1874. N°. 58. ONS KRONINGSFEEST. AANBESTEDING. Ministerie van Binneiilandsche Zaken. RIJKS-WATERSTAAT. OPROEPING VAN VERLOFGANGERS. «OESCHË De uitgave dezer Courant geschiedt Maandag, Wof.nsdag en Vbijdag avond, uitgezonderd op feestdagen. Prijs per kwartaal zoo binnen als buiten Goes f 1,75. Afzonderlijke nommers 5 c. met bijblad 10 c. COURANT. Gewone advertentiën worden a 10 c. de regel geplaatst. Geboorte-, huwelijks- en doodberichten en de daarop be trekking hebbende dankbetuigingen van 1—8regels it!,-■ Dienst-aanbiedingen, niet meer dan 4 regels bedragende en contant betaald 20 c. Provincie Zeeland. Op Vrijdag, den 22 Mei 1874, des voormiddags te 10 uren, zal, onder nadere goed keuring, door den Commissaris des Konings in de provincie Zeeland, of, bij zijne afwezigheid, door een der leden van de Gedeputeerde Staten, en in bijzijn van den Hoofdingenieur van den Waterstaat in het 11de district, aan het gebouw van het Provinciaal Bestuur te Middelburg, worden aanbesteed: 1. Het uitvoeren van eenige, en het onderhoud van een gedeelte der werkenvan den datum der goedkeuring van de besteding tot 31 December 1875, van het uitwateringskanaal in het voormalig 4de district van Zeeland. 2. Het aanleggen van een in den Diomede- en den Sophia-polder gelegen gedeelte van het uitwateringskanaal in het voormalig 4d0 district van Zeeland. Deze aanbestedingen zullen geschieden bij enkele in schrijving, volgens 434 der Algemeene Voorschriften. De bestekken liggen ter lezing aan het gebouw van het Ministerie van Binnenlandsche Zaken, aan dat van het Provinciaal Bestuur van Zeeland, te Middelburg, en zijn voorts op franco aanvrage, tegen betaling der kosten, te bekomen bij den boekhandelaar M. Nijhoit, Raamstraat no. 49 te 's-Gravenhage, en door zijne tus- schenkomst in de voornaamste gemeenten des Rijks. Op 16 en 18 Mei 1874 worden de noodige aanwij- w zingen op de plaats gedaan; voorts zijn nadere inlich tingen te bekomen voor no. 1 en 2 bij den Hoofd ingenieur van den Waterstaat te Middelburg en bij den Ingenieur van den Waterstaat te Sluis. 's-Gravenhage, den 17 April 1874. Voor den Minister, De Secretaris- Generaal, HÜBRECHT. De BURGEMEESTER van GOES, gezien hebbende de circulaire van den heer Commissaris des Konings van den 9 Mei jl. A r.o. 2117, 3 Ie afdeeling, volgens welke, tengevolge van de door Z. M. den Koning ge- gevene bevelen, de miliciens-verlofgangers der lichting van 1870, behoorende tot het 3de' regement, infanterie, in den wapenhandel zullen geoefend worden; geeft daarvan de belanghebbenden kennis en roept op: lo. Cornelis De Laat, Marcus De Jonge, Pieter De Dreu, Wouter De Lange, Marinus De Dreu en Johan nes Reijnhout, wier garnizoensplaats is Middelburg 2o. Joliannes Gerardus Van der Ven en Gerrit Jan Wiggers, wier garnizoensplaats is Neuzen. Om tegenwoordig te zijn bij hun korps op Woensdag den -O Mei aanstaande des namiddrrgs voer S: ure, zullende zij zich rechtstreeks derwaarts moeten be geven 3o. Jan Van Eikeren en Jan De Wolf, wier garni zoensplaats is Vlissingen, om zich op MUnsdag den 19 Mei a. s. des namid dags te half t» uren, te bevinden op 'de Koopmansbeurs te Middelburg, ten einde aan den provincialen adjudant te worden over gegeven. Wordende de verlofgangers indachtig gemaakt: dat hij, die niet aan de oproeping voldoet, als deserteur wordt behandeld, en dat hij, die niet op den bestem den tijd onder de wapenen komt of niet voortdurend aan dé oefening deelneemt, of wel achterlijk blijft in he.t aanleeren van den wapenhandel, zooveel langer onder de wapenen zal gehouden worden als de com mandant noodig acht. Goes, den 13 Mei 1874. De Burgemeester voornoemd, M. P. BLAAUBEEN. ii. Woensdagavond hadden de aangekondigde op voeringen door de Rederijkers-kamers plaats. In den grooten Schouwburg werd de voorstel ling geopend met «Op den Blinkert" van S. J. Van den Berg, voorgedragen door de kamer „Tol lens". Het stuk werd goed afgespeeld