BIER te koop Publieke Verkoopingen VRUCHTEN te VELDE. De Goesenaar JACOB VALCKE in gezantschap naai' Engeland. LIEFDADIGHEID. op Woensdag den 8 Juli 1874, En op Zaterdag den 11 Juli 1874, dat den aannemer het hem nog toekomende een vijfde der aannemingsom kan worden uitbetaald. b. ons te machtigen met den eigenaar eene huur overeenkomst aan te gaan, tegen eene som van tachtig gulden per jaar, ingaande den 1 Juli van elk jaar met bepaling, dat ieder jaar voor den 1 April zal worden beslist, of de huur voor het daarop volgende jaar weder zal worden vernieuwd. Goes, den 16 Mei 1874. Burgemeester en Wethouders van Goes." Dit tweeledig voorstel wordt zonder beraadslaging en zonder hoofdelijke stemming aangenomen. IX. Eene aanvrage van Johannes Visser Az. om remissie van den aanslag van zijn zoon Jozias in den Hoofdelijken Omslag over 1873 wordt aange houden, op grond, dat eerstdaags de algemeene op gave van al de remissien en oninbare posten door den gemeente-ontvanger zullen worden ingezonden. X. Aan burg. en wetb. wordt op hun voorstel, en overeenkomstig het advies der financiëele com missie, zonder beraadslaging of hoofdelijke stemming, machtiging verleend tot af- en overschrijving op de begrooting voor 1873, benoodigd op de posten: on afgehaalde intressen van vroegere jaren; perceptieloon der opcenten, en assurantiekosten der gemeente eigen dommen. XI. Nog wordt gelijke machtiging verleend aan het Burgerlijk Armbestuur, voor de posten: belas tingen, medicijnen, aankoop van kapitalen en kosten van werkverschaffing. XII. Evenzoo aan het bestuur van het Gasthuis, voor den post: aankoop van goederen en kapitalen. XIII. De Voorzitter herinnert dat P. Goedbloed, indertijd is benoemd tot leeraar in bet teekenen aan de burgeravondschool, onder voorwaarde, dat hij zich in April 1874 aan het examen in dat vak voor het lager on derwijs zou onderwerpen, en deelt mede, dat van dien heer onder dagteekening van 29 April een bericht is in gekomen, dat hij door ongesteldheid verhinderd was aan die voorwaarde te voldoen, en nu uitstel verzoekt tot October; dat burg. en weth. hierop het advies van den inspecteur hebben ingewonnenwelk ad vies luidde, dat, indien de verklaring van ongesteld heid mag worden geacht op waarheid te zijn ge grond en de raad kan goedvinden het gevraagde uitstel te verleenen, dit laatste bij ZEd. geene be denking zal ontmoetendat burg. en weth. daarop den heer Goedbloed hebben uitgenoodigd een verkla ring van zijn geneesheer over te leggen, en dat deze nu heeft ingezonden een attest van dr. J. Koomac Az. inhoudende, dat Goedbloed „van af den zesden tot en met den elfden April laatstleden is lijdende geweest aan Angina Pectoris." Burg. en weth. hebben nu de eer, aan den raad voortestellen, het gevraagde uitstel te verleenen. Dit voorste) wordt zonder beraadslaging of hoof delijke stemming aangenomen. XIV. Eene aanvrage van den heer J. D. Van den Berge om eervol ontslag als leeraar in de Ne- derlandsche taal aan de burger-avondschool, waarte gen de commissie van toezicht geen bezwaar heeft, zal nog gesteld worden, overeenkomstig art. 29 der wet, in handen van den Inspecteur van het middel baar onderwijs. XV. Thans is aan de orde: de wijziging in de verordening