op-Zoom, een detachement van het 6a reg. inf. van gelijke sterkte uit Breda en een detachement van het 4e reg. inf. uit Haarlem vau 50 man. Die troepen zullen er tot na afloop der feesten blijven. In de Maasbode leest men: De heer W. Everts, directeur van het seminarie en der katholieke hoogere burgerschool te Rolduc, had voor korten tijd het geluk een historische ontdekking te doen, die, vooral met het oog op het aanstaand koningsfeest, hoogst belangrijk mag heeten. Wist men reeds vroeger, dat het huis Oranje-Nassau tot de oudste vorstengeslach ten van Europa behoorde, het is thans door de genealogische studiën van d n heer E. als zeker bewezen, dat de stamlijst onzer koningen recht streeks opklimt tot Keizer Karei den Groote dat Z. M. Willem III een kleinzoon is van het 36e geslacht van dien machtigen monarch, in wiens heerlijke, echt vorstelijke reuzengestalte het ideaal van den chr.sten-Koning zijn ver wezenlijking zoozeer nabij kwam. Dezelfde stamlijst vestigt verder de aandacht op de weinig bekende omstandigheid, dat de overblijfselen van niet minder dan vijf der on- middelijke stamouders van Z. M. onzen geeër- biedigden koning, allen hertogen en hertogin nen van Limburg, nog heden rusten in de schoone en aloude abdij-kerk van Rolduc. Naar wij vernemen, zal de neer Everts dezer dagen Z. M. een prachtalbum doen toekomen, dat de namen en wapenschilden bevat van al de geslachten, die onzen beminden vorst op zoo roemrijke wijze met zijn grooten stamvader verbinden. Dit album, rijk versierd met keu rige miuiatuur-teekeningen, die acht folio per kamentbladen beslaan, is het werk van den heer G. Slits, professor te Rolduc, die zich reeds vroeger door soortgelijke kunstwerken als teekenaar een zeer goeden naam verwierf." Door den Consul-Generaal der Nederlan den te Antwerpen is het initiatief genomen om ook van wege de daar gevestigde Nederlanders een adres van hulde aan Z. M. den Koning aan te bieden, ter gelegenheid van het 25jarig Kroningsfeest. Dat adres, fraai geïllustreerd, is reeds van van vele handteekeningen voorzien. Te Deventer is een kolossale koek ge bakken, waarmede de heer W. bij den optocht op 12 Kei het Deventer-koekbakkersgilde zal vertegenwoordigen. De koek heeft het gewicht van 60 a 70 halve kilogrammen. Te Ylissingen is aangekomen de vice- admiraal Gregory, kommandant van het op de reede liggende Nederlandsche eskader met zijn adjudant, den luitenant ter zee le kl. Krayen- hoff van de Leur. Als lid der Commissie van de officieren der Nederl. Schutterijen, belast met de aan bieding op 12 Mei, in het Paleis te Amsterdam, van het huldeblijk aan Z. M. den Koning bij het vijf-en-twintigjarig Koningschap, is voor Zeeland aangewezen de commandant der schut- fcery te Middelburg. Het heeft Zijne Majesteit onzen Koniug behaagd aan de Heeren J. S. Spanjaard te Borne en J. Elias te Strijp bij Eindhoven, bij Kabinetschrijven van den 2en dezer maand, vergunning te verleenen ter oprichting van een fonds ten behoeve van het Centraal-lsraëlitisch Weeshuis, gevestigd te Utrecht en dit fonds te mogen noemen: Willem III Fonds." Dit fonds wordt opgericht als blijvende her innering aan het Feest, hetwelk in deze maand in Nederland wordt gevierd, ter gelegenheid Zijner Majesteits 25jarige Regeering. De gelden, welke voor dit fonds worden ont vangen, zullen aan Heeren Regenten van ge noemd Weeshuis worden ter hand gesteld, onder bepaling dat deze gelden ten name van het Gesticht op het grootboek zullen worden inge schreven, terwijl