1874. N". 69. Zaterdag 13 Juni. jaargang. LIEFDADIGHEID. BEKENDMAKINGEN COLLECTE. BINNENLANDSCHE BERICHTEN 513te De uitgave dezer Courant geschiedt Maandag, Woensdag en Vkijdag avond, uitgezonderd op feestdagen. Prijs per kwartaal zoo binnen als buiten Goes 1,75. Afzonderlijke nominers 5 c. met bijblad 10 c. COUftMT. Gewone advertentiën worden a 10 e. de regel geplaatst. Geboorte-, huwelijks- en doodberichten en de daarop be trekking hebbende dankbetuigingen van 1—8 regels 1,— Dienst-aanbiedingen, niet meer dan 4 regels bedragende en contant betaald 20 c. O. TERMEERE te 's-Gravesande. Voor dezen ongelukkige, dien wij op nieuw in de deelneming onzer lezers aanbevelen is aan ons bureau ontvangen van N. N. 1,van R. 2,50, van Z. j 0,75; samen 4,25. van h.et Gemeente-Bestuur. WATERLOO. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van GOES brengen ter kennis der ingezetenendat op WOENSDAG DEN 17 JUNI 1874, aan de woonhuizen zal gehouden worden eene COLLEC T ten behoeve van het Fonds tot aanmoediging en ondersteuning van den Gewapenden Dienst in de Nederlanden. Met het oog op het weldadig doel van dit fonds en ten einde het bestuur daarvan in staat te stellen de uitgaven te bestrijden, vooral om onder het getal gegratificeerden nog optenemen ds oude en gebrekkige krijgslieden, die voor 's Lands onafhankelijkheid hebben gestreden en tot dusverre niet zijn kunnen worden opgenomen, worden de ingezetenen dringend tot ruime bijdragen uitgenoodigd. Goes, den 10 Juni 1874. Burgemeester en Wethouders voornoemd, M. P. BLAAUBEEN. De Secretaris, HARTMAN. GOES, den 12 Juni 1874. TWEEDE KAMER. In de zitting van Donderdag is het eerste wetsontwerp, betrekkelijk het ouderwijs in de veeartsenijkunde en de verkrijging van een diploma als veearts, na korte discussie aange nomen met algerneene stemmen, op een na. Het tweede ontwerp, tot regeling van de uit oefening der veeartsenijkunst, heeft tot lang durige debatten aanleiding gegeven, vooral door een voorgesteld amendement van den heer Be- gram, om, behalve ingeval van de bedreiging of het ontstaan eener besmettelijke ziekte, em pirici toe te laten tot uitoefening der veeart senijkunst. Dit amendement werd zeer bestre den, ook door den Minister, en verworpen met 48 tegen 12 stemmen, terwijl het regeerings- artikel met 48 tegen 11 stemmen werd aan genomen. Per telegraaf. Het ontwerp op de uitoefening der veeartsenijkunst is heden aange nomen met 51 tegen 10 st., nadat op art. 15 was aangenomen een amendement van den heer Arnoldts, bepalende, dat de ongeëxamineerde vee artsen die voor 1 Mei 1874 gepatenteerd zijn, tot de uitoefening der veeartsenijkunst bevoegd blijven nog 2 jaren na de inwerkingtreding der nieuwe wet. Het stelsel der overgangs bepalingen is nu dit: Gediplomeerde veeartsen blijven bevoegd; ongediplomeerde slechts ge durende 10 jaren gepatenteerde ooken wijders de bepaling van 't amendementArnoldts (waar over de minister de beslissing aan de Kamer had overgelaten.) Deze moeten echter voor de latere uitoefening der kunst een examen afleggen, hoofdzakelijk betreffende besmettelijke veeziek ten. Daarna is de discussie aangevangen over liet ontwerp tot wijziging der wet van 1 Juni 1865 omtrent de bevoegdheid van geneeskun dige apothekers enz. Aan de N. G. Ct. is medegedeeld, dat het tweede Zuider-Zendingsfeest, aangekondigd tegen 15 Jnli a. s., eigenlijk geen Zuider- Zendingsfeest of liever geen gewoon Zendings- feest is. Do commissie, die het vorige (echte) Zuider-Zendingsfeest georganiseerd heeft, wilde datfoest maar om het anderejaar houden. Eenige predikanten wenschten echter ook dit jaar een feest", zegt de N. ti. Ct. en nu hebben deze bet aanstaande feest georganiseerd „buiten de commissie om." Naar deze redeaeering hebben we dus ditmaal niet met een echt Zeudingsfeest, maar met een feest van eenige predikanten" te doen. Al thans, als er eene permanente commissie voor de Zendingsfeesten bestaat en niemand anders daartoe het initiatief kan nemen. Zelfs schijnt het, (als de mededeeling aan de N. G. Ct. waar is) dat men dit jaar den dag van bet feest zoodanig bepaald heeft, dat er veel min der nienschen dan anders tegenwoordig kun nen zijn! Heden morgen arriveerde zekere L. M. uit Goes met paard en kar aan 't Catsche veer, waar hij voor zijn meester iets te halen of te brengen had. Terwijl hij bezig was, het paard eenigszins van tuig te ontdoen, nam het dier zijne kans waar en ging aan den haal^ liep rechtuit van den steiger af en kwam alzoo in 't diepe vaarwater terecht. Door den val is het paard van de kar los geraakt en terwijl de laatste zonk, is het paard, na wat heen en weder gezwommen te hebben, eindeljjk zonder eenig letsel aan den wal ge komen, zoodat de voerman, die in de kar was uitgereden, te paard is teruggekeerd. Den 20an Juni zal te Middelburg