BINNENLAND SC HE BERICHTEN. BUITENLAND. te pluizen. Die geiooven haasten niet, was wellicht de redeneering van dezen heer, die zeker met zooveel anderen dachtaprès nous le déluge. Het is mogelijk, dat enkele leden de ver meerdering van het getal stemgerechtigden in hun kiesdistrict, de bijzondere richting der plattelandsbewoners in aanmerking genomen, al of niet wenschelijk achtten; en te vergeten dat men, als men zitting neemt in de Tweede Kamer, vertegenwoordiger is van het Nederland- sche volk en niet van een bepaald district, is voor een lid van de Tweede Kamer misschien maar een bagatel. Het is nu reeds een paar jaren, dat wij zuch ten onder de onwilligheid van eene Kamer, die het eene ministerie na het andere naar de vergetelheid zendt. Want zeker loopt het aanblijven van dit ministerie, na de geva'len beslissing, groot gevaar. Als zelfs de bescheidenste stap op den goeden weg onmogelijk wordt gemaakt, bij den een, omdat hem de stap te groot, bij den ander, omdat hem de stap te klein schijnt; wanneer men op dergelijke kleine verschillen, als waar- tusschen hier zich de strijd bewoog: ƒ24, of ƒ28,niet tot overeenstemming kan ge raken, dan is er niet veel goeds, niet veel nut tigs voor eeu land, dat zóo vertegenwoordigd wordt, te wachtendan moet wel iedere Regee ring de moed ontzinken om verder het roer in handen te houdenzelfs al waren er geene be ginselen mede gemoeid. Maar of het ministerie sta of valle met de verworpen voordracht, zooveel is zeker, dat de natie weder verder dan ooit verwijderd is van uitbreiding van haar kiesrecht, en de lie Kamer der Staten-Geneiaal mag de genoegdoening smaken daarvan op jl. Vrijdag de oorzaak ge weest te zijn. GOES, den 22 Juni 1874. Onze afgevaardigde ter lie Kamer, mr. Saai/mans Vader, heeft onlangs bij de behandelng van het. wets ontwerp op den kinder-arbeid gezegd, dat het eene groote uitzondering was, wanneer van kinderen voor veld arbeid gebruik werd gemaakt". De heer S. Vader grondde zijne meening natuurlijk op zijne ondervinding in Zeeland opgedaan, en men zou mogen aannemen, dat hij, althans wat die provincie betreft, op de hoogte kon zijn. En wat blijkt nu? De schoolopziener in het le district van Zeeland, mr. C. J. Pické, heeft in de Nieuwe bijdragen van 16 dezer een staat gepubliceerd, bevattende het resultaat van een expresseiijk ingesteld onderzoek naar het aantal leerlingen, dat op 15 Januari 1873 in Zeeland school ging, en hoeveel leerlingen gedurende minstens drie maanden van het jaar tengevolge van veldarbeid de school hebben verzuimd. De cijfers van de steden zijn daarbij buiten aanmerking gebleven; overigens hebben alle onderwijzers in Zeeland, met uitzondering van St. Laurens en Aardenburg en enkele hoofdonder wijzers aan bijzondere scholen, op de vraag van de respec tieve schoolopzieners de verlangde opgaven gedaan. En dan blijkt, dat over het geheele platteland van Zeeland van 20738 schoolkinderen niet minder dan 6967 of 33ys percent, gedurende drie maanden of langer, tengevolge van veldarbeid de school hebben verzuimd Ruim drie en dertig percent der schoolkinderen dus wordt voor veldarbeid gebruikt, om niet te spreken van het aantal kinderen, dat korter dan drie maanden daarvoor gebezigd wordtl En dan zegt de heer ri. Vader, dat het in Zeeland nog slechts eene groote uitzondering is, wanneer van kinderen voor veldarbeid gebruik wordt gemaakt 11 Hoe moet het dan wel niet gesteld zijn in