BUITENLAND. Een bezoek bij BAZAINE. missie, vertegenwoordigende de opperbesturen van de orde der Vrijmetselaren in het Koninkrijk der Nederlanden, onderhoorige Koloniën en Landen. Aan het hoofd dezer Commissie had zich Z. K. H. Prins Frederik der Nederlanden geplaatst. Bp deze gelegenheid werd aan Z. M. overhandigd een gedenkpenning van wege de Orde, waarvan drie exemplarenéén in goud, één in zilver en één in brons, die door Z. M. met de grootste welwillendheid en in genomenheid zijn aangenomen. Hierbij was gevoegd een adres van hulde en trouw aan Z. M. den Koning van wege de Orde. Prins Alexander en gevolg hebben gisteren den dag te Middelburg doorgebracht. Zij heb ben aldaar de merkwaardigheden bezichtigd en te half twee uren een rijtoer naar Vlissingen gemaakt, van waar zij te half 5 uren te Mid delburg zijn teruggekeerd. Heden morgen te 9.13 is in volle vaart een extratrein ons station gepasseerd, waarin vermoedelijk de Keizer van Rusland, Z. M. onze Koning en de Prinsen gezeten waren. De Etoile Beige meldt, dat Koning Leopold waarschijnlijk den Czaar van Rusland naar Roosendaal te gemoet zou reizen, om te ge lijkertijd ook Koning Willem 111 te ontmoeten. Wij vestigen de aandacht op de in ons nommer van heden voorkomende advertentie van de feestcommissie te Krniningen. Het feest belooft schitterend te zijn en zal zeker tal van bezoekers naar die plaats lokken. Men weet het, Kruiningen staat in een goeden naam om dergelijke feesten te organiseeren. Woensdag namiddag werd te Hansweert door de schooljeugd feest gevierd ter herin nering aan het 25jarig jubilé onzes geëer- biedigden Konings. De kinderen hielden een optocht onder geleide hunner onderwijzers en haalden het gemeentebestuur en de schoolcom missie aan het logement van den heer Luijks af. In de net versierde school teruggekomen werden door den hoofdonderwijzer, M. J. Lind- hout, de kinderen in gepaste toespraken gewe zen op de beteekenis van dit feest, waarbij de deugden van onzen dierbaren Yorst, en al het goede onder zijn vaderlijk bestuur tof stand gebracht, werden opgesomd.. Ook werd hulde gebracht aan onze geliefde Koningin, die met Oranje samenwerkt om den bloei ion-^ zes lands te vermeerderen. Bij die gelegenheid werden ook de premiën en getuigschriften uitgereikt voor getrouw schoolbezoek, waarbij ook door den Edelacht- baren heer burgemeester Dominicus eenige toe passelijke woorden werden gesproken. Een en ander werd door het zingen van vaderlandsche liederen afgewisseldterwijl de jeugd ruimschoots werd onthaald. Met gepaste vrijmoedigheid werd door een der leerlingen het Edelachtbaar gemeentebe stuur, uit naam van alle kinderen, dank toe gebracht voor het hun bereide schoolfeest. In de vergadering der watering Hoede- kenskerke, gehouden jl. Woensdag 20 Mei, zijn ter vervanging van den heer Lenshoek Van Zwakedie zijn eervol ontslag verzocht had als dijkgraaf, als candidaten op de lijst gebrachtCornells Goud en Maarten De Regt. Z. K. H. Prins Frederik heeft, ter ge legenheid van het 25jarig regeeringsfeest van Koning en Koningin, aan H. M. ten geschenke aangeboden een massief zilveren juweelkistje. Het kistje, en relief prachtig bewerkt, rust op vier leeuwen van zilver en prijkt aan de hoeken met fraaie niellé gravures, voorstel lende vier Vorstelijke verblijven. Het sleutelgat is in een gouden plaat aan gebracht en boven op het deksel is een gou den kroon, met diamanten omzet, geplaatst. Te Dubbeldam is een wonderkalf gebo ren met een berenkop. Het dier heeft daarbij een vleeschsluier, die uit de hersenpan is ge groeid en tot aan het staartbeen loopt, voorts dubbele kniegewrichten, drie neusgaten en een dubbele vouwhuid over het lijf. De pooten zijn krom gegroeid. De koe, welke dit mon ster ter wereld bracht, is bij de verlossing ge - storven. De N. R. Ct. verneemt dat de pastoor te Wijhe, die Zaterdag bij ongeluk een jon geling heeft doodgeschoten en van wien ook wij in ons vorig no. melding maakten, zoo danig door schrik is bevangen, dat hij aan verstandsverbijstering lijdt en niet buiten le vensgevaar verkeert. Naar men