BUITENLAND. Ingezonden Stukken. BÖOiM en VOGELS. Door onvoorzichtigheid der arbeiders, werkzaam in de veenderijen in de gemeente Borger, is in die venen brand ontstaan. Ten gevolge van den feilen wind kon men niet spoedig den brand blusschen, waardoor som mige verveners veel schade lijden. Ook van Nederlandsche zijde zal een expeditie worden uitgerust ter waarneming van den overgang van Venus voorbij de zon den 9den Dec. 1874. Tot leden dezer expeditie zijn gekozen dr. J. A. C Oudemans, hoofdingenieur vandengeographischen dienst in Indië; dr. P. J. Kaiser, verificateur der zee-instru menten van de Nederlandsche Marine; de heer E. F. V. d. Zande Bakhuijzen, observator aan de sterren wacht te Leiden, en de heer Melzger, ingenieur van den geographischen dienst in Nederlandsch-Indië, be nevens als adsistenten de heeren Rost Van Tonningen en Blanken. In verband met de punten door de astronomen uit andere landen bezet, is als waarnemingsplaats uitge kozen het eiland Réunion, en wel waarschijnlijk in de nabijheid van St. Paul ol St. Pierre, daar de weers gesteldheid aldaar de meeste kans van slagen oplevert. Zoo deze waarnemingen gedurende den over gang van Venus voorbij de zon goed slagen, zullen zij, in verband met dergelijke waarne mingen in het noordelijk halfrond volbracht, strekken om den afstand van de aarde tot de zon te bepalen met grooter nauwkeurigheid dan tot nog toe geschied is. Hoewel ook op andere wijzen die bepaling mogelijk is, levert toch geen van deze zulke nauwkeurige uitkomsten als de overgang van Venus voorbij de zon, en daar dit verschijnsel zich slechts zeer zelden voor doet, gewoonlijk tweemaal met een tusschentijd van 8 jaar en vervolgeus eerst na een tijds verloop van 105 of 122 jaar, is het niet te verwonderen, dat een groot aantal expeditiën worden uitgezonden om het verschijnsel waar te nemen, hetgeen in Azië, Australië, in de In dische en de zuidelijke Poolzee zal zichtbaar zijn. Om zich eenigermate een voorstelling te vor men van de moeite en kosten, die voor de waar neming van Venus-overgang gemaakt worden, kan strekken, dat behalve 24 kleiner expeditiën, van Russische zijde naar verschillende punten in Siberië te zenden, door Amerikanen, Russen, Engelschen, Duitschers en Franschen, ongeveer 40 expeditiën in grootte met de onze overeen stemmende, voor verschillende punten in het noordelijk en zuidelijk halfrond voor dit doel worden uitgezonden. Als proefneming voor het verbranden van ljjken is te Dresden den 2n dezer het lijk van een paard, wegende 202 pond, twee uren aan den invloed der heete lucht blootgesteld; er bleef toen 16 pond witte asch over. Yan den zeer sterken ruggegraat en net bekken waren slechts stukjes over, die men met den vinger ineen kon drukken. Voor de verbranding van een lijk van een mensch zou hoogstens li uur voldoende zijn. De verbranding geschiedde geheel en al reukeloos. KERKELIJKE ZAKEN ONDERWIJS. Sedert de laatste opgave in deze courant is nog ten behoeve van het Ned. Bijbelgenootschap bij den pen ningmeester der afdeeling Zuid-Beveland ontvangen het gecollecteerde: te 's Heer Hendrikskinderen c. a. ƒ1,91; te Baarland /2,70; te Nisse ƒ1,51; enteWil- helminadorp 2,50. Tot de aanstaande vergadering deralgem. synode van de Nederl. herv. kerk is uit Zeeland afgevaardigd ds. B. A. Overman, pred. te Heinkenszand, en secun dus ds. II. Q. Janssen, pred. te St. Anna ter Muiden. Beroepen tot pred. te Vlissingen ds. J. Kromsigt pred. te Koitgene. Te Middelburg heeft dezer dagen eene talrijke bij eenkomst plaats gehad van predikanten en ouderlin gen der NederL herv. kerk