de andere provinciën van ons land? Twee gevolgtrekkingen zijn uit deze cijfers af te leiden: 1°. dat het hoog tijd was, in het lot dei- arbeidende kinderen te voorzien; 2°. dat er niet de minste waarde te hechten is aan de adviezen van onzen afgevaardigde, die zóó weinig op de hoogte is van den toestand, zelfs in zijne onmiddelijke omgeving, dat hij spreekt van groote uitzondering, waar het niet minder dan drie en dertig percent der schoolgaande bevolking betreft. Per* Telegraa.fi Overeenkomstig het bericht van Zaterdag heeft het Ministerie heden in de Tweede Kamer kennis gegeven, dat het collectief zijn ontslag aan Z. M. heeft aan geboden. Na deze mededeeling der Regeering is de definitieve begrooting van Marine, na korte discussie, unaniem aangenomen. Morgen zijn nog eenige wetsontwerpen aan de orde gesteld. Blijkens eene aanschrijving van den heer Directeur van de Registratie en de Domeinen in Zeeland, te Middelburg, dd. 12 dezer no. 1899, aan het gemeentebestuur van Wolfaarts- dijk, is de aannemer der bedijkingswerken -'n de Schenge voornemens op Woensdag 24 dezer het eerste zinkstuk in de groote kreek op de Schenge te doen plaatsen, ten einde een begin te maken met het sluiten dier kreek, zoodat de vaart door de Schenge alsdan onveilig zal worden gemaakt. Benoemd in het bestuur van den Jacob- polder tot dijkgraaf J. A. Slabbekoorn en tot zijn plaatsvervanger C. Van Nieuwenliuizen. Wij ontvingen nog een uitvoerig verslag van de festiviteiten, bijgelegenheid van liet 25jarig jubileum van den burgemeester J. Rottier Jz. te Bo'-selen, ge houden. Dewijl wij daarvan reeds een beknopt verslag mededeelden, vermelden wij thans nog siechts, dat de jubilaris aan de armen der gemeente eene uitdeeling in geld liet doen, aan de schoolkinderen ieder een fraaie plaat ter herinnering aan dezen dag schonk en dat tegelijker tijd de uitreiking van preiniën en ge tuigschriften van wege de provincie plaats had aan die kinderen, welke in 1873 het minst de school had den verzuimd. De jubilaris ontving voorts de volgende geschenken: Van den gemeenteraad met den secretaris een fraaieu leuningstoel, voorzien van een zilveren plaat met inscriptie; de burgers boden hem een zilveren inkttoestel aan, dat mede van een toepasselijk opschrift was voorzien; de jongelingen vereerden Z.E. een zilveren brilledoos met inscriptie; het dijksbestuur gaf een fraai kristallen sigarenstel; J. Van Sabben bood den burgemeester als blijk van achting en liefde een heel net sigarenstel aan en J. Rottier Cz. een slalepel en vork, gemonteerd met zilver. Twee meisjes boden den burgemeester namens de schooljeugd als blijk van liefde en erkentelijkheid voor Z.E. bemoeiingen in 't belang van 't onderwijs een wijnglas met zilveren voet aan, waarop door den heer Van der Does zeer keurig een toepasselijk opschrift was gegraveerd, als mede twee kurken met zilver. De jubilaris was zichtbaar aangedaan door de be wijzen van achting en genegenheid, welke de jeugd hem schonk. Hij dankte de kinderen in hartelijke bewoordingen daarvoor en verklaarde gaarne alles te willen aanwenden wat in zijn vermogen was, om den bloei van het onderwijs en alzoo het heil der jeugd te bevorderen. Jl. Donderdag zijn te Borsselen, onder nadere goedkeuring van heeren Gedeputeerde Staten, door het Dijksbestuur van het cala- initeuse waterschap Ellewoutsdijk en den ca- lamiteusen polder Borsselen, bij enkele inschrij ving, aanbesteed: de gewone onderhoudswer ken aan den zeedijk dier polders, gedurende het dienstjaar 18741875. Minste inschrijver was, voor het le perceel, J. Kraaijeveld te Hansweert voor ƒ14800, en voor het 2e perceel dezelfde voor 17800. De heer M. Simon Gz., eerstaanwezend ingenieur bij de Staatsspoorwegen, is door den Keizer vau Rusland benoemd tot ridder der orde van St. Anna, en de heer J. Vermeer, havenmeester te Vlissingen, tot ridder der orde van St. Stanislaus. De heer A. Benier, con sulair agent van Rusland te Vlissingen, is be noemd tot ridder der orde van St. Stanislaus 3de kl. en tot ridder der orde van de Eiken-' kroon. De Kamer van Koophandel en Fabrie ken te Vlissingen heeft een adres aan den Minister van Binuenlandsche Zaken gezonden, met betrekking tót den maildienst op Enge land. Daarin wordt betoogd, dat de haven van Vlissingen daartoe beter geschikt is dan de Rotterdamsche waterweg en op de inrich ting van een maildienst te Vlissingen aange drongen. Ook de Gooische kiesvereeniging Eendracht maakt macht heeft den heer mr. IV. baron Van Goltstein tot candidaat voor de Tweede Kamer gesteld in het hoofdkiesdistrict Amersfoort. Harriet Beecher Stowe, de bekende schrijf ster van Uncle Tom's Cabin (de Negerhut,) heeft thans een werk onderhanden waarin zij den kruistocht der vrouweD tegen het drank- verbruik behandelt. Het zal getiteld zijn Wij en onze buren. Volgens de Neuefreie Pr esse, heeft het post kantoor te Rotterdam reeds meer dan duizend brieven met 't adres Rochefort, poste restante Rotterdam" ontvangen, 't Is gebleken, dat 990 van deze gezonden zijn door boekhande laars en uitgevers uit alle deeleu der wereld. Ieder van hen wil de Lanterne uitgeven Een later bericht in de N. li. Ct. meldt: »Naar wij vernemen, is er bij de politie al hier niets van bekend, dat Henri Rochefort onze stad tot zijne verblijfplaats zal kiezen. Een door haar ingesteld onderzoek bij de lo gementhouders en kamerverhuurders heeft geen resultaat opgeleverd." Ta de uitgebreide stallen van de firma H. Kooiman, stalhouder te Rotterdam, is de kwade droes onder de paarden uitgebroken. Op enkele na zijn al de paarden onteigend en afgemaakt. Dr. Petri te Berlijn heeft Vrijdag 11. in het openbaar proeven doen zien van eene uit vinding, waarmede hij reeds tien jaren bezig was. Hij heeft namelijk het middel ontdekt, om van menschelijke uitwerpselen zoogenaamde faecaal-steenen te maken, die even goed bran den en dezelfde hitte geven als steenkolen, terwijl de overblijvende asch phosporzout v.»u groote waarde bevat, dat uitstekend voor be mesting is te gebruiken. Hij zal thans zijne proefnemingen op grooter schaal voortzetten. In het proces tegen de directeuren van de Autiverpsche succursale der Banque de l'Union is j. 1. Diusdag uitspraak gedaan. Aan de jury zijn niet minder dan 803 vragen ter beant woording gesteld, met betrekking tot de 166 punten der beschuldigiug. Van Kerckhove is tot 10 jaren tuchthuis, 1000 franken boete en verlies van al zijne burgerlijke rechten ge durende 10 jaren veroordeeld; Penter tot 15 jaren tuchthuis, 2000 franken boete en verlies van al zijne burgerlijke rechten gedurende 15 jaren, terwijl Dolge vrijgesproken is. Dezer dagen zag de kleine gemeente Bois d' Haine (Henegouwen) een doorluchtig gezel schap aangekomen. De bisschop van Doornik, de Zwitsersche bisschop Mermiüodde Duitsche rijksdagafgevaardigde Majunke, hoofdredacteur van de Germania, benevens