GEMENGDE BERICHTEN. Op het door mr. J. G. De Witt Earner, procureur alhier, als curator in den faillieten boedel van J. Hoekmaningediend adres om voor dezen kwijtschelding te verzoeken van de korting ad 2880, welke wegens 282 dagen te late oplevering van den steiger te Hoede- kenskerke jis toegepast, is de hoofd-ingenieur van den Waterstaat gehoord en op diens advies stellen Gedep. Staten aan de Provinciale Staten voorde korting te verminderen tot 500 en derhalve 2320 uittebetalen. Volgens De Stoompost zijn aan de ca- lamiteuse polders Borsselen, Vliete en Marga- retha in het jaar 1873 reeds elf grondboringen tot de diepte van 40 meter onder het hoog waterpeil gedaan, die eene uitgaaf hebben ge vorderd van 14 tot 18 gulden per strekkende meter diepte. De grondsoorten zijn door dr. F. II. Seel- heim, te Middelburg, onderzocht, beoordeeld en beschreven. Het volgende is ontleend aan de Revue des sciences van Ilenry De Parville, in het Journal des Débats. Een komeet in het gezicht! In 1873 wer den achtereenvolgend vijf' kometen gesignaleerd, maar zij gingen de aarde op zoo verren af stand voorbij, dat bet publiek de astronomen maar op hun woord moest gelooven. Ditmaal echter is de komeet onder ons bereik en schit tert zij zichtbaar voor aller oog. Den 17 April 11. is zij door den heer Coggia op het obser vatorium te Marseille ontdekt. Zij was toen slechts een kleine telescopische komeet, ver loren in de poolstreken aan den noordelijken hemel; een zwakke nevelvorm, te nauwernood op den donkeren achtergrond van het uitspan sel te onderkennen. Maar het kleine hemellichaam is grooter gewordenreeds heeft zich een lichtkrans om zijn kern gevormd, en hoe nader het aan de zon komt, hoe meer zich zijn uitgespreide, doorschijnende staart ontplooit. 11 Juli zal deze komeet het dichtst in de nabijheid der zon zijn, en zich alsdan op 25 millioen mijlen afstands daarvan bevinden. Haar glans neemt toe, hoe meer zij nadert. Stelt men dien glans op het oogenblik dat zij het eerst werd waar genomen 1, dan kan men zich door de vol gende cijfers een begrip vormen van haren toenemenden glans: 17 April 1; 24 Mei 3; 10 Juni 7; 24 Juni 20; 3 Juli 40; 8 Juli 60; 13 Juli 100; 19 Juli 150; 26 Juli 120; 3 Augustus 50; 6 Augustus 30, Wil men haren glans aanduiden door mid del van vergelijking met bekende sterren, dan kan men zeggen, dat hij 17 April gelijk wa3 aan een ster van de 9e grootte; den 28 Mei aan dien eener ster van de 7de grootte; 10 Juni 6e; 20 Juni 5e; 3 Juli 4e; 15 Juli 3e; 4 Augustus 4e. Nu, in de tweede helft van Juni, heeft de komeet ongeveer den glans eener ster van de 4e grootte. Men zal haar thans met een goe den tooneelkijker zonder moeite kunnen vinden. Zij bevindt zich ten noord-westen, links van de poolster en iets lager. Eerst tegen 10 uur des avonds kan men de waarneming be ginnen. Op 12 Juli zal zij, hoewel minder schitterend dan de kometen van 1858 en 1862, zich helder genoeg vertoonen om aller oog tot zich te trekken. Trek eene lijn van de alpha van den Grooten Beer naar Capella; deze lijn gaat door het ster- rebeeld van de Lynx en langs dat van den Giraffe. Op het derde van den afstand van Capella naar den Grooten Beer bevinden zich twee sterten van de ide grootte, behoorende tot den Giraffe. Daar zal men de komeet vinden. Er is te Batavia ter Landsdrukkerij een boekje verschenen, getiteldBeschrijving van deri Kraton van Groot-Atchin, waarin men aan het slot de volgende regelen leest: «Wie deze korte beschrijving van den Kraton van Groot-Atchin gevolgd heeft en zich teleurge steld gevoelt, dat dit hoofdobject onzer ope- ratiën, het palladium des Lands, zoo weinig oplevert, wat men schoon, rijk of merkwaar dig mag noemen, zal aan den anderen kant door die beschrijving en een blik op de kaart tot de overtuiging komen, dat het verdedigings vermogen van den Kraton zeer belangrijk was en 't als een geluk te beschouwen is, dat aan den vijand door de operatiën in den rug der versterking de moed is ontzonken om haar te verdedigen; tengevolge waarvan onze drie kleur boven de wallen van den Kraton wap pert, zonder dat wij de bloedige verliezen te betreuren hebben, die noodzakelijk uit eene bestorming zouden zijn voortgevloeid". KERKELIJKE ZAKEN ONDERWIJS. Beroepen te Nisse ds. Boomer, prea. te Ritthem en te Harlingen dr. A. Van der Flier, pred. te Zwartsluis. 