BUITENLAND. GEMENGDE BERICHTEN. by gelegenheid van het derde eeuwfeest van Leiden's ontzet. Men meldt uit Zwolle: Aanstaanden Donderdag zal van hier eene weduwe met dochter en zoon, met eenige huisgezinnen van de Dedemsvaart, uit Hoo- geveen en Leeuwarden, allen tot de secte der Mormonen behoorende, onder geleide van den zendeling Van Dijk, te Leeuwarden, naar den staat Juta, in Noord-Amerika, vertrekken. Te Liverpool zullen uit Duitschland en elders nog een groot aantal Mormonen samenkomen, om ten getale van ruim 900 de reis gezamenlijk aan te nemen. Henri Rochefort, die de vorige week te New-York aangekomen is, heeft een brief open baar gemaakt, waarin hij de Parijscke com mune verdedigt, 'zijne goedkeuring hecht aan de brandstichtingen te Parijs en aan het ver moorden der gyzelaars, alle welke handelingen hij represailles tegen het Gouvernement noemt. Verder hangt de schrijver een tafereel op van al het lijden, dat de commune-mannen op hun reis naar en gedurende hun verblijf in Nieuw- Caledonië hebben geleden. Op bitteren toon klaagt hij het bestuur van maarschalk Mac-Malion aan, wiens regee- ging niet lang zal duren, volgens den lan taarn man. Voor de wetenschappelijke waarneming van den doorgang van Venus over de Zon heeft de Duitsche regeering ƒ276,000 toegestaan, en daarenboven een korvet ter beschikking van de commissie gesteld om haar naar Ker- guelen te brengen. Volgens de Pos. Ztg. loopt te Warschau het gerucht, dat uit Warschau alle Israëlieten 15 a 20,000 zullen worden uitgezet, voor zoover zij niet daar hun vaste woonplaats heb ben en geen bepaalde bezigheid. Te Kiew en in andere plaatsen zijn derge lijke maatregelen in praktijk gebracht. Van onzen Boerhaave loopt het verhaal dat een Chineesch geleerde, hem willende raad plegen, zijn brief eenvoudig adresseerdeAan Boerhaave, beroemd geneesheer in Europa." De redactie van een te Weenen verschijnend blad, De Donau, zond echter dezer dagen een ha- rer exemplaren aan den heer Thiers te Parijs, doch verzuimde den naam der straat, waar de .beroemde geschiedschrijver woont, op het adres te vermelden. De courant kwam terug met het bijschrift van de postadministratie >Mr. Thiers, te Parys onbekend."! Kapitein Wigans, van Sunderland, is voornemens een nieuwe Noordpool-expeditie te ondernemen en Nova-Zembla aan te doen. Hij zou met het stoomjacht Diana reeds den lsten Juni uit Dundee vertrekken en ongeveer vier maanden weg blijven. {Gr. Ct. KERKELIJKE ZAKEN ONDERWIJb. Door den raad der gemeente Rotterdam is een tiende hulponderwijzer benoemd aan een der openbare scho len. Vermelding verdient, dat omtrent deze benoeming een advies van een der schoolopzieners was ingeko men, waarin deze zich verklaarde tegen die benoeming, indien zij de bedoeling had alle kweekelingen uit de scholen der gemeente te weren. Deze schoolopziener wenscht namelijk in elke school 4 kweekelingen te be houden, niet als werkkracht, maar tot hun eigen prac- tische vorming. (Vaderl.) Te Wilhelmshaven verklaarden de onderwijzers in de wijk ,Elzas-Lotharingen," dat zij geen onder wijs meer zouden geven en wel: 1°. omdat zij van geen 250 thaler kunnen leven; 2J. omdat zij alleen geen 200 kinderen kunnen on derwijzen; 3". omdat de scholen onvoldoende zijn. Alle pogingen van de overheid, om hen over te halen van besluit te veranderen, zijn tot nu toe mislukt. AFLOOP BESTEDINGEN. Bij de op 1 Juni 11. gehoudene aanbesteding van de ge wone aarde-, kram-, rijs- en steenglooiing-werken, aan den Wilhelmiuapolder, is als volgt ingeschreven M. Breas te Oolijnsplaat, voor ƒ4800; Joh. De Jonge te Borsselen, voor J 4700; Cor. Van den Hoek te Elkerzée, voor ƒ4518; David Bolier te Kruiningen, voor ƒ4509; J. L. Dingens te Goes, voor f4455; Cor. De Wilde te