1874. N°. 62. Donderdag 28 Mei. 613te jaargang. BIJ DIT NOMMER BEHOORT EEN BIJVOEGSEL. Vertrek der brievenmail naar Oost-ïndie BINNENLANPSCHE BERICHTEN. «OESCHG De uitgave dezer Courant geschiedt Maandag, Woensdag en Vrijdag avonduitgezonderd op feestdagen. Prijs per kwartaal zoo binnen als buiten Goes ƒ1,75. Afzonderlijke nommers 5 c. met bijblad 10 c. I COURMT. Gewone advertentiën worden a 10 c. de regel geplaatst. Geboorte-, huwelijks- en doodberichten en do daarop be trekking hebbende dankbetuigingen van 1—8 regels 1,— Dienst-aanbiedingen, niet meer dan 4 regels bedragende en contant betaald 20 c. POSTERIJEN. Via BRINDISI28 Mei 1874, per trein van 5,58 des avonds. Via MARSEILLE, 4 Juni 1874, per trein van 5,58 des avonds. Staat van brieven, verzonden door het Post kantoor te Goes, waarvan de geadresseerden op de plaats van bestemming onbekend zijn. Over de tweede helft der maand April 1874. Ten postkantore Goes A. Verburg, Fijenoord. Z. Wijffels, Sluis. Van het Hulpkantoor te Colijnsplaat C. Douai v. d. Bergh, Rotterdarh. GOES, den 27 Mei 1874. De Koning heeft den Directeur van het Kabinet des Konings gelast, om door middel van de Staats-courant aan autoriteiten, colleges en particulieren, die aan Z. M. adressen van hulde hebben aangeboden ter gelegenheid van ,de herinnering aan HD. vijf-en-twintigjarige regeering, Zr. Ms. hartelijken dank te betuigen en daarbij de verzekering te voegen van Zr. Ms. diep gevoelde erkentelijkheid voor de daarin uitgedrukte gevoelens. Het dames-comité te 's Hage tot het aanbieden van een huldeblijk aan H. M. de Koningin, bij gelegenheid van het zilveren Regeeringsfeest, heeft H. M. twee byjouterie- kastjes aangeboden, die H. M. met welgeval len heeft willen aannemen, onder betuiging van haren dank aan allen die tot dit geschenk hebben bijgedragen. Blijkens een telegram van den Gouver neur-Generaal van Nederlandseh Indië, dat den 21sten dezer des middernachts van Buiten zorg ontvangen werd, waait te Tamiang onze vlag. Toekoe Nek van Maraksa was door Nanta buiten zijn terrein gelokt. In zijne afwezig heid hadden de vijanden eenige zijner kampongs verbrand, maar werden met behulp onzer troe pen spoedig verjaagd. (St. Ct.) Van Regeeringswege is in de Jav. Cour. bekend gemaakt dat de kolonel der infanterie Pel bij het vertrek van den generaal Van Swieten, als militair kommhndant, tevens be last met de leiding der politieke aangelegen heden, te Atchin achterblijft. Aan hem zijn toegevoegd de ambtenaar met den rang van adsistent-resident R. C. Kroesen en de controleur R. W. Tadama. Z. M. de Koning heeft 11. ^Woensdag ook ten gehoore ontvangen het Comité voor de aanbieding van een geschenk, van wege de leerlingen der inrichtingen voor Christelijk onderwijs. Het geschenk bestond in een monumentalen inktkoker, vervaardigd van massief zilver en rustende op kolossale zilveren ornamenten, met eikenloof versierd. Het plateau, is omgeveD van een breeden rand, waarop met gouden letteren is aangebracht: i,Laat de kinderkens tot Mij komenen verhindert ze niet, want derzulken is het Koningrijk Gods." Op vier schilden, door eikenkransen omgeven, vindt men verschillende belangrijke woorden van Vorsten uit het Stamhuis van Oranje - Nassau. Op de vaas zelve is aangebracht het Koninklijk wapen en de initialen van Z. M. met het devies: Je Mainticndrai. Het geheel is gedekt met het symbool der 25jarige regeering van Koning Willem 111. De Koninklijke Kroon rust op vrede-palra en oranjetak; daaronder het jaarcijfer van het jubilaeumalles in goud. Het werd bijeengebracht door bijdragen van 230 inrichtingen voor Christelijk onderwijs, waaronder die der Zendingsscholen in de Kolonie Suriname. De toespraak van den Voorzitter van het Comité, die Z M.met het geschenk, een keurig album aanbood, werd door 11D. met dank betuiging beantwoord. Hij zeide o. a.liefde voor het Huis van Oranje te prenten in de harten der jeugd, is aan uwe zorgen goed toevertrouwd." Dagbl Het stationsterrein te Roosendaal bood den 22 Mei, de3 morgens, een eigenaardig schouwspel aan. Het was geheel met Russische, Nederlandsche en Belgische vlaggen versierd, terwijl het perron geheel met tapijten was be legd. Ten 10.5 stoomde de keizerlijke trein binnen, waarin zich bevonden Z. M. de Keizer van Rusland, Z. M. de Koning, H H. K.K. H.H. de Prinsen Hendrik en Alexander en een groot gevolg, allen in uniform gekleed. Zoodra de trein stil stond, stapten H.H. M.M. uit en wer den door de daarvoor gearriveerde Belgische hoofdofficieren gecomplimenteerd, waarna een hartelijk afscheid tusséhen den Keizer en onzen vorst plaats vond. Ten 10.10 vertrok de Keizer naar België, tot het laatst door Willem III toegewuifd. Deze onderhield zich daarna nog eenige oogenblikken met den Burgemeester van Roosejidaal en vertrok 10.15 per exprestrein in de richting van Breda. De Harmonie-unie voerde bij afwisseling de Russische, Belgische en nationale volksliederen