BUITENLAND. Tot lid van den gemeenteraad te Ove- zand is gisteren gekozen de heer A. Den Ron den met 19 stemmen. Het Vaderland zegt, dat zij het bericht, dat met 1° Juli e. k. de jaarwedden der amb tenaren bij de telegraphie met 25 pCt. zouden worden verhoogd, met vrij groote zekerheid als onjuist kan tegenspreken. De N. R. Ct. verneemt, dat tegen de ge wezen Directeuren der gefailleerde Overijselsche Bank, de heeren E. J. J. Scheurleer en Jacob Wolff, bevel tot gevangenneming is verleend. De eerste is voortvluchtig en de tweede bevindt zich in de gevangenis Mazas te Parijs. In de Zaterdag gehouden algeraeene ver gadering van aandeelhouders in de Mijn-com pagnie Nederland is door den Voorzitter mede gedeeld, dat in de laatste drie maanden de pro ductie der mijn nagenoeg toereikend is geweest, om alle kosten .sedert 1 Januari in Amerika te bestrijden, en dat de toestand dus alleszins als verbeterd mag worden beschouwd. Te Arnhem is door toedoen van den heer Cattie, leeraar aan de hoogere burgerschool aldaar, onder de leerlingen van die inrichting eene vereeniging gevormd, die zich ten 'doel stelt de nesten en eieren der vogels te bescher men. Behalve voor jonge vogels strekt de vereeniging hare bescherming ook uit tot alle nuttige dieren. Dagelijks hebben er in Gelderland ver pachtingen plaats van kerse-boomgaardenmen besteedt voor de vruchten aan den boom 30 a 40 ct. per Utrechtsche ben of circa 1 per Amsterdamsche ben. Ware het niet, dat er veel van deze vruchten naar Engeland verzonden werd, dan zouden onze eigen markten daarmede overstelpt kun nen worden. In allen gevalle mag men ver wachten dit jaar goedkooper kersen te zullen krijgen, dan dit in de laatste jaren het geval was. Gepasseerden Vrijdag zijn uit Duitsch- land de eerste kersen naar Engeland verzonden Dinsdag werden weder 1000 mandjes van daar te Rotterdam verwacht voor de expeditie naar Engeland. Peren en appelen zijn, voor zoover men thans kan nagaan, in alle landen overvloedig; zal er dus met de verzending iets verdiend woiden, dan dienen alle verkoopingen tegen zeer lage prijzen te geschieden. De verzending van kruis bessen heeft thans, in plaats van voor 70, voor 50 ct. de tien kop plaats. Te Amersfoort zal, volgens de Standaard van anti-revolutionaire zijde een der volgende heeren tot candidaat voor de Tweede Kamer worden gesteld: J. Wolbers te Utrecht; jhr. M. M. Van Asch Paw Wijk te UtrechtJ. Esser te 's-Gravenhage, en prof. De Geer. De heer Wolbers, die reeds in '71 candidaat was te Amersfoort, schijnt de meeste kans te hebben. "Volgens het U. D. worden van andere zijden als candidaten genoemd de heeren L. Mulder en A. J. baron Schimmelpenninck Van der Oije. Uit Brussel wordt medegedeeld, dat de overeenkomst tusschen Nederland en België, betreffende het kanaal van Neuzen naar Gent, gesloten is. Volgens een berekening van de in Ne derland genegotieerde, diverse Amerikaansche Spoorwegwaarden, zou het bedrag der aandeelen voor ons Vaderland een som van 125,676,000 dollars beloopen. UD.) De Kamer van Koophandel en Fabrieken te 's-Gravenhage heeft aan de Eerste Kamer der Staten-Generaal een adres gericht, met verzoek om het bekende wetsontwerp van den heer Van Bouten te willen aannemen. Jl. Dinsdag vervoegde zich aan het bu reau van politie te Schiedam een politie-agent uit Rotterdam met een kind van ongeveer twee jaren. Het kind was met de moeder van het bootje van Overschie gekomen. De moe der wilde zich naar het station van den Holl. Spoortrein begeven, doch werd onderweg der mate ongesteld, dat zij naar het gasthuis moest vervoerd worden. Zij gaf op, dat haar man, die zich in het krankzinnigengesticht te Delft zou bevinden, Franciscus De Graaf heette, en zij Cornelia Bredero; dat een harer zusters, die nog twee kinderen had, in Schiedam op het Broersveld woonde, en verzocht ook deze kleine derwaarts te brengen. Aan dit verzoek werd voldaan, maar noch op het Broersveld, noch op het bureau van den burgelijken stand werden de opgegeven namen gevonden zoodat de agent onverrichter zake met de kleine naar Rotterdam teruggekeerd is. Uit New-York komt de tijding, dat Ro che fort, aan boord der Parthia, van daar naar Europa is scheep gegaan. De Kölnische Zeitung meldt, dat er tusschen de Fransche en de Engelsche Regeeringen nota's zijn gewisseld over Rochefort en de overige ontvluchte gede porteerden. De Engelsche