BUITENLAND. gezegd: dat ieder die, even als TunJeoe Payah, de Atchineezen aanspoort om den strijd voort te zetten, geen vriend van Atchin is." Een spoorweg-diefstal op groote schaal is voor eenigen tijd in Rusland aan het licht gekomen. De commissie, die in het vorig jaar den stand moest onderzoeken der spoorwegmaatschappijen van de Warschau en Moscou-lijnen, heeft in haar rapport een menigte schandelijke praktij ken aan het licht gebrat ht, waaraan naar het schijnt, de directiën der spoorwegen zich schuldig hebben gemaakt. Alleen in vijf magazijnen was voor 2 milli- oen frank te kort, 800 ton steenkolen waren spoorloos verdwenen, 2 millioen frank was be taald voor den aankoop van slaapwaggons, die niet te vinden waren, enz. Alles te zamen gaf een te kort van onge veer 8 millioen frank. TWEEDE KAMER Ver telegraaj. Over het ontwerp ijk gasme- teis is heden eene korte algemeene discussie gehou den waarna art. 1 aangenomen is met 45 tegen 13 st. Een amendement van den heer Rombach op art 2,tot invoering van 't Engeische stelsel, (beproeving van den meter bij hoogsten en laagsten waterstand) werd verworpen met 40 tegen 19 st. Daarna is het geheele wetsontwerp aangenomen met 46 tegen 14 st. Morgen ontwerp regeling uitoefening veeartsenijkunde. KERKELIJKE ZAKEN ONDERWIJS. Beroepen te Stad aan 't Haringvliet ds. Th. H. Van Bolder, te 's-Heer Abts- en Sinoutskerke; te Warns en Scharl (cl. Sneek) ds. E. J. Van Wisselingh. pred. bij de Protestantsche gemeente te Antwerpen. Bedankt voor het beroep tot predikant bij de Nederduitsche hervormde gemeente te Wemeldinge door den heer Richard, te Vlissingen, en voor het beroep tot predikant bij dezelfde gemeente te Vlissingen door den heer James, te Heerde. li echtzaken. De Arrondisseraents-Rcchtbank te Goes heeft dil. 4 Mei 1874, de volgende vonnissen uitgesproken: 1. J. Z. zoon van Pieter, 45 jaar, arbeider, geboren en wonende te Heinkenszand, schuldig verklaard aan bet moedwillig toebren gen van slagen en stooten, geenerlei ziekte of werkbeletsel heb bende veroorzaakt, tweemalen gepleegd en aan het opzettelijk toebrengen van schade aan eens anders roerende goederen, ge- Jileegd na vroegere veroordeeling tot cellulaire gevangenisstraf van anger dan zes maanden. Veroordeeld tot eene cellulaire gevan genisstraf van vijftien dagen en drie geldboeten en wel twee van acht gulden ieder ca een van vijf gulden vijftig cent, subsidiair cellulaire gevangenisstraf van één dag voor iedere boete van acht gulden en gevangenisstraf van één dag, gemeenschappelijke op sluiting voor de boete van f 5,51) en in de kosten van het rechts geding, desnoods invorderbaar bij lijfsdwang. 2. F. J. v. O. zoon van Josephus Adolphus, 14 jaar, zonder beroep, geboren te Bath, wonende te Sas van Gent, schuldig ver klaard aan moedwillige verwonding, waardoor geenerlei ziekte of beletsel van werken is ontstaan, gepleegd met oordeel des onder scheids en onder verzachtende omstandigheden. Veroordeeld tot eene geldboete van drie gulden, subsidiair gevangenisstraf van één dag en in de kosten van het rechtsgeding, desnoods invorderbaar bij lijfsdwang. 3. P. G. 18 jaar, letterzetter te Goes, defaillant, schuldig verklaard aan hel loopen langs den spoorweg, zonder dat hem dit uit den aard zijner betrekking vrijstond of buiten toestemming van de bestuur ders v.m den dienst of van hen, wien dit door de bestuurders is opge dragen. Veroordeeld bij verstek tot eene geldboete van tien gul den, subsidiair gevangenisstraf van drie dagen en in de kosten van het rechtsgeding, desnoods invorderbaar bij lijfsdwang. 