1874. N°. 74. Donderdag 25 Juni. 61ste jaargang. fiOI.SIM OMIIVM. De uitgave dezer Courant geschiedt Maandag, Woensdag en Vbijdag avond, uitgezonderd op feestdagen. Prijs per kwartaal zoo binnen als buiten Goes ƒ1,75. Afzonderlijke nommers 5 c. met bijblad 10 c. Gewone advertentiën worden a 10 c. dp regel geplaatst. Geboorte-, huwelijks- en doodberichten en de daarop be trekking hebbende dankbetuigingen van 1—8 regels 1,- Dienst-aanbiedingen, niet meer dan 4 regels bedragende en contant betaald 20 c. B1NNENLANDSCHE BERICHTEN. GOES, den 24 Juni 1874. TWEEDE KAMER. In de zitting van gisteren zijn al de v\jf aan de orde gestelde wetsontwerpen, meest met algemeene stemmen aangenomen, waaron der dat tot goedkeuring van het traktaat tot aansluiting van den spoorweg Nieuwe Schans Ihrhove. Op de vraag, door den heer Idserda gedaan, of de Minister van Financiën bereid zou zijn de afschaffing van den zeep-accijns alsnog te behandelen, heeft deze, met het oog op de politieke crisis en de mindere wensche- lijkheid, om zijnen eventuëelen opvolger te binden, ten aanzien van plannen tot herzie ning van het belastingstelsel, geadviseerd, om het ontwerp thans niet te behandelen. De heer Idserda verklaarde daarop nu geen voor stel meer te zullen doen en constateerde te vens, dat de Minister van Binnenlandsche Za ken zijne belofte vervuld had tot indiening der wet tot uitbreiding van het spoorwegnet. Na vaststelling van de begrooting der huis houdelijke uitgaven voor 1875, is de Kamer uiteengegaan. Per telegraaf! Voor de vacature van een lid voor de 2e Kamer in het kiesdistrict Amersfoort moet herstemming plaats hebben tusschen de hh. Van Asch Van Wijk, die 908, en Goltstein, die 822 st. bekwam. De heer Van der Linden had 148 st. Ingekomen waren 1918 st. De heer li. K. J. Dominicus Van den Bus- sche alhier, heeft met goed gevolg examen afge legd als student voor officier van gezondheid. In de aanstaande zomervergadering der Provinciale Staten van Zeeland, welke den 7en Juli a. s. geopend wordt, zijn o. a. aan de orde de volgende voorstellenbetreffende het verzoek van de gemeente Krabbendijke, tot toepassing van art. 36 der wet op het lager onderwijs, voor wat betreft de gewone kosten van genoemd onderwijs; omtrent het adres van den heer mr. J. G. be Witt Hamer te Goes, curator in het faillissement van J. Hoekmanaannemer van het maken van eene aanlegplaats te Hoedekenskerke, tot het niet toepassen der korting, wegens het te laat opleveren van het werk; omtrent een adres van P. Den Boer, aannemer van het maken eener aanlegplaats te Katsche veer, en van zijn borg H. Hage, ter bekoming van kwijt schelding der toegepaste korting, wegens te late oplevering van het werkomtrent de veer- dammen aan het Sloe en de daarop aanwezige bouwstoffen;en tot wijziging van het alge meen reglement voor de polders of waterschap pen in Zeeland. Voorts moeten behandeld worden de ontwerp- bijzondere reglementen voor de waterschappen, de ontwerp-reglementen op bet beheer der uit watering van de polders Stads o. a. en Willem c. a. in Noord-Beveland. Ook is ingekomen een adres van C. G. J. Pie- tersen te 's-Gravenhage, om ondersteuning van zijn aan de regeering ingediend verzoekschrift tot het bekomen eener concessie voor den aanleg en de exploitatie van een tramway van Middel burg naai* Vlissingen en van Middelburg naar Pomburg. Ook zal mededeeling geschieden om trent de ingeleverde bezwaren tegen de vracht van reizigers van en naar den steiger te Wol- faartsdijk° op de stoombooten der Middelburg- sche maatschappij van stoomvaart. De kamer van koophandel te Middelburg heeft op hare beurt een adres van instemming met het adres 4e? Vliaaingsche kamer over de postverbinding met Engeland, onder dagteeke- ning van 20 dezer, aan den minister van finan ciën gericht. De Minister van Financiën brengt ter kennis van belanghebbenden, dat ter opleiding voor telegrafist in de maand September a. s. een tiental leerlingen bij den Rijkstelegraaf kunnen worden toegelaten, aanvankelijk op een daggeld van een gulden. Deze leerlingen kunnen, na voldoende blij ken van geschiktheid gegeven te hebben, din gen naar de betrekking van telegrafist der derde klasse, waaraan eene jaarwedde van acht honderd gulden verbonden is. De candidaten moeten zich vóór of op den 15den Augustus a. s. bij het Departement van Financiën aanmelden. Uit Atchin schrijft de Penang Gazette van den lGden Mei, dat Panglima Polim schijn baar opgehouden heeft actief op te treden bij de verdediging van zijn Land tegen de Ne derlanders, en, hoewel hij tot dusverre nog geene stappen tot toenadering heeft gedaan, gelooft men toch, dat hij niet zulke vijande lijke gevoelens meer jegens hen koestert als eenigen tijd geleden. De komeet Coggiaden 12 April ont dekt, zal eerstdaags voor het ongewapende oog zichtbaar worden Zij bevindt zich thans boven den noordwestelijken horizont, in het sterre- beeld de Giraffe. Zoekt men eerst de thans laag aan den zuidwestelijken horizont staande schit terende sterren Pollux (links) en Castor (rechts), dan vindt men de komeet gemakkelijk in een van Castor tot de Poolster getrokken rechte lijn. De afstand van Castor is dan dubbel zoo groot als van de Poolster. De dichtst bij de Poolster schitterende ster van het vierkant in den Grooten Beer vormt met de komeet en de Pool ster een nagenoeg rechten driehoek. Yan het laatst van Juni beweegt zij zich tamelijk zuiver zuidelijk, de richting naar Pollux behoudend den 5 Juli treedt zij in de Lynx, den 15 in de Tweelingen en is dA 15 en 16 Juli dicht bij Castor en Pollux (westelijk) en verdwijnt dan uit het gezicht. Tot den 19 Juli neemt zij zeer snel aan helderheid toe. In de eerste helft van Juli zal 't een schitterende verschij ning aan den hemel zijn, daar dan geen maan licht den glans verduistert. Het gemeentebestuur van Amsterdam heeft, naar aanleiding van het door de regee ring aan de Tweede Kamer ingediende ont werp van wet tot wijziging van art. 19 der wet van 29 Juni 1854 Staatsblad no. 102), houdende eenige veranderingen in de straffen op misdrijven gesteld, een adres gericht tot de Volksvertegenwoordiging, waarin Burg. en Weth. de daarin voorkomende bepaling der niet strafbaarheid van den bedelaar, indien het blijkt dat hij niet in staat is om te werken en dat hij zich bij de betrokken armbesturen en bij het gemeentebestuur vruchteloos om de noodige ondersteuning heeft aangemeld, ten zeerste bestrijden. De conclusie van dit adres heeft ook de strekking om de Kamer te ver zoeken het ingediende wets-ontwerp, zooals het daar is liggende, niet aan te nemen. (N. R. Cf.) Een zeer eenvoudig en zuinig middel, om paarden voor muggen enz. te vrijwaren, wordt door den heer Perret, apotheker te Mo- ret (Frankrijk), aanbevolen. Men heeft de die ren slechts met gestolde laurierolie in te wrij ven. Vijf lood zijn voldoende, om een paard voor drie dagen te beschermen. Het gebruik is met geenerlei nadeel verbondende licht prikkelende werking is voor de huid zeer gun stig en bevordert den glans van het haar. (Dagbl.) Uit Leeuwarden meldt men, dat de maand Mei, die het vee in de weide zag komen, niet gunstig was, wat betreft de besmettelijke long ziekte. Er zijn niet minder dan 192 gevallen voorgekomen: er stierven nl. 8 runderen aan de ziekte, terwijl 184 werden afgemaakt. De ziekte heerschte in 16 gemeenten. Het totaal der gevallen sedert 1 Januari bedraagt 940. Bij de Donderdag te Schoonhoven ge houden grasverpachting waren de prijzen over het a'gemeen hooger dan verleden jaar. Vier perceeien, te zamen groot 3 heet., 85 aren, deden ƒ278, tegen ƒ224 in 1873; twee per ceeien, te zamen li heet. werden verpacht voor ƒ162, tegen ƒ155 in 1873, en 3 heet. voor 199, tegen ƒ186 in 1873. De Londensche Times bevat een brief uit Sardinië van den 13n Juni, meldende, dat Garibaldi zeer ziek is en niet meer kan loo- pen of schrijven. Hij ontvangt alleen zijn in tiemste vrienden. Te Antwerpen worden proefnemingen ge nomen met een, naar men zegt, door een der leden van den Raad uitgevonden soort van gas, dat vier maal sterker licht geeft dan het tegenwoordige en maar half zoo veel kost. Men klaagt echter over de al te verblindende sterkte en tracht nu een middel te vinden om het licht eenigszins te verzachten. Dagbl In den nacht van 20 op 21 Juni heeft het te Almelo en ook op andere plaatsen zoo sterk gevroren, dat de boekweit in d^d^e- heelen omtrek geheel en de aardappelëi? ge deeltelijk getroffen zijn, wat nog al aanzienlijke schade veroorzaakt. Jl. Vrijdag middag werd een vrij groot lam van J. K. te Winschoten, loopende in een weide, door twee raven en twee eksters van voren en van achteren tegelijk aangevallen. Men bevond, dat aan beide deelen door de roofvogels vrij diepe gaten waren ingevreten die onver mijdelijk den dood ten gevolge moesten hebben. In den namiddag van Donderdag is het driejarig kind van een seinwachter aan den Oosterspoorweg door de locomotief van een aankomenden trein in de nabijheid van Amers foort doodelijk getroffen. (O. D Voor vele ouders, die het »zoo alleraar digst" vinden als hunne kinderen vroeg be ginnen te leeren, zal het wellicht nuttig zijn te weten, dat de groote sterfte onder de kin deren beneden de twaalf jaren in den staat Massachusetts door de deskundigen alleen wordt toegeschreven aan overspanning van de hersenen en het zenuwgestel. Oude en opmerkzame mannen beweren, dat wanneer er twee volle manen in de maand Mei zijn, hetgeen maar zeer zelden gebeurt, er een overvloedige oogst zich op den akker zal bevinden. Dat hebben wij dit jaar gezien; den 1 en 31 Mei was het volle maan; ook be looft de oogst dit jaar veel. NBred. Ct.) BENOEMINGEN en BESLUITEN. Door den commandant der zeemacht en chef van het Dep. der Marine in Ned.-Indië is overgeplaatst aan boord Zr. Ms. korvet Prinses Amelia, de scheeps klerk D. G. Krol Van der Hoek. AFLOOP BESTEDINGEN. Te Yerseke is eergisteren aanbesteed het maken van een oesterput met bijbehoorende werken aan de oost zijde van de haven. Minste inschrijver; de heer DRa* Ker, van Scherpenisse, voor

Goessche Courant | 1874 | | pagina 1