BUITENLAND. GEMENGDE BERICHTEN. Men meldt nit Maastricht dat het plan, door de bestuurders van het Taal- en Letter kundig Congres van Antwerpen opgevat, om, nu de samenkomst te Leiden tengevolge van te geringe deelneming niet doorgaat, alsnog eene poging te beproeven om het Congres voor 1874 te dier stede te doen plaatshebben, daar algemeene toejuiching vindt. De eerste Hollandsche haringjager is eer gisteren te Ylaardingen binnengekomen. Een landbouwer te Diemerbrug, die we gens vertimmering van zijne woning aan eenige effecten, ter waarde van J 6000.eene vei lige bergplaats wilde geven, begroef ze in eene papieren enveloppe achter den koestal. Het bleek echter, dat ze ook daar niet veilig wa ren, want de ratten hebben ze ontdekt en opgegeten. Op Overijsel's zeekusto. a. Blokzijl, sterft de visch in de havenkommen tegenwoordig door blindheid, een gevolg van de ziltheid van het water; hij wordt daardoor verhinderd voed sel tot zich te nemen en komt zoodoende van gebrek om. Te Haarlem heeft jl. Zaterdag een smids baas een zijner knechts in drift zoodanig met een stuk ijzer op de beide armen geslagen, dat de man ze niet onwaarschijnlijk zal moe ten verliezen. De ongelukkige is echtgenoot en vader van zeven kinderen. De dader is onmiddelijk gearresteerd. Naar wij vernemen is de voormalige opperschipper der marine, Baris, die voor eenige jaren met ontslag den dienst heeft verlaten en sedert bij de maatschappij Nederland een be trekking bekleedt, in zijn eer hersteld en is hem thans eervol ontslag met aanspraak op pensioen verleend. Zijn wij wel ingelicht, dan is hem tegelijk aangeboden een betrekking aan den wal, die hem met het niet onbelang rijk pensioen een zeer goed burgerlijk bestaan verzekert. {Held. en N. Ct.) Volgens de Gr on. Ct. heeft op de noord kust van IJsland het drijfijs uit net noorden, door zijn verbazende groote massa's, strenge koude en zeer veel ijsberen naar dat eiland ge bracht. 't Was reeds bekend dat stoomsche pen op den Atlantischen Oceaan door mijlen- groote ijsbergen, die naar het zuiden dreven, in hunne vaart opgehouden en tot afwijken gedwongen zijn geworden. De ruwheid der noordwestelijke winden in ons jaargetijde woidt daardoor verklaarbaar. Men schrijft van het Eiland Voorne: Voortdurend kan van hier gemeld worden, dat het vooruitzicht van den landbouwer gun stig blijft. In 't algemeen zou zelfs kunnen gezegd worden, dat geen enkel product iets te wenschen overlaat, uitgenomen het vlas, dat in sommige streken wat klein is gebleven. Met den hooibouw, waarmede men thans druk begonnen is, gaat het ook gunstig; de aard appelen ontwikkelen zich snel en voordeelig, zoodat, als onvoorziene toevallen dit niet teleur stellen, dit jaar onder de gunstigste van den bouwman zal kunnen gerekend worden. Men meldt uit Batavia, dd. 20 Mei: Het album, dat den Koning als geschenk van de Nederl. Indische schooljeugd zal worden aangeboden, en door een Commissie uit de hoofdonderwijzers hier ter plaatse aan den Gouverneur-generaal is overhandigd, is door inlandsche werklieden vervaardigd, en inder daad prachtig te noemen. Het formaat is groot quarto. In het midden van het plat bevindt zich het Koninklijk wapen, met een stralen krans omgeven. Het wapen is geheel van goud, geëmailleerd en met diamanten, paarlen en edelgesteenten versierd. Eet houdt met een strik twee groote lauriertakken samen. Tus- schen de uiteinden der takken bevinden zich de initialen des Konings uit fijn goud ver vaardigd en met diamanten, paarlen, robijnen en smaragden omzet. Het geheel is gebonden in prachtig blauw fluweel, waarop de zilveren en gouden ornamenten keurig uitkomen. Bij het album is gevoegd een opdracht aan Z. M. den Koning, en een lijst van de scholen en van de onderwijzers, door wier bemoeiingen de gelden zijn bijeengebracht. In het album zelf bevinden zich een lOOtal fraaie photogra- phieën, voorstellende de voornaamste landsge- bouwen van Batavia, landschappen en gezichten van Java, en verschillende typen. Bij een en aftder wordt gevoegd een sierlijke standaard of lessenaar. Het voetstuk daarvan is geheel antiek, met drie geslingerde kolommetjes van sauhout. Jl. Maandag heeft nabij Berg en D J bij Nijmegen op Pruisisch grondgebied een duel met de sabel plaats gehad. Volgens de Arn- hemsche Courant waren