1874. N°. 65. Donderdag 4 Juni. 61ste jaargang. Vertrek dep brievenmail naar Oosl-Indie: BINiMEMLANPSCHE BERICHTEN. GOESCHE De uitgave dezer Courant geschiedt Maandag, Woensdag en Vbijdag avond, uitgezonderd op feestdagen. Prijs per kwartaal zoo binnen als buiten Goes f 1,75. Afzonderlijke nommers 5 c. met bijblad 10 c. POSTERIJEN. De sluiting der mail naar Bataviate ver zenden per stoomschip Hollandgeschiedt den 7 Juni a. s.ten 7,30 des avonds. GOES, den 3 Juni 1874. In de Tweede Kamer-bijeenkomst van giste ren was het vereischte ledental niet tegenwoor dig. Zijn ingekomen o. a.kennisgeving van den heer Van Hardenbroek om ontslag als lid de Tweede Kamer; suppletoire begrootingen voor Buitenlandsche en Binnenlandsche Zaken over 1874; voorts toekenning van toelagen tot opleiding van landbouwonderwijzersalsmede voor een subsidie bij de internationale tentoon stelling in 1876, te Philadelphia te houden. Per telegraafl De raededeelingen in de bijeenkomst van gisteren gedaanzijn he den herhaald en de wetsontwerpen naar de af- deelingen verzonden. Twee interpellatien zijn op een naderen dag bepaald1°. van den heer Fabius, betrekkelijk het militair beleid te Atchin en wel over den terugkeer van Van Swieten naar Bataviaen over het Verleend ontslag en pensioen aan ge neraal Verspijck; 2°. van den heer Gratama, over den stand der zaak van de Indische spoor wegen en of de regeering gezind blijft voor con cessie zoo niet- of zij een eigen voorstel zal doen. Tegen Vrijdag is aan de orde gesteld de discussie over het ontwerp rechterlijke tucht en eenige kleine wetsvoorstellen. De Minister van Oorlog, ontvangen heb bende een aantal requesten, waarbij door of ten behoeve van milicien-verlofgangers vrij stelling wordt verzocht van het opkomen on der de wapenen voor de te dezen jare te hou den herhalingsoefeningen, brengt ter kennis van de adressanten, dat de belangen van den dienst niet toelaten in hun verzoek te bewil ligen. Bij deze gelegenheid wordt aan de be trokken miliciens herinnerd, dat zij, die we gens ziekte niet op den bepaalden dag onder de wapenen komen, overeenkomstig de daar omtrent bestaande voorschriften, zich na hunne herstelling, bij hun korps zullen moeten ver voegen, ten einde gedurende zes weken in den wapenhandel te worden geoefend. Zondag namiddag werd bij het Depar tement van Koloniën ontvangen een telegram van den Gouverneur Generaal van Nederlandsch- Indië, dat denzelfden dag te Buitenzorg was aangeboden en de volgende mededeelingen be vatte, ontleend aan een bericht van den mili tairen en civielen bevelhebber te Atchin, den kolonel Pel. Vijandelijke aanvallen op Kotta radja (de vroegere Kraton), Penajong en Maraksa waren afgeslagen; de laatste met zwaar verlies voor den vijand. Deze nestelde zich oostelijk op verscheidene punten. De gezondheidstoestand was niet gunstig. De raad van achten te Pi nang (voorname Atchineezen aldaar gevestigd) had gevraagd voorwaarden onderwerping van Atchin Proper, scheen tot toenadering gezind. Door de commissie van beoordeeling bij den in April gehouden wedstrijd van zaai- machines is voor eene zaaimachine met rond stuurrad van Smyth 8f Sons de 2e prijs toe gekend aan de Wed. J. C. Massee fy Zoon alhier. Heden morgen is dicht hij het Katsehe veer de Spoorboot wagen op zijne terugkomst naar Goes, door het schichtig worden der paar den, omgeslagen. Behalve een kleine schade aan vrachtgoed, het breken van een paar gla zen van den wagen en het bezeeren van een der passagiers, zijn geen ongelukken veroorzaakt. Uit het Oostelijk gedeelte van Zuid-Be- land wordt geschreven Over het algemeen heeft alles een goed aan zien, inzonderheid de wintervruchten. Het kool zaad zal, even als de twee vorige jaren, een goed beschot opleveren. Tarwe zeer voordeelig; rogge, hoewel minder uitgezaaid dan vroegerstaat redelijk goed; vlas, haver, zomer- en winter- gerst zijn ook goed erwten en paardenboonen beginnen met het warme weder een flink aan zien te krijgen de meekrap van 't vorige jaar en het weinige, dat nu bijgeplant is, staan gun stig aardappelen voordeeligsuikerpenen over 't geheel minder gezaaid, verlangen naar regen. Yan de boomvruchten zijn de kersen en pe ren gevat en de meeste appelboomen bloeien goed; dit alles heeft weinig door vorst geleden. Gras voldoende, doch voor een goeden hooi oogst wordt er wel naar wat regen verlangd. In de Zaterdag avond te Middelburg ge houden vergadering van den geneeskundigen raad in Zeeland werd omtrent den gezondheidstoe stand in de eerste vijf- maanden van dit jaar o. a. het volgende medegedeeld In Januari werden weder nieuwe sporen van kinderziekte variolaewaargenomen, die even als in 1869 uit België tot ons kwamen, waar die ziekte op uitgebreide schaal heerschte. De waargenomen gevallen zijn geïsoleerd geble ven 2 daarvan te Overslag, 2 te Neuzen en 1 te Vlissingen zijn met den dood geëindigd. Yoor zooveel bekend is, is de ziekte thans aanwezig te Goes, Hoek, Neuzen, Veere en Waarde. Aan kinkhoest zijn te Goes 10, te Poort