1874. N°. 73. Dinsdag 23 Juni. 613te jaargang. op Woensdag den 24 Juni 1874, MIDDELBAAR ONDERWIJS. MIDDELBAAR ONDERWIJS. Vertrek der brievenmail"naar Oost-Indië: De gevallen Censuswet. «OESCIIF COURANT. De uitgave dezer Courant geschiedt Maandag, Woensdag en Vrijdag avond, uitgezonderd op feestdagen. Prijs per kwartaal zoo binnen als buiten Goes f 1,75. Afzonderlijke nomuiers 5 c. met bijblad 10 c. Gewone advertentiën worden a 10 c. de regel geplaatst. Geboorte-, huwelijks- en doodberichten en de daarop be trekking hebbende dankbetuigingen van 1—8 regels è/1,— Dienst-aanbiedingen, niet meer dan 4 regels bedragende en contant betaald 20 c. OPENBARE VERGADERING van den BAAD der GG9IEEXTE GOES, des avonds te 7 uren. Goes, den 22 Juni 1874. De Secretaris, HARTMAN. Ponten van behandeling: I. Mededeelingen, ingekomen stukken. II. Nader voorstel van jhr. M. J. De Marees van Swinderen betrekkelijk de oprichting eener school voor middelbaar ouderwijs voor meisjes. III. Wijziging der verordening op de straten enz., met amendement vau jhr. M. J. De Marees van Swinderen. IV. Adres van J. Koens Hz. om afstand van grond in erfpacht. V. Staten van remissiën en oninbare posten op het kohier van den hoofdelijken omslag voor 1873. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van GOES brengen ter kennis van belanghebbenden, dat de overgangs-examens der leerlingen aan de Hoogere Burgerschool van den loopenden cursus in het openbaar zullen gehouden wor den op Maandag den 13 Juli des voormiddags van 912'/3 en des namiddags van l'/24 uur en op Dinsdag den 14 Juli des voormiddags van 9—12 en des namiddags van 1—4 uur, terwijl op Zaterdag den 11 Juli, des namiddags van 13 uur, eene openbare les in de gymnastiek zal worden gegeven. Het programma voor de overgangs-examens, zooals dit door de commissie van toezicht is vastgesteld, luidt als volgt: Maandag 13 Juli, Voorbereidings klasse: Van 9 - 9'/2 ure Geschiedenis. 9 '/a10 Wiskunde. 10 lO'/a Fransch. Eerste klasse: Van 10V211 ure Geschiedenis. 11 lD/s Plant- en Dierkunde. ll'/i12 Fransch. 0 12 121/3 Aardrijkskunde. Tweede klasse: Van l'/o2 ure Wiskunde. 0 2 2'/a Nederlandsche taal. 2l/23l/4 Hoogduitsch. 3'/I—4 Fransch. Dinsdag 14 Juli, Derde klasse: Van 9 9l/2 ure Staatsinrichting. 9'/s10 u Aardrijkskunde. 10 lO'/j Engelsch. lO'/a11 0 Hatuurkunde. II ll>/2 Scheikunde. ll'/212 Wiskunde. Vierde klasse: Van 1 1'/2 Werktuigkunde. 0 l'/22 0 Scheikunde. 2 2V2 0 Hoogduitsch. 2'/23 0 Wiskunde. 3 3'/2 Geschiedenis. 3V24 Boekhouden. Burgemeester en Wethouders noodigen de ouders der leerlingen en andere belangstellenden dringend tot bijwoning van een en ander uit. Goes, den 20 Juni 1874. Burgemeester en Wethouders voornoemd, M. P. BLAAUBEEN. De Secretaris, HARTMAN. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van GOES maken bekend, dat de Commissie van toezicht op de scholen voor middelbaar onderwijs in deze gemeente op Woensdag den 26 Augustus 1874, des middags te 12 uren, in haar lokaal bij de school eene ZITTING zal houden tot het inschrijven van jongelieden, die voor het leerjaar 1874—1875 als leerlingen op de Hoogere Burgerschool of Burger-avondschool wensehen te worden toegelaten, waarbij van de leer lingen, die buiten de gemeente geboren en gevaccineerd zijn, de overlegging eener geboorte-akte