BUITENLAND. Te Blokzijl hebben de polderwerkers, aan de zeedijken aldaar werkzaam, hun arbeid gestaakt. Bij het mastklimmen te Venray, ter ge legenheid der viering van 's Konings Kro ningsfeest, is de eerste prijs behaald door een 82jarigen grijsaard. Op de international tentoonstelling van tuinbouw te Florence zijn van de 24 Nederl. inzenders reeds 18 bekroond. De hoofdintendant der militaire admistratie rapporteert omtrent de regelingen betreffende de voeding der expeditionaire macht in Atchin het volgende: Ten einde, voornamelijk tot verbetering van den gezondheidstoestand, eenige meerdere af wisseling in de voeding te brengen, werd nu en dan, bij wijze van proef, gedroogde visch in plaats van versch vleesch op andere tijden, aardappelen met uien, in stede van rjjst ver strekt, en toen gebleken was, dat de troepen daarmede ingenomen waren, werd als regel aangenomen, dat, behalve de dagelijksche ver strekking van koffie met brood en boter des morgens vroeg, van soep met versch vleesch, rijst en tjabé te 10 uren, des middags te 4 uren zou worden verstrekttwee malen 's weeks aardappelen met uien en- vleesch, twee malen 's weeks rijst met gedroogde visch, tjabé en kerrie, en drie malen 's weeks rijst met versch vleesch, tjabé (Spaansche peper) en kerrie. Men meldt uit Samarang, 15 April: De aankondiging van de reis over Java, welke de heer Van Rees zal genieten, heeft in ver schillende residenties reeds een zeer grooten invloed ten goede op den toestand der wegen uitgeoefend. Wegen, die een jaar lang op de schandelijkste wijze verwaarloosd werden, wor den thans fnet allen spoed hersteldwat maan den lang voor tienduizenden reizigers of kar- voerders niet noodig werd geacht, is eensklaps, nu een hooggeplaatst ambtenaar een enkelen keer den weg op voortbewogen moet worden, on misbaar. Zelfs worden op vele plaatsende dijkjes langs de wegen zeer zorgvuldig afge stoken, opgehoogd en anderszins netjes gemaakt. {Loc.) Uit Londen telegrafeert menIn de diplomatieke kringen meent men, dat de ar tikelen van de Norddeutsche Zeitung en andere ofilcieuse Duitsche bladen over de eventueele schending van België's neutraliteit door een Fransch leger, slechts ten doel hebben om de pogingen te rechtvaardigen, welke op dit oogenblik door de Pruisische diplomatie wor den aangewend, om een vernietiging te erlan gen van het Londensch tractaat van 1867, waarbij Luxemburgs neutraliteit werd gewaar borgd. In dezelfde kringen oordeelt men, dat het Engelsch Gouvernement tot die nietigverkla ring in geenen deele zijn toestemming zal ver- leenen. Uit Londen schrijft men: Een duizendtal werklieden in de steenkolen mijn van Mould hebben het werk gestaakt, wegens loonsvermindering van 10 percent. In Sheffield heeft in een mijn een ontploffing plaats gehad, waarbij 30 personen zijn omge komen. Omtrent den toestand van den paus loo- pen weer verschillende geruchten. Volgens Havas is hij ongesteld, maar niet onrustba rend, volgens andere berichten heeft de nun tius te Parijs uit Rome bericht ontvangen, dat Pius IX zeer ernstig ziek is en aanhou dend door koorts gekweld wordt, zoodat zijn toestand bekommering wekt. Eindelijk meldt een telegram van de Uni verse dat Pius IX gerust slaapt en in tegenwoor digheid der prelaten van zijn hof goed dineert. Tegen tering wordt in Amerika het vol gende middel met goed gevolg vaak aangewend, 