BINNENLANDSCHE BERICHTEN. In de Rozemarijnstraat (Molendijk) werden de wandelaars met uitbundige vreugde ontvangen. Uit aller mond steeg een juichkreet «Leve de Burge meester!" Aller hart was vervuld van feestvreugde en genot en eene algemeene uiting der liefde tot Oranje het bewijs daarvan. Wij hoorden eene vrouw tot de leden van het dagelijksch bestuur zeggen »Ja heeren! al heb ik dan geen geld of goedtoch heb ik nog Oranjebloed!" Het deed ons goed, dit te mogen hooren. Eere aan de bewoners van die straat Ha afloop van deze promenade en na het ein digen der muziek op de kade, had weder eene uit stekend genoegelijke réunie in de Sociëteit plaats. De eerste toast aldaar werd door den heer Bijser gebracht aan den burgemeester, die, na zijne pro menade een oogenblik in den kring der feestvie renden vertoefde. In den wensch voor zijn welzijn en voor de duur zaamheid van zijn bestuur werd met geestdrift in gestemd. Deze was niet minder, toen de heer mr. Blaaubeen het woord nam om nog eens tot de aanleiding van het feest terug te voeren. Bij zijn dank voor het hem toegesproken woord voegde hij nog eene warme opwekking om aan het einde van het feest even als bij den aanvang het «Leve de Koning'' te doen hooren. Eenige oogenblikken later werd door een der gasten (de heer S. Piccardt) een woord van dank gericht aan de feestcommissie en bijzonder aan haren waardigen voorzitter, voor al het genot dat zij met zorgen, moeite en opoffe ringen der burgerij op het feest bereid had. Dooi den heer mr. Van Dam werd daaraan nog een woord toegevoegd, uitsluitend aan genoemden voorzitter, den heer Van der Bilt La Motthedie daarop terstond in welsprekende en bezielde taal ant woordde, de medewerking der burgerij verhief en luide instemming verwierf bij den wensch voor haren bloei. Later bracht de heer La Motthe ook nog een dronk aan den heer G-refe, die door zijne muzikale talenten niet alleen het feest opgeluisterd had, maar daardoor zich reeds een eerzuil in ons midden heeft gesticht. Het publiek, daardoor op kunstgebied geleidluisterde nu te eerder naar het voorstel van den heer Be Beer, dat bij wijze van gedachtenisteeken ter eere van dit feest, een muziektempel in onze stad mocht verrijzen. De tijd zal leeren of het voorstel evenveel medewerking in uitvoering, als applaus bij de voordracht vinden zal. Doch al komt de muziektempel niethet genoegelijk samenzijn van den laatsten feestavond zal niet vergeten worden. En zoo is dan het schoone Kroningsfeest ten einde. Wij mogen er op bogen, dat het feest te Goes schitterend, doelmatig, genoegelijk en be tamelijk is gevierd. En daardoor is het bewijs geleverd, dat ook het Goesche volk het geluk beseft, dat Nederland en Oranje is te beurt gevallen, Het heeft aan Ne derland en Europa getoondhoe een vrij volk op zulke dagen weet feest te vieren. Er is op dien dag een nieuw verbond gesloten tusschen Oranje en zijn volk, tusschen Nedeidand en een telg uit het Vorstenhuisdat meer dan drie eeuwen zoo innig aan Nederland was verbonden. Dat dan na het gejoel, gejubel en gejuich, ieder Nederlander instemme met de schoone regelen r, Bewaar den Vorst, bewaar zijn Huis, En ons, zijn huisgezin. Bewaar, o Godden Koning lang, En 't lieve Vaderland." GOES, den 15 Mei 1874. Men schrijft ons uit 's-Beer Arendskerke: Maandag 11 en Dinsdag 12 Mei waren voor onze gemeente in waarheid dagen van vreugde en genot. Ook 11 Mei, want toen toch werd door oud en jong aan ons dorp een nooit overtroffen feestelijk aanzien gegeven. Huis en straat, dak en trans werden met groen en bloemen getooid, en een 7tal eerepoorten getuigden van den ijver en de zorg der feestcommissie. In den namid dag werd een eerewacht van 64 ruiters geor ganiseerd, die, vergezeld van de Arbeiders-ver- eeniging alhier, in plechtigen optocht hunnen geachten Burgemeester jhr. mr. C. Van Citters te Heinkenszand geluk gingen wenschen met zijne benoeming tot lid der Provinciale Staten van Zeeland. Dit was de inleiding tot het feest, dat des anderen daags zou gevierd worden. Hadden meest alle inwoners des Maandags op verzoek dör commissie hunne vlaggen uit gestoken, Dinsdag morgen vroeg