28 Hei. Inhuldiging van Prins WILLEM V te Vecre. op elka gelaat te lezen, die zich krachtig uitte iü het aanheffen van "het bekende vers Bewaaro God! bewaak zijn troonenz. Vervolgens hadden in den namiddag ver schillende volksspelen plaats, zooals ringrijden, zakloopen, bal door den beugel werpen, koek- happen, strooplekken, papeten, watersteken enz welke alle in de heste orde afliepen. Ook was door de commissie gezorgd voor vuurwerk en verlichting, doch welke zaken door het natte weder moesten uitgesteld worden. Die teleur stelling werd ruim vergoed door eene her haalde bijeenkomst in de school, waarop eenige sprekers, tusschen het zingen van vaderland- sche liederen, nog eens het verblijdend feest bespraken. Ten slotte betrad de burgemeester bet spreekgestoelte met een woord van dank aan allen en met den wensch dat men hier zoo te samen mag leveu.dat gezegd mag kunnen worden: aldaar vreest men God en eert men den Koning. Men schrijft ons uit Wolfaartsdijk van 26 Mei: Het grootste gedeelte van het huis, dat tot vóór enkele jaren steeds tot predikants woning gediend heeft, en destijds door het gemeentebestuur aangekocht is, werd sedert, tot uiterlijk 1 November a. s. aan particulie ren verhuurd. Na dien tijd zal het geheel ver bouwd, en van wege de gemeente tot eene onderwijzerswoning bestemd worden. Al was het eenige dagen later, heeft men te' Kruiningen ook en met opgewektheid feest gevierd. Bijzondere omstandigheden had den tot uitstel geleid, en nu was de tweede pinksterdag voor de feestviering gekozen. Het dorp leverde een schilderachtig gezicht door de vele vlaggen en versieringen, die er waren aangebracht, een eerepoort met de vorstelijke beeltenissen en eene estrade op het ruime dorpsplein voor de muziekanten, blonken in zonderheid uit. Na de, godsdienstoefening van dien dag kwam de menigte allengs bijeen, en den ganscben dag door kwamen van alle kanten belangstellenden om in de feestvreugde te deelen. Met volksspelen en het oplaten van een luchtballon werd aangevangen, waarop straks een optocht volgde, die beteekenisvol was samengesteld. Vooral werd het oog getrokken door da drie wagens, waarop 1. de attributen van het koningschap, 2. de nederlandsche maagd en 3. de zinnebeelden van landbouw en koop handel werden te zien gegeven. Men had die voorstellingen juist, smaakvol en met talent weergegeven. Om in zóó korten tijd, als hier slechts voor de samenstelling is kunnen be steed worden, zoo iets töt stand te brengen, daartoe is de toewijding noodig van mannen als de heeren Baarens en mr. Rembgesge holpen door zoovele andere nijvere handen, als hier hulp geboden hebben. De banier, die voor de zangvereeniging Nut en Genoegen werd uit gedragen, was kort te voren, met eene sierlijke toespraak, overhandigd en geschonken door de echtgenoote des burgemeesters. Ook de eerevvacht en de muziekkorpsen maakten een goed effect. De laatste gaven ten 6 ure muziekale uit voeringen op de estrade. De uitreiking der medailles aan de muziekgezelschappen ging als gewoonlijk, met toespraken vergezeld, die menig daverend hoezee uitlokten. In tusschen werd de illuminatie ontstoken, die o. a. bij den heer Burgemeester op onbekrompen wijze en zeer net was aangebracht. Een groote schare be woog zich tusschen den lichtstroom, niet zonder ongeduld het uur verbeidende, voor het vuurwerk bepaald. Toen dit ruim tien ure aanving, be