AL DE OESTERS, AL 111! OESTERS, BOUWLAND, Aanbesteding. OPENBARE VERKOOPING op Maandag den 15 Juni 1874, OPENBARE VRIJWILLIGE VERKOOPING 150.000 Oesters. Op Dinsdag den 16 Juni 1874, Onmiddellijk na afloop Op Maandag den 22 Juni 1874, Het maken van een OESTERPUT op de "buitengronden, liggende voor den Zeedijk van den polder de Breede Watering bewesten Yerseke, tusscben de dijkpalen n°. 101 en n°. 103. Raming van kosten ongeveer f 18000. streden. Voorts betuigde de Paus zijne innige dankbaarheid jegens de herders der Kerk in verre landen, die gekomen waren om getuigen te zijn van den ellendigen toestand, waartoe de Stedehouder van Christus thans gebracht was. Hij besloot met 't schenken van zijn zegen aan de Amerik;,ansehe pelgrims en aan de Amerikaansche natie. De pelgrims begiftigden Z. H. met aanzienlijke geldsommen en ver scheiden geschenken. Onder die laatste was een wandelstok met gouden knop. De stok was opgevuld met gouden munten de gift van negers. Wederkeerig reikte de Paus aan de pelgrims gedenkpenningen uit. De rede voeringen van sommige pelgrims waren vrij heftig. De Paus wandelde ten slotte de zaal door, en richtte 't woord tot verscheiden pel grims, die in stomme verbazing schenen ver zonken over de grootschheid van 't Pauselijk Hof." Uit Rome schrijft men: De veelvuldige geruchten aangaande de ge zondheid of onpasselijkheid van den paus heb ben eene vergelijking uitgelokt tusschen zijnen ouderdom en dien, welken andere pausen be reikten. Naar het blijkt, hebben zeven pausen een hoogeren ouderdom dan 83 (het jaartal van Pius IX) bereikt. Bonijacius VIII, Paul III, Clement X en Innocentius XII stierven 84 tot 86 jaren oud. Jan XII en Clement Xll bereikten den ouderdom van 90 en 92 jaren en Grego- rius IX, neef van Innocentius 111, en die de hevigste tegenstander van Frederik II was, leefde honderd jaren, na herhaaldelijk uit Rome te zijn verdreven. Uit Varsin verneemt men, dat de gezond heidstoestand van prins Bismarck zeer goed is, en de herstelde rijks-kanselier dus nog minder dan vroeger geneigd is een badkuur te ondergaan. Ingezonden Stukken. Mijnheer de Redacteur! Dezer dagen las ik in onderscheidene couranten, dat de kerseboomen in Gelderland weer «de koorts hebben," d. i. dat de kalf-wassen kersen bij mil- lioenen van de boomen druipen, zoodat soms meer dan de helft van den te verwachten oogst verlo ren gaat. Dit verschijnsel heeft zijnen eenigen grond in armoede, die voortspruit uit het vooroordeel van den boer, dat de boom, en daaronder ook vooral de vruchtboom, geen bemesting noodig heeft, of, zoo men dit al beseft, dat men den boom, en vooral den boomgaard, verkeerd pleegt te bemesten. Want zijn er wel die van oordeel zijn, dat het behoort te geschie den, dan toch strooien dezen den mest in 't najaar rondom de boomen over de oppervlakte van den grond. Dikwijls gebruikt men daarvoor wel den zoogenaamden afval van mest, dien men niet op het land wil brengen. Door deze wijze van bemesting voedt en kweekt men het gras, dat aan de oppervlakte van den bo dem groeit en doet dit en andere planten zóo sterk groeien, dat ze niet alleen de aangebrachte mest stoffen geheel verslinden en die verhinderen om tot de boomwortels door te dringen maar door dien sterkeren wasdom putten ze tot op aanzien lijke diepte den bodem nog verder uit. Dit heeft nog meer plaats, wanneer men voor de bemesting bezigt den afval van mest, die wortels en zaden van allerlei onkruid bevat, waaronder die van brand netels en distelen. Die gewassen schieten hunne wortels zoo diep in den grond, dat ze na verloop van eenige jaren den boom bepaald doen kwijnen en zeer zeker zal deze, wat men thans ziet gebeu ren, ontijdig zijne vruchten laten vallen, omdat hij ze niet kan voeden. Daarom is de eenig afdoende wijze om dit te verhinderen, dat men den boom bemeste op deze manier Men delve op den afstand van éen a drie meters van den stam, naar gelang van de uitgestrektheid van de kruin van den boom een kuil ter diepte van éen meter in 't vierkant en vuile dien voor driekwart aan met mestspecie. Men herkale dit het volgend jaar aan den anderen kant en zoo ver volgens weer, telkens over kruis. Dit kan geschie den in ieder