BUITENLAND. van Bath, Zeeland, van den Koning, alsmede keurige kronen, terwijl alle woningen, waarvan die van den heer Burgemeester uittmuntte, met vlaggen, groen en lampions waren voorzien. De overige straten waren insgelijks met poorten en bogen rjjkelijk getooid. Nadat des morgens de godsdienstoefening was afgeloopen, werden om 1 uur de schoolkinderen gedeeltelijk onthaald, waarbij de hoofdonderwijzer een schoone aan spraak hield. Vervolgens had een optocht dier kinderen, allen voorzien met oranje en een vlag getje in de hand, begeleid door muziek der jon gelingen, commissie en gemeenteleden, en' een groot aantal ingezetenen, plaats. Na afloop hiervan werd de schooljeugd andermaal onthaald en werden prijzen uitgedeeld. Te 3 uren begon nen de volksspelen, alswatersteken, turfra pen enz. Hiermede bezig zijnde werd men niet weinig verrast, toen zich een optocht voordeed met blaasinstrumenten. Hij werd gevormd door de Harmonie van het aan de overzijde liggende Belgisch plaatsje Den D$l, met ruim een 50tal heeren en dames dier plaats, alsook van Lillo en Antwerpen, welke tot 's avonds laat bleven om Bath nog meer luister bij te zetten. Voorzeker een treffend bewijs, dat er ook nog broederschap bestaat tusscheu deze en genoemde gemeenten, ja, tusschen Belgie en Holland. Het weer was heerlijk, de illuminatie en vuur werken waren prachtig Het feest liep in de beste orde af en* het gejuich toonde aan, dat deze gemeente hartelijk feest had gevierd. De Czaar heeft aan den zeeloods B. D. Streefkerk een gouden horloge met ketting ten geschenke gegevenen ook aan de loodsen G. KettingM. Van Boven en A. Van Gelder geschenken doen toekomen. Ook wordt ge meld, dat Z. M. een som heeft beschikbaar gesteld 'voor de militaire korpsen, die bjj zijn verblijf hier te lande dienst hebben gedaan. (N. R. Ct) Bij gelegenheid van de jongste schoolfeesten in de provincie Groningen is hier en daar een feit geblekendat in net geheugen bewaard dient te worden, omdat het op welsprekende manier bevestigt, wat men dikwijls reeds heeft gezegd over de waarde en de beteekenis van gemoedsbezwaren met betrekking tot de inën- tingsquaestie. In eenige dorpen dier provincie nl. hebben ouders, die tot dusverre bezwaar hadden gemaakt hunne kinderen te laten in- ënten, nu gezorgd dat de inenting tijdig plaats had, opdat hunne kinderen zouden kunnen deel nemen aan de schoolfeesten ter eere van Zr. Ms. jubilé. Een commentaar is hier bij ver der niet noodig, zegt de N. R. Ct. Naar wjj vernemen, heeft de jonge juf frouw Laurentine Virginie Masion, de lieve figuur in den praalwagen der Koninklijke Hand boogschutterij Mars in den optocht op 12 Mei te Dordrecht voor het werkzaam aandeel door haar aan dien optocht genomen, fraaie geschenken ontvangen, en wel van den heer burgemeester een gouden medaillon met inscrip- tie en portret, van vrouwe Van den Santheuvel een gouden ketting en van den heer J. A. Smits Van Nieuwerkerk een agaten kruis met goud gemonteerd. Voorwaar eene streelende verrassing voor de zesjarige kleine en haar ouders en een aangenaam aandenken voor haren waardigen grootvader, den heer Laurentius Ma sion, die bijjonze nationale feesten steeds bljjken heeft gegeven, dat zijn echt menschelijk hart ook warm voor koning en vaderland klopt. Dordsclie Ct.) Men schrjjft uit Harlingen van 25 Mei LI. Zaterdag avond is te St. Jacobi Parochie