Kat- tendijke, voor ƒ4348; F. H. Volker te Wemeldinge, voor f 4075. Het werk is gegund aan F. H. Volker voor ƒ4075. R echtzaken. De Arrondisseroents-Rechtbank te Goes heeft dd. 27 April de navolgende vonnissen uitgesproken: 1. H. W-, zoon van Charles, 52 jaar, landbouwer, ge boren te Wacktebeeke (Belgie) wonende te Overslag. Schuldig verklaard aan beleediging door dreigementen aan een bedienende beambte, naar aanleiding van de waarneming van zijn dienst. Veroordeeld tot eene geld boete van vijfentwintig gulden, subsidiair gevangenis straf van veertien dagen en in de kosten van het rechts geding, desnoods invorderbaar bij lijfsdwang, 2. D. B., vleeschhouwer te Assenede (Belgie) defail- Jant, schuldig verklaard aan het loopen langs den spoor weg, zonder dat hem zulks uit den aard zijner betrek king vrijstond en zonder de daartoe vereischte toestem ming van de bestuurders van den dienst of van hen, wien dit aoor de bestuurders is opgedragen. Veroordeeld bij verstek tot eene geldboete van een gulden, subsidiair gevangenisstraf van een dag en in de kosten van dit rechtsgeding, desnoods invorderbaar bij lijfsdwang. 3. F. E. zoon van Petrus, 28 jaar, visscher, geboren en wonende te Bouchaute (België) schuldig verklaard aan diefstal bij nacht door meer dan een persoon op eene plaats, die niet als bewoond huis wordt aan gemerkt of daarmede gelijk gesteld, gepleegd onder verzachtende omstandigheden. Veroordeeld tot eene cellulaire gevangenisstraf van honderd drie en tachtig dagen en in de kosten van het rechtsgeding, zoowel als van die door het verstek veroorzaakt, desnoods invorder baar bij lijfsdwang. 4. Th. A. zoon van Pieter, 69 jaar, winkelier, geboren te St.—Gillis Waes (België) wonende te Hulst. Schuldig verklaard aan het zonder te zijn apotheker of genees kundige tot aflevering van geneesmiddelen, vevkoopen van een door den Minister van Binnenlandsche Zaken ter uitvoering van art. 30 der wet 1 Juni 1865 Stbl. no. 61 aangewezen geneesmiddel, beneden de hoeveelheid daarbij door dien Minister bepaald, gepleegd onder ver zachtende omstandigheden. Veroordeeld tot eene geld boete van vijftig cent, subsidair gevangenisstraf van een dag en in de kosten van het rechtsgeding, desnoods invor derbaar bij lijfsdwang. 5. L. d. V., 46 jaar, dienstknecht, geboren te Sinai (Belgie) wonende te Hulst, defaillant, schuldig verklaard aan misbruik van vertrouwen door het ten nadeele van den eigenaar verduisteren van gelden, die hem niet in handen zijn gesteld dan tot eenigen betaald wordenden arbeid en om dezelve over te leveren. Veroordeeld tot eene cellulaire gevangenisstraf van honderd drie en tachtig dagenen tot eene geldboete van twaalf gulden en vijftig cent subsidiair, cellulaire gevangenisstraf van drie dagen en iu de kosten van het rechtsgeding, desnoods invorder baar bij lijfsdwang. 6. C. G- v. d. Zzoon van Dirk, 23 jaar, timmermans knecht, geboren te Oolijnsplaat, wonende te Camperland, (Wissenkerke,) schuldig verklaard aan beleediging met woorden van een bedienend beambte in de waarneming van zijn dienst. Veroordeeld tot eene geldboete van acht gulden subsidiair, gevangenisstraf van drie dagen en in de kosten van het rechtsgeding, desnoods invorderbaar bij lijfsdwang. 7. A. K., zoon van Janus, 32jaar, arbeider, geboren en wonende te Goes, schuldig verklaard 1" aan beleediging met woorden aan een bedienend beambte in de waarne ming van zijn dienst; 2" mondelinge bedreiging van moord met voorwaarde, gepleegd onder verzachtende omstan digheden. Veroordeeld tot eene cellulaire gevangenis straf van vijftien dagen en tot eene geldboete van acht gulden, subsidiair cellulaire gevangenisstraf van een dag en in de kosten van het rechtsgeding, desnoods invor derbaar bij lijfsdwang. 