was slechts het teeken, door een enkele dier leden gegeven, voldoende, om alle huizen van een of meer vlaggen te voorzien. Te 10 uren begaven Wethouders en raads leden zich naar de school, die mede tot feest vieren uitmuntend was ingericht; p. m. een 150tal leerlingen, me6st alle van de Oranje- of de nationale kleuren voorzien, kregen toe- gang, en werden na toespraak en onder af wisselend gezang en spel ruim onthaald. Om streeks 12 uren deed dit feestelijk g stemde volkje een optocht door het dorp, en liet op verschillende plaatsen hooren, hoe het op liet feest, vooral in gezang, door den onderwijzer was voorbereid. In den namiddag werden volksspelen gehou den, als: mastklimmen enz waarvoor door de commissie prijzen waren uitgeloofd. Jammer, dat toen reeds de regen zich bij den sterken wind ging voegen om, als het ware veresnigd, een gedeelte van het voorgestelde genoegen te verhinderen. De voorgenomen illuminatie kon niet plaats hebben, evenmin als het verlichten van den toren door bengaalsch vuur, waarvoor de verwachting zoo hoog gespannen was. Wel brandde men in den avond teertonnen, stak vuurpijlen, zwermpotten enz. af, doch 't doel der commissie werd niet bereikt, daar een groot deel der saamgekomen feestgenooten en nieuws gierigen er niet van profiteerde, aangezien de regen somwijlen als bij stroomen nederviel. Toch hinderde dit niet aan de feestelijke stemming, want binnenskamers was des te meer leven en vertier; menige hartelijke dronk werd ingesteld op het geëerbiedigd Hoofd van den Staat, wiens 25jarig jubilé aanleiding gaf om zoo recht blijde en aangenaam vereenigd te zijn. Het feest liep in de beste orde af en zal zeker bij velen nog lang in gedachtenis big ven. Men schrijft ons uit Heinkenszand U alles mede te deelen omtrent de feest viering van 12 Mei in deze gemeente is over bodig voor uwe lezers, daar de verschillende berichten waarschijnlijk wel veel op elkander zullen gelijken. Alleen wensch ik te spreken over den hier gehouden optocht en meer be paaldelijk over de wijze, waarop hier de tuin bouw vertegenwoordigd was. Met dit gedeelte had onze burgemeester zich belast en ik ver zeker u, hij had eer van zijn werk. Op een wagen, daartoe ingericht en gedrapeerd met vlaggen en doek, aan weerszijden met de por tretten van den Koning en de Koningin waren tal van schoone gewassen en bloeiende planten geplaatst, die met de vlaggen, wimpels en schil den een zeer schoon geheel vormden. Aan alle zijden waren toepasselijke opschriften aange bracht. Deze wagen, door vier paarden ge trokken, trok dan ook de algemeene aandacht en werd overal geroemd. Uw stadgenoot, de heer HanninJc, heeft ook ruimschoots het zijne bijgedragen, om dit glans punt van onzen optocht op den bepaalden tijd gereed te hebben. Men schrijft ons uit Kruiningen van 12 Mei Ten vervolge op mijn vorig schrijven, dat de feestviering te Kruiningen, om reden van overwegenden aard gedeeltelijk is moeten worden uitgesteld, kan ik u thans melden dat, niettegenstaande daarvan, de geestdrift in deze gemeente groot wasbijna alle huizen waren even als de publieke gebouwen reeds in den vroegen morgen getooid met Oranje en de Nederlandsche vlag, terwijl het statig klok gebrom zich voegde bij de jubelkreten van oud en jong. Na des voormiddags eene plechtige openingsrede in de kerk te hebben bijgewoond begaf de gemeenteraad met de feest-commissie zich naar de door de schooljeugd prachtig versierde gemeente-schoolaldaar met gezang ontvangen zijnde, hield de burgemeester eene korte toespraak tot de schollieren, waarna de hoofdonderwijzer, de heer J. Van der Bel den leerlingen in herinnering bracht al het merkwaardige en goede gedurende de 25jarige regeering van Z. M. Willem III in Nederland voorgevallen. Na afloop daarvan werden de prijzen voor getrouw schoolbezoek in het vorige jaar, aan de daarop rechthebbende leerlingen ten getale van 45 uitgereikt, een en ander afgewisseld door gepaste zangstukjes. Daarna werden de scholieren door de zorg van 't ge meentebestuur in overleg met de feest commissie onthaald op chocolade en koekjes. Des na middags om éen ure had eene vogelschieting om eene verguld