1874. N°. 72. Zaterdag 20 Juni. 61*" jaargang. PATENTEN. BINNENLANDSCHE BERICHTEN. im. XÜ^< Hlf Tj-j G0ESC De uitgave dezer Courant geschiedt Maandag, Woensdag en Vrijdag avond, uitgezonderd op feestdagen Prijs per kwartaal zoo binnen als buiten Goes 1,75. Afzonderlijke nonuners 5 c. met bijblad 10 c. COURANT. Gewone ad ver ten tien worden a 10 c. de regel geplaatst. Geboorte-, huwelijks- en doodberichten en de daarop be trekking hebbende dankbetuigingen van 1—8 regels 1,- Dienst-aanbiedingen, niet meer dan 4 regels bedragende en contant betaald 20 c. BURGEMEESTEK en WETHOUDERS van GOES brengen ter kennis van de ingezetenen der gemeente, dat de PATENTEN over het vierde kwartaal van het dienstjaar 18iól-i (loopende van I Mei 1873 tot ultimo April 1874), ingevuld ge reed liggen en tot hunne algille ter secretarie zal gevaceerd worden van Zaterdag den 20 Juni tol en met Zaturdag 4 Juli e. k., uitgenomen des Zondags, dagelijks van des voormiddags negen tot (les namiddags twee ure. Wordende de belanghebbenden vermaand, om die afhaling in persoon te verrichten en zich den bepaalden tijd ten nutte te maken, teneinde van alle kosten bevrijd te blijvenvermits, volgens art. 2 van Zijner Majesteils besluit van deti t7 October 1820, de onafgehaalde patenten of de afschriften daarvan, door eenen deurwaarder der directe belastingen, onverwijld aan de patentplicbtigeo moeten worden uitgereikt, tegen betaling van tien cents, waartoe dan den 0 Juli en volgende dagen zal worden overgegaan. Goes, den 19 Juni 1874. Burgemeester en Wethouders voornoemd, M. P. BLAAUBEEN. De Secretaris, HARTMAN. GOES, den 19 Juni 1874. TWEEDE KAMER. In de zitting van gisteren zijn de al- gemeene beraadslagingen over het w ets-ont werp tot herziening der kieswet gesloten. De heeren Van Eek, Van Naamen, Van Loon en Van Kuijk waren op verschillende gronden tegen het ontwerp. De heer Van Houten, ofschoon veel verder willende gaan, zou de wet als eene transactie en overgangswet aan nemen. De Minister heeft daarna het ontwerp breedvoerig verdedigd, zoowel de houding der regeering bij de indiening als de latere wij ziging. Heden is de tabel zelf aan de orde. Ver telegraafDe behandeling van het censua- ontwerp is heden voortgezet. Op art. 1 zijn twee amendementen voorgesteld: 1". Een van den heer Bredius c. s. om het normaal- cijfer in liet regeerings-ontwerp aangenomen ad ƒ26, te bepalen op 28. 2°. Een van den heer Van den Berch Van Heemstede om dat cijfer te bepalen op 24. De heer Be-gram stelde als motie voor om het laatste fewijzigd voorstel der regeering en de beide amen- emer.ten naar de afdeelingen te verzenden en de be raadslagingen te schorsen. De Minister van binnenlandsche zaken verklaarde, dat bet der regeering hoogst onaangenaam zou. zijn, indien de Kamer nu besloot tot verzending van het ontwerp naar de afdeelingen. Ook met het oog op noodzakelijke voorstellen tot herziening van het be lastingstelsel moet de quaestie van den census tot op lossing worden gebracht. Na langdurige discussie, waar bij de ministei later positief verklairde dat er van bepaalde piannen tot belasting-hervorming, die invloed op de bepaling van den eensus zouden kunnen uit oefenen, nog geen sprake was, werd de motie Begram verworpen met 44 tegen 26 st. en de discussie over de censuswet hervat. 3e. telegramDe discussien zijn gesloten. Het Amendement Berch Van Heemstede werd verworpen met 60 tegen 10 st.; dat van den lieer Bredius c. s. werd mede verworpen met 38 tegen 32 st. Het ar tikel met de tabel van de regeering (zijnde de gelieele wet) werd verworpen met 39 tegen 32 st. Door den Minister van Oorlog is thans bepaald, dat de miliciens-verlofgangers der lich ting van 1871, behoorende tot de regimenten vesting-artillerie, op de uavermelde tijdstippen in werkelijken dienst behooren te komente weten: op 15 Juli die der 9de comp. van bet le reg.op den 28 Juli die der 10de comp. van het 2de reg.op 1 Aug. die der 3de, 4de, ode en 13de comp. van het le reg. en op 10 Aug. die der 11de comp. vau het le regiment. Bij beschikking van den Minister van ko loniën van 15 Juni jl. is, na afgelegd examen, geplaatst als kweekeling voor den pharmaceu- tischen dienst bij het leger in Nederlandsch In- die, de heer Fhilippus