op Dinsdag den 16 Juni 1874, vervolgens tot aan het station door de menigte uitgeleide gedaan, die hem met bedreigingen overlaadde. Hij is van daar naar Dublin ver trokken. De Londensche correspondent van de Conti nental Herald bevestigt het bericht van Havas, dat Rochefort zich te Rotterdam zal gaan ves tigen. Eerst was hij voornemens Brussel tot residentie te kiezen, maar op raad van een vriend, wien hij over dat voornemen schreef, zag hij er van af. In het Weekblad voor Isr. leest men het volgende Men weet, dat vele Israëlieten te Jeruzalem telken Vrijdag zich naar den Westelijken Tem pelmuur begeven om daar te bidden. Vreemd zag men derhalve op, toen men onlangs op zekeren Dinsdag een aantal personen voor dien gewijden mnur zag staan, vurige gebeden op waarts zendende. Er moest wel iets buiten gewoons zijn voorgevallen, dat tot deze uitzon dering aanleiding gaf. En het was ook zoo. Die Dinsdag was de 12de Mei, en de biddende Israëlieten aan den Tempelmuur waren geboren Nederlanders, die, met den geleerden rabbi Nathan Coronel en den heer J. M. Goldsmit aan het hoofd, daar hunne smeekgebeden aan den Koning aller Koningen richtten voor het heil van Z. M. Koning Willem IIT en van zijn Doorluchtig stamhuis." Dat het werfdepot te Harderwijk zijn druk ste dagen gehad heeft, blijkt hieruit, dat bij het jongste transport per stoomschip Prinses Amalia slechts 120 man konden worden bijeen gebracht en men zelfs manschappen, die een paar dagen te voren zich hadden geëngageerd, onmiddelijk moest wegzenden, zoodat er op dit oogenblik geen kolonialen over zijn en het kader zelf dienst moet doen. N. R. Ct. De Kamer van Koophandel en Fabrieken te Leiden heeft een adres ingediend aan den Minister van Financiën, om afschaffing van den accijns op het zout. De Imparcial deelt een bijna ongeloofe- ljjk staaltje van ontwaakt politiek leven van het Spaansche Gouvernement mede. Volgens dat blad zou de Regeering bij den dood van den Paus aanspraak maken op het recht van veto, dat vroeger aan de Koningen van Castilië toekwam, bij de keuze van een nieuwen Paus. De bewerking der groote Keizersklok voor den Keulschen Dom is alweder mislukt. De toon, die C moest zijn, is onveranderd op Cis gebleven en het is bovendien duidelijk zichtbaar, dat het metaal niet goed vermengd is. Naar het oordeel der commissie zal er niets anders overblijven dan de klok op nieuw te doen smelten en eene andere te doen gieten. Volgens de Köln. Zeitung bestaat er bij dit ongeluk één geluk, namelijk dat de kosten der vorige of tweede gieting nagenoeg zijn gedekt door de opbrengst van het entréegeld der tal rijke bezoekers, die het werk komen bezichtigen. Uit Spanje wordt bericht, dat de ver vallen coupons met eene nieuwe, trapsgewijze te delgen waarde zullen worden betaald. De houders van toekomstige coupons zullen ander half ten honderd ontvangen, en daartoe 600 millioen realen op de begrooting voor 1875 worden -uitgetrokken. BENOEMINGEN en BESLUITEN. Z. M. heeft met ingang van I Juli 1874, benoemd tot kantonr. te Sluis mr. AM. De Jonge van Ellemeet, thans kantonr. te Cortgene. KERKELIJKE ZAKEN ONDERWIJS. De cand. bij het Prov. kerkbestuur van N. Brabant, Johannes Gerardus Klomp, die bereids voor Kattendijke bedankt heeft, is nu beroepen te Kats, te Békerke,' te Oosterhout en te Lienden, Bedankt voor Nisse door ds. J. M. Rutte te Arnemuiden. Naardien de openbare school te Welsrijp reeds sinds lang niet meer bezocht wordt dan door