1874. N°. 64. Dinsdag 2 Juni. 613te jaargang. Inspectie van de Verlofgangers der Vertrek der brievenmail naar Oost-Indie: COURANT. De uitgave dezer Courant geschiedt Maandag, Woensdag en Vrijdag avond, uitgezonderd op feestdaged. Prijs per kwartaal zoo binnen als buiten Goes ƒ1,75. Aizonderlijke nommers 5 c. met bijblad 10 c. Gewone advertentiën worden a 10 c. de regel geplaatst. Geboorte-, huwelijks- en doodberichten en de daarop be trekking hebbende dankbetuigingen van 1—8 regels h1,— Dienst-aanbiedingen, niet meer dan 4 regels bedragende en contant betaald 30 c. IVationale Militie, BURGEMEESTER en WETHOUDERS van GOES, gezien het besluit van den heer Commissaris des Ko- nings in de provincie Zeeland, van den 6 Mei 1874 A, no. 1916 3de afdeeling. (Prov. no 54), brengen ter ken nis van degenen wien het aangaat: dat de inspectie van de Verlofgangers der Nationale Militie op ïatcrrtag den 13 Juni aanstaande des voormiddags te 10 uren, zal plaats hebben in de Wandelkerk, binnen deze gemeente, waartoe de ver lofgangers zich zullen verzamelen voor het raadhuis. En worden mitsdien alle verlofgangers, welke zich in deze gemeente bevinden, behoorende tot de lichtin gen van 1870, 1871, 1872 en 1873, die voor den 1 April 11. in het genot van onbepaald verlof zijn gesteld en niet op den 20 Mei of op den 20 Juni van ditjaar in wer kelijken dienst zijn oi worden opgeroepen, en wat de lichting 1873 betreft, die voor den 21 Mei onbepaald verlof "hebben erlangd, ten ernstige aangemaand tot een stipte opvolging der onderstaande bepalingen. 1- De verlofganger meldt zich binnen 30 dagen na den dag, waarop hem de verlofpas is uitgereikt, bij den burgemeester zijner woonplaats aan, ten einde deze zijn verlofpas voor gezien teekene. (Art. 133). 2. De verlofganger, die zich in eene andere gemeente gaat vestigen, geeft daarvan kennis aan den bur gemeester zijner woonplaats. Binnen dertig dagen na den dag, waarop hij komt in de gemeente, waarin hij zich vestigt, meldt hij zich bij den burgemeester dier gemeente aan, ten einde deze zijn verlofpasj voor gezien teekene. (Art. 134). 3. De verlofganger van de militie te land mag zich, zonder toestemming van den minister van oorlog, niet langer dan gedurende vier weken buiten 's lands begeven. (Art. 136). 4. De verlofganger, die art. 133, 134 en 136 niet na leeft, wordt in werkelijken dienst geroepen en ge durende drie maanden gehouden. (Art. 137). 5- De verlofganger van de militie te land, die bij openbare kennisgeving is opgeroepen om door den militie-commissaris te worden onderzocht, ver schijnt bij dat onderzoek in uniform gekleed, en voorzien van de kleeding- en uitrustingstukken, hem bij zijn vertrek met verlof medegegeven, van zijn zakboekje' en van zijn verlofpas. (Art. 13S, 139, 140). 6. De verlofganger van de militie te land is aan de militaire rechtspleging en tucht onderworpen, onder anderen gedurende den tijd, dien het onderzoek voor den militie-commissaris duurt, en in het alge meen, wanneer hij in uniform gekleed is. (Art. 130). 7. Behoudens het bepaalde bij art. 130, kan een ar rest van twee tot zes dagen, te ondergaan in de naastbij gelegen provoost of het naastbij zijnde huis van bewaring of arrest, door den militie-com missaris worden opgelegd aan den verlofganger, 1. die zonder geldige reden niet bij het onderzoek verschijnt; 2. die daarbij verschenen zijnde, zonder geldige re den, niet voorzien is van de bij art. 140 ver melde voorwerpen; 3. wiens kleeding- en uitrustingstukken bij het onderzoek niet in voldoenden staat worden be vonden; 4. die kleeding- of uitrustingstukken, aan een ander behoorende, als de zijne vertoont. (Art. 141.) 