de partijen en de ge tuigen heeren uit Arnhem. Een der strijders heeft eene ernstige wond aan het hoofd bekomen. De eigenaars der steenkolenmijnen in Zuid-Yorkshire hebben besloten, het werkloon 10 percent te verlagen. Men vreest dat hier uit eene arbeidstaking van 20,000 weiklieden zal ontstaan. De eigenaars der ijzer-ovens in Zuid Wales en Manmouth hebben een vermindering van loon aangekondigd, vermoedelijk van 20 per cent. Het maconniek congres, te Rome ge houden, heeft, alvorens uiteen te gaan, het volgende besluit genomen: »De Italiaansche vrijmetselarij, den wensch uitende, dat de berkhoven zuiver burgerlijke instellingen wor den, zonder onderscheid van geloofsbelijdenis, stelt zich voor bij de gemeentebesturen de toe passing der lijkenverbranding in plaats van de begrafenis te bevorderen Zij beveelt daarom dit plan aan bij alle loges en bij elk harer leden, tot onderzoek naar de middelen, welke tot dit doel kunnen leiden. De urnen, die de asch der vrijmetselaars en hunne gezinnen be vatten, konden dan in de loges bewaard wor den als in een familiegraf." KERKELIJKE ZAKEN ONDERWIJb, Bedankt voor Vlissingen door ds. J. Kromsigt, pred. te Cortgene. De candidaat J. G. Klomp heeft voor het beroep naar Cats en Biggekerke en voor de toezegging van beroep naar Oostevland bedankt, doch dat naar Lienden aangenomen. iawt—mm i ■—■■■ihiiiiii iinabaggbemamflanmwnipwnr.mmpa.uu..— De permanente commissie uit de nationale vergadering van Frankrijk houdt zich bezig met het onderzoek van het wetsontwerp der constitutie. De rechterzijde der vergadering zal echter alle middelen aanwenden, om de aanneming te verhinderen. Zij wil in eene constitueerende wet "niet zien opgenomen de woorden: Gouvernement der republiek", maar volstrekt een achterdeurtje openhouden voor de monarchie. Intussehen moet het zeker zijn, dat maarschalk de Mac-Mahon ongeduldig be gint te worden en wenscht, dat de afgevaardigden eindelijk eens voldoen aan hunne belofte om zijn gezag te constitueeren. Die belofte zal 20 November e. k. een jaar oud zijn. De maarschalk moet zich over dat dralen, over die onzekerheid, over dat hiet-weten-wat-ik-wil van de nationale vergadering zeer scherp hebben uitgelaten. Persoonlijk of onpersoonlijk septennaatgou vernement der republiek of gouvernement tout- court een of twee kamers dat alles is hem volkomen hetzelfde en hij zal zich nederleggen bij den wil der souvereine volksvertegenwoor diging, mits deze van haren wil doe blijken. Drie leden der permanente commissie zijn nu belast om de bijna ondenkbare formule te vinden, waarbij een regeeringsstelsel wordt aangewezen, dat niet is de republiek, niet is de monarchie. Een der drie samenstellers van dit nieuwe voorstelis Bonapartist, de twee anderen zijn legitimisten. Wanneer hun werk de goed keuring van de commissie verwerft, zal deze vermoedelijk niet lang wachten met het indienen van haar rapport bij de nationale vergadering. Men leest in het Journal de ParisDe graaf van Parijs arbeidde verscheidene jaren aan een Geschiedenis van den burgeroorlog- in de Vereenigde Staten Men herinnert zich, dat hij met zijnen broeder, den hertog Van Chartres, in hoedanigheid van vrijwilliger bij het leger van de Potomac, aan dien oorlog deelnam. Dit werk is thans voltooidhet artikel, hetwelk in de Revue des Deux Mondes van de maand Juli zal verschijnen, is er een gedeelte van. De Histoire de la guerre civile des Etats-Unis zal bij den boekhandelaar Michel Lêvy het licht zien." In een bericht uit Spanje wordt medege deeld, dat de vlottende schuld van dat land, sedert de optreding van het tegenwoordig ministerie, dus in vijf weken tijds, met niet minder dan 600 millioen realen vermeerderd is. Alle wissels op de schatkist en vervallen schatkistbiljetten worden voor drie maanden geprolongeerd. Aan den minister van financiën wordt de machtiging verleend om met de schuld- eischers van den Staat eene schikking te treffen over de betaling der 1 Juli 1874 verschijnende en der reeds verschenen coupons. Tot voui- ziening in de kosten der buitenlandsche schuld zullen obligatiën op de Rio-Tinto-mijnen wor den uitgegeven, waarvan met elk kwartaal tot een bedrag van 25 niillioen pesetas betaalbaar zullen worden gesteld. Verder worden de belasting van 5 pet. op de rente der staatsschuld