4. a. A. d. G. dochter van Johannes, 63 jaar, werkster, geboren en wonende te Wesldorpe; b. J. S. dochter van Johannes, 25 t'aar, arbeidster, geboren en wonende te Wesldorpe, schuldig ver lamd aan hoon. Veroordeeld ieder tot eene geldboete van tien gulden, subsidiair gevangenisstraf van drie dagen en in de kosten van het rechtsgeding op haar hoofdelijk en desnoods bij lijfsdwang te verhalen. 5. M. M. dochter van Johannes Baptiste, 32 jaar, boerenmeid, geboren en wonende te Westdorpe, beklaagd van hoon, daarvan vrijgesproken, de kosten te dragen door den staat. 6. M. D. dochter van Jacobus, 59 jaar, arbeidster, geboren en wonende te Sas van Gent, schuldig verklaard aan het zonder daartoe uitgelergd te zijn tegen iemand uilen van scheldwoorden. Veroordeeld tot twee geldboeten ieder van vijftig cent, subsidiair gevangenisstraf van één dag voor iedere boete en in de kosten van het rechtsgeding, desnoods invorderbaar bij lijfsdwang. 7. a. J. v. J. zoon van Huibrecbt, 52 jaar, vrachtrijder, gebo ren en wonende te Kruiuingen: b. A. K. zoon van Johannes, 25 jaar, geboren en wonende te Waarde, beklaagd van moedwillige mishandeling. De eerste beklaagde daarvan vrijgesproken. De tweede beklaagde schuldig verklaard aan hel moedwillig aan iemand toebrengen van slagen en stooten, geenerlei ziekte of werkbeletsel van meer dan 20 dagen hebbende veroorzaakt, ge pleegd onder verzachtende omstandigheden. Veroordeeld tol eene geldboete van vijfentw intig gulden, subsidiair gevangenisstraf van zeven dagen en in de kosten van het rechtsgeding, desnoods invorderbaar bij lijfsdwang. De toestand van frankrijk is verre van gunstig. Er heerscht een politieke crisis, op welks ontknooping nog niet te hopen valt. De verwarring houdt aan, en de partijen beoorlo gen elkander steeds feller. Het rechter-centrum stelt aan het linker-centrum voor: aan te ne- Bien voor den tijd van zeven jaren de republiek met een president, zonder aanduiding van den man, die als zoodanig zal fungeeren. Het lin ker-centrum antwoordt op dit aanbod: „Neen, dit moeten wij niet hebben; wij hebben een zuivere, een onvoorwaardelijke republiek noo- dig; erken deze, en wij zullen het septennaat erkennen." Het rechter-centrum aarzelt nu, laat den hertog De Broglie aan de zijde der mal- QontenteDj" en toont zich niet ongeneigd de onvoorwaardelijke republiek aan te nemen, mits het septennaat verzekerd zij en de kieswet kans op herkiezing geve. Naar aanleiding van deze goede gezindheid komt Du/aure dadelijk met waarborgen voor den daghij verklaart zich wel tegen de kieswet, zooals deze door de Batbie ontworpen is, maar stemt toch voor de tweede lezing er vanten einde de discussie over zijn eigen kieswet- ontwerp te kunnen eischen. Thiers is hierover niet gehoord, omdat men weet, dat hij het zou ontraden hebbenhij heeft met de volbloed-republikeinen tegen de tweede lezing van de kieswet gestemd, en de liappel noemt dit votum veelbeteekenend, omdat Thiers drie en twintig jaar geleden medegewerkt heeft om de wet van 31 Mei tot stand te brengen; het rechter-centrum echter wordt er door verontrust, want de mogelijkheid be staat, dat de twee centra hst eens worden op den grondslag van het programma Dufaure weigert het dit programma, erkent het de repu bliek niet, dan stelt het zich bloot aan het gevaar in het geheel geen kieswet te hebben en dadelijk door kamerontbinding getroffen te worden. Zoo is de toestand van zaken op dezen oogenblik, en Gambetta heeft zoo spoedig moge lijk van Dujaures verklaring partij getrokken om de kieswet te bestrijden, hoewel hij zich niet ontveinst, dat de partij nog niet verloren is, in weerwil dat Dufaure een eindstemming belet hebbe. Onbevooroordeelden voorspellen uit dezen chaos weinig goeds; zij beschouwen de poging om het septennaat te organiseeren als ten eenenmale mislukt. Inderdaad, het hangt in de lucht; op de linkerzijde kan het evenmin