1874. N°. 67. Dinsdag 9 Juni. 613te jaargang. SCHUTTERIJ. Vertrek dei* brievenmail naar Oost-Indië BINNENLANDSCHE BERICHTEN. ctf c COI BANT. Gewone advertentiën worden a 10 c. de regel geplaatst. Geboorte-, huwelijks- en doodberichten en de daarop be trekking hebbende dankbetuigingen van 1—8 regels a1,- Dienst-aanbiedingen, niet meer dan 4 regels bedragende en contant betaald 20 c. (JOESCIIE De uitgave dezer Courant geschiedt Maandag, Woensdag en Vbijdag avonduitgezonderd op feestdagen. Prijs per kwartaal zoo binnen als buiten Goes 1,75. Afzonderlijke nommers 5 c. met bijblad 10 c. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van GOES verwittigen de belanghebbenden: 1°. dat de alphabeti9che naamlijst van alle personen, die aan de loting van dit jaar voor de Schutterij dezer gemeente moeten deelnemen, ter inzage zal liggen ten raadhuize van Dinsdag den 9 tot en met Dinsdag den 16 dezer loopende maand, van des voormiddags negen tot des namiddags twee ure, ten einde een ieder in staat zoude zijn, om, in geval hem op die lijst eenige personen of omstan digheden mochten voorkomen, die daarop zouden belmoren te worden aangeteekend of daarvan moe ten worden weggelaten, zulks bij de met het op zicht over de loting belaste commissie ter kennis te brengen; 2°. dat de tijd tot de Loting is bepaald op Woensdag den 24 dezer maand, des voormiddags te 12 uren, en zal plaats hebben ten raadhuize alhier. Goes, den 6 Juni 1874. Burgemeester en Wethouders voornoemd, M. P. BLAAUBEEN. De Secretaris, HARTMAN. POSTERIJEN. Via TRIEST, 9 Juni 1874, per trein van 9,52 des morgens. Via BRINDISI, 11 Juni 1874, per trein van 6,22 des avonds. GOES, den 8 Juni 1874. TWEEDE KAMER. In de zitting van Zaterdag was aan de orde de voortzetting der beraadslaging over het wetsontwerp tot wijziging van de wette lijke bepalingen omtrent de rechterlijke tucht. De heer Van der Does De Willebois 3telde een amendement voor op art. 12, welk amen dement, in den loop der discussie eenigszins gewijzigd, ten slotte met 30 tegen 27 stem men werd aangenomen dien tengevolge zullen nu voortaan alle rechterlijke ambtenaren, wan neer zij ontslagen worden wegens gebleken ongeschiktheid door meer dan zeventigjarigen ouderdom, door aanhoudende lichaamsziekte of ten gevolge van zielsziekte, hun volle wedde als pensioen behouden. Nadat vervolgens art. 12 was aangenomen en art. 13 en 14 waren goedgekeurd, werd het wetsontwerp aangenomen met 49 tegen 9 stemmen. Heden zou het eerst de interpellatie-i^a- bius omtrent Atchin aan de orde komen. De interpellatie- Godefroi over de Kanaal maat schappij zal plaats hebben Dinsdag te 11 uren. (Zie telegram binnenzijde Afsluiting der Kasboeken en Restantenlijst bij de Coöperatieve Voorschotvereeniging en Spaarbank te Goesvoor de maand Mei 1874. ONTVANGSTEN Reservefonds1265,28° Storting aandeel 7875,43 Terugbetaling op schuldvordering- 17584,27 Intresten daarvoor en ger. intrest- 1279,33 Opgenomen gelden - 23282,63 s Onkosten Nihil Gezamenlijk bedrag - 51286,95 UITGAVEN: ReservefondsNihil. Terugbetaalde aandeelen 313,09 Verleende voorschotten39895,45 Terugbetaalde intresten - 11,67 Terugbetaalde opgenomen gelden - 6843,35 Intresten van opgenomen gelden - 33,42 Onkosten- 72,53 Gezamenlijk bedrag- 47169,51 Kas-saldo 4117,44 In den laatsten tijd hebben in deze ge- pieente en in Kloetinge verschillende diefstal len plaats gehad, zonder dat de dader daarvan ontdekt werd. Het is Zaterdag jl. aan den brigadier der rijksveldwaeht alhier mogen ge lukken den vermoedelijken dader in handen te krijgen, die gebleken is te