6U ITEM LAM D. De woelingen der verschillende partijen in Frankrijk blijven voortduren en inzonderheid zijn het de aanhangers van het tweede keizerrijk die alles beproeven, om hunnen pretendent weder op den troon zijns vaders te plaatsen. De laatste berichten spreken van eene Bonapartistische sa menzwering waarvan de regeering de draden in handen heeft gekregen. De ministers zijn in het bezit van een lijst van departementale bladen die door keizerin Eugenia gesubsidieerd worden voorts van kladnotulen van een comité de comp- tabilitê, dat tweemaal in de week vergadert ten huize van Rouher en onder welks leden de sommiteiten der partij worden aangetroffen. De heer Renault, prefect van politie, heeft onbeperkte volmacht gekregen tot het doen van nasporingenmaar of de regeering zelve bewijzen zal dat het haar hiermede ernst is, blijft nog een raadsel. Zij behoort te beginnen met het ontslaan van de meeste zoo niet alle der onlangs aangestelde nieuwe prefecten en onder-prefectenmen weet dat de jongst benoemden erkend imperialistisch zijn. Afgescheiden daarvan kan nog worden ver meld, dat de hertog van Paduadie als maire van Courson-Launay (Seine-et-Oise) geschorst was wegens zijne deelneming aan de manifes tatie te Chislehurst op 16 Maart jl., is in zijne functiën hersteldniettegenstaande thans open baar is gemaakt een brief van hem aan zekeren persoon, ten geleide aan eenige exemplaren van het photographisch portret van Napoleons zoon, bestemd ter verdere verspreiding. Indien men het verlangt," schrijft de hertog »zal ik meer portretten zenden." De Times bevat een brief van den Commu nist Felix Pyat, waarin deze verklaart, dat hij als lid der uitvoerende commissie van de Parijsche Commune het initiatief genomen heeft tot de vernieling der Vendöme-zuil, en bijgevolg de schilder Courbet, eerst eene week na het daartoe betrekkelijke decreet tot lid der Commune ge kozen, niet geacht kan worden de voorsteller van de wegruiming der zuil te zijn en dus geen schuld heeft. De Parijsehe correctionneele rechtbank zag de zaak échter anders in. Van oordeel zijnde, dat de vernieling der Vendöme- zuil voor een groot gedeelte op rekening van Courbet moet worden gesteld, heeft zij hem jl. Vrijdag veroordeeld tot vergoeding van de kosten, die het herstel vaa dit monument veroorzaken, te verhalen op de geldelijke en andere waar den aan hem Courbettoebehoorende, en waarop, zooals men weet, door de' administratie van het domein beslag is gelegd. Een redevoering van den Minister van Bui- tenlandsche Zaken van Mngeland, bij gele genheid van een diner, door het lakenkoopers- en kleermakersgilde aan al de ministers aan geboden, bevat enkele gezegden, die wel aan de vergetelheid mogen onttrokken worden. Lord Derby zeide onder anderen: »Veel van den diplomatieken arbeid dezer dagen ziet het licht niet, en het is naar mijn inzien een ongelukkige bijzonderheid, dat men slechts met de diplomatie (de diplomatieke verrichtingen) bekend wordt, wanneer zij gefaald heeft. In dat geval, dat is wanneer onderhandelingen vruchteloos geweest zijn en er een oorlog uit breekt, vragen vele wijze mannen: »Wat nut doen gezanten en ministers van buitenland- sche zaken?"" Maar wanneer er een tegeno vergestelde uitkomst verkregenen een ontkiemend geschil uitgedoofd wordt door een diploma tieke natte deken, dan wordt de bewezen dienst meestal nauwelijks bekend, en de lieden ge looven, dat er geen gevaar bestond, dewijl er niets kwaads voor den dag kwam. Ik zeg dit niet met het oog op de eene of andere om standigheid van dit oogenblik, integendeel, het verheugt mij te kunnen gelooven, dat het al gemeen aanzien van Europa meer en meer een rustig aanzien verkrijgt. Ik behoef u niet te zeggen, dat Engeland alles wat mogelijk i3 verrichten zal om die richting te bevorderen en dit zou, geloof ik, evenzeer het geval zijn met eiken minister die mijn ambt waarnam. De vrede van Engeland te handhaven behoort de eerste plicht te zijn van een Britschen minister, en de tweede, en dat alleen de tweede in gewicht is, de handhaving van den Europee- schen vrede." Lord Derby heeft thans weder, even als hij vroeger in het Parlement deed, stof tot gissingen geleverd, doordien hij öf te veel óf te weinig zeide. Dat geen oogenblik gevaar bestond hetwelk door de diplomatie werd afgewend is gereedelijk aan te nemen, doch zijne lofrede op gezanten en op ministers van buitenlandsche zaken schijnt, in verband gebraci t met den plicht van een Engelsch ministerie om den vrede van Engeland en dien van Europa te handhaven, zeker te duiden op deze of gene overeenkomst door Engeland aangegaan, vooral daar men de komst van den czaar steeds be schouwde als met een politiek doel geschied. De