BUITENLAND. schoolgebouw een feestelijk aanzien gekregen, door het oprichten van eerepoorten en het aanbrengen van groen. Dinsdag tnorgen werden nog vele huizen met groen versierd, en stak bijna iedereen de nationale vlag uit. Om 9 uur hield de hoofdonderwijzer H. StoutjesdijJc eene feestrede in de kerk. Na afloop daarvan haalde eene eerewacht te paard den Burgemeester, te Kruiningen wonende af, die bij den ingang van het dorp door de Feestcommissie en de leden van den Raad werd gecomplimenteerd, en door de aanwezigen met een„leve de Burgemeester werd verwelkomd, waarna men zich naar het gemeentehuis begaf. In het schoollokaal werden de leerlingen ont haald en ontvingen tot een aandenken aan dit feest een portret van Z. M. den Koning. Ver volgens had van wege den Ambachtsheer, die daartoe 60 gulden had geschonken, eene be deeling van ellegoederen en krentenbrood plaats aan de beboeftigen in de gemeente, die daardoor aangenaam verrast en dankbaar gestemd werden. Ondanks het onaangename weder hadden toch vervolgens de voorgenomen volksvermakelijk heden plaats, en werd des avonds een prachtig vuurwerk afgestoken, doch het oplaten van den luchtballon kon, wegens den kevigeD wind, niet plaats hebben. Bij al de drukte, die er heerschte, vergat men echter niet een telegram van ge- lukwensching aan den Koning te zenden. Het feest is in goede orde afgeloopen en iedereen keerde, de een vroeger, de ander later, wél voldaan huiswaarts. Te Baarland heeft men jl. Vrijdagavond nog een miniatuur-feest gevierd. Althans, men meldt ons, dat de Feest-commissie, met de vlag voorop, en gevolgd door de schooljeugd en een groot aantal burgers, gezamenlijk de eerebogen en het aangebrachte groen gingen opruimen daarna al zingende door het dorp trokken, en vervolgens eerst voor de woning van den On derwijzer en daarna voor die van den Burge meester stil hielden, waar eenige vaderlaDdsche gezangen werden aangehevendie met een „leve de Koning!", »leve de Burgemeester!", »leve de Onderwijzer!" werden besloten. Voor bet gemeentehuis bedankte de president der Commissie de burgerij voor de betoonde be langstelling in het feest, dat nu finaal geëindigd werd met het wijden van nog menigen dronk aan het heil van Vaderland, Koning en burgerij. Uit Kats schrijft men ons nog nader, dat aldaar op 12 Mei de armen zijn bedeeld ge worden en de schoolkinderen feestboekjes en feestplaatjes hebben ontvangen. Men schrijft aan de N. R. Ct. uit Wemel- dinge: Dinsdag werd alhier het feest geopend door klokgelui en het lossen van schotenna een wandeling der 300 kinderen werden deze door honderden ingezetenen naar het kerkgebouw vergezeld, waar een feestrede door den heer Sauer werd uitgesproken. Daarna uitdeeling van platen en ververschingen in de school. De groote optocht bezorgde aan het naast bijge legen telegraafkantoor Biezelinge een telegram van het feestvierend Wemeldinge aan Z. M. den Koning, waarna eenige volksspelen werden uitgevoerd. De regen was oorzaak, dat het vuurwerk niet naar wensch slaagde. Door de vergadering van Ingelanden van den-polder Nieuwlande, den 16 dezer gehouden, is op den staat van voordracht ter benoeming van een Dijkgraaf' in plaats van den met 1 Augustus 1874 aftredenden heer P. Nieuwen- huijse.geplaatst: als le candidaat de heer P. Nieuwenhuijseals 2e candidaat de heer Joos Sinke, en als 3e candidaat de heer Jac. Verlare. Door de vergadering van den polder Waarde, den 18 dezer géhouden, is tot Dijkgraaf,van dien polder herbenoemd, de heer Marinus Pieper, Ver telegraaf* Z. If. H. Prins Alexander ver trekt reeds heden middag 5i ure naar Vlissingen. Z. M. de Koning en Prins Hendrik vertrekken morgen avond ten 11,50 na afloop der feestviering uit Rotterdam mede naar Vlissingen, om aldaar den Keizer van Rus land te ontmoeten en Z. K. M. verder -tot Rozendaal te vergezellen, van waar de Koning dadelijk naar 's-Hage terugkeert, terwijl de Keizer een uitstap naar Brussel zal maken. Al de ministers vertrekken deels heden of morgen ochtend naar het feest te Rotterdam. Kaar men ver neemt heeft de Koning den Russischen gezant te 's-Hage benoemd tot grootkruis van den Leeuw van Nassau. Aan het Utrechtsch