't Berust op versterking der longen, iets dat de ziekte, zoo zij. nog niet ver gevorderd is, in de meeste gevallen doet genezen. Het eerste en beste middel daartoe is frissche luchtzij echter, die de tering hebben of er aanleg toe bezitten, zullen in den regel ontzien vol en diep te ademen; zij ademen daardoor niet genoeg zuurstof in, waardoor de ziekelijke toestand steeds erger wordt. Men neme een kleinen glazen cilinder, bjjv. een stuk van een lampeglas en laat den patient driemaal daags een of twee minuten lang frissche lucht er door inademen en wel zoo diep en zoo vol mogelijk. Men verhoogt den tijd met eene minuut per dag, totdat de patient het tot 15 a 20 minuteu gebracht heeft; dan daalt men langzaam weer af eu laat hem eiken dag een minuut minder inademen. Door dit eenvoudig middel moeten reeds velen genezen zijn en de oudervinding zou geleerd hebben, dat door deze handelwijze een enge borst in drie maanden tijds 4 a 5 duim verwijd is. De glazen cilinder is niet bepaald noodig. Geneesheeren kunnen wellicht een nuttig werk doen, hunne bevinding mede te deelen omtrent dit eenvoudig en schijnbaar zeer practisch middel. RCt). KERKELIJKE ZAKEN ONDERWIJS. Men meldt ons, dat het bericht in ons no. van 11. Donderdag dat te Nisse tot predikant beroepen was dhr. Rutte te Arnemuiden eenigszins voorbarig was. Eerst jl. Vrijdag-avond is uit een bevorens gemaakt tweetal, de hh. Boomer te Ritthem en Rutte te Arnemuiden, laatstgenoemde beroepen. Beroepen te Wemeldinge ds. J. J. Richard, pred. te Vlissingen. Ds. 11. A. Jonkman, pred. bij de Chr. geref. gera. te Kruiningen, is beroepen te Westbroek, classis Utrecht. De heer De Pree, predikant bij de Christ, geref. gemeente alhier, heelt voor het beroep naar 's-Hage bedankt. De heer J. Van der Kaaden, eand. bij het Prov. kerkbestuur van Friesland, heel't voor de beroeping naar 's Heerenhoek en Loosduinen bedankt, maar dat van Heemse aangenomen. Met de beroeping van ds. A. P. A. Du Cloux naar Oud-Alblas, ontving deze nu het 8ste beroep se dert zijn Emeritaat. Öp het 6tal te Stad aan 't Haringvliet, komt als no. 1 voor ds. Th. Van Dolder, pred. te 's-Heer Abts- kerke. Uit de bij de synodale commissie ingekomen opgaven, betrekkelijk de verhooging der predikants- tractementen, ingevolge de circulaires te dier zake dooi de synode uitgevaardigd, blijkt, dat zulks een ge- wenscht gevolg gehad heeft, voor zooveel de classis Goes aangaat, te 's-Heer Hendrikskinderen met 166 personeele toelage; Kattendijke ƒ50 vast; Kloetinge ƒ112 vast; Kortgene ƒ100 personeel; 's-Heer Arends- kerke ƒ125 personeel; Colijnsplaat f300 personeel; Rats ƒ100 personeel; Kruiningen /'lOO vast; Krabben- dijke 50 vast; Fort Bath'c. a. 200 personeel; Schore c. a. ƒ50 vast; Kapelle 150 personeel's-Heerenhoek ƒ50 vast; Nisse ƒ400 personeel; Oudelande 190 per soneel; Hoedekenskerke ƒ100 personeel en's-Graven- polder 100 vast. Aan den hoofdonderwijzer P. Slroecken te Stoppeldijk aan de Veerstraat, is van wege Z. M. eene dankbe tuiging toegezonden voor de dichtregelen aan H. Denz. bij het kroningsfeest opgedragen. Te Arum is op de openb. school voor meer uit gebreid lager onderwijs de éénige sollitant tot hulp onderwijzer benoemd op een tractement van 700 gl. Bij dezelfde vacature, in 1869, hadden zich, op een tractement van 450 gl, niet minder dan 37 sollicitan ten aangemeld, waaronder een 7tal met akten voor talen, wiskunde, enz. Wel een groot verschil in zoo kort tijdsbestek I Rechtzaken. De Arondissements-Rechtbank te Goes, heeft dd. 20 April 1874 de navolgende vonnissen uitgesproken: 1. a.P. J.R. zoon van Ambrosius, 29 jaar, arbeider, geboren en wonende te St.