de kin deren van den hoofdonderwijzer, heeft de gemeente raad van Hennaarderadesl dezen hoofdonderwijzer ver plaatst naar de vaceerende school te Hijdaard, en aie te Welsrijp gesloten. Toen nu Gedep. Staten van Friesland eischten, dat men te Welsrijp een opvolger zou benoemen, heeft gemelde gemeenteraad eene com missie benoemd, welke, aldaar van huis tot huis rond gegaan zijnde, gerapporteerd heeft, dat te Welsrijp door niemand openbaar lager onderwijs wordt begeerd. Diensvolgens is de gemeenteraad bij zijn besluit ge bleven, dat nu andermaal gemotiveerd aan Gedep. Stalen is opgezonden. De afdeeling Groningen der Maatschappij tot Nut van 't Algemeen heeft het initiatief genomen om te Groningen een kweekschool voor onderwijzeressen op te richten, voornamelijk ten behoeve der drie noor delijke provinciën. Te Utrecht is eergisteren de algemeene vergade ring van het Nederlandsch Schoolverbond, onder voor zitterschap van den heer G. Milligen, geopend. Met 35 tegen 13 stemmen verklaarde de Vergadering zich in beginsel vóór de invoering vau den leerplicht. OPENBARE VERGADERING van den BüAD der «EMEESTTJE des avonds te 7 uren. Vervolg en slot.) XVII. Daarna deelt de Foorzitter mede, dat burg. en vveth. onder dagteekeniug van 30 Mei jl. tot de plaatselijke schoolcommissie eene missive hebben ge richt, omtrent de vacantiën op de scholen. Meermalen doet het zich voor, dat het wenschelijk of noodzakelijk is aan de leerlingen eener school of san alle scholen vacantie te verleenen, doch dan stuitte men op het ge mis eener bepaling daaromtrent in de verordening, re gelende het onderwijs. Ook is het gebleken, dat de Paaschweek dikwijls te vroeg invalt, om de school lokalen te doen schoonmaken of dat het weder dan te koud is, om de kachels weg te ruimen, hetgeen dan tot Pinksteren wordt uitgesteld, doch waardoor moeie- lijkheden ontstaan, omdat de verordening bepaalt, dat met Pinksteren slechts een halve week vacantie is. Burg. en weth. wenschten daarin verandering te bren gen en aan den raad voortestellen art. 5 der genoemde verordening zoodanig te wijzigen, dat in sub a ge lezen worde: „de eerste helft der Paaschweek,'' in plaats van „de Paaschweek"; „de Pinksterweek," in plaats van „de helft der Pinksterweek,'' en dat voorts aan het artikel eene zinsnede worde toegevoegd van dezen inhoud: „In bijzondere omstandigheden kunnen burg. en weth., na verhoor der schoolcommissie, va cantie verleenen, doch voor niet langer dan eene week." De schoolcommissie heeft daarop, iD overleg met den heer Schoolopziener, bericht, tegen deze wijziging geen bezwaar te hebben, met uitzondering van de in krimping der Paaschweek tot eene halve week, en wenschte zij tevens ook den Woensdag van de derde kermisweek vacantie te geven en de Kerstvacantie (thans eene halve week) te verlengen tot „van 24 December tot 2 Januari." Daarvoor geeft zij de volgende re denen op. Wat de Paaschweek betreft: dat het tijds verloop tusschen Kerstmis en Paschen zoo lang is, dat het, vooral voor de onderwijzers zeer gewenscht is, om eenige dagen vacantie te hebbenvoorts vreest de Commissie, dat, wanneer al de scholen in de Pink sterweek moeten schoon gemaakt wordeD, de tijd daar toe, evenals thans iff de Paaschweek te kort zal blij ken te zyn en men genoodzaakt zal wezen, dan toch weder een of twee scholen bovendien eene vacantie te geven. Wat de Kerstmis vacantie aangaat, dat hier voor gevoegelijk dezelfde tijd kan worden genomen, als onlangs