jaargetijde, zonder gevaar voor den boom en ik geloof als men het thans nog deed met voch- tigen of ouden mestmen de kerseboomen nog zeer zoude baten en zeer zeker verhinderenof' het gevaar althans eenigszins voorkomendat ook de appel- en pereboomen weldra „de koorts zullen krijgen." G. Op het ingezonden art. van den WEd. heer B. A. Fokker, als directeur der spoorboot-maat schappij, voorkomende in no. 63 dezer courant, moge in het volgende no. door belangstellenden te Wolfaartsdijk bereids zijn aangemerkt geworden dat het geringe personen- en goederenvervoer aan den steiger bij die gemeente uitsluitend te wijten is aan het aldaar toegepaste verhoogde tarief, wij achten het evenwel niet billijk, daarover aan die maatschappij eenig verwijt te doen. Gemelde heer directeur heeft toch in zijn art. de zaak dui delijk genoeg uiteengezet, en alzoo aangetoond, dat, sedert het in werking treden van den steiger aan het Ifatsche veer, de maatschappij haars on danks als gedrongen Is geworden, om nu voor het verkeer te Wolfaartsdijk het tarief te verhoogen, en dat, niettegenstaande die verhooging, zij even wel nog eene schade lijdt, welke zij op den duur niet kan blijven dragen. Wij zijn er dan ook door overtuigd geworden, dat aan het bezwaar der be woners nabij Wolfaartsdijk niet door de maatschappij kan worden te gemoet gekomen, ja, wij verblij den er ons zelfs over, dat de heer directeur het mede als wenschelijk erkent, en z. i. billijk acht, dat het drukkende bezwaar worde weggenomen, en zulks ook mogelijk meent te zijn. Uit het slot van ZEds. art. toch blijkt duidelijk, dat de maatschappij zelve bereids, ter plaatse waar het behoort, een maatregel heeft aanbevolen, welke hiertoe zou kunnen leiden. Welke maatregel dit zij, is ons voor alsnog onbekendmaar, naar onze meening, ligt er slechts één als voor de hand, en wij durven alzoo de gissing wagen, dat die maat regel hierin zou bestaan, om de maatschappij te ontheffen van de verplichting tot het bezoldigen der veerschippers aan de steigers, voor de te.ver- leenen hulp bij het aanleggen, en zulks ten laste te brengen van de provincie. Trouwens, de steigers zijn gebouwd van wege de provincie ten dienste van het publiek verkeer, en niet ten be hoeve der stoomboot-maatschappijen. Bij de ver plichting der stoombooten tot het aanleggen aan eiken steiger, is elke stoomboot-maatschappij ook belast met het uitkeeren van steigergeld, ad 10 cents per passagier. Hebben die maatschappijen tot dusverre zich almede de kosten getroost van de benoodigde assistentie bij het aanleggen, zoo is het waarlijk niet te vergen, dat, nu van wege de provincie, in 't belang van 't publiek verkeer, in de zandkreek reeds drie steigers zijn gesteld, waar door de assistentie allengs vermeerderd is, die verzwarende kosten voortdurend door de maat schappijen te doen dragen. De vermeerdering van steigers moge in 't belang en gemak zijn van 't pu bliek, maar zoodoende dient zulks geenszins in 't voordeel der stoombooten. Naar onze beschei den meening zou dus het eenige middel tot weg neming van alle bezwaar, zoo voor de stoomboot maatschappijen als voor het reizend publiek, hierin bestaan, dat de veerschippers, voor hunne hulp bij het aanleggen der booten aan de steigers, van wege de provincie bezoldigd wierden. Dan toch houder? wij ons verzekerd, dat de stoomboot-maat schappijen, van dezen haren onbillijken last ont heven, alleszins zouden te gemoet komen aan de belangen van het reizend publiek. En de veer schippers, die nu reeds provinciale ambtenaren zijn, in hunne betrekking van ontvangers der steiger- gelden, zouden hiermede tevens betere bevoegdheid erlangen tot het beschermen der steigers voor schade-aanvaring, bij het vervallen van hunne on dergeschiktheid aan de stoomboot-maatschappijen. Hopende alzoo, dat de bereids aangewende of nog voor te stellen pogingen eerlang dien ge- wenschten uitslag mogen hebben, dat aan de be zwaren worden te gemoet gekomen, zoowel der stoomboot-maatschappijen als aan die van de rei zigers in westelijk Zuid-Beveland, welke groote lij ks belang stellen in de reisgelegenheid aan den steiger van Wolfaartsdijk, meenen wij, op grond van het oordeel van