een moord gepleegd. Zekere kastelein De Roos, verleden jaar nog landbouwer onder Minnertsga, had reeds lang een ongunstigen naam, wat zijn huiselijk leven betreft. Buitensporig drank gebruik en huiselijke twist waren er aan de orde van den dag. Zaterdag avond schijnt er inzonderheid ernstig ongenoegen te zijn waargenomen. De Roos had het op zijn schoon moeder voorzien, die hij met een mes vervolgde. Deze vrouw schoof het raam op en riep „moordwaarop eenige dorpelingen toeschoten, doch De Roos had het raam weder nederge schoven. Nu openden de dorpelingen het, doch de woedende kastelein stak hierop met het mes, waarmede hij zijn schoonmoeder vervolgde, naar buiten en riep: „dat is raak!", waarop de ge troffene, zijn klomp nemende en zeggendedie is ook raak!" De R. wilde treffen, doch oogen- blikkelijk daarop ineen zaktehij was een lijk. De moordenaar en het lijk van den verslageue zijn naar Leeuwarden opgezonden. De overle dene was een oppassend jongmensch van 27 jaar. AmstCt Uit het voorloopig getuigenverhoor door den rechter van instructie, mr. S. J. Hingst afgenomen, omtrent het vergaan van het stoom schip Prins Hendrik, is gebleken, dat op ka pitein Oort niet de minste schuld (nalatigheid of anderszins) kan gelegd worden. Die gezag voerder zelf heeft echter zijn ontslag uit den dienst der Maatschappij gevraagd, begrijpende dat een kapitein, die tweemaal binnen een kort tijdsverloop zoo ongelukkig is geweest, door de publieke opinie voor een minder ge liefden gids op het ruime sop zou worden ge houden. In den veehandel te Kuinre gaat tegen woordig veel om. De prijzen zijn vast, of schoon sommige veehouders, door schraalheid van weide, gaarne willen verkoopen. Meest alles gaat naar 't buitenland. Kalf- en melk koeien loopen tot ƒ240, kalveren tot ƒ60. De veldvruchten staan te Waardenburg en in den omtrek uitstekend. Prijken de graanvelden reeds met halmen, ook de aar dappelen staan gunst:g. Suikerpenen zyn uit gezaaid. Op enkele akkers komen ze reeds boven den grond. In de weiden ligt veel gras. De vruchtboomen beloven veel. 't Blijkt thans dat de nachtvorst geen nadeel veroorzaakte: noch aan de perzik- en abrikozeboomen, noch aan de kerse-, appel- en pereboomen. 't Laat zich aanzien, dat de quantiteit van appelen en peren dit jaar die van vorige jaren zeer ver zal overtreffen. De kiesvereenigingen te Workum en te Hindelopen hebben zich per adres gewend tot den heer mr. S. Van Houten, lid van de 2de Kamer der Staten-Generaal, ten einde hem hare hulde te betuigen voor het door hem genomen initiatief in de zaak van den arbeid van kinderen, en hem geluk te wenschen met het verkregen resultaat. Wij vernemen, dat binnen korten tijd de opening van een Rijksmuseum voor vaderland- sche kunst en oudheidkunde mag worden tege moet gezien. Het voornemen schijnt dit museum te vestigen binnen de residentie. Reeds zouden onderhandelingen over een daartoe te bestemmen lokaal zijn geopend. De Minister van Binnenl. Zaken zou over een en ander herhaalde con- ferentiën gehouden hebben met de Rijksadviseurs onlangs benoemd, van wier ijver en voortva rendheid nog zooveel voor onze gedenkteekens te wachten is. Vad Het Wageningsche Weekbl. heeft gemeld, dat de Standaard met den lsten Juli zou op houden te verschijnen. De Standaard verklaart meer van dit bericht te zullen zeggen na den lsten Juli. Naar wij vernemen