uit de gemeenten Middel burg, Vlissingen, Koudekerke, St. Laurens, Rittem, Souburg, enz., ten doel hebbende het bespreken en beramen van middelen ter bestrijding van de ontwer pen der synode, welke in de aanstaande classicale ver gaderingen behandeld zullen worden. Eene dergelijke samenkomst is ook te Goes gehouden in het lokaal Maran atha. Volgens den medegedeelden staat in De Wekker, werden in Oct. 1873 toegelaten114 hoofdonderwijzers, 149 hulponderwijzers, 24 hoofdonderwijzeressen en 87 hulponderwijzeressen; in April jl.167 hoofd- en 206 hulponderwijzers, 29 hoofd-en 164 hulponderwijzeressen. Bij de te Delft gehouden acte-examens voor het middelbaar onderwijs, is voor het vak K1, lagere wis kunde, toegelaten de heer W. Versluijs, van Oostburg. Reeds sedert ongeveer vijf maanden vaceert te Bergschenhoek de betrekking van hulponderwijzer aan de openbare school, en ofschoon nog onlangs het trac- tement door Burg. en Weth. met 25 is verhoogden mitsdien op 475 gebracht, hebben er zich nog geen sollicitanten aangeboden. De Groningsche afdeeling van het Nederlandscli schoolverbond heeft zich verklaard vóór den leerplicht; met dien verstande, dat het tijdstip van in werking treden zóó wordt gekozen, dat voorat de noodige maat regelen kunnen worden genomen om het aantal on derwijzers en schoolgebouwen aanzienlijk te vermeer deren, waartoe een zestal jaren noodig zou zijn. JV. M. Ct. Door den minister van binnenlandsche zaken is bepaald, dat de eind-examens der hoogere burgerscho len met 5jarigen cursus, voor zooverre het schriftelijk gedeelte betreft, zullen aanvangen den 18den en eindi gen den 29sten Juni. .Het mondeling onderzoek zal in de meeste provinciën op den lilden Juli een aan vang nemen. JLÏ echtzaken He Arrondissements-Rechtbank te Goes heeft dd. 18 Mei de volgende vonnissen uitgesproken: 1. a. F, B., zoon van Johannes, 28 jaar, voerman, geboren en wonende te Clinge (Belgie); 6. E B., zoon van Johannes, 19 jaar, voerman, geboren en wonende te Clinge (Belgie), defaillaiit, schuldig verklaard aan 1" opzettelijke verbreking van afsluiting, 2' hoon, 3° het maken van nachtelijke burengeruchten tot ver storing van de rust der inwoners, de twee eerstgenoemde feiten gepleegd onder verzachtende omstandigheden. Veroordeeld (de tweede bij verstek) ieder tot drie geldboeten: een van vijf en twintig gulden en twee van vijftig cents, subsidiaii gevangenisstraf van drie dagen voor de boete van /'25— en gevangenisstraf van een dag voor iedere boete van ,50 en in de kosten van het rechtsgeding, op hen hooldelijk en desnoods bij lijfsdwang te verhalen. 2. u. C. L. C., zoon van Petrus, 50 jaar, werkman, geboren en wonende te Westdorpe; b. M. Th.. G., 52 jaar werkvrouw, geboren en wonende te Westdorpe, beklaagd van moedwillige mishandeling, de eeiste beklaagde daarvan vrijgesprokende tweede beklaagde schuldig verklaard aan het moedwillig toebrengen van slagen en stooten, geenerlei ziekte of beletsel om te werken van meer dan 20 dagen veroorzaakt hebbende, gepleegd onder verzachtende omstandigheden. Veroordeeld tot eene geldboete van acht gulden, subsidiair gevangenis strafvan drie dagen er. in de kosten van het rechtsgeding, desnoods invorderbaar bij lijfsdwang. 3. C. K., 55 jaar, koopman in schrijfbehoeften en dames-fournituren, geboren te Zwijndrecht, wonende te Rotterdam, del'aillant, schuldig verklaard aan hoon. Veroordeeld tot eene geld boete van acht gulden, subsidiair gevangenisstraf van drie dagen en in de kosten van het rechtsgeding, desnoods invorderbaar bij lijfsdwang. 