zilveren medaille plaats, uitgeschreven door de alhier bestaande hand boogschutterij «de drie korenbloemjes in minnen versaemt». Die medaille werd behaald; door het lid dier schutterij den heer M. Lek. De dag van heden werd verder in gepaste vrooiijkheid doorgebracht en tot laat in den nacht vierde men gezellig feest, terwijl men de geest drift, heden onder de ingezetenen bestaand in aanmerking nemende, meent te mogen voor spellen, dat wij den 25 dezer het kroningsfeest van onzen Koning zullen vieren op eene wijze, waarbij Kruiningen zijn roem, bij dergelijke gelegenheden steeds ten toon gespreid, waar diglijk zal handhaven. Te Kapelle bepaalde de feestviering zich tot het onthalen der schoolkinderen, het uit reiken van feestliederen enz. Te Krabbendijke is op 12 Mei het vol gende programma uitgevoerd: Te 9 uren 's morgens samenkomst der school kinderen in het schoollokaal, waar zij begroet werden door de muziek van een huisorgel, bespeeld door den lljarigen scholier Chr. Wel- leman. Te 94 uren feestrede door den predikant der Chr. geref. gemeente in het kerkgebouw der Hervormde gemeente, (daartoe welwillend af- gestaau,) naar aanleiding van 1 Petrus 1 17: Vreest God, eert den Koning. Naafloop daarvan terugkomst der schooljeugd in de school en prijsuitdeeling, waarbij door den hoofdonderwijzer een schoone aanspraak werd gehouden. Te 1 uur 's middags réunie in de gemeente- o o school van de schoolj-ugd en alle belangstel lende ingezetenen. Te 14 uur feestelijke optocht der schoolkin deren onder geleide van de HH. Onderwijzers. De leden en eereleden der Commissie, de leden van den gemeenteraad, van kerk en armbesturen der verschillende gezindheden in het bijzonder, en alle ingezetenen in het algemeen werden verzocht zich bij dien optocht aan te sluiten. Te 24 uren feestelijk onthaal der schooljeugd. Te 4 uren Volksvermaken als tobbetje-rijden, pap-eten, turf-rapen enz. 's Avonds prachtig Vuurwerk, electrisch licht naar den toren, welk een en ander goed gelukt is. De illuminatie is slechts ten deele gelukt door het ongunstige weer. Meest al de lam pions zijn stuk geslagen. Tijdens het feestelijk onthaal van de jeugd kwam de Burgemeester met zijne echtgenoote en hield eene toepasselijke aanspraak. Een telegram is den Koning toegezonden door het Gemeentebestuur; ook een door de Commissie der feestviering. 5 eerepoorten waren opgericht, waarvan 4 door de Jongeliugs-Vereenigiug. In twee waren geschilderd de woorden .- Vreest God, eert den Koning Alles is in de beste orde afgeloopen en de feestvreugde was algemeen. Voor het Schoolgebouw waren twee prach tige schilderijen, vervaardigd door den schilder W. Gingnagel aldaar, geplaatst, voorstellende Z. M. aankomst in 1849 uit Engeland en op de andere zijde zijn welgelijkend portret. Men schrijft ons uit Ovezande, van den 13 Mei: Hoorde men te voren reeds algemeen ge wagen van geestdrift tot feestviering op 12 Mei, bij het aanbreken van dien dag bleek, dat die geestdrift ook werkelijk in deze Ge meente bestond. Reeds vroeg waren bijna alle woningen der ingezetenen met vlag en wimpel versierd. Te acht uren 's morgens werd de feestviering geopend metdeuitdeeling van Premiën en Getuigschriften van wege de Provincie aan de schoolleerlingen voor getrouw schoolbezoek, gedurende het jaar 1873, terwijl vervolgeus elk kind (ten getale van ruim honderd tegenwoordig) van wege het Gemeentebestuur eene feestplaat kreeg tot eene blijvende herinnering aan dezen dag en ge trakteerd werd op krentekoeken. Nauwelijks was dit afgeloopen of het luiden der klok kon digde den optocht met paarden door de ring- rijders aan, waarachter zich de onderwijzer plaatste met zijne leerlingen in orde geschaard. Zoo ging men een paar malen het dorp rond, onder bet zingen van eenige feestliederen. Ver volgens nam het ringrijden een aanvang om de prijzen, door de feestcommissie daarvoor aan gekocht, bestaande in een ZilvereD horloge, 1 paar Zilveren broekstukken en een nette, met Zilver beslagen Sigarenkoker. Dit duurde tot omstreeks half een ure, waarna spoedig de overige bepaalde volksvermaken aanvingen, als

Goessche Courant | 1874 | | pagina 2