op de persoonlijke diensten, noodzakelijk door de veranderingen, die in het reglement op het brandwezen onlangs zijn aangebracht en alleen betref fen den leeftijd, waarop die diensten kunnen wor den gevorderd, alsmede eene verduidelijking van art. 7, dat. alle ingezetenen tot handhaving der openbare orde kunnen worden opgeroepen. Beide wijzigingen worden zonder beraadslaging of hoofdelijke stemming goedgekeurd. De heer mr. Van Hoek geeft te kennen, dat hij, als lid der commissie voor het ontwerpen der ver ordeningen, nog eene bedenking heeft tegen art. 5. Dit artikel luidt: „voor de diensten bij de brand spuiten en verdere brandbluschmiddelen, buiten het werkelijk geval van brand, wordt als afkoop betaald vijf gulden 's jaars, zulks ten kantore van den gemeente ontvanger, binnen veertien dagen na de toelating van afkoop." Nu was bij spr. de vraag gerezen, „of men dus bij afkoop, dat hetzelfde effect moet hebben als bij plaatsvervanging, iugeval van brand in duplo zal kunnen worden gebruikt?" Spr. gelooft, dat dit de bedoeling niet kan zijn, en stelt daarom voorden aanhef van het art. te doen lezen als volgt: „voor de diensten, bij het vorig artikel bedoeld, wordt als afkoop betaald enz." De Voorzitter zegt daarop, dat de burgemeester bij brand alle ingezetenen moet kunnen requireeren tot hulp, ook hen, die de dienst afkochten of een plaatsvervanger stelden. De verplichting om daar aan te voldoen rust, volgens uitspraak van een col lege van Ged. Staten, met welke uitspraak zich de Minister van Binnen). Zaken, blijkens missive van 14 Februari 1869 vereenigde, op ieder inwoner, waar door geen sprake kan zijn van plaatsvervanging in den zin van art. 193 der gemeentewet. De heer mr. Van Hoek herneemt, zich hiermede wel te kunnen vereenigen, maar omdat in art. 475 no. 12 aan ieder de verplichting is opgelegd, als hier wordt bedoeld, de woorden „bij de brandspuiten en verdere brandbluschmiddelen, buiten het werkelijk ge val van brand" overbodig te achten, en daarom zijn voorstel te handhaven. Dit voorstel wordt door den voorzitter overgeno men en zonder hoofdelijke stemming goedgekeurd. XVI. Alsiiu is aan de orde eene gewijzigde ver ordening op de loting en aanvulling der manschap pen van de brandweer. Al de artikelen worden zonder beraadslaging en zonder hoofdelijke stemming en de verordening in haar geheel met algemeene stemmen aangenomen. Aangezien deze verordeninglater in haar geheel wordt afgekondigd, laten wij den tekst der artikelen achterwegeWordt vervolgd.) Ingezonden Stukken. Mijnheer de Redacteur! Gelieve onderstaande regelen in Uwe veel gelezen Courant te willen plaatsen. De ondergeteekende, bewoner van de buitenplaats Klein Frankrijk, beklaagt zich ten zeerste, dat de gaslantaarn, geplaatst op den dijk voor gemelde buiten plaats, niet ontstoken wordt. Dat hier sprake kan zijn van lichte maan of dat er in de zomermaanden geene behoefte aan bestaat, is ten eenenmale ongegrond. Hij verzoekt dringend, dat het dagelijksch bestuur hierin verandering moge brengen. Goe3, 17 Juni 1874. Uw. Dw. Dienaar, W. L. KAKEBEEKE. 