Stijnis alhier. Op de jaarlijksehe algemeene vergadering van de Maatschappij der Nederlandsche letter kunde, gisteren te Leiden gehouden, zijn o. m. benoemd tot binnenlandsche leden, de heeren dr. K. R. Pekelharing, te Middelburg en dr. R. A. Soetbrood Piccardt, te Goes. De Commissie voor het Concert van den heer Grefe verzoekt ons mededeeling te doen, dat bedoeld concert, in plaats van op 24 Juni, zal plaats hebben op Donderdag 2 Juli a. s. - Men schrijft uit Borsselen, 16 Juni. Gis teren was onze gemeente in feestgewaad gesto ken. Aan elk huis zag men de driekleur wapperen; in den vorigen nacht hadden de jongelieden uit ons dorp twee eerepoorten geplaatst en voor verschillende gebouwen ver sieringen aangebracht. De heer J. Rottier vierde het feest van zijn 25jarig burgemeesterschap. Een eerewacht te paard en de leden van den Gemeenteraad, deze laatsten in rijtuigen, haalden hem van zijne woning af haar het gemeentehuis. Daar werden hem, onder het spelen der muziek der Blaas-vereeniging te 's-Heerenhoek, zeer kostbare en fraaie geschen ken aangeboden door de leden van den Raad, het Poldérbestuur, eenige ingezetenen en de schoolkinderen. De bevolking gaf vele blijken van deelneming en vreugde. De schooljeugd zong den jubilaris eenige liederen toe. 's Avonds was het dorp smaakvol geïllumineerd en werd eenig vuurwerk afgestoken. De muziek deed zich van tijd tot tijd hooren en bracht niet weinig toe aan de algemeene feestvreugde, die tot laat in den nacht duurde. Oudelande, 18 Juni 1874. Voor de bewoners van ons dorp konden de eerste dagen dezer week met recht feestdagen genoemd worden. Op den 14 Juni was bet vijf en twintig jaren geleden, dat de lieer P. Van Wingen ais Burgemeester onder ons werkzaam was geweest, en niet vreemd voorzeker, dat ter eere van hem, die zich door zijne stipte onpartijdigheid, door zijn ernstig streven om in Oudelande's gemeente gedurende dit tijd vak het waarachtig goede te bevorderen, aller achting en toegenegenheid had verworven, reeds een geruimen tijd te voren uit de verschillende standen zich eene commissie vormde om op eigenaardige wijze voor den jubilaris dien dag tot eenen onvergeteiijken te maken. Was de Jongelieden-vereeniging van Oudelande reeds in de voorgaande week bezig geweest om door het plaatsen van poorten en het versieren van vele wo ningen het ieestelijk aanzien van den naderenden dag te verhoogen, heerschte er toen reeds een geestdrift, die de welsprekende getuigenis aflegde van de ingeno menheid met het voorrecht, hetwelk den waardigen Burgervader zouten deel vallen, toen de 15 Juni was aangebroken (wegens den Zondag was deze dag in bet bijzonder tot feestviering bestemd) waren reeds in den vroegen morgen oud en jóng, aanzienlijken cn geringen bezig om de laatste hand aan alles te leggen en zag men weldra geen enkele woning, waar de driekleur niet wapperde. Te lialf tien uur werd do burgemeester door eenige leden der feestcommissie per rijtuig uit zijne woning naar het gemeentehuis geleidliet rijtuig werd voor afgegaan door schoolkinderen en gevolgd door het an dere gedeelte der feestcommissie, door leden van den raad, door de leden der schuttersvereeniging „de Edele Handboog" van Oudelande, van welke vereeniging de heer Van Wingen reeds tal var. jaren hoofdman is, door de arbeiders en door de Jongelieden-vereeniging, en nadat men bij het luiden der torenklok door bet dorp was getrokken, werd de burgemeester door die zelfde commissie de vergaderzaal van den raad bin nengeleid. Inmiddels hadden zich daar ter plaatse reeds verzameld de kinderen en kleinkinderen van den feest vierende, de Ambachtsheer van Oudelande E. Van Hoboken en zijn rentmeester J. Fransen Van de Putte, de heeren mr. M. F. Blaaubeen, burgemeester van Goes en G. P. Blaaubeen van Antwerpen, vroeger secreta ris enz. dezer gemeente, en nu werden den burge meester onder hartelijke toespraken verschillende rijke geschenken overhandigd, die met aandoening en dank betuiging door liem werden aangenomen. Te elf uien begaf men zich naar het schoolgebouw, waar bij monde van den hoofdonderwijzer J. Agterberg uit naam der kinderen ZijnEd.Achtb. een gouden bril werd vereerd. Te één uur namen de volksspelen een begin op eene weide in de nabijheid van