Dagblad wordt van goederhand medegedeeld, dat er ernstig plan bestaat tot het spoedig tot stand brengen van een directen mail-dienst tussehen Vlissingen en Londen. De koninklijke Nederlandsche stoombootmaatschappij zou bereid zijn om de zaak te ondernemen in verband met de Great Eastern Railway-Company. Men stelt; zich voor, den afstand tussehen Vlissingen en Lon den in "zes uren te kunnen afleggen. Z. K. H. prins Hendrik moet de onderneming krach tig willen steunen. De commissie van oppertoezicht en be heer over de kweekschool voor zeevaart te Leiden heeft bekend gemaakt, dat op Dins dag den 26 Mei 1874 te Leiden een keuring zal plaats hebben van knapen, welke bij 's Rijks zeemacht een verbintenis wenschen aan te gaan. Naar men verneemt heeft een ingezeten van Amsterdam ƒ400 beschikbaar gesteld tot verhooging zijner inschrijving voor het natio naal geschenk. NR. Ct.) De Prov. Gr. Ct. deelt mede, dat, naar zij uit zeer goede bron heeft vernomen, het nationaal geschenk aan Z M. den Koning tot een bedrag van 194,000 is geklommen. Vrijdag avond is in de haven te Helle- voetsluis het lijk opgevischt van een oppas send jongeling, dien men sedert dien ochtend vermist had. Door de feesten eenigszins laat aan boord gekomeu, en weer vroeg bij zijn werk willende wezen, is hij, naar men ver moedt, slaapdronken geweest en daardoor over boord gevallen. Men schrijft uit Arnhem aan de N. R. Ct. dat op den 12den dezer een ingezeten, die vroeger in nauwe betrekking tot het Indische leger stond, de invaliden te Bronbeek feeste lijk heeft onthaald op wijn, wittebrood, kaas en sigaren. Men meldt uit Deventer: De pastoor te Wijhe had Zaterdag het ongeluk, bij het af schieten van een geweer, iemand te treffen, die ten gevolge daarvan zou zijn overleden. Het gerecht is van hier vertrokken om een onder zoek in te stellen. KERKELIJKE ZAKEN ONDERW1J8. Te 's-Heerenhoek is beroepen de Cand. J. Van der Iiaaden, die daarna ook eeu beroep ontvangen heeft naar Loosduinen. Voor het beroep naar Wemeldinge is door ds. A. F. Simons, pred. te Kesteren, bedankt. Ds. N. De Jonge, van Leksmond, is den 10 dezer tot pred. bij de Vlaamsch-Holl. gemeente te Brussel ingeleid door ds. J. Drost, pred. te Leiden, met Hand. 18a, en daarna plechtig ingezegend door ds. Herbet, pred. bij het Duitsche gedeelte der gemeente. Onmid dellijk daarop ving de bevestigde zijn dienstwerk aan met eene korte toespraak. STATISTIEK Comité tot wering van Schoolverzuim te Goes. OVER APRIL 1874. Op de School la klasse wttren gedurende deze maand 152 kinderen.' Onder deze waren 123 kinderen die geen enkelen schooltijd verzuimden, 29 van 110 verzuimen en geen meer dan 10 verzuimen hadden. Het gemiddeld verzuim was 1 4/io percent op het geheel aantal scholieren en schooltijden tegen 1 s/io percent over dezelfde maand in 1873. Op de School 2" klasse waren 175 kinderen, waar onder 159 zonder eenig verzuim, 14 die van 1'10 verzuimen hadden en 2 met meer dan 10 verzuimen. Het gemiddeld verzuim was 1 6/10 percent te gen 1 8/io percent over dezelfde maand in 1873. Op de School 3" klasse waren 251 kinderen, waaronder 170 zonder verzuim, 56 met van 110 verzuimen, 25 met meer dan 10 verzuimen. Het gemiddelde verzuim was 8 7/io percent te gen 8 2/io percent over dezelfde maand in 1873. Op de Weezen- en Armenschool waren 82 kinderen, (zonder de weezen) waaronder 48 zonder eenig verzuim, 18 met 1 10 verzuimen, 16 boven de 10 verzuimen. Het gemiddeld verzuim was 15 '/io percent te gen 18 6/io percent over dezelfde maand in 1873. Op de bijzondere School waren 218 kinderen, waarvan 161 zonder eenig verzuim, 46 van 1 10 verzuimen, 11 boven 10 Het gemiddeld verzuim was 3 5/io percent tegen 3 5/io percent over de zelfde maand in 1873. Het verzuim op al de scholen te zamen van 1 Januari af tot ultimo April 1874 bedroeg 4 a/io. percent tegen 5 s/io percent over 't zelfde tijd vak in 1873. li e c li t X :x 1ï e n Bij vonnis van den Kantonrechter te Goes in dn to 16 Mei 1874, zijn veroordeeld: lo. C. S. en P. S., visschers op de Hollandsche Clinge, wegens het gezamenlijk in overleg le visschen of van gen van zaadmosselen op een gesloten bank, zonder daartoe vergunning te hebben verkregen van het be stuur der visscherijen en 2e met een ongenummerd vaartuig, ieder in twee geldboeten elk van 10, sub sidiair ieder voor iedere boete drie dagen gevange nisstraf, en solidair in de kosten. 