de rente ten behoeve van ge noemd Weeshuis zal moeten worden aangewend. Een album houdende het bedrag en de namen der gevers zal aan Z. M. den Koning worden aangeboden. In alle plaatsen van Nederland zullen ter be vordering van dit fonds subcommissiën worden benoemd. Het is te hopen dat door aanzienlijke bij dragen een fonds zal kunnen worden daarge- steld, hetwelk den naam van onzen geëerbie- digden Koning ten volle waardig is. De Hoofd-Commissie is gevestigd te Strijp bij Eindhoven. Jl. Donderdag is de persoon van Hen drik Dijkvorst, verdacht vau de onlangs te Nieuwedorp gepleegde vergiftiging, alhier in hechtenis genomen en naar de cellulaire ge vangenis overgebracht. Volgens de M. Ct. had Maria Lanse, huisvrouw van Cornells Schipper op Zondag 27 April vaikensvleesch op het vuur gebraden. Zich gedurende ruim een uur van hare woning verwijderd hebbende, vernam zij bij haar terugkomst van een buurvrouw, dat de verdachte in hare afwezigheid in de pan gekeken had. Tevens bleek het haar dat de inhoud der pan een groene kleur had aau- genomen. Hierop had zij de zaak bij de politie aangegeven. Het scheikundig onderzoek van het in be slag genomen vleesch heeft sporen van koper aangetoond, doch is nog niet geheel afgeloopen. Bij den verdachte zijn twee bussen met chromaat- en Parijschgroen in beslag genomen, uit welke een zekere hoeveelheid verbruikt was. De verdachte ontkent aan de pan geweest te zijn en beweert, ten einde zijn door ge tuigen bevestigde tegenwoordigheid in de keu ken van Maria Lanse te verontschuldigen, dat hij meende brand in den schoorsteen te be speuren. Men wil weten dat te New-York een aan wijlen mevr. de wed. Van der Kouwen toebe hoord hebbend effect is aangehouden. Dagbl Naar wij vernemen is Dr. W. J. A. Jonck- bloet, als een bewijs van waardeering zijner letterkundige werken, benoemd tot lid der Bel gische Acedemie van Wetenschappen. (N. R. Ct) Afsluiting der Kasboeken en Restantenlijst bij de Coöperatieve Voorsehotvereeniging en Spaarbank te Goes, voor de maand April 1874 ONTVANGSTEN Reservefondsf 1258,73s Storting aandeel- 7830,43 Terugbetaling op schuldvordering - 12905,18 Intresten daarvoor en ger. intrest - 1202,24 Opgenomen gelden - 21859,28s Onkosten Nihil Gezamenlijk bedrag - 45055,87 UITGAVEN ReservefondsNihil. Terugbetaalde aandeelen 88,09 Verleende voorschotten - 35490,45 Terugbetaalde intresten - Nihil. Terugbetaalde opgenomen gelden - 5772,71 Intresten van opgenomen gelden - 32,04 Onkosten v - 41,81 Gezamenlijk bedrag-41425,10 Kas-saldo 3630,77 KERKELIJKE ZAKEN ONDERWIJS. De heer De Pree, predikant bij de Christelijk ge reformeerde gemeente alhier, is als zoodanig beroepen te 's-Gravenhage. Volgens de Bazuin is aan ds. Koeken den 27 April jl. het vonnis van de rechtbank te Breda beteekend. Hij is reeds bedreigd met den verkoop van zijne roe rende goederen, indien door hem geweigerd wordt de kosten van het incident te betalen en de zaak niet in hooger beroep wordt gebracht. Ds. C. S. Adama Van Schellema, die 29 Sept. 1839 te Borssele zijne kerkelijke loopbaan intrad, en die voortzette sinds 1844 te Colijnsplaat, 1845 te Hoorn en 1849 te. Amsterdam, had gemeend jl. Zondag 10 dezer in de Amstelkerk aldaar zijn 25jarig verblijf te gedenken, doch is door ongesteldheid, bij zijn zoon te Londen teruggehouden, Den 6 en 7 Mei had te Utrecht eene vergadering der Evangelische predikanten en gemeenteleden plaats. De bespreking van het aangeboden wetsontwerp op het hooger onderwijs door dr. J. lideman, oud-hoog