vliet 5, te Scherpenisse 4, te St. Maartensdijk 8 en te Sluis mede 3 kinderen bezweken. Behalve van de bovengenoemde ziekten wordt nog melding gemaakt van lo. De in Maart jl. te Middelburg voorge komen worstvergiftiging, waaraan meer dan 300 individuen geleden hebben en 6 perso nen (5 te Middelburg en 1 te Wissekerke) bezweken zijD. Ontstaan door het gebruik van leverworst, uit een spekslagerswinkel her komstig, maakt deze zaak alsnog het onder werp uit van een gerechtelijk onderzoek, waarop wel niet mag worden vooruitgeloopen, maar waarvan te voorzien is, met het oog op de uitkomst der voorloopig ingestelde onderzoe kingen, dat de aanleiding der vergiftiging in het duister zal gehuld blijven. De hoofdver schijnselen bij de vergiftigden waren braking, diarrhoea met koliekpijnen en tenesmi, bij meer hevig aangetasten kuitkrampen, schie lijke collapsus en andere aan Aziatische cho lera verwante toevallen, terwjjl vele zieken recidiveerden, anderen een langdurig herstel lingstijdperk doorliepen. Nadat alsnu twee maanden na den aanvang van de vergiftiging verloopen zijn, kunnen de sporen geacht wor den zoo goed als geheel geweken te zijn. 2o. Een geval van watervrees. Dit deed zich voor in de maand Januari te Bosch-ka- pelle bij een jongen van 10 jaren, die den 2en Juni 1873 door een klein onbekend hondje gebeten was en die ook op het Spui (een ge hucht tusschen Neuzen en Axel) een lotge noot heeft gehad. By het kind te Bosch-ka- pelle hadden de toegebrachte wonden goed gebloed en waren deze verder behandeld door aanwending van een eigen middel, de zooge naamde groene olie. Het kind op het Spui daarentegen is tot dusver gezond gebleven, zijnde daarmede eene bedevaart ondernomen naar Sint Hubert in de Ardennes, waaraan men gewoon is in Zeeuwsch-Ylaanderen een groote geneeskracht toe te kennen. 3o. Vergiftiging door het pruimen van ta bak. Deze is in de maand Februari voorge komen in de gemeente Nisse, bij een jongen van 4 jaren, die op zijn verzoek door andere jongens van tabak voorzien was en zijne on voorzichtigheid in het kauwen en inslikken daarvan met den dood heeft moeten bekoopen. Dr. De Man bracht, naar aanleiding van hetgeen in de mededeeling omtrent variolae voorkomt, een merkwaardig geval van besmet ting ter sprake. De thans overleden schipper Van Gelder bevond zich te Antwerpen om menschen en huisraad te vervoeren. Men heeft toen in het gasthuis aldaar de insolentie ge had hem te laten gaan door eene zaal, waarin poklijders lagen. Eerst toen hij er in was zeide men hem, dat er poklijders waren en vroeg men of hy bang was, waarop hij ontkennend antwoordde; hij werd evenwel besmet en is te Middelburg aan pokken gestorven, terwijl het door hem vervoerde gezin te Vlissingen een bron van pokziekte is geworden. Spreker noemde zoodanige handelwijze van het eerste gasthuis van Antwerpen beneden alle critiek en zou gaarne zien dat daarop de aandacht van de autoriteiten aldaar kon gevestigd wor den, ten einde herhaling daarvan zoo moge lijk te voorkomen. De heer Adam deelde een gelijksoortig ge val mede, dat voor een paar jaren te Goes heeft plaats gehad, uit welke mededeeling te vens bleek, dat men te Antwerpen zich tevre den schijnt te stellen met het aanwenden van kamfer en wierook als desinfectiemiddelen. Nog werd door den heer Adam eene op merking gemaakt omtrent de zijns inziens te laat geschiedende desinfectie ingeval van be smettelijke ziekten, soms eerst acht dagen na dat het kenmerkend teeken dier ziekten op deur of hek is aangehecht. De voorzitter ant woordde hierop, dat spoedige desinfectie alleen van den praktizeerenden geneesheer afhangt. De openbare vergadering is daarna gesloten. Volgens het Vad. moet de Keizer van Rus land te Vlissingen hebben gezegd, dat, wanneer hij nogmaals naar Engeland dacht te reizen, het accident in de haven te Vlissingen Z. M. niet had afgeschrikt om nogmaals de reisroute over Vlissingen te nemen. De Holl. IJzeren Spoorweg zal het ta rief voor het vervoer van kinderen op de lijnen aanmerkelijk wijzigen en de prijzen daarvoor verlagen. Het ware te wenschen, dat ook de andere maatseh. gelijken maatregel namen. De maatschappij voor de nationale mi litie De Eendrachtte 's-Gravenhagewelke over het geheele land werkzaam is en gemid deld 450 plaatsvervangers en nommerverwisse- laars bezorgt, heeft er in dit jaar 648 moeten leveren. Wel een bewijs, dat de lust tot vrij willige vervulling van den militieplicht nog niet aangewakkerd is. (if. Ct.) Na minnelijke schikking, maar ook op eenigszins voordeeliger voorwaarden, hebben de polderwerkers aan de zeedijken te Blokzijl den gestaakten arbeid hervat. Dr. Nuijms is voornemens eene geschie denis te schrijven van het beleg van Leiden» C0URMT. Gewone advertentiën worden a 10 c. de regel geplaatst. Geboorte-, huwelijks- en doodberichten en de daarop be trekking hebbende dankbetuigingen van 1—8regels &/1,— Dienst-aanbiedingen, niet meer dan 4 regels bedragende en contant betaald 20 c.

Goessche Courant | 1874 | | pagina 1