8. Onverminderd de straf, in hetvoorgaande artikel vermeld, is de verlofganger verplicht, op den daartoe door den militie-commissaris te bepalen tijd en plaats en op de in art. 140 voorgeschreven wijze, voor hem te verschijnen,- om te worden onderzocht. (Art. 143.) 9.' De verlofganger, die zich bij herhaling schuldig maakt aan liet feit, sub 4 art. 141 bedoeld, of niet overeenkomstig art. 143 voor den militie commissaris verschijnt, of, aldaar verschenen zijnde in het geval verkeert, sub 2 en 3 van art. 141, vermeld, wordt onder de wapenen geroepen en van 3—6 maanden gehouden. (Art. 144.) 10. De verlofganger, die niet voldoet aan eene oproe ping voor den werkelijken dienst, wordt als deser teur behandeld. (Art. 145.) 11. Elk, die voor de militie is ingeschreven en ieder, die daarbij is ingelijfd, kan overeenkomstig de daaromtrent bestaande voorschriften, tot eene vrij willige verbintenis voor den tijd van zes jaren of langer worden toegelaten bij de zeemacht, het korps mariniers hieronder begrepen, bij het leger hier te lande of bij het krijgsvolk in 's rijks overzeesche bezittingen; plaatsvervangers echter niet bij de zee macht of het korps marinjers gedurende het eerste jaar van hunnen diensttijd. (Art. 9 en 74,j 12. Aan de bij de militie te land ingelijfden, die ver langen na volbrachten oefeningstijd minstens zes maanden onder de wapenen te blijven of te komen, zonder zich als vrijwilliger te verbinden, wordt zulks vergund. (Art. 126.) Goes, den 30 Mei 1874. Burgemeester en Wethouders voornoemd, M P. BLAAUBEEN. De Secretaris, n A R T M A N. POSTEÏlIJEiV. De DIRECTEUR van het Postkantoor te Goes brengt ter kennis van het publiekdat van heden af de laatste buslichting voor de ver zending der brieven per trein van 6,25 naar Roosendaal, te 6 uren plaats heeft en dat aan- geteekende brieven, voor deze expeditie bestemd, tot 53/4 uur aangenomen worden. De Directeur voornoemd YAN DER FELTZ. POSTERIJEN. Via MARSEILLE, 4 Juni 1874, per trein van 5,58 dSs avonds. Via TRIEST, 9 Juni 1874, per trein van 9,52, des smorgens. bF^nerilandscïT^berichten. GOES, den 1 Juni 1874. Naar de N. R. Ct. verneemt heeft de Minister van Binnenlandsche Zaken in het sectie-verslag van de Tweede Kamer over de inlichtingen betreffende den census aanleiding gevonden, van de Gemeentebesturen nadere opgaaf te vragen van het getal kiezers, zoo wel voor de Tweede Kamer als voor den Ge meenteraad, bij het aannemen van hoogere be dragen voor den census dan in het hangende wetsontwerp zijn voorgesteld. De Minister ver langt de opgaaf met spoed te ontvangen. Er wordt op gewezendat het kro ningsfeest van Z. M. Koning Willem 111 ze ker daaraan zijne hooge beteékenis ontleent, dat het tijdvak van de verloopene 25 jaren een tijdvak was van vrede en daardoor van ongestoorde ontwikkeling, zoowel op stoffelijk als op intellectueel gebied. De wétten op het onderwijs, onder 's Konings regeering tot stand gekomen, maken den roem van die regeering uit. Ja, de eer van de regeering van Koning Willem 111, de glorie er van, is, wat er on der die regeering voor het onderwijs is ge daan, en wat zonder een tal van verdienste lijke onderwijzers niet had kunnen geschieden. //En toch, 89 militairen ontvingen een blijk van belooning, voor wat zij tijdens de geluk kige regeering van onzen Koning tot eer dier regeering hebben verricht. Niet een docent van een gymnasium. Niet een leeraar aan een burgerschool. Niet een onderwijzer aan eene lagere school kwamen voor de onderscheiding in aanmerking. Er zouden anders goede namen te noemen zijn! De opbrengst der belasting op het ge distilleerd heeft in de verloopene maand April /87869,55s meer bedragen dan in April 1873. Herbenoemd tot dijkgraaf van de Wa tering Ovezand Jan M. Rijk. De dag van 12 Mei is opk voor de be woners van