4. P. M., zoon van F., 26 jaar, arbeider, geboren te Nisse, wonende te 's Heer Arendskerke, schuldig verklaard aan het moedwillig toebrengen van slagen en stooten, geenerlei ziekte of beletsel om te werken van meer dan 20 dagen veroorzaakt hebbende, gepleegd onder verzachtende omstandigheden. Veroordeeld tot twee geldboeten ieder van 2 gulden, subsidiair ge vangenisstraf van een dag voor iedere boete en in de kosten van het rechtsgeding, desnoods invorderbaar bij lijfsdwang. 5. P. d. S. 25 jaar,dochter van Franciscus, dienstmeid, wonende te Axel, defaillant, schuldig verklaard aan het loopen langs den spoorweg, zonder dat haar zulks uit den aard harer betrekking vrijstond en buiten toestemming van de bestuurders van den dienst of van hen wien ditdoor de bestuurders is opgedragen. Veioordeeid bij verstek tot eene geldboete van een gulden, subsidiair gevangenisstraf van een dag en in de kosten van het rechtsgeding, desnoods invorderbaar bij lijfsdwang. 6. A. H. 28 jaar, arbeider te Clinge(Zeeland)defaillant, schuldig verklaard aan het loopen langs den spoorweg, zonder dat hem dit uit den aard zijner betrekking vrijstond en buiten toestemming van de bestuurders van den dienst of van hen, wien dit door de bestuurders is opgedragen. Veroordeeld bijverstek tot eene geldboete van drie gulden, subsidiair gevangenisstraf van een dag en in de kosten van het rechtsgeding, desnoods invorderbaar bij lijfsdwang. 7. G. K, zoon van Pieternella, 19 jaar, arbeider, geboren en wonende te Kapeile, schuldig verklaard aan het moedwillig toebrengen van slagen en stooten, f eenerlei ziekte of beletsel om te werken van meer an twintig dagen hebbende veroorzaakt, gepleegd onder verzachtende omstandigheden. Veroordeeld tot eene geldboete van vijf en twintig gulden, subsidiair gevangenisstraf van zeven dagen en in de kosten van het rechtsgeding, desnoods invorderbaar bij lijfsdwang. De berichten, laatstelijk uit Frankrijk ontvangen, zijn niles behalve geschikt, otn ver betering in den politieken toestand aldaar te doen verwachten. Integendeel mag men zich op het ergste voorbereid houden, indien niet spoedig eene oplossing v in den crisis komt. Jl. Dins dag werd in de nationale vergadering eene scheldpartij in den waren zin des woords ge houden, waaraan werd deelgenomen door Bona- partisten en leden der linkerzijde. Deze scheld partij had aan een der stations van den spoorweg te Parijs bijna een naspel gehad. Daar toch werd Gambetta opgewacht door eenige bona- partisten, met stokken gewapend, die den man, door wien zij voor misêrables waren uitgesehol den, eens op gevoelige wijze onder handen wilden nemen. Gelukkig hebben de vrienden van Gambetta en de aanwezige politie-agenten een conflict van zoo handtastelijken aard kunnen voorkomen. Hoe dwaas het is, dat die heeren afgevaardigden elkaar soms aanvallen als waren het kwajongens, zal wel geen opmerking ver dienen. Doch de zaak heeft ook eere ernstige zijde. Nu volksvertegenwoordigers op de open bare straat door huurlingen van hunne collega's en door deze zeiven gemolesteerd worden, nu de partykampioenen zich niet ontzien persoon lijk hunne tegenstanders feitelijk aan te randen, is de deüf geopend voor Straatgevecht en bitfa gerkrijg, met al den aankleve van dien. Waarlijk, Parijs heeft, naar men zou mogen veroud'" - stellen, meer dan genoeg van die tooneeh u opgeleverd, meer dan genoeg geleden van dj gevolgen der verschrikkelijke oproeren en de regeering zal vermoedelijk niets onbeproefd laten om de stad en het geheele land te behoeden voor den terugkeer der gebeurtenissen, die met bloed en vlam ra jn beginnen en