zijn J. H., een jongen van 18 jaar uit deze gemeente, die reeds tweemaal in banden der justitie is ge weest, eerst sedert Maart jl. uit de gevange nis ontslagen en thans weder in hechtenis ge steld. Het is nu weder gebleken, dat er een aantal ontvreemdingen hebben plaats gehad, waarvan de politie geen kennis droeg en dat, zoo aangifte van die ontvreemdingen had plaats gehad, de dader zeer waarschijnlijk reeds vroe ger zou ontdekt zijn. Het Zuider-zendingsfeest zal, op de vroeger door ons vermelde plaats, gehouden worden op Woensdag den 15 Juli a. s. Aan liet verslag van de derde algemeene verga dering der Algemeene Nederlandsche Vrouwen-veree- niging Tesselsckade, in de vorige maand te 's-Hage gehouden, voorkomende in een bijvoegsel van Ons streven, ontleenen wij het volgende: Ten vorigen jare telde de Vereeniging 1340 leden; thans is dit cijfer tot 1677 geklommen, verdeeld in 16 afdeelingen en 8 correspondentschappen, waaronder de afdeelingen Goes met 50 leden eu 14 werksters, Kapelle met 29 leden en 7 werksters. Het cijfer van contributiën en donatiën, dat ten vorigen jare 2615 35 bedroeg, is dit jaar tot 4613.42 geklommen, waarvan het deel in de kas van het Hoofdbestuur gestort werd. Aan zuiver werkloon is 4000 meer betaald dan ten vorige jare. Het cijfer der werksters, toen 367, is nu geklommen tot 437, niettegenstaande de minder bekwame of minder in de termen vallende zich lang zamerhand terugtrekken. Tot leden van bet Hoofdbestuur werden herkozen mej. M. A. Hoffman te Rotterdam, en mevr. Hingst- Iluidekoper, te 's-Gravenhage, en gekozen in plaats van mevr. Smissaert-Blanken, tusschentijds afgetreden, mej. G. M. Van Houten, te Oosterbeek. Voor deze laatste vacature stond no. 2 op de alpliabetische voordracht.- Mevr. Pan der Mandere He Laat De Kanterdie 2 stemmen bekwam. Als Correspondente voor Goes en Kapelle werd herbenoemd mevr. Fan der MandereDe Laat De Kanter te Kapelle terwijl voor Goes het Depot is gevestigd inde Klokstraat; depothoudster mej. C. M. DentzMolhoek. In de Middelburgsche bladen van jl. Zaterdag komt het rappoit voor aan den rechter-commissaris te Middelburg, van het door den hoogleeraar J. TF. Gunning te Amsterdam gehouden scheikundig onder zoek var. een stukje der beruchte vergiftigde leverworst. Tot voldoende resultaten heeft dit onderzoek eehter niet geleid. Waar de heer Gunning zijne bevinding resumeert, zegt hij: „noch het uitwendige, noch het microscopisch, noch het scheikundig onderzoek hebben iets aan het licht gebracht, waaruit zoude kunnen worden afgeleid, dat de worst zelve na de vervaardiging, of bij de ingrediënten of bij de vervaardiging met eenige vergiftige bestanddeelen zijn gemengd geweest, of dat slacht dieren die ingrediënten hebben opgeleverd, vergiftigd of ziek zouden geweest ziju, of dat die ingrediënten in bedorven staat zouden ziju aangewend." „Men moet tot de opvatting komen, dat hier één dier gevallen heeft plaats gehad, waarbij vleeschspijzen tot vergiftiging van menschen hebben aanleiding ge geven, zonder dat in den toestand der slachtdieren of in de toebereiding der spijzen eenige aannemelijke redenen daarvoor te vinden waren. De verschijnselen moeten tot de op dit oogenblik niet verklaarbare worden gerekend, en men raag slechts hopen, dat elk voorkomend geval aanleiding geve tot nieuwe onderzoekingen en dat deze eindelijk de ge- wenschte vruchten zullen dragen." Toch is volgens den heer G. een scheikundig ver schijnsel aan de verdachte worst waargenomen, dat hij gezonde worst en gewone vleeschspijzen niet voorkomt. Hij acht het echter in