voor de bewaarschool op de Beestenmarkt is bepaald. En ten opzichte van de kermis: dat de Woensdag, die op den laatsten kermisdag volgt, tel kens blijkt, zeer ongeschikt te zijn, om den nieuwen cursus aan te vangen, dewijl het rumoer, dat aan het afbreken van kramen enz., verbonden is, het onder wijs, vooral op de Vlas- en Beestenmarkt, vrijwel on doenlijk maakt. Ook wil de commissie eene reorganisatie brengen in de avondscholen en die aan de school le klasse bestemmen tot voorbereiding van het onderwijs aan de Hoogere Burgerschooldie aan de school 2e klasse voor dat aan de Burgeravondschool; en die aan de school 3e klasse tot herhalings-onderwijs, waarom daar geene leerlingen beneden 15 jaar belmoren te worden toegelaten. De schoolavonden aan de scholen der le en 2e klasse wil zy bepalen op 4 in de week, de schooltijd aan die der 3e klasse van October tot Pa- schen en met 5 avonden in de week. Eindelijk wenseht zij de aangifte van leerlingen na de Kerstvacantie opgeheven te zien, daar de aanne ming van nieuwe leerlingen alsdan stoornis in het onderwijs brengt. Dit alles wordt door burg. en wetb. als voorstel overgenomen en in behandeling gebracht. De heer Fransen Van de Putte betuigt de denk beelden der schoolcommissie over het algemeen met genoegen te hebben begroet, doch zich niet te kunnen vereenigen met het voorstel om den Woensdagavond als schooltijd voor de scholen der le en 2e klasse af te schaffen. Hij acht dat zelfs eenigszins in strijd met de regeling der schoolcommissie. Zij toch wil het onderwijs aan die avondscholen bestemmen tot voorbereiding voor het middelbaar onderwijs en terwijl de toelatings-examens aan de inrichtingen van dit laatste onderwijs niet zeer gunstig zijn, de lesavouden inkrimpen. Hij acht 6 schoolavonden in de week niet te veel. Dit kan, door de vermeerdering van vacantie, voor de onderwijzers geen bezwaar opleveren. Daarom stelt hij voor de tegenwoordige bepaling van schoolavonden te behouden. De heer mr. De Witt Hamer zegt, dat de commissie tot haar denkbeeld is geleid door den wensch om meer regelmatigheid in het onderwys te brengen en ook omdat zij meent, dat de inspanning van vijf avonden achtereen te veel is voor de kinderen, terwijl de ondervinding leert, dat de Woensdagavond het meest verzuimd wordt door de leerlingen. De heer Fransen Van de Putte repliceert, dat 1 ij hiermede zich niet vereenigen kan. De avondschool zal voor groote leerlingen dienen, die zich dus v 1 wat meer kunnen inspannen, dan de kleine. En de verordening wordt niet vastgesteld voor de school verzuimen, maar voor de schoolbezoekers. Hij hand haaft daarom zijn voorstel. De heer mr. Fan Hoek is het gevoelen der com missie toegedaan en zou niet gaarne medewerken om meer schooluren te bepalen dan de schoolautoriteiten nuttig achten. Nadat de heer Fransen Fan de Putte nog kortelijk geantwoord heeft, wordt het voorstel der school commissie, om den Woensdagavond als schooltijd te doen vervallen in omvraag gebracht en aangenomen met 6 tegen 5 stemmen. Vóór de heeren mr. De Witt Hamer, jhr. De Marees Van Swinderen, Quist, dr. Callenfels, mr. Van Hoek en Busing. Tegen de heeren Den Boer, Fransen Van de Putte, Kakebeeke, dr. Van jRenterghem en de Voorzitter. De andere voorstellen der commissie worden zonder beraadslagingen aangenomen. Alleen geeft de ouderdom voor toelating tot het herhalings-onderwijs aanleiding tot een opmerking van dr. Van Renterghem, on dersteund door de