heeft de heer De Lantsheere, Minister van Justitie in België, zich tot onze Regeering gewend met verzoek om inlichtingen betrekkelijk de werking der wet van 1842 op het notarisambt. W. v. Notarisambt, en Registr.) In de laatste 10 dagen der maand Juni zal te Brussel, op de Place des Manoevres, eene belangrijke landbouw-tentoonstelling wor den gehouden. De voornaamste fabrieken van landbouw-werktuigen in 't buitenland (er zijn reeds 107 inzenders) zullen er aanbieden wat wetenschap en ervaring als het voortreffelijk ste hebben doen kennen, terwijl bovendien meer dan 1500 stuks paarden en vee ten toon zullen worden gesteld. Ter waarschuwing voor sommigen deelt de Pr. Gr. Ct. mede, dat de heer Hamilton Fish Minister van Buitenlandsche Zaken der Veree- nigde Staten, voorstelt om, wanneer landloo- pers, personen zonder middelen of misdadigers naar Amerika komen, deze lieden met dezelfde schepen terug te zenden en de maatschappijen daarenboven zwaar te beboeten. KERKELIJKE ZAKEN ONDERWIJS. Bedankt voor Krabbendijke door ds. J. H. C. Wagener, pred. te Maria Hoorebeke (België). Bij den Penningmeester der Afdeeling Zuid-Be veland van het Ned..-Bijbelgenootschap zijn tot op heden, 28 Mei 1874, ontvangen aan Collecten: te Goes /lé.74j te Kloetinge f 8.15; te 's-Heer Abtskerke c. a. f 1.46; te Oudelande f 5.85; te Bath, c. a. f 4.96; en te Borsselen f 1.50. Goes, 27 Mei 1874. Heden werd alhier de 28e jaarlijksche vergadering der Ge w. Vereeniging Zeeland van het Ned. Ond. Genootschap gehouden, onder lei ding van den voorzitter mr. J. H. De Laat De Kanter. De vergadering was niet zeer talrijk. Van de be stuursleden der 2e, 3e, 5e en 6e districten was alleen de heer Van Dijk, hoofdonderwijzer te Neuzentegen woordig. Voor de anderen moesten als gewoonlijk, de plaatsvervangers optreden. Het inleidend woord van den heer P. Janse, hoofd onderwijzer te Schore, had tot onderwerp Niet geteld, toch in waarde, toegepast op onderwijs en onderwijzers. Het werd met genoegen aangehoord. Hoewel vooral de geldelijke verplichtingen met dit genootschappelijk jaar verzwaard waren, was toch het getal afdeellngen en vooral dat der leden niet belangrijk verminderd. Omtrent het uitkeerings-contract, eene inrichting, waarvan men voor Zeelands onderwijzers-weduwen aanvankelijk zoo goede verwachting koesterde, werd een ongunstig verslag uitgebracht. Door overlijden en vertrek buitenslands had het twee leden verloren, geene aangewonnen, zoodat langzaam uitsterven te wachten is. Als aftredend bestuurslid werd de heer J. Kouse maker Pz., secretaris der vereeniging, bij acclamatie herkozen, 't welk ZEd. zich, tot groot genoegen der aanwezigen, liet welgevallen. De heer W. Swart, vice-voorzitter, .had dringend verzocht, voor geene herbenoeming in aanmerking te komen. De vergadering, zijne geopperde bezwaren wel moe tende deelen, ging nu tot stemming over. Bij eene tweede vrije stemming werd de heer D. Moojen, hoofd- onderw. te Kloetinge, met meerderheid van stemmen als bestuurslid, vice-voorzitter, gekozen, welke keuze ZEd. zich liet welgevallen. Als afgevaardigde ter algem. vergadering des ge- nootschaps, dit jaar te Groningen te houden, werd met algemeene stemmen benoemd de heer C. Van Dijk, en tot diens plaatsvervanger, met meerderheid van stemmen, de heer D. Moojen. Hierna bracht de secretaris een vrij uitvoerig rap- ort uit omtrent de