Regeering schijnt bereid om de vluchtelingen in geval van landing uit te leveren, doordien de rechtsgeleerden der Kroon van oordeel zijn, dat hiertoe in dit geval termen bestaan., De Nordd. Al gem. Zeitung bevestigt (ver moedelijk naar aanleiding van het bericht aangaande de plannen om het eiland Curasao voor Duitschland in bezit te krijgen) dat er noch bij de Rijks-autoriteiten, noch bjj de Marine sprake is, of is geweest, van het al of niet wenschelijke eener overzeesche bezitting, ten behoeve der vestiging van een maritiem station. Aan zulk een eigen station bestaat geen be hoefte en het bezit eener kolonie zou voor Duitschland meer nadeel dan voordeel opleveren. Na de weigering der werklieden, om in een vermindering van het werkloon van 10 pCt. in plaats van 12| pCt., zooals oorspronkelijk was voorgesteld, toe te stemmen, hebben de eigenaars der kolenmijnen in zuidelijk Yorks hire en noordelijk Derbyshire besloten, den werklieden kennis te geven, dat over veertien dagen de mijnen gesloten zullen worden, wan neer zij blijven weigeren. Dit besluit treft niet minder dan 24,000 werklieden. BENOEMINGEN en BESLUITEN. Benoemd tot plaatsvervanger van den dijkgraaf van den polder Egbert Petrus, J. Van Strien. KERKELIJKE ZAKEN ONDERWIJS. De Berlijnsche Fröbel-vereeniging heeft een prijs van 200 mark uitgeloold voor het beste antwoord op de vraag: Hoe kunnen Fröbel-scholen het best in ver band gebracht worden met de lagere scholent1 Plet oordeel over de ingekomen antwoorden zal in April '75 gegeven worden; de uiterste termijn van inlevering is 15 Febr. '75. Li echtzaken. De Arrondissements-Reclitbairk te Goes heeft dd. II Mei 1874 de navolgende vonnissen uitgesproken: 1. II. S. dochter van Louis, 44 jaar, arbeidster, geboren te Kruiningen, wonende te Gravenpolder, schuldig verklaard aan hoon. Veroordeeld tot eene geldboete van acht gulden, subsi diair gevangenisstraf van drie dagen, en in de kosten van het rechtsgeding, desnoods invorderbaar hij lijfsdwang. '2. 0. F., dochter van. Marines, 14 jaar, dienstmeid, geboren en wonende te Goes, schuldig verklaard aan elf oplichtingen. Ver oordeeld tot eene gevangenisstraf van twee jaar en zes maanden en elf geldboeten van acht gulden, ieder subsidiair gevangenis straf van een dag vour iédere boete, en in de kosten van hel rechtsgeding, desnoods invorderbaar bij lijfsdwang. i. G. li., zoon van Cornells, 21 jaar, arbeider, geboren en wonende te Goes. P. B., zoon van Wouter, 23 jaar, arbeider, geboren en wonende te Goes. De eerste beklaagde schuldig ver klaard aan hel te zamen en m gemeen overleg moedwillig toe brengen van slagen en stooten, geenerlei ziekte of beletsel van meer dan 20 dagen hebbende veroorzaakt en de tweede beklaagde aan hetzelfde twee malen gepleegd. De eerste beklaagde veroordeeld tot eene cellulaire gevangenisstraf van vijftien dagen en eene geld boete van acht gulden, en de tweede beklaagde veroordeeld tot eene cellulaire gevangenisstraf van drie maanden en tweê geld boeten, ieder van acht gulden, subsidiair cellulaire gevangenisstraf van een dag voor iedere boete zoowel van den len als den 2en be klaagde en verder beide beklaagden in de kosten van het rechts geding, op ben hoofdelijk en desnoods bij lijfsdwang te verhalen. De nationale vergadering van Frankrijk houdt zich bezig met een nieuw ontwerp van gemeentewet, doch vordert niet veel. Brengt zij het niet verder dan één artikel per dag, dan zal de behandeling veel langer duren dan nuttig, noodig en noodzakelijk is, vooral wan neer de discussie wordt afgebroken door inter- pellatiën gelijk aan die van eergisteren, welke tot onstuimige tooneelen aanleiding gaven. Yan de manifesten en contra-manifesten, uit gevaardigd of uit te vaardigen door linkerzijde of rechterzijde, door linker-centrum eu rech- ter-centrum, van de pogingen der bonapartis- ten om vau de verdeeldheid onder de royalis ten partij te trekken, van het septennaat, per soonlijk zoowel als onpersoonlijk, van kamer ontbinding, van beroep op het volk, van al gemeen stemrecht, en van zoo veel andere din gen, die Frankrijks politieken toestand steeds tot een chaos maken, zullen wij heden zwijgen. De 9de Juni heeft niet geheel aan de verwach tingen der liberale partij in België beantwoord, maar desniettemin is de uitslag der verkie zingen voor haar eene niet onbelangrijke over winning. Van de 6 