desbevoegden, de verzekering te kunnen geven, dat gemelde steiger met zijn eikenhouten paalwerk, nu reeds ruim 25 jaar groote diensten bewezen hebbende, bij het gewone jaar- lijksche onderhoud, thans nog in zulk eenen vol doenden toestand verkeert, dat die nog jaren lang zal kunnen concurreeren met den veel later ge bouwden steiger aan den Kortgeenschen veerdam, welks paalwerk slechts uit dennenhout bestaat. Per me licet. BIJ WARM WEDER. Geen beter middel is er bij warm weder dan het Eau d' Anvers. In Italië, het Zuiden van Frankrijk en Spanje wordt het Eau d' Anvers veel gebruikt. Men neemt slechts een weinig van deze parfumerie en wrijft er de slapen en het voorhoofd mede in. De uit werking zal zich niet laten wachten en na eenige oogen blikken is de mensch in denzelfden opgewekten toestand als voorheen. VERKOOPINGEN VERPACHTINGEN. latum. plaats. Voorwerpen. Informatiën. 15 Jnni Wolfaartsdijk, Bouwland, Pilaar. 15 Wilhelminad., Kersen, Paardckooper v. d. Bussclie. 16 Goes, Verp. Aanwassen, Pilaar. 16 Kapelle, Vruchten te velde, mi'. Van Dam. 16 Yerseke, Oesters, v. d. Bussclie 8s v. il. Moer. 17 Kapelle, Huizen, mr. Van Dam v. d. Bussche. IS Goes, Hoefsmidse, l'aardekooper v. d Bussche. 18 Hansweert, Houtwaren, etc. Rembges. 19 Cats, Boeren-lnspan, Iierabges Van der Moer, 20 's-Ilr.Arendsk., Verpachting Hofstede, Rembges. 27 Rotterdam, Land, Kluit. bürcöö"KË^AND"GÖÊS^ van 10 tot en met 12 Juni 1874. Ondertrouwd den 11, Adriaan Be Dreu, 26 j. jm. met Geertruid Hamelink 20 j.d. Getrouwd: den 11, Jan Van den Berg, 33 j. jm. met Johanna Zandee, 33 j. jd. Geboren den 11, Benjamin, z. v Benjamin Fabery De Jonge overlen Elisabeth Meijler. Overleden den 10 Juni, Willem Raas, oud 66 j. At v nu juut k±v 'A"'i er* I)e heer en mevrouw RISSEEUW DE FOUW betuigen hun dank voor de vele bewijzen van belangstelling, bij de geboorte huns zoons ondervonden. Visites worden afgewacht Dinsdag, Woensdag en Donderdag den 16, 17 en 18 Juni a. s. Voor de van vele zijden betoonde be langstelling in de ziekte en bij het overlijden van mijne geliefde dochter JOHANNA betuig ik mijnen hartelijken dank. Goes, 12 Juni 1874. Wed. A. CLEMENT—Wagenaar. des voormiddags te 11 uren, te Wolfaartsdijk in de herberg bij M. Minnaar, ten overstaan van den Notaris J. M. PILAAR te Goes, van 9 Hectaren, 80 Centiaren zeer vruchtbaar liggende in den in het jaar 1855 ingedijkten Zuid-Vlietpolder onder Wolfaartsdijk. Informatiën te bekomen bij de heeren Mr. C. P. LENSROEK te Wolfaartsdijk en J. A. BE- VIER DE FOUW te Goes, alsmede bij voorn. Notaris PILAAR. van ongeveer des namiddags te 3 uren, in het logement van B. Verheij Pols te Yerseke(Provincie Zeeland) zal men in massa of bij partijen in het openbaar, bij afmijning en opbod, onder genot van strijkgeld en zonder beraad, verkoopen: liggende op het halve perceel n°. 84, als zoo danig bekend bij het Bestuur der Visscherijen op de Zeeuwsehe Stroomen, zitting houdende te Tliolen. BETALING 3 binnen 4 weken, j den 1 No vember 1874 en 3- den 2 Januari 1875. De voorwaarden zijn in tijds ter inzage bij den Notaris FAN DEN BUSSCHE te Goes ten wiens overstaan de veiling zal gehouden worden terwijl mede inlichtingen te bekomen en de voorwaarden ter inzage zullen zijn bij den Notaris VAN DER MOER te Colijns- plaat en aanwijzing te bevragen bij den Opzich ter EBEL te Yerseke of bij den Directeur der Maatschappij „De eerste Kunstmatige Oester- en Mossel-Cultuur in Zeeland te Goes". van bovenstaande veiling zullen als nog ten overstaan van de Notarissen VAN DEN BUSSCHE en VAN DER MOER worden geveild en zonder beraad verkocht op de andere helft van perceel no,84 in 2 perceelen. Nadere informatiën bij den heer DE BRUIJN te Yersekeof bij de wed. J. H. C. KAKE- BEEKE te Goes. des namiddags te 5 urenzal door den lieer VERSCHOOR van NISSE COMP.in het ge meentehuis te Yersekeonder nadere goedkeu ring, worden aanbesteed Het bestek ligt van Dinsdag den 16 Juni a. s. af ter lezing ten huize van den Opzichter J. M. KOOLE te Wemeldingedoor wien tevens de vereischte inlichtingen zullen gegeven worden. Aanwijzing in loco geschiedt op den dag der aanbestedingdes voormiddags te 9 uren.

Goessche Courant | 1874 | | pagina 3