-Jansteeu. b. F. B. zoon van Karei Ludovicus, 21 jaar, land bouwer, geboren en wonende te St.-Jansteen. De eerste beklaagde schuldig verklaard aan het moedwillig toe brengen van slagen, stooten en kwetsuren, waardoor een beletsel om te werken van meer dan 20 dagen is ontstaan; de tweede beklaagde, 'aan het moedwillig toebrengen van slagen en stooten, geenerlei ziekte of beletsel van meer dan 20 dagen hebbende veroorzaakt. Veroordeeld: de eerste beklaagde tot eene gevangenis straf van een jaar in eenzame opsluiting te ondergaan en de tweede beklaagde tot eene gevangenisstraf van honderd drie en tachtig dagen, mede in eenzame op sluiting te ondergaan, en tot eene geldboete van acht gulden, subsidiair cellulaire gevangenisstraf van een dag, en verder beide beklaagden solidair in de kos ten van dit rechtsgeding, desnoods invorderbaar bij lijfsdwang. 2. C. v. B., zoon van Anna Catharina, 37 jaar, ge boren en wonende te Bosch-lCapelle, werkman, schuldig verklaard aan bedelarij op plaatsen voor welke eene openbare inrichting ter voorkoming van bedelarij be staat, gepleegd na vroegere veroordeeling wegens be delarij en tot cellulaire gevangenisstraf van langer dan zes maanden. Veroordeeld: tot eene cellulaire gevangenisstraf van een maand en in de kosten van dit rechtsgeding, des noods invorderbaar bij lijfsdwang. Bevolen dat hij na het uiteinde van zijn straftijd naar een bedelaarsge sticht of werkhuis zal woraen overgebracht. 3. A. d. M., zoon van Jan, 12 jaar, geboren en wo nende te Ovezande, schuldig verklaard aan het vellen van een boom, staande aan den openbaren weg, wetende dat die boom aan een ander toebehoorde; gepleegd met oordeel des onderscheids. Veroordeeld tot eene gevangenisstraf van acht dagen, en in de kosten van het rechtsgeding, desnoods invor derbaar bij lijfsdwang. 4. J. R. zoon van Jacobus,'43 jaar, geboren te Ka pelle, arbeider te Wilhelminadorp, gemeente Katten dijke, schuldig verklaard aan diefstal als loonbediende ten nadeele van zijnen meester (twee malen gepleegd) en aan eenvoudigen diefstal, alles gepleegd onder ver zachtende omstandigheden. Veroordeeld tot eene cel lulaire gevangenisstraf van een maand en in de kosten van het rechtsgeding, desnoods invorderbaar bij lijfs dwang. Over den toestand van België op dit oogen blik, komt in eene particuliere correspondent bet volgende voor, dat wel waardig is, in uitgebreiden kring bekend te zijn. Wat onze binnenlandscbe politiek betreft, verkeeren wij weder in het geval van maar schalk Soult en den hertog Van Wellington toen na den slag bij Toulouse (1815) beiden zich tot overwinnaar verklaarden, en beiden een Te Deunt lieten aanheffen. Katholieken en liberalen beweren, elke partij voor zich, de zege te hebben behaald bij de provinciale ver kiezingen jl. Maandag, De waarheid is, dat de voordeelen ten bate van de twee partijen komen en de toestand over het algemeen on veranderd is gebleven, hetgeen aan de katholieken niet moet mishagen, dewijl zij de meerderheid behouden hebben in zes van de negen colle- giën van provinciale staten. In Braband, He negouwen