8. a. J. E., zoon van Maarten, 38jaar, arbeider, geboren te Kloetinge, wonende te Goes. h A. d. JV., 48jaar, arbeider teGoes, defaillant,schuldig verklaard aan bedelarij in verbinding gepleegd onder verzachtende omstandigheden. Veroordeeld (de tweede bij verstek) tot eene cellulaire gevangenisstraf van acht dagen en in de kosten van dit rechtsgeding, op hen hoof delijk en desnoods bij lijfsdwang te verhalen. De candidatuur van een Prins uit het Prui sische Vorstenhuis voor de troon van Spanje, de aanleidende quaestie tot den Fransch-Duit- schen Oorlog van 1870 is geheel onverwachts weder op den voorgrond getreden, althans maakt op nieuw een onderwerp van de ar tikelen in de dag- en weekbladen uit. Het eerst door het Journal de Paris in eene cor respondentie uit Madrid besproken, volgens welke correspondentie men in Spanjes hoofd stad eerst dacht aan den zoon van de ex-ko ningin Isabella, doch die om zijne jeugd en de vrees voor den invloed zijner moeder niet geschikt geacht werd, daarna aan den her tog van Montpensier, die echter bepaald ge weigerd heeft, en waarop men de oogen ge slagen had op een prins van Hohenzollern. Drie leden van het Ministerie waren reeds hiertoe genegen, waaronder ook de president Sagasta, terwijl men ook op de medewerking van maarschalk Serrano hoopt. Volgens na dere berichten, zou zelfs, ter bevordering dier candidatuur, de voormalige Secretaris van het Pruisische gezantschap te Parijs, graaf Hats- veld, die altijd door Von Bismark met zen dingen van vertrouwelijken aard werd belast, tot gezant te Madrid benoemd zijn, en zou deze voor de zaak reeds ijverig werkzaam we zen. Bij het Journal de Paris hebben zich de Messager de Parisde Univers en het Jour nal des Dèbats aangesloten, die allen in meer dere of mindere mate het bericht bevestigen en nadere bijzonderheden mededeelen. Het nieuwtje vindt echter ook tegenspraak. Volgens een der Parijsche correspondenten van de Köln. Zeit. is het voor eiken onbevoor oordeelde duidelijk, dat de bedoelingen, welke men prins Von Bismarck toeschrijft, uit de lucht zijn gegrepen; alleen zou de mogelijk heid kunnen bestaan dat de beweringen der genoemde bladen steunen op plannen, in de Spaansche regeeringskringen ontworpen. Doch ook dit is niet het geval zegt hij. »Wel wint," zoo schrijft deze berichtgever verder, «in de Madridsche regeeringskringen de meening veld, dat men tot de monarchie moet terugkeeren; maar voorloopig denkt men daarbij slechts aan een candidaat van Spaanschen oorsprong. Aan den veldtocht der Fransche bladen ligt blijk baar niets anders ten grondslag dan het oude wantrouwen tegen Duitschland, en het schijnt datzelfde wantrouwen in Engeland te willeu wekken." Ook de Independance Beige zegt, dat in goed onderrichte diplomatieke kringen de candidatuur van een Pruisischen prins voor een verzinsel wordt gehouden. Ook ons zou het zeer verwonderen, als het gerucht waarheid behelsde. Behalve, dat de candidatuur eene grove beleediging voor Frank- rjjk zou zijn en algemeen in Europa afkeuring zou verwekken, is het ongeloofelijk, dat een prins Van Hohenzollern zich in eene positie zou willen plaatsen, die de hertog Van Aosta, welke laatste, bij zijne kennis van het volks karakter, den moed van zijnen vader bezit, heeft moeten opgeven. Wij hebben evenwel gemeend, het gerucht te moeten mededeelen, omdat dikwijls onderhandelingen gevoerd of plannen gemeld worden, waarvan men niets hoort, voor dat de zaken, die daarvan het on derwerp zijn, reeds lang tot de geschiedenis behooren. Met betrekking tot den Spaanschen burger oorlog zijn gisteren bekend geworden drie telegrammen. Het eerste, uit Santander 28 Mei luidt: Maarschalk Concha is naar Victoria teruggekeerd, na te Villareal belastingen ge