt, dat burg. en weth. zoo spoedig mogelijk daaraan gevolg zullen geven. De heer mr. Del Baere stelt voor, de stukken te laten drukken, en ook voor het publiek verkrijgbaar te stellen, ten einde, casu quo, opmerkingen en in lichtingen te erlangen. De Voorzitter zegt, dat het voornemen van burg. en weth. was, den uitgever van de Goesche Courant wien vergund zou worden de stukken in hun ge heel in het raadsverslag op te nemen, te machtigen, daarvan afdrukken te maken en algemeen verkrijg-

Goessche Courant | 1874 | | pagina 2