heeren Fransen Van de Putte en Den Boer, en wordt deze met goedvinden van mr. De Witt Hamer, als voorzitter der schoolcommissie, bepaald op 14 jaren, terwijl nog wordt goedgevonden, dat burg. en weth. vacantie zullen kunnen geven, na verhoor van den Voorzitter der schoolcommissie. De volgende wijzigingen worden alzoo in de ver ordening gebracht: Art. 4 te lezen. In de scholen voor gewoon lager onderwijs wordt het (onderwijs) gegeven a. onveranderd. b. Voor zooveel de avondschool aan de school le en 2e klasse betreft, met uitzondering van den Woens dag, Zaterdag en Zondag, dagelijks van 5 lot 7 ure. e. Voor zooveel de avondschool (herhalingsschool) aan de school 3e klasse betreft, van af I October tot de Paaschvacantie, dagelijks met uitzondering van Zaterdag en Zondag, van 5 tot 7 ure. Art. 5 te lezen. De vacantietijden zijn: a. Voor alle scholen, de goede Vrijdag, de Paasch week, de Hemelvaartsdag, de Pinksterweek en einde lijk van 24 December tot 2 Januari. b. Voor de scholen van gewoon lager onderwijs: de geheele tweede en de Maandag, Dinsdag en Woens dag der derde kermisweek. c. enz. onveranderd. In bijzondere omstandigheden kunnen burg. en weth., na verhoor van den voorzitter der school commissie, vacantie verleenen, doch voor niet langer dan ééne week. Art. 6. (alinea 2 tot 4 te doen vervallen en daarvoor te lezen) Die toelating zal plaats hebben tweemaal 'sjaars en wel bij de hervatting van het onderwijs na de Paasch- en kermis-vacantie. Minstens acht dagen voor de genoemde tijdstip pen (en wat betreft de aanvragen tot plaatsing op de herhalingsschool minstens acht dagen voor I Octo ber) zal de commissie enz. Een nieuw art. 7 in te lasschen luidende De avondscholen zijn toegankelijk: a. Op de school le en 2e klasse voor kinderen boven den leeftijd van 10 jaren die, of leerlingen zijn der hoogste klasse van die scholen, öf, naar het oordeel der schoolcommissie, genoegzaam ontwikkeld zijn om met vrucht de avondschool bij te wonen. b. Op de school 3e klasse voor leerlingen boven den leeftijd van 14 jaren. (Oud art. 7 wordt art. 8 en zoo vervolgens.) In de verordening betreffende het schoolgeld wordt daarna eene wijziging gebracht, zoodanig, dat het on derwijs aan de avondschool der school 2e klasse gratis zal gegeven worden. XVIII. Wegens het vergevorderd uur stelt de voor zitter voor de overige punten der agenda aan te hou den, waarmede, zonder hoofdelijke stemming, genoe gen genomen wordt. XIX. De heer dr. F'an Renterghem vraagt het woord en zegt, geene interpellatie, maar eene vraag om in lichtingen tot burg. en weth. te willen richten, ten aanzien eener minheusche bejegening, waaraan zijne huisgenooten kortelings van de zyde der vrouw van den concierge van het raadhuis zijn blootgesteld ge weest, toen, zelfs tegen betaling, werd verzocht een emmer water uit den regenput onder het raadhuis te ontvangen. Terwijl de leden van den raad af stand hebben gedaan van het presentiegeld en andere voorrechten missen, gelooft hij, dat deze weigering te onaangenamer moet beschouwd worden. Na eenige discussie zegt de Foorzitter de zaak te zullen onderzoeken en in de volgende vergadering volledige inlichtingen te zullen geven. XX. De heer mr. De Witt Hamer vraagt, of de Voorzitter ook kan mededeelen, hoe het staat met de benoeming van een hulponderwijzer aan de school der le klasse? De Foorzitter antwoordt, dat zich niet één solli citant heeft aangemeld.

Goessche Courant | 1874 | | pagina 2