leeraar van Amsterdam, gaf aanleiding tot het besluit, dat een adres aan de Tweede Kamer zou gezonden worden, waarin op het aannemen van de voorgestelde artikelen over de faculteit der godsdienst-wetenschap en de geldelijke uitkeering aan het Hervormd kerk genootschap voor het gemis der godgeleerde faculteit wordt aangedrongen. Van ae 24 obligatiën, ten laste de oude schuld der stad Vlissingen, behoorende tot het kapitaal van het bekende legaat van Agatha Porrenaar, zijn bij de uitloting op 4 dezer 4 nommers ad ƒ1000 en 1 ad ƒ400 uitgekomen, om die met een gelijk nominaal bedrag 2f pets. Nationale Werkelijke schuld aflosbaar te stellen,J en wel 2 stuks, samen 1400, in 1880, 1 van ƒ1000 in 1882, 1 dito in 1889 en 1 dito in 1898. De hulponderwijzer M. Mieras Mz. te Echteld is als zoodanig benoemd te Tiel. De hulponderwijzer M. Enuma, gedurende 2f maand tijdelijk gelungeerd hebbende aan de openb. school te Wolfaartsdijk, is, als benoemd te Zwartewaal, derwaarts vertrokken. De Senaat der Leidsche Hoogeschool heeft aan Z. K. H. Prins Alexander, die eerlang na het volbren- fen zijner studiën de Academie verlaten zal, eershalve et Doctoraat ir. de beide rechten opgedragen. De plechtige aanbieding van het Doctors-diploma aan Z. K. H. door eene Commissie uit den Senaat heeft jl. V rij dag plaats gehad. OPENBARE VERGADERING VAN DEN KAADder OEMEEHITE GOES, op WOENSDAG den 29 APRIL 1874, des avonds te half acht uren. Vervolg en Slot. X. Thans is aan de orde gebracht het adres van P. De Jonge Pz. om grond in erfpacht aan den 's-Heer Ilen- drikskinderendijk. Burg. en weth. rapporteeren dienaangaande, dat ij raadsbesluit van 2 Juli 1825 aan zekeren JanusAi i.it in erfpacht werd uitgegeven een oppervlakte van „52 ellen stadsgrond, gelegen in deze gemeente aan den 's-Heer Hendrikskiuderendijk bij den tolpaal over de her berg het Molentje tegen eene jaarlijksclie retributie van drie gulden1'. Deze grond is van den eenen erfpachter op den ande ren overgegaan en behoort thans aan den adressant, doch staat op de kadastrale leggers en plans bekend ter grootte van 30 Meters. De oorzaak daarvan is niet kunnen worden opgespoord, doch burg. en weth. vermeeuen, die te moeten zoeken in de bepaling van het besluit tot uit gifte, dat de erfpacht zou voortduren „zoolang de op den grond gebouwde woning aldaar zal aanwezig zijn." Deze woning beslaat juist de oppervlakte van 30 Meters. Bij zijn adres vraagt De Jonge nu nog 58 Meters naast den reeds in erfpacht bezeten grond. Eene inspectie in loco heeft echter doen zien, dat bij inwilliging van het verzoek niet alleen de achter de woning aanwezigen opril on bruikbaar zou worden, maar dat ook een boom zou moeten vervallen. Bovendien zou het achterliggende gedeelte grond benedendijks voor de gemeente geheel verloren gaan. De bouwmeester heeft echtereen ander plan aan gegeven en wel om de oppervlakte, iets smaller, maar tot het midden van de sloot af te staan. Wordt dit plan verwezenlijkt dan vervalt ook wel de bestaande opril, maar de erfpachter zou dan aan de westzijde van den door hem te verkrijgen grond een anderen opril moeten maken. Burg. en weth. doen dien ten gevolge dit vijf' ledig voorstel lo. het verzoek, zoo als het is liggende, niet in te willigen 2°. het raadsbesluit van 2 Juli 1825 in te trekken, zoowel wat den erfpachtstermijn, als de grootte van den grond en de erfpachtsom betreft. 