18 Juni. Was de grafsteen met het vereerend opschrift, waaronder het stoffelijk overschot van den gedachteniswaardigen staatsman Jacob Valcke, den 2 Juni 1005 te Lon den overleden, op den 15 dier maand in het keor der groote kerk te Goes ter ruste werd gelegd, bij den brand van dit kerkgebouw in 1618 geheel vernield en die grafplaats daardoor onkenbaar geworden, de na komelingschap, gewezen op de verplichting, welke het Vaderland en vooral Zeeland, en niet minder ook Goes aan dezen uitstekenden man had, vond zich opgewekt om 's mans graf op nieuw kenbaar te maken. Uit vrij willige bijdragen van eenige Zeeuwen, vooral van Goe- senaars, is in September 1814 eene fraaie zerk met toepasselijk opschrift, op genoegzaam zekere gronden, ter juiste plaats van iiet graf nedergelegd, als eene hulde aan de verdiensten eens mans, die te allen tijde in zijne geboortestad een dankbaar aandenken waardig blijft. De benarde toestand, waarin ons Vaderland bij den rampzaligen dood van den edelen prins Willem van Oranje in 1584 verkeerde, deed dringende be hoefte aan buitenlandschen steun gevoelen. De poging, daartoe in het begin van 1585 bij den Koning van Frankrijk aangewend, was mislukt, en de staat der zaken hier te lande intusschen niet ver beterd. Geen wonder dus, dat men, in Frankrijk afgewezen, begreep zich tot Engeland te moeten wenden. Een aanzienlijk gezantschap, derwaarts afgevaardigd, en waartoe dè Zeeuwsche staatsman Jacob Valcke op nieuw de eer genoot van te be- hooren, stak den 18 Juni 1585 in zee, met last om nu aan Koningin Elisabeth de opperheerschappjj der Nederlanden, of zoo zij biertoe ongenegen mocht zjjn, de altijd durende bescherming daarvan aan te bieden. Ofschoon een en ander aanbod mede door haar van de hand gewezen werd, liet nochtans deze listige Vorstin zich eindelijk overhalen tot het verleenen van eenen bepaalden onderstand. Hieromtrent werd dan ook, den 10 Augustus een verdrag getroffen, en daarbjj vastgesteld, dat zij Engelsch krijgsvolk ter hulp zoude zenden, onder het bevel van haren gunsteling, Hobert Dudley, graaf van Leycester, die als haar stadhouder, nevens den raad van state, waaraan zij nog twee harer onderdanen toevoegde, het algemeen bewind zoude voeren, voor welk hulpbetoon zij de steden Brielle en Vlissingen met den Zeeburg of het fort van Eammekens als onderpand eischte, tot dat de door haar om onzentwil gemaakte kosten vergoed waren. De graaf van Leycester, den 20 December 1585 te Vlis singen aangekomen, werd overal met teekenen van uitbundige bljjsckap ontvangen; doch twee jaren later zagen ook onze vrjjheidminnende vaderen dien schjjnlieiligen, dubbelhartigen, heerschzuchtigen en verraderlijken Brit met gejuich naar zjjne koninklijke vriendin Elisabeth vertrekken, en nu namen zjj, in vertrouwen op goddelijke bescherming, de toevlucht tot eigene verdediging, onder aan voering van den nog jeugdigen, doch niettemin dapperen prins Maurits, welke verdediging zich eindeljjk, bij den afloop van den 80jarigen strijd, op eene luisterrijke wjjze bekroond zag. W. 18 Juni 1874. v. d. B. VERKOOFINGEN VERPACHTINGEN. latum. plaats. Voorwerpen. Information. 18 Juni Goes, Hoefsmidse, Paardekoopev v. il Bussche. 18 Ilansweert, Houtwaren, etc. Rembges. 19 Cats, Boeren-lnspan, Rembges Van der Moer. 20 's-IIr.Arendsk., Verpachting Hofstede, Rembges. 20 Goes, Grond, mr. Van Ham en v. d. Bussche. 