Nieuwdorp en omstreken een ware feestdag geweest. o .o Had zich in April eene commissie van 5 leden gevormd om daarvoor de noodige pen ningen bijeen te brengen, zij stuitte op zooveel onwil, dat zij besloot zieh te ontbinden. In het begin van Mei, toen men overal aanstalten voor feesten zag maken, kwam er meer lust en openden de beurzen zich als van zelf. Ge noemde commissie deed nu eene nieuwe poging en had het genoegen spoedig de noodige gelden te ontvangen, om een programma te kunnen opmaken. Nadat des morgens van den 12 Mei gods dienstoefening was gehouden, deden velen eene wandeling over het dorp, waar geen enkele woning werd aangetroffen, waarop niet het rood, wit en blauw wapperde. Aan den in gang van de gemeente was eene fraaie eerepoort opgericht, rijk met groen, bloemen, vlaggen, wimpels en het portret van Z. M. getooid. Twee eerebogen, door de bewoners der zooge- genaamde citadel vervaardigd, leverden een aangenaam gezicht op. Aan enkele woningen waren versieringen aangebracht en nergens ontbrak het geliefd oranje. Om 1 uur trokken de leerlingen naar de openbare en de bijzondere school, waar zij voor rekening van het gemeentebestuur rijkelijk wer den onthaald. Om 2 uur volgde eene wandeling door de gemeente. Schoon was het gezicht. Om streeks 240 kinderen, beladen met oranjeen bijna allen van vlaggen voorzien, namen hieraan deel. Nadat menig toepasselijk zangstukje was uitgevoerd, keerden zij naar de schoollo kalen terug, ontvingen weder eenige versnape ringen en daarna een portret van Z. M. den Koning, een feestplaat of boekje. Ook werden de door Provinciale Staten ge schonken getuigschriften met of zonder premien uitgereikt. Van 36 uur hadden volksspelen en op tochten plaats, terwijl de avond met illuminatie en vuurwerk zou besloten worden. Om het ongunstige weder werd bepaald de illuminatie tot Pinkster-Maandag uit te stellen. Het vuurwerk werd afgestoken en voldeed goed, ook de illuminatie gelukte. Het Dagblad deelt mede, dat de alge- meene vergadering der Maatschappij van Neder- landsche Letterkunde te Leiden dit jaar den 16 Juni gehouden zal worden. De algemeene vergadering van het Al gemeen Nederlandsch Vredebond zal den 15 Juli te 's-Hage gehouden worden. Bij de ingediende definitieve begrooting voor het Departement van Marine, wordt het eindcijfer van dat budget verhoogd met ƒ207,100 en mitsdien gebracht op 10,901,596,61. Jl. Vrijdag is aan de loskade te Middel burg met volle lading aangekomen het Rotter- damsche barkschip Samaranggezagvoerder Lehman, groot 1050 gemeten ton, komende van Java. Naar men ons mededeelt, zullen in de maanden Juni en Juli dezes jaars de verschil lende forten in de Utrechtsche linie door inf.J en art.-troepen bezet wdlrden, ten einde aldaar practische oefeningen uit te voeren. De art.- werkzaamheden zullen door de verbeteringen op dat gebied op zoo groote schaal plaats heb ben in de verschillende sterkten, dat de aldaar gedetacheerde detachementen zeer versterkt zul len moeten worden. (£7. D.) Volgens een schrijven aan het Dtr. Dagbl. zou de heer Hardenbroek Van Lookhorst spoedig bedanken voor zjjn betrekking als lid van de Tweede Kamer der Staten Generaal. Naar het Vaderland verneemt zou ook de heer Messchert Van Vollenhoven, ten gevolge van zijne ongesteldheid, er ernstig aan denken zijn ontslag te nemen. Men schrijft uit Nijmegen: Ook in deze streken staan bouw- en veld vruchten zeer gewenscht. In jaren is het voor uitzicht zoo veel belovend niet geweest. Vooral is de rogge, mede door het minder gunstig weder in het begin dezer maand, uitmuntend. Appelen, peren en kersen hebben niet noemens waard geledenin lang heeft men de boomea zoo vol geladen niet gezien.

Goessche Courant | 1874 | | pagina 1