arrondissementen, waarin liberalen en clericalen elkander de zege be twistten, heeft het m'nisterie en zijne partij in 5 de nederlaag geleden. Alleen te Gent was de krachtsontwikkeling der liberalen vruch teloos; hunne nederlaag was echter roemrij' want bij een aantal van 6812 uitgebrachte stemmen, verkregen de clericalen slechts ceu gemiddelde meerderheid van 140 a 1-50 stem men. De strijd was dan ook heftig, en men kan veilig zeggen, dat alle beschikbare krach ten in het vuur zijn gebracht, daar van 7103 ingeschreven kiezers 6512 stemden. De ne derlaag is dus Diet groot, maar het eerste en bedroevendste gevolg wordt er niet door weg genomen Gent, de sleutel van Belgie's po litieken toestand, is in de macht der clerica len gebleven. Het ministerie behoudt daardoor eene meerderheid van 14 stemmen, die juist geheel verdweDen zou zijn, wanneer Gent er in geslaagd was de overwinning aan de 7 li berale candidaten te scheuken. In den Senaat is de ministerieele meerderheid tot 4 stemmen sa mengesmolten de verkiezing der liberale candi daten te Gent zou van die meerderheid eene min derheid van 2 stemmen gemaakt hebben. Het Kabinet-J/a7oM kan derhalve aan het bewind blijven, doch het is niet te loochenen, dat het door de verkiezingen van den 9den Juni aanmerkelijk verzwakt is. Terecht zegt de Indépendance»Met 22 stemmen meerderheid was het clericale Ministerie machteloos, hoe groot moet zijne onmacht zijn, nu die meer derheid tot 14 gedaald is? Een particulier telegram uit Brussel in de N. R. Ct. meldt, dat, hoewel de stad volko men rustig is, patrouilles bereden gendarmen door de straten trekken en de gendarmen te voet het hotel van den heer Malou bezet hebben. Bij den jongsten verkiezingsstrijd in 'l Iersche graafschap Mayo heeft de volks- of Homerule- candidaat, Power, de overwinning behaald, ten koste van den candidaat der geestelijkheid, Tighe. Deze nederlaag van hun gunsteling is voor de Iersche ultramontanen een gevoelige slag. Zij bewijst vooreerst, dat de tot dusver bestaande alliantie tusschen de Home-rulers en de clericalen verbroken is; ten tweede, dat zelfs 't volk van 't bij uitstek Celtische en Katholieke graaf schap Mayo niet langer zoo slaafsch als vroeger zich voor de bevelen der priesters buigt. L)it laatste heeft in 't bijzonder de pastoor van 't stadje Castlebar, Maron geheeten, kunnen ondervinden. Deze eerwaarde ontzag zich na tuurlijk niet, zoomin ak één zijner collega's, den kansel tot een soort van verkiezings-tribune te ontwijden. Op zekeren dag gaf hij dus onbewimpeld te verstaan, dat hij heden niet over den eenen of anderen tekst, doch over een zaak van 't hoogste practische belang, de aanstaande verkiezing, spreken zou. Nauwelijks had de gemeente dit vernomen, of al de mannen stonden op, en verlieten op hoogst oneerbiedige wijze, onder 't geschreeuw van Hurrah for Powerde kerk. De eerwaarde Maron kon nu aan stoelen en banken de candidatuur van zijn vriend en werktuig Tighe aanbevelenMen ziet, hoe driest de slaafsche onderworpenheid der Iersche geloovigen den Ierschen priester gemaakt heefthij acht 't zelfs niet meer noodig, zijn verkiezings-manoeuvres met een mantel van godsdienst te bedekkenNa de ontvangen les, zal hij wel wat behoedzamer worden. (N. R. Ct.) Jl. Dinsdag zijn bij den Paus eenige Ame rikaansche pelgrims toegelaten. Aan de Daily News wordt door haar cor respondent te Rome o. a. daarover 't volgende geseind Heden ochtend (Dinsdag jl.) begaven zich al de pelgrims naar 'tVaticaan, vergezeld van de leden van 't Amerikaausch College. De Paus ontving de pelgrims, die 't embleem droegen van 't Heilig Hart, in de groote zaal van 't Consistorie. Z. H. was omringd door de kardinalen, de garde en verscheiden prelaten, waaronder de aartsbisschop van Parijs. Hij poogde zich goed te houdendoch zijn gelaat droeg sporen van lijden. Bisschop Dwenger, een van de pelgrims, las een lang adres in t Latijn voor. Msgr. Theard, van New-Orleans, las een adres in 't Fransch voor. De Paus stond daarna op, en sprak de pelgrims in de Fransche taal toe. Hij zeide, dat hunne tegen woordigheid een bewijs was van de groote zegepralen der Kerk, die, ondanks alle ver volgingen, snel zich over de wereld verbreidde. Amerikaansche rechtgeloovigheid mocht een les lezen aan de eerzuchtige geweldenaars, die, dichter bij den Heiligen Stoel, de Kerk be-

Goessche Courant | 1874 | | pagina 2