beoordeeliugen, ingezonden door leden der vereeniging, in verschillende districten gevestigd, omtrent twee ingekomen antwoorden op de door de vereeniging uitgeschreven prijsvraag: Een leer- leesboek over de aardrijkskundige gesteldheid van Zeeland. Het antwoord geteekend: ,En rekent de uitslag niet, Maar telt het doel alleen" werd door geen der beoordeelaars der bekroning waar dig gekeurd. Het andere, gemerkt: „Lucior et Emergo" werd door 4 der beoordeelaars ter bekroning voorgedragen. De vergadering stemde met de bekroning algemeen in, en bij opening van het naambriefje bleek de steller te zijn de heer IV. Smart, oud-onderwijzer te Goes. De voorzitter bood den bekroonde, onder hartelijke en gepaste bewoordingen, de uitgeloofde premie aan. Het tweede naambrielje werd, ongeopend, in de ver gaderplaats verbrand. Wat het verhandelde omtrent den beschrijvingsbrief der algem. vergadering betreft, zij slechts vermeid, dat Haarlem als plaats ter-algem. vergadering in 1875 is gekozen. Van 't verdere zal de afgevaardigde te Groningen doen blijken. De bekoeling der belangstelling in het Ned. On derwijzers-Genootschap bij de Zeeuwsche onderwijzers heeft het hoofdbestuur dezer dagen doen besluiten eene circulaire toe te zenden aan de onderwijzers in de provincie Zeeland, waarin gewezen wordt op „den onloochenbaren teruggang, die sedert den aanvang van dit jaar verontrustende afmetingen genomen heeft- de redenen, die tot dien treurigen toestand aanleiding geven, worden opgespoord en weerlegd; de zegeningen opgesomd, die het Genootschap ook voor Zeeland met milde hand wil uitstrooien, en op hartelijken toon aangedrongen op vernieuwden ijver, op meerdere deelname. „Zoolang de Zeeuwen van heden", aldus eindigt de circulaire, "niet de bastaarden worden van hun edel voorgeslacht, zoolang het Luctor et Emergo hun uit het hart gesproken blijft, zullen wij onze standge- nooten in Zeeland, toeroepen; Blijft bij ons, komt tot ons, verlaat Uw isolement; helpt ons met Uwe kracht en Uw licht; wij kunnen, wij willen U niet missen in onze gelederen!" Bij de onderwijzers in de provincie Zeeland werden dezer dagen door de resp. schoolopzieners inlichtingen gevraagd omtrent: a. het getal ingeschreven school- leerlingen op 15 Januari 1873, en b. het getal der leerlingen, die minstens 3 maanden in den loop van dat jaar om veldarbeid de school hebben verzuimd. Het nieuwe ministerie in PranHrijle is nog steeds het voornaamste onderwerp der dagblad artikelen en geeft onder anderen aanleiding tot den volgenden vergelijkenden staat; In 3 jaar, 3 maanden en 16 dagen, van 8 Februari 1871 tot 15 Mei 1874, heeft Frankrijk 29 ministers verorberd. In 37 jaren, en jaren rijk aan voorspoed, groote gebeurtenissen en belangrijke hervor mingen, heeft Engeland onder den schepter van Koningin Victoria niet meer dan 6 minis- teriën gehad. De Paus, de oudste souverein van Europa, heeft reeds 18 jaren nog denzelfden eersten minister: kardinaal Antonellibenoemd in 1856. Oostenrijk doet het al 26 jaar lang met een en denzelfden Keizer, Frans Jozef. Italië en Nederland gevoelen zich gelukkig, dat zij 25 jaar lang door dezelfde Koningen geregeerd werden, en vierden blijmoedig het zilveren feest van Victor Emanuel en Willem III. In Rusland is reeds 18 jaar dezelfde kanse lier aan het hoofd der zaken. Alexander Gort

Goessche Courant | 1874 | | pagina 2