3°. aan P. De Jonge Pz. in erfpacht af te staan eene oppervlakte van 2 aren grond, gelegen aan den 's Heer Hendrikskinderendijk, bekend in Sectie C no. 411, zulks voor den tijd van negentig jaren, ingegaan 1 April 1874. 4°. De retributie te bepalen op vijf cents per centiare, en dus op 10 voor het geheel 'sjaars; 5°. Den erfpachter de verplichting op te leggen, aan de westzijde van den grond een anderen opril te maken en zich daartoe te verstaan met de directie van het waterschap, waarin de grond gelegen is. De finaneieele commissie, op dit voorstel gehoord, adviseert tot aanneming. Echter meent zij niet te mogen verzwijgen, dat zij zich heeft afgevraagd, of, waar de gemeente den grond altijd voor cents per centiare in erfpacht uitgeeft, liet niet onbillijk is, om De Jonge het dubbele in rekening te brengen? De overweging, dat de prijs van 5 ets. per centiare niet te boog berekend is en dat de erfpachter er hoogen prijs op stelt, om behalve de 52 centiaren, die hij reeds tegen denzelfden prijs in erfpacht heeft, de daaraan grenzende 148 centiaren ook te erlangen, leidt de commissie er toe, den raad tot aanneming van het voorstel van burg. en weth. te adviseeren. De heer Busing zegt, dat hij dit advies niet mede onderteekend heeft, omdat hij zich niet vereenigen kou met de voorgestelde erfpachtsom. Hem is geene reden bekend, waarom van de gewconte, om erfpachls- grond tegen 2'/a ets. uittegeveu, thans wordt afgeweken. De Voorzitter zegt, dat de som van 2'/a ets per centiare is aangenomen voor den grond aan en in het gedempte gedeelte der vest, ten einde het bouwen aldaar aantemoedigen, maar dat reeds lang het plan be stond om voor grond elders een hooger bedrag te vorderen. In andere plaatsen is de prijs veel meer, ja het tien- en twintigvoudig van hier. Goes is in dat opzicht exceptioneel miniem. Het dagelijksch bestuur acht het noodig daarvan terug te komen en nu meu, met het onderwerpelijk adres te doen had met Hinken en goeden moesgrond, was er geen reden om deze voor minderen prijs uittegeven, dan hetgeen de verkrijger voor den in erfpacht bezeten grond reeds betaalt. De heer Busing verklaart vóór den afstand te zijn, maar den prijs bepaald te willen zien, in plaats van ƒ10, op ƒ6,70. Er is behoefte aan burgerwoningen en de aanvrager zal eene zoodanige woning bouwen. Daarom moet hij niet bemoeielijkt worden in den prijs. De Voorzitter zegt, dat van dit voornemen niets uit het adres blijkt. Na eene korte discussie tusschen den Voorzitter en den heer Busing over de vraag, of zulk een voornemen in het adres om grond in erfpacht moet vermeld zijn, ver zoekt de laatste, dat ieder punt van het voorstel afzon derlijk wordt in omvraag gebracht. Hieraan wordt voldaan en alle punten worden achter eenvolgens aangenomen; het eerste punt met 6 tegen 2 stemmen (de heeren jhr. De Marees Van Swindereu en dr. Van Renterghem), het tweede punt met 6 tegen 2 stemmen (de heeren mr. Del Baere en dr. Van Renterg hem) het derde punt met 7 tegen l stem (de heer mr. Del Baere)het vierde punt met 7 tegen 1 stem (de heer Busing); het vijfde punt met algemeene stemmen. XI. De V oorzitter zegt, dat na het opmaken der agenda nog zes rapporten van de finaneieele commissie zijn ingekomen, betrekkelijk zaken, die thans voor be handeling gereed zijn; welke zaken hij opnoemt en voor stelt nog heden avond af te doen. Hiertoe wordt zonder hoofdelijke stemming besloten. XII Het verzoek van het bestuur van het Gasthuis om machtiging tot afschrijving eener som van 207 99 van den post voor consumptie-artikelen en overschrijving

Goessche Courant | 1874 | | pagina 2