eene wetenschappelijke vergadering van het Neder landsch dierkundig genootschap in het gebouw van het Zeeuwsch genootschap der wetenschappen gehouden worden. Des middags van dien dag wordt een bezoek te Vlissingen gebracht, terwijl den volgenden dag eene zoölogische excursie naar Domburg en VVestkapelle zal plaats hebben. Het bestuur zal zooveel mogelijk zorgen de noodige microscopen, booten en netten ter be schikking van de leden te stellen, terwijl eenige Zeeuwsche leden van de vereeniging beloofd hebben eenige versch gevangen zeedieren in de vergadering- te zullen brengen. o TD o Reuter's Office meldt onder dagteekening van den lsten uit Singapore: Kapitein Van Daalen, die in 't openbaar weigerde den Gouverneur-GeDeraai de hand te geven, is door den krijgsraad vrijgesproken. Alvorens Atchin te verlaten heeft generaal Van Swietcn op den 23sten April eene pro clamatie aan de hoofden en bevolking der drie Sagies uitgevaardigd, waarin hij, onder meer, verklaart, dat hij verwacht had, in het belang der bevolking zelve, dat zij tot hem gekomen zouden zijn om over vrede en regeling der zaken te onderhandelendat de Nederlanders geen oorlog begonnen hadden zonder zeker te zijn, dat zij dien tot een voor hen gewenscht einde zouden brengendat bet noch op hun godsdienst, noch op hunne vrijheden gemunt was dat men er integendeel een geregeld be stuur wenschte te vestigendat menschenroof en diefstal te land en ter zee moesten op houden, en eindelijk dat zij, die hen tot voortzetting van den oorlog aanspoorden, geene vrienden van Atchin of de AtchiDeezen konden genoemd worden. In de AugsburgsctN Allgemeine Zeitung wordt een nieuwe methode voorgesteld om voor het stoffelijk overschot onzer dooden te zorgen. De schrijver wil de lijken in cementen kisten gelegd zien, die dan met vloeibaar cement, dat zoo goed als onmiddellijk hard wordt, zouden worden aangevuld en met een deksteen gesloten. Het ontbindingsproces zou zoo doende voorkomen of gestuit worden, en de lijken zouden binnen een betrekkelijk kort tijdsverloop als bet ware versteend zijn. Het zonderlingste van de zaak is wel het voorstel, dat het nageslacht van die steenen omhulsels zijner voorvaderen kerken zou bouwengelijk men vroeger de dooden in de kerken begroef, zouden zij voortaan in de muren gesloten zijn. Z. K. H. Prins Hendrik heeft, ten be hoeve van den verminkten C. Vermeere, de som van 100 aan de commissie tot onder steuning van dien ongelukkige doen toekomen. De Staats-Courant deelt mede dat zich onder het voorzitterschap van Z. K. H. Prins Hendrik der Nederlanden heeft gevormd een comité tot het in het leven roepen eener di recte post- en handelsverbinding tussehen Ne derland en Engeland met stoomschepen onder Nederlandsche vlag, in de eerste plaats aan vangende met die uit Vlissingen, om, bij ge schiktheid van meerdere havens in Nederland, aan die verbindingen zoodanige uitbreiding te geven als in het algemeen belang zal blijken wenschelijk en noodig te zijn; en dat aan dat comité als secretaris is toegevoegd mr, J. H. Van Wickevoort Crommelin, secretaris vaü Z. K. H. Prins Hendrik der Nederlanden. In de eergisteren gehouden openbare ver gadering van den Raad van State, afdeeling. voor de geschillen van bestuur, is o. a. een Koninklijk besluit medegeeld, waarbij, beschik kende op het beroep van dén inspecteur van het geneeskundig Staatstoezicht in Zeeland, tegen een resolutie van Ged. Staten van Zeeland, dd. 22 November 1873, verklaard wordt, dat geen bijzondere vergunning noodig is tot herstel of geheele vernieuwing van een huisje in de onmiddelijke nabijheid der begraafplaats te. Cortgene. Ook werd verslag uitgebracht door den Staatsraad mr. C. J. Van Vladeracken in zake het beroep, ingesteld door het calamiteuse waterschap Ellewoulsdijk en den calaimiteuaep, polder Borssele, tegen een besluit van Ged. Staten van Zeeland, houdende niet-goedkeuring der vastgestelde jaarwedde van den griflief van den calamiteusen polder Borssele, tevens secretaris-ontvanger van bet bestuur der water- keering van het calamiteuse waterschap Elie- woutsdijk. Als gevolmachtigde trad adv. mr. C. De Witt Hamer op en lichtte de zaak nader toe. Bij het instructie-bataljon te Kampen za( een cursus gevestigd worden voor de opleiding van onderofficieren tot de betrekking van officier van administratie bij het leger in Nederlandsch Indië. In de Diergaarde te Rotterdam is aange komen eene leeuwin, bestemd tot gezellin van den grooten Senegalschen leeuw, die zich sinds ruim 5 jaren in de Diergaarde bevindt en de grootste leeuw is, die op dit oogenblik iu Europa leeft. Het Dagblad verneemt, dat de nationale tentoonstelling van moderne en antieke houten meubelen, in de volgende maand te 's-Hage te houdenwegens gebrek aan deelneming niet doorgaat.

Goessche Courant | 1874 | | pagina 1