steunen als op de rechterzijde. Dat maarschalk De Mac-Mahon zeer ontevreden, zeer teleur gesteld is, spreekt van zelf, en volgens ge rucht zou hij reeds zijn voornemen hebben te kennen gegeven af te treden. Per Telegraaf werd gisteren uit Brussel bericht De uitslag der verkiezingen levert aan de liberalen in 'tgeheel een winst op van 4 stemmen in de Tweede Kamer en van 3 in den Senaat. Zoowel in de Kamer als in den Senaat be houden de Katholieken de meerderheidin het eerstgenoemd Staatslichaam van 13, in het laatstgemeld van 7 stemmen. Te Gent hebben de Katholieken gezegevierd. Er heerscht groote agitatie; men vreest voor onlusten. De regen in Spanje noopt de republikein- sche troepen met hunne operatiën tegen de Carlisten eenige dagen te wachten. Maarschalk Concha bevindt zich te Legrono, aan de Ebro, de verblijfplaats van maarschalk Espartero, die van Concha een bezoek ontving en hem met zijne voor Bilbao behaalde zege geluk wenschte. Latere telegrammen melden nog het volgende Een fransch stoomschip, dat Bilbao verlaten had zonder de gebruikelijke formaliteiten in acht te nemen, is aangehouden geworden. De Carlisten concentreer?n zich in Navarra. Con cha vervolgt hen. Generaal Lorna heeft uit San Sebastian een bezoek aan de stad Hermani gebracht, ia welker nabijheid vele Carlisten zich bevinden. In Tolosa, door Carlisten bezet, is een ernstige opstand uitgebarsten ouder de batal jons van Guipuzcoa. Markies Vega Armyo heeft den gezantschapspost te Parijs aangenomen. Ingezonden Stukken. Mijnheer de Redacteur! Vergun mij een klein plaatsjein uwe courant, op dat onderstaande regelen dienen, hen, wien het aan gaat, er opmerkzaam op te maken. Vooreerst een klacht over ons toren-uurwerk. Reeds ten vorigen jare zijn aan den toren twee nieuwe wijzerborden aangebracht, doordien de oude defect waren, maar tot heden (8 maanden later) hebben die nieuwe wijzerborden noggeen enkele maal gewezen Kan in dat ongemak niet spoedig voorzien worden?? Ten tweede. De nieuwe begraafplaats zal in gebruik gesteld worden, ten minste de verordeningen, die daarop betrekking hebben, zijn reeds afgekondigd; doch wanneer zal het lijkenhuis, dat op die be graafplaats moet worden opgericht, gebouwd wor den Zeker zal het met andere werken van de ge meente worden aanbesteed, maar wanneer? Moet dit in het najaar gebeuren? Kan dit niet vroeger geschieden Ten derde. De brandspuit. Een der brandmeesters vertelde mij, dat bij de beproeving, 26 Mei jl., van dit sedert eenige jaren onnut werktuig, nu gebleken was, dat het geheel onbruikbaar was, en men dus eenvoudig had be sloten, om het op zijn plaats terug te brengen, zonder er iets mede uitgevoerd te hebben. Dit is mij slechts medegedeeld en daarover wil ik dan ook verder niet spreken, omdat ik niet aan de bran i- spuit behoor, doch op de begrooting van dit j.u.- is een post uitgetrokken tot aankoop van ecu nieuwe brandspuit, een bewijs, dat men bij het opmaken der begrooting in November van het vorige jaar, reeds overtuigd was, dat de oude spuit onvoldoende was. Nu zou men denken, wanneer zoodanig een post wordt goedgekeurd, er zoo spoedig mogelijk handen aan het werk zouden geslagen worden om te zorgen in die leemte te voorzien, maar reeds 5 maanden van dit jaar zijn verloopen en nog zit onze gemeente zonder eenig brandbluschmiddel. In ernst, het is te wenschen, dat binnen den kortst mogelijken tijd in deze dringende zaken worde voorzien. Kapelle, 8/6 1874. W. (Vervolg van de brieven uit Minnesota). Het klimaat bevalt ons uitmuntend. Gedurende den zomer is de temperatuur hooger dan in Neder land en staat de thermometer dikwijls in de schaduw van 90» tot ruim 100'. De hitte is hier echter niet drukkend en we hadden het in Holland, wanneer het