het dorp, waar niet alleen Oudelande's ingezetenen, maar vele vreem delingen met hen, genoegelijk tot den laten avond bij een waren, terwijl laatstgenoemden zich zeker de ge ringe entrée van 0,25 voor mannen en 0,10 voor vrouwen niet beklaagd zullen hebben, over de inning van welke contributie zich de N. Goesche Courant in haar nummer van 9 Juni bezwaard gevoelde. Dat het feest zoo uitnemend is geslaagdhiervoor komt vooral dank toe aan de hoog gewaardeerde me dewerking van het Harmonie-gezélschap »deVolharding" te Goes, dat ouder leiding van zijnen bekwamen di recteur, den heer Grefe, er zoo veel toe heeft bijgedragen, dat het feest niet alleen zou heetenmaar ook zijn, een volksfeest d. i. een feest voor het volk, terwijl tevens niet moet voorbijgezien worden, dat het verbod tot. het verkoopen van sterken drank en het schenken van bier en uitdeelen van krentekoeken aan de Oudelanders op kosten van den burgemeester, medegewerkt hebben om. de goede orde, die den geheelen avond niet is verstoord, te bewaren. Het feest zou, volgens het programma, besloten zijn door vuurwerk, maar, toen eenige stukken mislukten, had de commissie geene vrijheid, den leverancier het nog overblijvende te laten afsteken, en besloot zij, hoe wel tegen haren zin, op dien avond het feest te doen eindigen. Waren reeds Maandag morgen de ouden van dagen en behoeftigen door den burgemeester ruimschoots be deeld, Woensdag morgen was bestemd tot een feest, door den jubilaris den schoolkinderen bereid, welk leest op waardige wijze door de medewerking van eenige ar beiders en jongelieden, die vlaggen droegen, bij het roeren der trom door een optocht werd besloten en toen de avond was gekomen, werd een groot gedeelte van het dorp a giorno verlicht, werden er teertonnen gebrand en werd er vuurwerk ontstoken, hetwelk zoo uitmuntend slaagde, dat den leverancier, den heer Visser te Goes, hier voor alle eer toekomt. Wij eindigen ons verslag met de verzekering, dat de feestdagen door Oudelande niet spoedig vergeten zul len worden en dat zij het bewijs hebben geleverd, dat de inwoners dier gemeente de spreuk: „Eendracht maakt macht" nog niet hebben vergeten. Wij brengen hier voor den aank aan allen, die hiertoe hebben medege werkt, maar niet het minst aan den nijveren arbeiders stand, aan de Jongelieden-vereeniging van Oudelande, terwijl wij ten slotte den wensch uitspreken, dat het Oudelande's gemeente nog lang moge gegeven zijn zich te verheugen in het bezit van den waardigen burgerva der PIP TER VAN WINGEN! Men schrijft uit Middelburg van den 17 dezer In de heden middag gehouden verga dering van den gemeenteraad is o. a. ingekomen een adres van de heeren Van Zeijlen en Decker scheepsreeders te Rotterdam, houdende verzoek om te mogen beschikken over de kade tusschen de Dambrug en den Dam, ten einde aldaar een droog dok te bouwen, mits de gemeente in de kosten daarvan bjjdraagt eene som van 50,000, te betalen één jaar na de voltooiing en proefondervindelijk bewezen deugdelijkheid van het dok. "Voorts verbindt genoemde firma zich tevens eene werf te exploiteeren op de terreinen van de Commercie-Gompagnie. Dit adres is gesteld in banden der Comraissiën van financiën en van fabricage, ten einde met Burgemeester en Wethouders gezamenlijk een voorstel aan den Raad in te dienen. De Landbouw-Courant deelt mede dat in Arnhem verscheiden stuks rundvee den dood gevonden hebben door met het afval uit de keukens, ook spelden, naalden, spijkers, enz. genuttigd te hebben. Eenige van deze voor werpen, waaronder een halve cent, had men gevonden in de maag en het hart van eene gestorven koe. Het galjootschip Hendrika Frouwina, kapt. J. H. Scholten, onlangs van Granton vertrokken en bestemd naar Bremerhaven, is vergaan; al de opvarenden hebben hun graf in de golven gevonden. De heer V., een der aanzienlijkste inge zetenen van Amsterdam, heeft zich eerst de polsen afgesneden en zich vervolgens te water begeven. Gemoedsbezwaren van godsdienstigen aard moeten de redenen van deze handeling zijn geweest. tJD.) Rochefort is te Queenstown aangekomen. Voor bet hotel, waar bij zijn intrek nam, ver zamelde zich de menigte, fluitende en schreeu wende weg met Rochefort! Rochefort werd.

Goessche Courant | 1874 | | pagina 1