eindigen. In- tusschen wordt de partijstrijd, in en buiten het parlement, met manifesten en voorstellen, met tegen manifesten en tegenvoorstellen, onaf gebroken voortgezet, en de pogingen tot ver- eeniging van de twee eentra blijven vruchteloos. Zie hier het relaas van het gebeurde op het station Saint-Lazare. Woensdag namiddag kwam Gambetta daar aan om met den trein van 1.25 te vertrekken; pas was hij in de wacht kamer verschenen of een troep bonapartisten omringde hem; zij schreeuwden, tierden en scholden, doch Gambetta liep voort; een der bonapartisten hield hem vast, ging vlak voor hem staan en vroeg: Dus alle bonapartisten zijn ellendelingen?" Deze woorden gingen ver gezeld vau dreigende gebaren, bemerkt in het midden der zaal, zoodat vele personen nabij kwamen. Gambetta antwoordde: Wie zjjn die menschen? Tot welke politie behoorenzij? Gij zult mij geen schrik aanjagen; ik heb wel anderen voor oogen gehad." Een der aanvallers sprak: Ik ben dus eeu ellendeling, omdat ik bonapartist ben? - - Mij onverschillig, neem het zoo ge wilt!" zeide Gambetta. Inmiddels waren de twee mannen door een groot publiek omringd. Gambetta geraakte uit het gedrang en vond drie of vier vrienden die hem uit de wachtkamer brachten, gevolgd door de hevigsten der bonapartistische aanranders. De politie kwam niet tusschenbeide. Nog een kwartier daarna werd in de zaal, die vier of vijfhonderd menschen bevatte, geschreeuwd en gekeven, te midden eener onbeschrijfelijke ontsteltenis. De partijen beleedigden elkander gruwelijk. In de nati onale vergadering is dit incident ter sprake ge bracht door eene interpellatie over de houding, welke de regeering denkt aan te nemen tegen de bonapartisten, eene partij, zooals zij genoemd werd, die het souvereine gezag der vergadering miskent. Na discussie, waarbij de minister van Binnenlandsche Zaken inlichting gaf, ging de kamer eenvoudig over tot de orde van den dag; welk besluit genomen werd met een kabinets- gezinde meerderheid van niet meer dan 51 stemmen. Vooraf had de heer De Bethmont, bonapartist, een vruchtelooze poging gedaan om door de vergadering te doen verklaren dat zij de inlichtingen, van de regeering ontvangen, onvoldoende acht. Later hebben de voorzitters zoowel van de rechter- als van de linkerzijde het verlangen uitgedrukt om van het Gouvernement eene ener gieke houding tegenover de bonapartisten te eischen, en de verzekering te vragen, dat het de vervallenverklaring van het Keizerrijk zal weten te doen eerbiedigen. Onlangs maakten wij melding van een nieuw tje, hetwelk de ronde deed door alle politieke en niet-polit'eke dagbladen, namelijk, dat er weder sprake zou zijn van eene poging om een vorst uit het huis van Hoheneollern aan het hoofd der regeering in Spanje te plaat sen. Figaro deelt thans mede, dat een zijner Reporters toevallig een gesprek heeft bijge woond tusschen den hertog De Cazes, minis ter, en eenige leden van de rechterzijde der nationale vergadering van Frankrijk en dat de minister daarin verklaard zou hebben, dat een bankier te Madrid de eerste uitstrooier van het gerucht zou zijn, terwijl men aan niets dan aan een (totaal mislukte) beursma- noeuvre te denken had. Voorts werd verzekerd, dat Bismarck, over hetzelfde gerucht spre kende, had gezegd; „Spanje moet eerst nog de periode der republiek doorworstelen, dan den burgeroorlog, dan regeeringloosheid, eer het rijp zal zijn om het monarchale stelsel te waardeeren." Men heeft beweerd, dat de handelingen der menschen dikwijls storend werken op de huishouding der natuur en soms terecht.

Goessche Courant | 1874 | | pagina 2