andere Belgische, Duitsche en Nederlandsche publicisten, allen kwamen eeu jeugdig landmeisje bezoeken, Louise Palteau, welke jonge dochter de indrukken draagt van de wonden van Jezus Christus deze wonden bloeden dikwijls vooral op Vrijdag. In twee jaren heeft Louise Patteau niets gegeten zij is een miraculeuze juffer en slaapt nu reeds langen tijd. De hut, waarin zij woont, is een bedevaartsplaats geworden. De doorluchtige bezoekers bovengenoemd hebben de wonden zien bloeden en zijn getuigen geweest van an dere mirakelen, en de heer Lefèvre, hoogleeraar in de geneeskunde aan de katholieke univer siteit te Leuven, constateerde de werkelijkheid er van. GronCt.) KERKELIJKE ZAKEN ONDERWIJS. Dr. G. li. Lamers, pred. te 's-Hage, benoemd tot hoogleeraar in de Godgeleerdheid aan de hoogeschool te Groningen, heett di; betrekkingaangenomen, nadat dr. J. Cramer, pred. te Amsterdam, daarvoor had bedankt. De Paus heeft den ]1 dezer een consistorie ge- honden, waarin hij verscheidene Bisschoppen benoemd heeft, o. a. tot bisschop var. Breda Mons. Henricus Van Beek, geboren te Amsterdam 24 Maart 1816, sedert 1861 Deken en Pastoor der kathedrale kerk te Haar lem, sinds 1862 Vicaris-generaal van het Bisdom aldaar. De vermaarde FelixBungener, pred. bij de Herv. Nationale kerk te Genéve, is Zondag 14 dezer, op 60jarigen leeitijd aldaar overleden. De heer J. Van Wisselingli, pred. bij de Prot. gemeente van Antwerpen heeft voor de beroeping naar Warns en Scharl, classis Sneek, bedankt. De jaarlijksche algemeene vergadering van het Onderwijzersgenootschap zal te Tiel op 4 Jnli a. s. gehouden worden. Onder meer zijn ook de volgende punten aan de orde gesteld: Is het wenschelijk dat de openbare onderwijzer kerkelijke bedieningen aan neemt? Is het waar, dat het onderwijs op de open bare schooi de moderne richting op godsdienstig ge bied bevordert? Wat te denken over schoolfeesten? In Frankrijk» toestand komt maar geen verandering. De partgen blijven scherp tegen over elkander staan eu geven niets toe. Een frappant voorbeeld leverde de zitting der nationale vergadering jl. Woensdag hiervan op. Bij de behandeling der gemeentewet werd een amendement van een der ledeu aangenomen, tengevolge waarvan de commissie van decentra lisatie verzocht, de beraadslagingen te schorsen. Den volgenden dag deelde die commissie mede, dat hare meerderheid, op grond van die aan neming, van oordeel was het ontwerp te moeten intrekken. Dit geschiedde, doch de minderheid diende het op nieuw in en de beraadslaging werd weder geopend en voortgezet, alsof er niets gebeurd was. Men verzekert, dat twee afgevaardigden van de uiterste rechterzijde naar Frohsdorff zijn ver trokken om den graaf Van Chambord te be wegen, dat hij zich met der woon in Frankrijk kome vestigen. De graaf zal al die bezoeken van lieden, wien het alleen te doen schijnt een reisje naar Oostenrijk te maken en zich een air d' importance te geven, van lieverlede wel moede beginnen te worden. De graaf denkt er niet aan om Frohsdorff, van welks tinne de witte vlag wappert, te verlaten. De hooge raad van onderwijs was in de laatste 'Jveek herhaaldelijk vergaderd om te spreken over het onlangs genomen besluit van den maarschalk-president der republiek, betreffende het baccalaureaat. Volgens dat besluit moeten zij, die bacheliers es lettres willen worden, twee examens doen met een jaar tusschentijd en zal

Goessche Courant | 1874 | | pagina 2