dit rapport de plaats niet, daarover nadere mededeelingen te doen, te miuder daar bedoeld verschil vooralsnog volstrekt niet de beteekenis van eene verklaring krijgen kan. Alleen daarom vermeldt hij het, omdat er uit blijkt, dat de door hem onderzochte worst werkelijk in één opzicht ongewone hoedanigheden vertoont, en om de hoop te kunnen uitspreken, dat de Middelburgsche treurge- schiedenis niet geheel onvruchtbaar voor de wetenschap moge voorbijgaan. De Minister van oorlog heeft van de op komst tot den werkelijken dienst in dit jaar vrijgesteld de miliciens der lichting van 1870, die, krachtens toestemming van den minister, vóór hunne oproeping een huwelijk hebben aangegaan. Blijkens het afdeelingsverslag der Tweede Kamer over het ontwerp tot wijziging der spoorwegbegrooting voor 1873, zou men gaarne van de Regeering vernemen of er uitzicht be staat, dat eerlang twee wetsontwerpen de Ka mer bereiken, namelijk tot uitbreiding van 't spoorwegnet eu tot bekrachtiging eener nieu we overeenkomst met de exploitatie-maatschap pij, welke ontwerpen men reeds eerder had mogen verwachten. Voorts werd aangedron gen op het spoedig tot stand komen van den spoorweg ArnhemNijmegen en met nadruk gevraagd naar de voornemens der Regeering omtrent de exploitatie der havens te Vlissin- gen en inlichtingen omtrent den toestand van de sluiswerken en de haven te Veere. De verkiezing van een lid der Tweede Kamer in het hoofdkieskistrict Amersfoort, noodzakelijk geworden door het nemen van ontslag van mr. E. L. baron Van Hardenbroek van Lookhorstzal geschieden op Dinsdag 23 Juni a. s. en de herstemming, indien noodig, op Dinsdag 7 Juli daaraanvolgende. Men schrijft uit GoedereedeDe gewassen te velde staau over het algemeen bijzonder gunstig; tarwe en koolzaad zijn zwaar; zomer en wintergerst voldoendehaver en boonen ontwikkelen zich goed, en van de meekrap is een goede oogst te verwachten; het vlas is bij vorige jaren veel ten achterende late aardappelen beginnen goed uit te komen en de vroege be loven goed te worden. Woensdag had te Zwartsluis het gerech telijk onderzoek plaats in de geheimzinnige zaak van den daar wonenden schipper J. K. die volgens opgave van zijn knecht in de Zuiderzee is verdronken. De knecht verhaalt, dat zijn meester onderweg eenige aanvallen van razernij zou hebben gehad, zoodat hij genoodzaakt was hem te binden. Na eenigen tijd, toen K. verzekerde dat hij hersteld was, had de knecht de touwen los gemaakt; daarop zou de schip per iu den vroegen morgen van Zondag 31 Mei, ter hoogte van 't eiland Schokland, met een roeiboot zijn vaartuig verlaten hebben en daarna verdronken zijn. De knecht moet juist niet bijzonder gun stig bekend staan, terwijl K. ook een liefheb ber moet geweest zijn van sterken drank. Door een vermaard landbouwkundige wordt aan den Courrier de la Meuse medege deeld, dat het wegnemen van de bloesems der aardappelen, na hun geheele ontwikkeling en vóór de vorming der vrucht, een vermeerde ring van de knollen te weeg brengt, die voor het minst gelijk staat met het derde deel van den gewonen oogst. De kerseboomen in den Tielerwaard ver- keeren in een stadium hetwelk men noemt: »de koorts hebben". Zij laten nl. bij milli- oenen alle kersen vallen, die nimmer tot rijp heid zouden komen. Toch blijven er nog vele overig, gelijk blijkt uit de publieke verpachtin gen, tegen 8 a 4 centen het kilo, zooals ze aan den boom hangen. Eenigen tijd geleden werd te. Groningen een jongman gebeten door zijn hond, die ver moed werd aan hondsdolheid te lijden. De

Goessche Courant | 1874 | | pagina 1