2o. A. d. M., visscher te Woensdrecht, wegens het bij de Ansjovisvangst plaatsen van weeren of schut tingen op de Schelde en Zeeuwsche stroomen, zonder vergunning van het bestuur -der visscherijen in eene geldboete van ƒ10, subsidiair in eene gevangenisstraf van drie dagen en in de kosten. So. H. B. arbeider te Biezelinge, wegens het zonder behoorlijk plaatsbewijs in de rijtuigen van een trein plaats nemen, in eene geldboete van een gulden, sub sidiair in eenegevangenisstraf van een dag, en in de kosten. Nu wij eindelijk eeii kleine ruimte kunnen vinden voor Buitenlandscbe berichten, moet het eerste nieuws, dat wij mededeelen, eene ministerieele crisis zijn, en wel in frankrijk. De strijd met de volksvertegenwoordiging was van korten duur. Te - vergeefs trachtte het ministerie aan zijne tegenstanders het hoofd te bieden. De minister De Broglie had voorgesteld, bij de behandeling der constitutioneele wetten de prioriteit te geven aan de kieswet. Door Lucien Brun werd betoogd dat de stemming over dit voorstel geen votum van vertrouwen in het kabinet, maar eenvoudig de vaststelling der orde van den dag betreft, doch de mi nister verklaarde deze onderscheiding niet aan te nemen, daar bij de beteekenis der stem ming niet verzwakt wilde zien. Nadat twee maal een stemming met zitten en opstaan een twijfelachtigen uitslag had gehad, werd tot hoofdelijke omvraag overgegaan, en toen ver wierp de vergadering met 381 tegen 317 stem men bat regeeringsvoorstelmitsdien was de verlangde prioriteit voor de kieswet geweigerd, en daar De Broglie van deze aangelegenheid een kabinetsquaesiie had gemaakt, hebben hij en zijne ambtgenooten bij den president der republiek hun ontslag ingediend. Toen bet bericht daarvan kwam in de nationale verga dering, gaf de heer Rampont de volgende uit legging van het votum der meerderheidWij stemden tegen bet ministerie, omdat bet een partij-ministerie is wij wilden geenszins te gen Mac Mahon stemmen." Indien het ka binet De Broglie zijn leven nog acht dagen had kunnen rekken, zou het zijn eersten ver jaardag hebben kunnen vieren. En wat zal nu gebeuren? Zooveel is zeker, dat 's lauds belang een zoo spoedig mogelijke oplossing der crisis eischt, want de spanning is groot, en volgens gerucht zou Raoul Duval voor nemens zijn van de verwarring gebruik te maken en voor te stellendat de kamer zich ontbinde, en dat men het land onverwijld bij stemming doe kiezen tussehen keizerrijk, koninkrijk en republiek. Acht dagen later zou dan, zoo verlangt Duval verder, een con- stitueerende kamer benoemd worden, en ge durende bet overgangstijdperk zouden vier re publikeinen twee royalisten en twee bona- partisten als ministers fnngeeren. Yan de twee laatstgenoemde partijen hebben jl. Zaterdag 51 en 19 tegen het ministerie gestemd. Mac- Mahon heeft Versailles niet verlaten. Het Journal officiel bericht, dat de minis ters hun ontslag ingediend hebben en de pre sident der republiek het aangenomen heeft, doch dat de ministers voorloopig aan het be wind zullen blijven. De meeste republikein- scbe bladen betoogen de noodzakelijkheid, over te gaan tot ontbinding, zoo spoedig mogelijk, van de tegenwoordige nationale vergadering, daar deze niet bij machte is iets vast te stellen. De brieven uit Amsterdam en België ont vangen, getuigen van de tevredenheid der Bel gische schutters over het hun ten deel ge vallen onthaalwel was dit aanvankelijk koel, maar later werd het allerhartelijkst, vooral in het Paleis voor Volksvlijt. Zij beklagen zich slechts over één zaak: de duurte der hotels en restauratiën. Een hunner, zelf hotelhou der te Brussel, troostte de anderen en zeide dat hij en zijne collega's de schutters en de riflemen niet minder gevild hadden toen deze te Brussel waren gekomen om aan den Bel gischen nationalen wedstrijd deel te nemen. Het Belgische publiek hecht zeer veel waarde aau die betuigingen van vriendschap, daar de

Goessche Courant | 1874 | | pagina 2