gunstigd door het schoonste weder, waren allen in de beste orde om het feestelijk punt ver- eenigd. Men juichte zeer naar verdienste menig no. van het programma toe en bracht eene welgemeende hulde aan den vervaardiger, den heer Hendrikxs van Antwerpen. Het voornaam ste stuk, een prachtige eereboog met het opschrift «leve de Koning» en de jaartallen 1849-1874 was inderdaad schoon, terwijl ook het vuur werk op den toren en het Bengaalsch licht, daar en beneden ontstoken, een goed effect deed. Na afloop van dit alles bleef een vrij groot gezelschap in het gemeentebuis bijeen en genoot in opgeruimde stemming terwijl de landjeugd zich met dansen vermaakte. Menig feestdronk werd daar ingesteld, natuurlijk al lereerst aan den Koning en de Koningin, de feestcommissie enz. Algemeene tevredenheid kenmerkte de feestviering en zeker zal oo'k daar een aangenaam herdenken blijven aan 's Konings vijf-en-twintig jarig feest, waardoor de algemeene samenwerking moge bevestigd worden, opdat de wensch tot vervulling kome zoo vaak bij de gevierde feesten geuit's Ko nings geluk en het welvaren van Nederland. In de vergaderingen van Ingelanden, zijn als Dijkgraven herbenoemd: van Annapolder, dhr. Ai. Markusse; Oud-Cortgenepolder, dhr. J. W. Vader; Westpolder, dhr. J. W. Vader; Erederikspolder, dhr. J. II. L. Vader Van 's Gra venpolder; terwijl voor den zeepolder Adriaan, als Dijkgraaf op de voordracht zijn geplaatst, de hh. P. Verburg Sr. (aftredend Dijkgraaf) P. H. Van Lis en H. Roelof. Op de voor dracht voor Dijkgraaf van den Onrustpolder zijn geplaatst, de hh. G. Leendertse (aftredend Dijkgraaf) J. Karelse en P. Israël. Verder is tot 2e gezworen van den Anna polder benoemd dhr. L. Maas, en in da plaats van dhr. J. IV. Vader, óp zijn verzoek eervol ontslagen, tot Ontvanger-Griffier van den Fre- derikspolder benoemd, dhr. II. Roelof. Men schrijft ons uit Colijnsplaat van 24 MeiDe dorpsbewoners alhier werden heden nacht uit hunnen slaap opgeschrikt door het akelige geroep van brand, welke was ontstaan door zelfontbranding van zoogenaamd Ben gaalsch vuur op de eerste verdiepiug van het woonhuis van C. II. Eehnanbroodbakker enz., en ook verkooper van buskruids en vuurwerken. Gelukkig dat de eigenaar zelf, pas tehuis ge komen van het visschen, nog wakker was, de ontploffing bemerkte en met groote tegenwoor digheid van geest, de grootste iuspanning, waar voor hem lof toekomt, en met behulp van enkele aangesnelde buren, den brand nog al spoedig heeft gebluscht; tot welk gelukkig resultaat ook de windstilte heeft medegewerktwant anders waren de gevolgen niet te berekenen geweest, in aanmerking genomen, dat op dezelfde verdieping van het gebouw, in een toege- metselden schoorsteen, eene betrekkelijk groote hoeveelheid buskruid (men spreekt van ruim 10 kilo) geborgen is. Indien de vlammen niet spoedig waren gedoofd, zouden zij tot dit kruid zijn doorgedrongen en het huis en nevenstaande gebouweD, waaronder dat van den notaris, zou den totaal vernield en wellicht een gedeelte van het dorp eene prooi der vlammen zijn ge worden, gezwegen nog van de dooden en ge wonden die er zouden gevallen zijn. Als men daarbij in aanmerking, nee,mt dat, wanneer er brand ontstaat in een pand waarin buskruid geborgen is, de meeste lieden zich terug houden om dicht bij den brand te komen en tot de blussching mede te werken zoodat het gevaar voor uitbreiding