daar warm was, benauwder en onaangenamer, als wij niets uitvoerden, dan dat we hier bij gemelde warmte in het veld arbeidden. Het dondert hier dikwijls en met eene door ons vroeger ougekende hevigheid maar het weder raakt er niet door van streek. De overgang van zomer en winter duurt hier kort en als we in dien tijd eens onaangenaam, guur weder hadden, noemden wij zulks „Hollaudsch weder". De winter valt hier vroeg inin het begin van November heeft men reeds sneeuw en vorst. De eer ste maakt, dat men weinig aan het schaatsenrijden doet, maar opent de gelegenheid om met succes op de hertenjacht te gaan, omdat men dan de sporen van het wild volgen kan. Heeft men een hert ge schoten, dan maakt men het verder af, door een klein mesje, scherp als een scheermes, in den nek van het dier te steken, waardoor het tevens uitbloedt. Daarna ontdoet men het van het ingewand, hangt het aan een tak van een boom om het voor roof dieren te beveiligen en gaat het soms dagen later met de slede naar huis halen. De vorst bewaart het voor bederf, en voor diefstal behoeft men niet bevreesd te zijn. Behalve herten vindt de jachtlief hebber een rijken voorraad eenden, patrijzen, prairie hoenders, een soort van konijnen, vossen en in de meer onbewoonde streken nu en dan een beer of een wolf. De duizenden meren en meertjes leveren een hoe veelheid visch op, waarvan men zich in Holland geen denkbeeld kan maken. Men vindt er snoek, baars, een soort blei en andere soorten waarvoor we geen Hollandsche namen kennen. Door in het ijs bijten te hakken, daarin lijnen te hangen, van hoeken voorzien, waaraan kleine visehjes als aas geslagen zijn, kan men in korten tijd een grooten voorraad vangen. Het wintert hier streng, vooral merkbaar aan den thermometer. Niet zelden heeft men hier een temp. van 30° onder nuldat is dus ruim 60° vorst. Men schrijft het aan de windstilte en de droogte dei- lucht toe, dat de koude niet gevoelig op het meuschelijk lichaam werkt, zoodat wij hier minder kleederen dragen bij genoemde temperatuur, dan dat we in sommige herfst- of lentemaanden gewoon waren in Holland aantetrekken. Bij wind kan het echter vinnig koud zijn en moet men oppassen voor het bevriezen van neus en ooren. Alleen Zondags ziet men den Amerikaan jassen dragen. De voeten worden echter beter voorzien en men draagt verscheidene paren kousen over elkander met lappen om de teenen be nevens mocassins, een soort van indiaansche schoen van hertenvel vervaardigd. Zooals overal in de wereld, houden de vrouwen ook hier veel van opschikze zijn niet werkzaam en zitten graag in hun rocking-chair (schommelstoel.) Van daar, dat zelfs de Amerikanen bij voorkeur Holl. of Duitsche meisjes tot vrouw nemen, omdat deze werkzamer zijn, minder pretentie's maken en hunne mannen minder onder de plak houden. De omslag, dien men in Holland maakt inet ten huwelijk vragen, verkeeren, aanteekenen en trouwen is hier niet bekend, en het gebeurt wel, dat een paar, 8 dagen na de eerste kennismakimg, in optima forma getrouwd is. De vrouwen zijn op jeugdigen leeftijd ontwikkeld en wij kennen er, die op haar 12e jaar gehuwd waren en op haar 14e reeds moedervreugde smaakten. (Wordt vervolgd.) VERKOOPINGEN k VERPACHTINGEN. Jatum. plaats. Voorwerpen. Information. 15 Juni Wolfaarlsdijk, Bouwland, Pilaar. 15 Wiilicluiinad., Kersen, Paardekoopor v. d. Bussche. 16 Goes, Verp. Aanwassen, Pilaar. 16 Kapelle, Vruchten te velde, mr. Van Dam. 17 Kapelle, Huizen. mr. Van Dam St v. d. Bussche. 18 Goes, Hoefsmidse, Paardekooper 8i v. d. Bussche. 18 Hansweert, Houtwaren, etc. Heinbges. 19 Cats, Boeren-lnspan, Rembges Yaa der Moer. 20 's-Hr.Arendsk., Verpachting Hofstede, Beinbges. 27 Botterdam, Landk Kluit.

Goessche Courant | 1874 | | pagina 2