27 Rotterdam, Land, Kluit. 8 Juli 's-Hr.Arendsk., Vruchten te volde, Rembges. 9 Colijusplaat, Vruchten te velde, Rembges v. d. Moer. 10 Cats, Vruchten te velde, Rembges v. d. Moer. 11 Wolfaartsdijk, Vruchten te velde, Rembges. BURGERLIJKE STATED GOES, van 15 tot en met 17 Juni 1874. Geboren den 16, Johanna Cornelia, d. v. Jean Pierre Belenus La Grappe Dominicus en Susanna Henriette Cornelia Gutteling; Athonie i Christiaan, z. v. Adriaan Koekoek en Pieternella I Schog. Voor den arbeider C. VJttJJR.3J[ïCH2F2,E te 's-Gravezande, wien het ontzettend ongeluk trof de beide voorarmen en het linker onderbeen verbrijzeld te worden, zijn sinds onze vorige opgave geen nieuwe giften bij ons ingekomen. Tot het in ontvang nemen van liefdegaven voor dien jammerlijk verminkten jongen man hebben zich ook bereid verklaard de heeren: dr. N. J. F. Verschoor, geneesheer, dr. E. Moll, predikant. H. E. De Bruyn. ingenieur van den waterstaat. B. M. Den Boer, lid van den gemeenteraad, en F. S. A. Knitel, particulier, allen te Goes. Ook van de bij die heeren ontvangen bedragen zal in ons blad melding worden gemaakt. ADVERTENTIÉN. Tot onze groote blijdschap beviel door 's Heeren goedheid zeer voorspoedig van een JONGEN, Wed. B. FABERIJ de JONGE. Goes, 11 Juni 1874. De Familie. Geboren JOHANNA CORNELIA, doch ter van Mr. J. P. H. LA GRAPPE DOMINICUS en S. H. C. GUTTELING. Goes, 16 Juni 1874. Heden morgen overleed ons geliefd doch tertje JOHANNA, in den jeugdigen leeftijd van ruim zeven jaren. De Heer geve ons in Zijn' wil te berusten. Kruiningen, 15 Juni 1874. L. J. van ROSENDAAL. MATJE DERTO. Gegadigden voor het leveren van ISO scheepston Vil voord - schen Hermsteen en 330 scheepston afval van Les- sinischen steen voor den Heigerbergschen polder, worden verzocht hunne inschrijvings-biljetten franco in te leveren VÖÓr of Op den 30 Juni 1874 bij den Dijkgraaf van gemelden polder, den heer P.' BRUIJNZEEL Jz. te Rilland. bij J>- A. Oerlemans. van De Notaris A. W. REMBGES te Eruiningen zal voor den heer Gr. F1. "Wittouch, publiek verknopen, telkens des morgens te 10 uren, in het gemeentehuis te 's-Heer Arendskerkein, 39 perceelen, de volgende VRUCHTEN te VELDE, wassende op landen behoorende tot Z.Bd's hofstede, gelegen aan den Postweg onder 's-Heer Arendskerkeals In de Oude- en Nieuwe-Craaiert- h. a., c. polders, TARWE16 58 28 In den Ouden-Craaiertpold., ROGGE 2 85 18 In denzelfden polder, GERST, 6 49 80 In de Oude- en Nieuwe-Craaiert- polders HAVER39430 In den Ouden-Craaiertpolder ERWTEN5 14 52 In den Nieuwen-Craaiertpolder, KLAVERS2 82 20 Samen 37 84 28 in de herberg bij M. Minnaar te Wolfaartsdijk, in 35 perceelen, na te melden VRUCHTEN te VELDE, liggende en wassende op landen, be hoorende tot Z.Ed's hofstedegelegen in den Westkerkepolder onder Wolfaartsdijk, als: In de Westkerke-en Westerland- h. a. c. sehe poldersTARWE 18 92 61 In den Westerlandschenpolder, GERST4 28 30 In den Westkerkepolder, HAVER 4 14 38 In denzelfden polder, ERWTEN 6 75 96 In de Westkerke- en Westerland- sche polders, KLAVERS 7 63 54 Samen 41 74 79 NB. Ieder perceel afzonderlijk te omschrijven in daarvan op te maken Catalogussen, te beko men ten kantore van bovengenoemden Notaris*

Goessche Courant | 1874 | | pagina 3