van brand aanmerkelijk toeneemt, dan is het inderdaad niet te verantwoor den, dat het aan iemand ten einde eene kleine winst te behalen, die toch het verkoopen van bus kruid en vuurwerk op een dorp maar geven kan, of wel om zijne liefhebberij voor het maken van vuurwerk te bevredigen wordt toegestaan daardoor de bezittingen en het leven zijner mede burgers op den duur in groot gevaar te stellen. Ter viering van het veertigjarig bestaan der Zangvereeniging tot Oefening en Uitspan ning," te 'Middelburg, zal op Vrijdag 5 en Zaterdag 6 Juni 1874, in de groote zaal van het Schuttershof »de Edele Haudboog" aldaar een muziekfeest worden gehouden. Op den eersten dag zal, onder leiding van den componist zeiven, worden uitgevoerd Bo- nifaciusoratorium van W. F. G. Nicolaï. Op den tweeden dag, onder leiding van den heer Kirrwald, Symphonie »Eroicavan L. Van Beethoven. Ouverture Oberon' van C. M. Von Weber. Pfingsten." Cantate vaa F. Ililler. „Hallelujah". Koor no. 43 uit het Oratorium i>der Messias" van G. F. Haendel. Liederen te zingen door de Solisten: mejuf frouw Josephine Weijringer uit Rotterdam (so praan); den heer Carl Hill uit Schvverin (bas); den heer B. J. Be Goeij uit Leiden (tenor). Te Steenwijk werd bij de feestviering op 12 Mei de intocht van generaal Van Swieten met gevolg in den kraton voorgesteld; de Atchineezen waren in prachtig kostuum, en te Leeuwarden is het feest o. a. gevierd met een groote manoeuvre op velocipèdes. Te Dreumel is bij gelegenheid van het Koningsfeest het gedenkteeken onthuld, het welk ter herinnering aan het bezoek van Z. M. aldaar, tijdens de overstrooming in 1855, is gesticht. In He Haagsche Nieuwsbode komt het volgende ingezonden stuk voor: Rotterdam, 14 Mei. De ondergeteekende brengt door dezen aan A. Z.schrijver van het ingezonden stuk in de Haagsche Nieuws bode, waarin hij de kinderen, die den 12den Mei 14 jaar of daaronder werden, opriep om zich schriftelijk bij de redactie van genoemd blad aan te melden, zijnen hartelijken dark voor de verrassende teleurstelling, die hij op den 12den Mei jl. den jarigen kinderen bereid heeft. Een der jarige jongens. De uitgestrekte venen, bekend onder den naam van »Compascuum", liggende in de ge meente Emmen aan de grenzen van Pruisen, zi)u oudershands verkocht aan eenige heeren voor ƒ300,000, met het doel, hetzij die venen te exploiteeren, hetzij ze weder in gedeelten te verkoopen. KERKELIJKE ZAKEN ONDERWIJS. Te Nisse is beroepen ds. J. Al. Ruite, sedert -22 Maart deze9 jaars pred. te Arnemuiden, en bevorens te Pa- terson in N. Amerika. Ds. W. Van den Bijtel, pred. te Montfoort, heeit bedankt voor het beroep naar Wissekerke in N.-Bevei. Aldaar is nu beroepen ds. J. Montagne te 's Graveland. De cand. II. A. J. Lütge, die den 18 dezer te Nieuw- en St. Joosland beroepen werd, had daags te voren reeds het beroep aangenomen naar Nederhorat den Berg. Ds. W. Gouda Quint, eerst pred. te Retranchement van 8 Juni 1834 tot 18 Oct. 1846, vervolgens te Zaam- slag van 1 Nov. 1846—26 Sept. 1852, en nu sedert 3 Oct. 1852 te Nieuwvliet, gaat alzoo den stond te ge- moet van op eene 40jarige kerkelijke loopbaan terug te mogen zien. AFLOOP BESTEDINGEN. Voor het herstel, de vernieuwing en het onderhoud tot 30 April 1875, van de Aarde-, Kram-, Rijs- en Steenglooiingwerken, aan de waterkeering van den ealamiteusen polder Oostbeveland, is op 21 dezer in geschreven door: Ad. Van Popering te Bruinisse ƒ3450. Bend. Hage te Idem - 3440. Joh. De Jonge te Borsselen - 3120. David Bolier te Scherpenisse - 3098. Jan Leijs te 's-Heer Arendskerke - 3091. Ant. Foudraïne te Goes-3059. Het werk is aan laatstgenoemde gegund. 