en bewijs van inentingof natuurlijke kinderziekte zal worden gevorderd; dat voor al de ingeschrevenen een examen van toe lating zal worden gehouden en wel voor die der Hoo gere Burgerschool op Donderdag den 27 Augustus en voor die der Burgeravondschool op Vrijdag den 28 Au gustus 1874, terwijl de eventueele her-examens op Za terdag den 29 Augustus zullen laats hebben en dat de LESSEN zullen aanvangen aan de Hoogere Bur gerschool en Burgeravondschool op Maandag den 31 Augus tus 1874. Goes, den 20 Juni 1874. Burgemeester en Wethouders voornoemd, M. P. BLAAUBEEN. De Secretaris, HARTMAN. POSTERIJEN. Via MARSEILLE, 23 Juni 1874, per trein van 9,52 des morgens. Via BRINDISI, 23 Juni 1874, per trein van 6,22 des avonds. Wij ontvingen Zaterdag het volgende telegram: „Omtreat de gevolgen van het votum der Tweede Kamer op gisteren, verneemt men, dat het ministerie spoedig beslissen zal over zijne te volgen gedragslijn en dat 't uitstel, door de regeering gevraagd om de begrooting van marine eerst Maandag te behandelen, in verband staat met het voornemen om alsdan aan de Kamer van de beslissing van bet kabinet kennis te geven. Er loopen geruchten van aanbieding van een collectief ontslag, doch heden middag wordt ministerraad gehouden." Wij hebben aan dit telegram geene rucht baarheid gegeven, omdat ten allen tijde, wan neer eenig voorstel in de Kamer was verworpen, terstond allerlei geruchten omtrent plannen van ministers in omloop waren, die niet altijd bevestigd werden. En daar verwacht werd, dat reeds heden de crisis ontstaan of niet ontstaan zou zijn, achtten wij eene afzonderlijke mede- deeling te minder noodzakelijk. Welk votum bedoeld wordt, is onzen lezers bekend. Het betreft de verlaging van den census waardoor de kiesgerechtigdheid zekere uitbreiding zou erlangd hebben. Die uitbrei ding is verworpen door de navolgende leden der Kamer: Bergrnann, Schimmelpenninck, De Bieberstein, Van LoonHeydenrijck, Schimmel penninck Van der OijeInsingerSandberg, Kerens, Van Kuyk, Van den Berch, Van den Heuvel, Haffmans, Hingst, Bergsma, Bichon, Van Baar, Luyben, C. Van Nispen, Van Ha- rinxma, LambrechtsVan Naamen, Van Zuylen, Wintgens, Jonckbloet, Begram, Van Eek, De Roo, Nierstrasz, Kuyper, KienSmitz, Arnoldts, S, Vader, Fabius, Van Reenen, Verheijen, s Jacob en Virulywaaronder dus al de conservatie ven, anti-revolutionairen en clericalen, met uit zondering van den beer Teding Van Berkhout, die met het grootste deel der liberalen voor het ontwerp stemde. En zoo is bij bet vele teleurstellende, dat het Nederlandsche volk in de laatste jaren van den kant zijner vertegenwoordiging heeft moe ten ondervinden, nog eene kleinigheid gevoegd, die de maat doet overloopen. Er was daarvoor dan ook trouwens maar een kleinigheid noodig. En toch gold het hier de basis van ons politiek levende uitbrei ding der stembevoegdheid. Het is reeds jareu geleden, dat de verstan- digen in den lande inzagen, dat de census, zooals die tot op den huidigen dag van kracht is gebleven en die, de activiteit der Kamer in aanmerking genomen wat betreft het verstik ken van alles, wat de regeering goeds wil en verbeteren zal waarschijnlijk wel van kracht zal blijven tot aan het einde der dagen dat die census, zeggen wij, aanleiding gaf tot on rechtvaardigheid en ongerijmdheid. Niet