en Luik blijven de staten liberaal, en zelfs is daar de meerderheid een weinig sterker geworden. In de staten der provincie Antwerpen is de katholieke partij heerschende; te Mechelen, en vooral in de stad Antwerpen, hoopten de liberalen nochtans eenige plaatsen t te veroveren. Het is hun mislukt, vooral omdat velen hunner (alleen in het kanton Antwerpen 1500) te huis gebleven zijn. De vraag is echter: welk voorteeken kan men vinden in de pro vinciale verkiezingen, om te vermoeden den uitslag van de verkiezingen op 9 Juni voor kamer en senaat? Met zekerheid is niets te zeggenbij laatstbedoelde verkiezingen zijn werkzaam de kiezers die minstens 20 gulden aan belasting betalen, doch de helft van dezen census is voldoende voor de provinciale ver kiezingen. Evenwel is het uit het oogpunt van plaatselijk belang voor dé liberalen aan moedigend, dat zij zonder strijd overwinnaars gebleven zijn te Gent, Charleroi en Thuin, en te Verviers na een feilen stfijd eene meerder heid van 400 stemmen erlangd hebben. Al leen te Soignies (het vijfde beslissende district voor 9 Juni) hebben de aftredende katholieke candidaten wel de zege behaald, maar met een zeer kleine meerderheid. Dat België in den heer Van de Weiger, wiens overlijden wij in ons vorig vermeldden, een groot staatsman verloor, is ontegenzeggelijk. Twee belangrijke diplomatieke feiten vooral zijn het, die België aan hem te dunken heeft en die dan ook door de dagbladen worden gereleveerd. Vooreerst dan is het zijn werk geweest, dat de Czaar van Rusland een bezoek bracht aan den Koning van België, door welke handeling Alexander 11 het bewijs leverde van de belangstelling in Belgiës onafhankelijkheid; de heer Van de Weiger had, toen koningin Victoria hem voor het laatst bezocht, haar zijn verlangen daarnaar bekend gemaakt, en de vorstin bracht dit aan den Czaar over. Ook is een gevolg van Van de Weijers tus- schenkomst, dat in Augustus a. s. een inter nationale diplomatieke conferentie gehouden zal worden, waaraan gevolmachtigden van de Europeesche souvereinen zullen deel nemen. Het voornaamste doel dezer conferentie zal zjjn het vaststellen van bepalingen voor de verpleging van gekwetsten in tijd van oorlog; doch men wil dat de diplomaten, zijn zij bij een, den grondslag zullen leggen tot een in ternationale rechtbank, bestemd om tusschen beide te treden, ten einde de oorlogen te ver mijden en dus doende een algemeen scheids gerecht te verwezenlijken, dat tot heden als louter utopie aangemerkt werd. Zal zulk een rechtbank, in navolging van den raad van am- phyctionen in oud-Griekenland, al de oorlogen kunnen verhinderen? Blijkbaar neen. Maar gelukt het haar slechts één enkelen te voor komen, dan is reeds een groot resultaat ver kregen. Kan men, na deze nieuwe en laatste getui genissen van den gunstigen invloed door Van de Weiger ten voordeele van zijn vaderland, uit geoefend, zich denken, loven en bieden over de hem te bewijzen eerToch is dit het geval. De minister van buitenlandsche zaken had baron Lambermontzijnen secretaris generaal, aange wezen om de regeering bij de begrafenis van den ex-gezant te vertegenwoordigen: de koniug had zijn adjudant, graaf Van der Straeten Fonthoz, gelast als vertegenwoordiger van hem zeiven {Leopold II) de begrafenis bij te wonen. Maar zie, pas is vernomen dat Van de Weiger

Goessche Courant | 1874 | | pagina 2