de leden van «Tollens" hebben, sedert wij hen het laatst ont moetten, eene belangrijke schrede voorwaarts ge daan. De Minstreel, zoowel als de Dorper, de Poorter zoowel als Witte van Haamstede, de Vla- mingerszoowel als de Haarlemmer, allen waren goed «te huis" in hun rol en toonden die te he grijpen. Een fragment uit «de Neven" van Hel- vetius Van den Berg, zou door dezelfde kamer nog ten beste gegeven worden, maar vóór dat dit plaats had, was den bezoekers nog een ongekend genot bereid. De heer Edzard Grefe, onze ijverige en niet genoeg geroemde muziekdirecteurver scheen met zijne beide zoontjes ten tooneele en voerde eene fantasie op het «Wien Neerlandsch bloed" uit, die allen verrukte, welke haar moch ten hooren. Een man, die zoo weet te tooveren met de tonen der muziekdie zoo ten gerieve van het algemeen weet te woekeren met de ta lenten, hem geschonken, hebben wij nog zelden aangetroffen. Ook in de andere zalen, waar uitvoe ringen werden gegeven, gaf de heer Grefe die fan tasie ten beste. Ook «de Neven" liepen goed en vlug van stapel. Nog ééne bijzonderheid moeten wij vermelden. Het onlangs aan de kamer ge schonken vaandel stond vóór op het tooneel, en daardoor hadden wij gelegenheid dit te zien. Het is eenvoudig, maar keurig bewerkt. De naam der kamer prijkt in wit koord op een blauw veld en is omgeven door een eikenkrans van wit satijn, terwijl het geheel is afgezet met franje en pas- sementwerk. Eere der dames, die rethorika op die wijze eene hulde brachten! Na Tollens traden eenige oud-leden van Von del op en vertolkten een fragment uit de »Mon- tigwy". Dit stuk, dat wij 'vroeger in zijn geheel van de kamer zagen, voldeed uitmuntend, en de «meesters", van voorheen, schenen hunne kunst nog niet vergeten te hebben. Wij kunnen niet in details treden, anders zouden wij op verschei den schoone momenten kunnen wijzen, die de uit voering kenmerkten. Dank alleen aan hen, die hunnen tijd en hunne krachten besteedden om ook op deze wijze aan de bevordering eener goede feestviering mede te werken. In 't Slot Ostende zetelde, «Aurora" welke ka mer op de, reeds hij vroegere gelegenheden ver melde uitstekende wijze, de Vrek van Molière uit voerde. In het lokaal van den heer Hartman op de Markt gaf de rederijkerskamer «Ons Genoegen" eene voorstelling ten beste, die ook uitmuntend geslaagd is. Was v Lief'de zoekt Listeen oude bekende, het «Oranjefeest te Bondorp" was een nieuweling. De rollen waren goed verdeeld en werden op voorbeeldige wijze vervuld. Eene eigen aardigheid kenmerkte de uitvoering door «Ons ge noegen." Aan het slot der opgevoerde stukken stelde een der kamerleden voor te eindigen met het volkslied. Twee coupletten van het «Wien Neerlands bloed" werden aangeheven, en de aan wezigen, voorgegaan door den Burgemeester en den Secretaris der gemeente, die een gedeelte der voorstelling hadden bijgewoond, verhieven zich van hunne zitplaatsen en juichten van ganscher harte mede. De drie zalen waren alle eivolen vermakelijk was het te zien, hoe de menigte zich van 't eene naar 't andere lokaal spoedde om ergens een plaats te vinden. De rechte stemming om bedaard te luisteren en de voordracht te volgen ontbrak echter; er was in 't algemeen eene neiging om ge zellig hijeen te zijn, en toen dan ook de uitvoe ring der tooneelstukken was afgeloopen, waren de zalen al heel spoedig in plaats van met hoor ders, met dansende paren gevuld en ook thans weder was men tot laat in den nacht bijeen. Maar de eigenlijke feestavond scheen Donderdag avond te zijn. Nadat .bekend was gemaakt, dat dien avond de illuminatie zou plaats hebben, zag men reeds ongeveer te half acht uren dikke drom men van mensehen zich door de straten bewegen en toen zachtkens aan de eene illuminatie na de andere was ontstoken en de muziek door de straten trok, heerschte er eene onbeschrijfbaar aangename stemming onder de menigte. Het is ons niet mogelijk de tallooze illumina- tiën