uit, terwijl de toe gestroomde menigte door. luide hoerah's van zijne ingenomenheid getuigde. De Minister van Binnenlandsche Zaken brengt ter algemeene kennis, dat in den loop der maand Juli e. k. gelegenheid zal gegeven worden tot het afleggen der examens, ter ver krijging van acten van bevoegdheid als leerling apotheker. Zij zullen worden afgenomen te Leeuwarden en te 's Hertogenbosch. In de zelfde maand zal gelegenheid worden gegeven tot het afleggen der examens, ter verkrijging van akten van bevoegdheid als vroedvrouw. Naar wij met zekerheid vernemen zal dit jaar het Zuider-Zendingsfeest gehouden worden in een der lommerrijke weiden bij het buiten verblijf, bekend onder den naam »de Holland- sche hoeve" nabij deze gemeente, en behoo- rende aan mevr. de wed. Van Voorst Vader. De luide toejuichingen, die op de jongste reünie in de sociëteit alhier ten deel vielen aan het voorstel van den heer Be Beer, deden dezen besluiten 11. Zaterdag eenige belangstellenden uittenoodigen de zaak van de oprichting van een muziektempel te bespreken. Aan die uitnoodiging werd voldaan en uit den loop der discussiën, waaraan o. a. deel namen onze geachte Burgemeester, de President der Harmonie en de Directeur der Muziek, bleek, dat er geen overwegende bezwaren be staan en dat het aantal personen, die de op- richting wenschcn, groot genoeg is om te ver- ohderstellen, dat de zaak tot stand zal komen. De noodige plannen en kostenberekening worden in orde gebracht en zullen eerlang aan de ingezetenen worden voorgelegd, waarbij dan tevens een beroep op aller ondersteuning zal worden gedaan. Over het algemeen schijnt men levendig be lang in deze zaak te steil u. Men schrijft ons uit Wilhelminadorp Begunstigd door 't heerlijkste weder kwam op Vrijdag 22 Mei, des avonds te half 9 uren, de feestcommissie van 12 Mei uit Goes, ge volgd door de Harmonie, ten einde aan den heer G. J. Van den Bosch eene serenade te brengen voor zijne welwillende medewerking aan het feest, den 12 Mei in Goes gehouden. Het dorp zelf had een feestelijk aanzien, door dat vele inwoners de vlaggen hadden uit gestoken, terwijl een der ingezetenen zijne woning op eene sierlijke wijze had verlicht. Nadat door de Harmonie een paar nummers waren uitgevoerd, vertoonde de heer Vati den Bosch zich voor zijne woningen werd door den heer Van der Bilt La Motthe aangesproken. Deze betuigde den heer Van den Bosch, namens de feestcommissie, zijnen hartelijken dank voor de hulp en ondersteuning, die van wege den Wilhelminapolder aan de feestcom missie uit Goes den 12 Mei was verstrekt, en verzekerde, dat wanneer 't Wilhelminadorp ooit of immer hulpuit Goes mocht behoeven, de heer V. d. Bosch dan ook op krachtdadige medewerking van daar zou kunnen rekenen. De heer F. d. Bosch beantwoordde den spreker en zeide, dat hij hoogst aangenaam verrast was, toen hij, van een uitstapje terug gekeerd, vernam, dat men in Goes 't voornemen had, hem een serenade te brengen. Het deed hem zeer veel genoegen, dat zijne bemoeiingen ten opzichte van 't gehouden feest zoozeer werden gewaardeerd en betuigde daarvoor ook namens allen, die daartoe met hem hadden medegewerkt en die hij bij deze gelegenheid te zijnen huize had genoodigd, zijnen hartelijken dank. Daarna werden de leden der feestcommissie benevens die der Harmonie verzocht binnen te komen, waar hun een gul onthaal te beurt viel. De heer V. d. Bosch bracht daar binnen een toast uit op de Harmonie »de Volharding" en in het bijzonder op haren ijverigen en bekwa men directeur, hetwelk door den heer "Grefe werd beantwoord. Daarna sprak de heer F. d. Bilt la Motthe die voorstelde een glas te ledigen op den bloei van den Wilhelminapolder. Later werden nog eenige fraaie muziekstuk ken uitgevoerd en 't was bijna 10 uur toen de heeren uit Goes het Wilhelminadorp ver lieten. Uit Schore schrijft men ons: Ook in deze gemeente had op den 12 Mei de meest mogelijke deelneming in de algemeene feestvreugde plaats. Nadat door den geachten predikant, ds. Van Lingen, in eene morgen-godsdienstoefening de gemeente tot ware dankbaarheid en feestvreug de, naar Ps. 126: 3 bepaald was, lagen de kleinen aan de beurt. Onze geachte onder wijzer, de heer P. Janse, ging met de school kinderen, allen in feestgewaad getooid, naar de woning des burgemeesters, ten einde ZEd. onder het zingen van gepaste liederen mede naar de school te voeren. Opgetogen trad men dit net versierd lokaal binnën, waarin tevens vele belangstellenden waren bijeenge komen. Allereerst herdacht men het feit van dezen dag, hetwelk door toepasselijke toespra ken van den onderwijzer, onder het gebruik van koek en chocolademelk én het zingen van feestliederen, met de meeste vreugde gebeurde. Toen volgde de uitreiking van prijzen en pre- miën, uitgegeven door de Staten, voor getrouw schoolbezoek, waarover 21 kinderen zich moch ten verheugen. Algemeene bljjdsehap stond

Goessche Courant | 1874 | | pagina 1