heven te hebben. Eene republikeinsche kolonne heeft Salviaterra bezet. Generaal Echague is naar Logrono vertrokken." Het tweede uit Vittoria, 29 Mei, van dezen inhoud: Verleden Zondag heeft het leger de vijandelijke stel lingen bij Villareal aangetast. Zij werden genomen en het leger kampeerde op het ver overde terrein. De verliezen zijn onbeduidend. Maandag werd een groote strijd verwacht." Het derde, uit Hendaye van 30 Mei: »Van carlistisehe zijde wordt gemeld, dat de republi keinsche troepen gisteren uit San-Sebastian eeu uitval gedaan en vijf bataljons der carlisten, welke de belegering dekken, aangetast heb ben, doch teruggeslagen zijn geworden. De werken, door de carlisten tegen Santa Barbara aangelegd, bestrijken Hermani." Voor eenige dagen was de Burgemeester van Hol ten zoo gelukkig een prachtig hert te schieten. De op ziener van de jacht heeft echter tegen den gelukkigen jager en zijn vijf metgezellen proces-verbaal opgemaakt, omdat zij zonder buitengewone machtiging (de her tenjacht is in üverijsel nooit geopend 1) de hertenjacht hebben uitgeoefend. (Arnh. Ct.) Jl. Vrijdag mocht het te Rotterdam een agent van politie gelukken een der gevaarlijkste zakkenrol lers, die reecis ruim 8 jaar in verschillende gevange nissen hseft doorgebracht, op heeterdaad en in het bezit van twee bankbiljetten, elk van 100, te be trappen. Deze bankbiljetten had de zakkenroller uit den zijzak eener boerenvrouw, tijdens de verkooping op de Vlasmarkt plaats had, ontvreemd. Zondag namiddag bemerkten twee personen in het water aan de Paveljoensgracht bij de Veerkade te 's-Hage het hootd van een grijsaard. Met behulp van ecu haak brachten zij het aan den kant en zagen toen, dat zij het lijk hadden opgehaald van een bejaard werkman, die sedert de vorige week vermist werd. N. E. Ct. Volgens bericht van den Officier van Justitie te Zutfen is in het begin van Meijl. te Barchem onder Laren ontvangen een van valschheid verdachte gulden met de beeltenis van Koning Willem, III en het jaar tal 1874, welk stuk bij uitspraak van het muntcollege valsch is verklaard. Te Leeuwarden heeft in een publiek huis een belangrijke diefstal plaats gehad. Een bezoeker nl. heeft men, naar men zegt, niet minder dan 2000 gul den weten af te nemen, waarvan, na onderzoek, on geveer de helft moet terechtgekomen zijn. De waar-1 din is in verzekerde bewaring genomen. Te Knijpe heeft men om den daar pas aangeko men nieuwen rijks-ontvanger te verwelkomen diens tuin totaal verwoest. Te Conkelare in Frankrijk is een werkman ineen ketel met kokend brouwsel gevallen. Het was onmo gelijk hulp te verleenen, zoodat men in den ketel niets van den ongelukkige terugvond dan eenige ontvleeschde beenderen. Te Zeist is iemand overleden aan de gevolgen van eene kleine wonde aan de hand, die hij bij 't klimmen over een hek bekwam. In een der voornaamste goudsmederijen van Lon den wordt, voor rekening van den Koning van Siam, een prachtig eetservies voor vijftig couverts vervaar digd, dat niet minder weegt dan 136 küo en 260000 francs kost. Het middelstuk stelt het symbool van den Siamee- schen godsdienst een driekoppigen olifant voor, dat met het voetstuk 11 meter hoog is en 20 kilo weegt! Het tuig van den olifant is van goud, en hij wordt geleid door twee cornacs in militair costuum, die elk een Siameesche vlag in de hand houden. Bij dit servies behooren 1800 lepels en vorken, die ieder met het wapen van Siam zijn voorzien. In Friesland is men begonnen met eene verzameling aan te leggen van kaarten van die provincie. Zoo heeft meu nu in de provinciale bibiliotheek reeds 330 stuks in por tefeuilles, verdeeld in kaarten van Friesland vóór het jaar 1000, van 1000—1200, van 12001550 en van 1550

Goessche Courant | 1874 | | pagina 2