hem, die een goed inzicht heeft in regeeringszaken niet hem, die hartelijk deel neemt in het politieke leven der natie, niet den intelligenten en beschaaf den man wordt het recht gegeven zijn stem te doen gelden bij verkiezingen, maar hem, die een zeker quantum betaalt in de belastingen, onverschillig of hij lezen noch schrijven kan, onverschillig of hij de grootste staatkundige is van zijn tijd. Een ongehuwd man, die door de vruchten van zijn denken zijn tijdgenooten vooruitbrengt, die zich aftobt om de vele raadselen des levens optelossen en hierin slaagt, maar die toevallig woont op kamers en moet leven van een zeer beperkt inkomen, heeft geen stem, terwijl de man, bij wien hij inwoont, die een toonbeeld van onwetendheid en bekrompenheid kan zijn, zeer zeker invloed heeft op de verkiezingen door zijn stem, die hij krijgt door de betaling zijner belasting. Het geheele denkbeeld, dat hierbij zijn invloed doet gelden, is de leer onzer vaderen: begin met geld te hebbende invloed komt dan van zelf en het verstand evenzeer. Het zou goed zijn als met dergelijke on zinnigheden werd gebroken, daar zulke begin selen moeten leiden tot beginselloosheid. Onze Minister van Binnenlandsche Zaken was daar van doordrongen en deed een stap tot verbetering. In de memorie van beantwoording op het voorloopig verslag der commissie van rappor teurs spreekt de Minister duidelijk zijn gevoelen uit. De censustabel van 1850 leidt tot stuitende onrechtvaardigheden, die niet voortdurend mogen bestendigd worden. De overtuiging dat tot censusverlaging behoort te worden overgegaan, heeft zich beslissend geuit. En de Minister diende een wetsontwerp in, dat, na eenige malen gewijzigd te zijn, uitbrei ding van 20 der kiezers in de steden, 10 der kiezers ten platten lande beoogde. Dit was zeker een bescheiden stap van den Minister, maar toch een stap op den goeden weg. In de steden toch schuilt de meeste intellectueele kracht en tot dus verre worden de steden overheerscht door het platte land. Die oneven redigheid zou in 't verworpen ontwerp voor een groot deel weggenomen zijn, terwijl ook ten platten lande uitbreiding van kiesrecht zou hebben plaats gehad. Het was dus een stap voorwaarts, een ver blijdend verschijnsel aan den tegenwoordigen donkeren politieken hemel. Helaas, de ster was slechts een meteoor, die zich verloor in de benauwde atmosfeer der Tweede Kamer! Wij zullen niet breed uitweiden over de discussiën bij deze gelegenheid gehouden. Het was de gewone geschiedenis van den jongsten parlementairen tijd. Sommigen wilden hun idee doordrijven en gelukte dat niet, dan zich keeren tegen de wet, zooals bv. het lid Ha- rinxma onverholen te kennen gaf. Hij wilde 28.— en niet ƒ26.— voor het platteland; de heer Van den Berch wilde niet ƒ28.of ƒ26.— maar ƒ24.—. 'tls zonderling, door juist een tegenovergestelden weg te gaan als een ander, toch tot hetzelfde doel te komen. Toen ƒ26 gehandhaafd bleef, hielpen beiden de verwerpen. De voorzichtigheid van den heer Begram kwam juist om een hoek kijken toen de amen dementen zouden besproken worden. Noch het voorstel van de regeering, noch de amendemen ten waren ip de sectiën onderzochtmen kon nog wel wat tijd nemen om eerst wat opzjjn doode gemak het een en ander nog eens na

Goessche Courant | 1874 | | pagina 1