en de regie van den tabak afgeschaftvoor deze laatste komt eene tabaksbelasting in de plaats. Voor de aflossing van verschillende leeningen zal telken jare eene som van 25 millioen worden aangewezen. Maarschalk Conchade op 28 Juni gesneuvelde oppei bevelhebber van het Spaansche noorder- leger, was geboren te Madrid in 1794. Hij nam deel aan den onafhankelijkheidsoorlog tegen Napoleon 1 en onderscheidde zich in 1816 in den oorlog tegen de opgestane koloniën in Zuid-Amerika. In 1824 streed hij in Spanje tegen Don Carlos. Door Cadix tot volksver tegenwoordiger gekozen, ondersteunde hij in de Cortes de politiek van Espartero, later die van Narvaez. In 1843 onderwierp hij de opstan delingen van Saragossa en bezette Barcelona. Als kapitein-generaal van Catalonië, tot welke betrekking hij in 1844, na het bedwingen van den opstand van Carthagena, benoemd werd, fnuikte hij het Carlistische oproer aldaar. In 1849 vertrok hij naar Italië als onderbevel hebber van net Spaansche leger, dat afgezonden werd om tot herstel van den paus mede te werken. Zijne deelneming aan het opstellen van het adres, waarin hec bijeenroepen van de Cortes werd verlangd, berokkende hem een ver banning naar de Kanarische eilanden; doch hij wist de uitvoering van dit vonnis te ont gaan en week naar Frankrijk. De omwenteling van 1854 bracht hem in Spanje terug, en na de verbanning van Maria Christina en de wederoptreding van Espartero werd hij tot directeur-generaal der artillerie en tot maar schalk benoemd. O'Donnell behield hem, doch Narvaez wilde zijne diensten niet. In 1868 belastte koningin Isabella maarschalk Concha met het landsbestuur, op het oogenblik dat de opstand zou uitbarsten. Hij nam zijn ontslag, toen de koningin wei gerde Marfori te verwijderen, en sedert leefde Concha als stil burger op zijne landgoederen, waar hij zich met het landbouwbedrijf onledig hield, tot dat maarschalk Serrano hem het op perbevel gaf over het legerkorps dat de Carlis tische positiën voor Bilbao moest bestoken. Na de beraaehtigiug van deze stad werd hij opperbevelhebber van het noorderleger, en op het punt van Estella aan de Carlisten te ont nemen, werd hij door een hunner kogels doo- delijk getroffen. Dezer dagen bood de Seine te Parijs het volgende schouwspel aan. Een waanzinnige, die naar een ver beterhuis werd overgebracht, wist te ontsnappen aan zijne geleiders en sprong van de Pont-Neuf in de rivier. Zekere L., die juist een bezoek bracht aan zijn in de nabijheid wonenden vriend, zag het en aarzelde niet den ongelukkige ter hulp te snellen. Toen hij hem bereikt had, greep de waanzinnige drenkeling hem om het lijf en trachtte hem met geweld onder water te krijgen. Op dit gezicht sprong ook de vriend van L. te water, doch ook hij werd door den krankzinnige vastgegrepen, waardoor elke beweging hem onmogelijk werd gemaakt. Toen op die wijze het gevaar voor alle drie op het hoogste punt gestegen was, deed zich on verwacht een redder op, en wel een groote Hew-Found- lander. Deze hond, getuige van den worstelstrijd, sprong in de rivier en als wist hij waar het gevaar juist dreigde, greep hij den waanzinnige bij het hoofd en bracht hem zwemmende naar den oever. De beide anderen, daar door van hun last bevrijd, konden nu mede zich door zwemmen redden. De waanzinnige werd in verzekerde bewaring genomen, terwijl de houd het voorwerp eener luidruchtige ovatie werd. Te Perbacii, kanton Eibiswald in Zevenbergen ging een 15jarig meisje op den 22 Juli 1828 ziek naar bed en moet sedert het ziekbed niet verlaten hebben. Als 't waar is, is't zeker iets buitengewoons. Den voormaligen zeemilicien J. S. te Amsterdam, die bij zijne loting voor de nationale militie heelt ge trokken 1567, viel verleden week, bij de loting voor de schutterij, hetzelfde nummer ten deel. (H.) Voor Uselmonde is een aak, geladen met hoepels, omgeslagen. De opvarenden zijn door de schippers van het Kralingsche veer gered. Inuezoüden. Mijnheer de Redacteur! De geachte G-. heeft nogmaals de pen opgevat, om mijn artikel over het bemesten der kerseboomen nader toetelichten. Daaruit neem ik aanleiding nog een enkel woord hier bijtevoegen, als gij namelijk de goedheid hebben wilt, mij nog eene kleine ruimte ia uw blad aftestaan. Het standpunt, waarop G.

Goessche Courant | 1874 | | pagina 2