verneemt, zullen voor rekening van het Departement van Marine zes stoom kanonneerbooten, type Staunch, worden ge bouwd. Te Kooten, in de gemeente Achtkarspelen, is den 12 Mei een optocht gehouden, voor stellende de aankomst van Koning Willem III den 11 Mei 1874 te Amsterdam. Men had er het Koninklijk rijtuig, den Koning en de verdere vorstelijke familie, kamerheeren, eerewacht, enz., enz alles inderdaad zeer smaak vol en fraai. Te Gorinchem is dezer dagen overleden de koopman H. J. V., in den ouderdom van 101 jaren. Tot in den laatsten tijd zijns levens zag men den grijsaard eiken Maandag zijn waar te koop aanbieden. Van zeer vele plaatsen in Gelderland komen er gunstige berichten omtrent het vooruitzicht van kersen en andere boomvruchten. De boomen hebben lang zooveel niet geleden van de vorst, als men algemeen had gevreesd. Bij de feestviering te 's-Bosch is eene hoogst zwangere vrouw, achter wie een schot gelost werd, daardoor zóódanig verschrokken, dat zij bij hare tehuiskomst stuipen kreeg, waaraan zij nog denzelfden nacht overleed. In een schrijven uit Atchin van 16 Maart schrijft een der dekoffieieren, dat de land- en zeemacht in In die zich uitstekend hebben ge dragen en het Vaderland trotsch op hen we zen mag. »Ik heb, zegt hij, de expedities op Bali, Boni en Borneo medegemaakt, maar deze oorlog spant de kroon. Wij hadden te strij den tegen een vijand, die zijn grond hardnek kig verdedigde. Thans is hij rustig; veel Hoofden hebben zich aan het Nederlandsch gezag onderworpen en in bijna alle kampongs wappert de Nederlandsche vlag. Naar mijn inzien zal Atchin met den tijd wel eene ko lonie worden, want het is een goed en vrucht baar land, en zeer voordeelig gelegen voor den handel." 1 De schrijver maakt met lof gewag van de QRensten door het verbeterde schietgeweer en a geschut bewezen, en getuigt van het krachtig effect, dat het vuur van de Zeeland heeft uit geoefend, die van 9 tot 30 December niet minder dan 11000 kilo's buskruid verschoot en 2600 kogels, die een goede uitwerking had den. De krijgsgevangen Atchineezen moeten dan ook verklaard hebben, dat zij veel ban ger waren voor dit oorlogsschip dan voor de geweren der soldaten. De dagbladen verzekeren, dat het aanwer ven van Zwitsers voor den Nederlandschen krijgs dienst in Oost-Indië, nog altijd voortgaat. Den 9 Mei werd aan het station Mühlhausen zekere Josef Balthasar Rufli uit Grenchen in Solothurn in hechtenis genomen, toen hij negen spoorwegbiljetten naar Mainz voor zich en 8 jongelieden genomen had. Het bleek, dat hij en zijne 8 vrienden Zwitsers waren, die te Belfort, door de werfagenten Hitz uit Grauw- bunderland en Peter Wagner uit Bazel, aan geworven waren en over Mainz en Keulen naar Nederland moesten gaan. Vad KERKELIJKE ZAKEN ONDERWIJS. Aan het statistiek bulletin van het Duitsche rijk, 1873, zijn ontleend de volgende belangrijke bijzonderheden over de bevolking van het Duitsche rijk, gerangschikt naar hunne geloofsbelijdenissen: Protestanten25,579,709. Katholieken14,867,463. Andere Christelijke geloofsbelijdenissen. 82,155. Israëlieten512,158. Andere geloofsbelijdenissen. 176. Zonder aanwijzing van geloofsbelijdenis. 16,980. Totaal. 41,058,641. Het land, waar betrekkelijk het meest Protestanten en het minst Katholieken zijn, is het koninkrijk Saksen, dat 2,493,556 Protestanten telt, tegen 53,642 Katholieken. Het land, waar het minst Protestanten en het meest Katholieken zijn, is Beijeren, waar slechts 1,342,592 Protestanten zijn tegen 3,464,364 Katholieken. Zeer opmerkenswaard is het, dat in Pruisen zelf het Katho licisme zich aanmerkelijk uitbreidt. In de provincie Brandenburg heeft het getal Katholieken zich van 1865 tot 1871 verdubbeld. In Silezië maken tegen woordig de Katholieken de meerderheid uit, terwijl zij vóór eenige jaren nog de meerderheid vormden. Ds. Van Dijk te Doetinchem heeft gedurende de maanden Maart en April voor zijne verschillende stich tingen 2459.15 ontvangen. Hij berekent, dat hij voor zijn uitgebreiden arbeid elke week 1000 behoeft. Zélf hoopt hij binnenkort lid van de Ned, Herv. Kerk