tijdingen uit Spanje luiden bij voort during zeer ongunstig voor de Carlisten, doch de republikeinen hebben eergisteren een ge voelig verlies geleden door den dood van maar schalk Concha, opperbevelhebber van het noor- derleger, die bij den aanval tegen een loopgraaf, in de nabijheid van Estella, sneuvelde. Zie hier de telegrammen, die omtrent die zaak achtereenvolgens uit Madrid verzonden werden; van den 27 Juni: Het bericht, dat Concha in de nabijheid van Estella een omtrekkende be weging heeft gemaakt, heeft een uitmuntenden invloed gehad. Men beschouwt den toestand der Carlisten aldaar als zeer gevaarlijk. Deze hadden gedacht dat de aanval, door maar schalk Concha tegen Estella gericht, zou ge schieden op den rechteroever der rivier Ega. Om hen in deze meening te laten, bleef de maarschalk op den rechteroever, terwijl de Car listen groote werken oprichtten ter verdedi ging van de verschansingen van Allo, Dicastillo, Morentin, Alvero, Avellano en Arroniz. Toen Concha het oogenblik geschikt achtte, liet hij zijne troepen snel oprukken, en trok naar den linkeroever der rivier Ega, om ten noordoos ten van Estella post te vatten. De maarschalk zet zijne voortrukkende beweging voort. De rechtervleugel van zijn leger bezet Abarzuza, om aan de Carlisten den aftocht naar Monts- Amescuas af te snijden. Deze beweging heeft te Madrid een goede uitwerking gehad. De toestand der Carlisten is naar het schijnt zeer hachelijk. Maarschalk Serrano i3 te Granja aangekomen. Van den 28 Juni's avonds Men verzekert dat maarschalk Concha Estella is binnen gerukt. Van den 29 JuniMaarschalk Concha is gesneuveld in een gevecht bij Muro op drie mijlen afstands van Estella, en wel bij den aanval tegen een loopgraaf. Desniet temin zijn de troepen in hunne positiën te ruggekeerd, zonder wanordegeen enkel zege- teeken is in 's vijands handen geraakt. Het leger heeft niets geleden. Zabcdla is tot op perbevelhebber van het Noorderleger benoemd en vertrekt nog heden ochtend. Qotonner is tot minister van oorlog, Sagasta tot voorzit ter van den ministerraad benoemd. Volgens een bericht in de Londensche Pall Mall Gazette zou de keizer van Rusland den grootvorst Nikolaas, ter zake van het bekende voorval met de diamanten zijner moeder, le venslang naar Kaukasië verbannen en hem het grootkruis der orde van St.-George ontnomen hebben. Dit eereteeken was den prins geschon ken geworden als belooning voor zijne in den oorlog tegen Khiwa bewezen diensten. Een ontzettend onheil viel dezer dagen in eene ijzergieterij te Fölirau, in Stiermarken, voor. De meeste werklieden en smelters waren bezig met op kleine rolwagens klompen oud ijzer ter versmelting naar den hoogoven te brengen. De spoorstaven liepen langs de vrij steile helling regelrecht naar 't zoogenaamde „iu- leggat,'' waar 't gesmolten ijzer afgeschept en telkens weer nieuwe brokken ter smelting worden aangebracht. Toen nu verscheiden werklieden, de waarschuwing van den opzichter in den wind slaande, met twee der zwaar beladen, door acht hunner voortgeschoven wagens vlak achter elkander aansnelden, weken de sporen onder den last uit, de wagens raakten er af en stortten, behalve drie werklieden, den opzichter zeiven en twee „mengers", die aan den rand van het pad stonden, medesleurende, neder in den met vloeibaar ijzer ge- vulden oven. De ongelukkigen laten zes weduwen en vijftien weezen na. Door den orkaan van 29/30 Maart zijn in het district Tjimanok fafd. Pandeglang) 438 woonhuizen, 354 paddischuren, 2698 bamboestoelen en 4686 vrucht- boomen omgewaaid of beschadigd, en in het district Tjiomas 494 dadapboomen, 642 koffieboomen, 40 in- landsche woningen, 96 bamboestoelen en 325 vrucht- boomen. Op de kermis te Zelhem kwam een boerenknecht bij een zoogenaamden waarzegger. Nadat deze hem had gezegd „het jaar, waarin hij was geboren, den dag, waarop hij zal sterven," en nog zooveel meer, en toen betaling vorderde, antwoordde hem het boertje „Hoe, gij weet het verledene, het tegenwoordige en de toekomstjong, witte dan nie, da'k geen geld heb? Loop noa oe grootje, ge bint en bedrieger 1" Een verver te Austruther in Fifeshire, is door het overlijden van een verren bloedverwant onverwacht eigenaar geworden van 100,000 pd. st. Te Nieuwerkerk a/d IJsel is een meisje van 7 jaren in het water gevallen en verdronken. 14 ECJL AMJES. Het publiek wordt bijzonder opmerkzaam gemaakt op de in de courant van heden geplaatste advertentie der firma S. SACKS Sc Co te Hamburgwelke door hare

Goessche Courant | 1874 | | pagina 2