aan de verschillende particuliere woningen te beschrijven. In bijna iedere straat schitterde het van licht, terwijl sommige particuliere illumina- tiën in letters, cijfers of zinnebeeld de beteekenis van het feest deden uitkomen. De hoofdpunten der illuminatie waren voor zeker op de Groote Markt en Kade. De ster in 't midden boven het wapen van het Raadhuis deed schitterend effect. Niet minder de lijnen, waarvan de bovenste schuins tot elkander lie pen en waartusschen de beteekenisvolle karakters W. III, 1849-1874, op uitstekende wijze waren aangebracht. De ver lichting van het gansche middelstuk was een waar succês en vormde met de illuminatie van den kop een schoon geheel. De ballons aan de palen rond de Markt waar van de middelste de jaartallen 1849 en 1874 te zien gaven, leverden een vroolijk gezicht op. Van daar op den Opril komende, werd men aange naam verrast, door het eenvoudig, maar innig net koepeldak van ballonsmet illuminatie aan de zijden, van de aldaar geplaatste tent der Kade bewoners. Maar zeker spande de Kade de kroon, door de prachtige illuminatie aan hare eerepoorten en aan de brug. Naast de brug stonden hooge geïllumineerde pyramiden, waaraan honderden lampions; vóór de brug op de waterlijn was eene uitmuntend ge slaagde halve zon aangebracht, die door hare weer kaatsing in het water één lichtbol vormde. Blijk baar was ook hier de indruk der illuminatie zeer gunstigterwijl de lichtlijnen in de met groen versierde poorten een allerliefst gezicht opleverden. In de Kade was voorts een vaartuig geïllumineerd en in gereedheid gebracht voor eenige muzikale uitvoeringen door onze Harmonie, die er zich van 9 tot 10 uren hooren deedna er vooraf door de leden der Kade-commissie heengeleid te zijn. Tjjdens die uitvoeringen, die op deze plaats een bijzonder schoon effect maakten, werd op verschil lende gedeelten der Kade hengaalsch vuur ontstoken, en door twee leden van het dagelijksch bestuur, benevens door leden der centrale commissie een bezoek aan boord gebracht en wederkeerige dank betuigingen voor de onderling welwillende mede werking tot het welslagen van dit schoone feest tusschen gemeente-bestuur en commissiën gewisseld. Jammer, dat door het werpen van een voetzoeker, die in 't groen hangen bleef, een der geïllumineerde poorten in biand geraakte, waardoor gevaar voor de belendende gebouwen ontstond. Althans stond gedu rende eenige oogenblikken het bovenstuk der poort in vlam, en spatten de vonken naar alle zijden uit. Gelukkig was er veel hulp op de been, zoodat in weinige minuten de poort gebluscht was, ofschoon door deze geschiedenis aan de Kade-commissie zeker nog al schade is berokkend. Ook thans waren weder de Langevos- en Pape gaaistraat geheel geïllumineerd door het aanhan gen van lampions tusschen de over de gansche straat geplaatste palen, die eene doorloopende lijn van licht vormden. Vreesde men, dat deze straten, die ook reeds den vorigen dag, wel eenigszins ten nadeele der harmonie van het geheel, geïllumineerd hadden, thans bij de algemeene illuminatie minder zouden kunnen mededoen, die vrees werd niet be waarheid, want de illuminatie was ook nu prachtig en volkomen. Ook hier, aan den hoek van de Pape gaaistraat, geraakten de draperiën nog even in brand. Ook op den buitensingel waren de poorten en de rij palen keurig geïllumineerd, zoomede op den Molendijk, terwijl het ongedacht schoone weder het succès der illuminatie volkomen deed zijn. Gedurende de illuminatie bracht het dagelijksch bestuur der gemeente al de straten een bezoek terwijl het overal de verschillende Voorzitters, waar de leden der commissiën bijeen waren, dank kwam betuigen voor de keurige en nette wijze, waarop zij de versieringen der buurten hadden weten in 't leven te roepenen waardoor mede het bewijs werd geleverd, dat ook Goes deel nam in den zegen het Koninklijk huis, Nederland en Oranje te beurt gevallen.

Goessche Courant | 1874 | | pagina 1