1 ugezon den. Prins Willem V. de laatste der Stadhouders over de Nederlandsche gewesten, was de eerste,op wiens meer derjarigheid moest gewacht worden, om hem tot de waardigheden zijner vaderen te verheffen. Groot was dan ook de geestdrift, en algemeen de vreugde toen deze vorst den 8 Maart 1766, op aehttienjarigen leeftijd, zijne hooge ambten kon aanvaarden, en buitengewoon de luisterrijke huldiging, welke toen alom volgdel Nadat Prins Willem V den 8 Maart 1766 met de erfstathouderljke waardigheden bekleed was, kwam deze lang gewenschte Oranje-Zon, met aan zienlijk gevolg, den 22 Mei van dat jaar aan den Zeeuwsclien horizon opdagen, 's Namiddags plech tig in Zeelands hoofdstad ontvangen, nam Z. D. H. den volgenden dag als eerste Edele der pro vincie zitting in de vergadering der Ed. Mog. heeren Staten van Zeeland. Op Zondag, 25 Mei, was de Prins in de nieuwe kerk onder de prediking van ds. A. W. De Beveren, over 2 Chron. 34, vs. 13. Den 27 Meideed de vorstelijke stoet een landtocht naar Domburg en Westkapelle. Woens dag, 28 Mei, waarop vóór 284 jaren de Aartshertog Maximiliaan te Middelburg was gehuldigd, nu door den jeugdigen markgraaf bestemd om de hulde zijner verlangende Veerenaren te ontvangen, begaf de Prins zich met den geheélen hofstoet derwaarts. Bj de Zandijksche poort werd de geliefde vorst door de regeering op de plechtigste wijze met het aanbieden der stadssleutels begroet, waarna de trein, onder muziek en klokgelui, door de bezetting en eene fraaie eereboog de stad in en door de ge schaarde burgerwacht en nog zeven triumfbogen naar het stadhuis trok. Aldaar ter vierschaar inge leid, werd de roerende aanspraak van den pen sionaris J. Reinouts op het minzaaufst beantwoord. Een oogenblik later verscheen Z. D. II. en aan- zienljk gevolg ter puje van het stadhuis, waar, ouder een sierhjk verhemelte, een rood fluweelen kussen met go aden kwasten op een gespreid pracht- kleed gereed lag. Nu bezwoer de vorst allerplechtigst de hand having van de rechten en vrjheden der stad, waarop de regeering en burger j op nieuw met eede hunne trouw aan Oranje verbonden, hetgeen met heil- wenschend volksgejuich werd aangedrongen. Bj het vorsteljke middagmaal, op den Kampveerschen- toren, werd het lichaam aangenaam versterkt, het gehoor door muziek gestreeld, het gezicht op rjk versierde schepen bekoord, maar vooral het gevoel door bijken van liefde voor vorst en vaderland aangedaan, toen, bj de harteljkste feestdronken, de prachtige zilveren beker van Maximiliaan Van Bourgondië, eertjds aan Veere geschonken, rond ging. De Prins strooide zilveren en begiftigde anderen met go.uden gedenkpenningen. Na het gezicht van een prachtig vuurwerk en de luisterr jk verlichte stad, nam de Prins, één uur vóór mid dernacht, afscheid van zjne trouwe Veerenaren, en keerde, in dankbare en opgeruimde stemming, naar Middelburg Den 30 Mei op geljke wjze als erfheer te Vlissingen gehuldigd zijnde, was dé geliefde Vorst den 1 Juni nogmaals in de nieuwe kerk, waar ds. A. 's Gravezatlde zeer toepasseljk predikte over Niuneri 6, vs. 22—27. Maandag

Goessche Courant | 1874 | | pagina 2