te worden. De commissie voor de eind-examens in Zeeland bestaat uit de heeren P. Romeijn, lid en voorzitter, dr. G. Van Iiennekeler en dr. F. Seelheim, leeraren aan de Rijks hoogere burgerschool te Middelburg; C. Hofman, G. Kok Jr. en dr. P. Schuringa, leeraren a;i i de hoogere burgerschool te Zierikzee; P. Conrad' H. Japikse en mr. M. J. De Witt Hamer, leeraren aan de hoogere burgerschool te Goes. Bij de op 18 en 19 dezer gehouden akte-examens voor het middelbaar onderwijs (dames) is toegelaten voor Nederlandsch, mej. E. L. B. Rappard, alhier. Nog heeft Frankrijk geen nieuw minis terie, en hoe langer de crisis duurt, hoe groo- ter de verlegenheid waarin maarschalk de Mac- Mahon, president der republiek, door haar gebracht is. Elke partij stelt hare voorwaar den, en een kabinet dat aan aller verlangens en wenschen voldoet, is vooreerst althans niet denkbaar. De legitimisten wachten geduldig af, en zijn te eerder daartoe bereid nu, althans volgens den Constitutionnelde graaf Van Cham- bord sedert Zaterdag in een plaats dicht bij Versailles zich ophoudt het verblijf van Hendrik F" in Frankrijk moet, naar men be weert, de voornaamste aanleiding zijn voor de uiterste rechterzijde, om in haar verzet tegen de organisatie van het septennaat te volhardende bonapartisten vleien zich met de hoop in troe bel water te zullen visschen; de republikeinen vreezen bestendiging van den tegenwoordigen toestand; de voorstanders van het septennaat zeiven zijn verdeeld: tegenover hen, die het willen met de aanwijzing van den persoon, d. i. Mac-Mahonstaan zij, die gelooven dat het beter is het septennaat bloot in beginsel te behouden zonder te bepalen, wie gedurende het zevenjarig tijdvak hoofd van het uitvoerend bewind zal zijn. Tot dus verre heeft Mac- Mahon overal te vergeefs aangeklopt. Volgens een der vele geruchten te Parijs in omloop, zou de maarschalk-president den heer Thiers bij zich ontboden en Thiers aan deze uitnoo- diging voldaan hebben. Volgens een telegram van gisteren heeft de volgende ministeriëele combinatie veel kans van slagen: Decazes, Buitenl. Zaken, vice-president van den MinisterraadD'Audiffret-Pasquier, Minister zonder portefeuille; De GoularpBinnenl. Zaken; t De Tailhaud, Justitie; Mathieu Bodet, Koop handel; Lavergne, Financiën; Cézanne, Openb. Werken; Cumont, Openb. OnderwijsDe Cissey, Oorlog en De MontaignacMarine. De maarschalk Bazaine heeft in zijne ge vangenis op het eiland St. Marguerite een bezoek ontvangen van een zijner vrienden, blijk baar een Engelschman, die daartoe van de Fransche Regeering verlof ontvangen had. Hoe hij den maarschalk en de zijnen gevonden heeft wordt medegedeeld in een brief aan de Lon- densche Daily Telegraphwaarin o. a. het volgende voorkomt: Van Cannes uit kan men het eiland spoedig met een zeilbootje bereiken. Aldaar aangeko men, voert een trap tot de omstreeks 200 voet hoog gelegen vesting, die op eene over de zee hangende rots ligt en eene bezetting van 125 man bevat. Het bevel over de vesting en het bewaken der gevangenen is aan den heer Marchez, een Corsicaan, toevertrouwd, die mij beleefd ontving en tot den maarschalk liet voeren, terwijl mijne begeleiders, die zonder verlof van de Regeering gekomen waren, buiten het fort moesten blijven. De maarschalk ontving mij met groote har telijkheid. Ik vond zijn voorkomen onveranderd en ook zijne manieren waren dezelfde als in de dagen zijner macht en vrijheid. Vóór ik tot hem ging, had ik den directeur gevraagd, of ik den gevangene de jongste nummers van eenige couranten mocht medebrengen. Het werd mij geweigerd en ik moest de medege- gebrachte nummers achterlaten. Dit ter loops. De kamer van Bazaine ia klein, maar net en aangenaam ingericht. Aan den muur hangt een portret van den Paus met latijnsche auto graaf. Een levendig knaapje van acht en een ander van drie jaren met een vijfjarig meisje speelden in de kamer. Wij spraken een tijd lang onder het leven, dat de kinderen maakten, en gingen toen op het met steenen geplaveide plein, waarvan een gedeelte voor üasaiwe'a

Goessche Courant | 1874 | | pagina 2