1874. N°. 56.Dinsdag 12 Mei. 61 jaargang. Rij ks-telegraaf. F, KLEEUTO ZOO,II. SLUITING DER SECRETARIE OP *2 MEI. des voormiddags te elf uren Vertrek der brievenmail naar Oost-Indië: BINNENLANDSCHEBERICHTEN. GOESCHE COERMT. De uitgave dezer Courant geschiedt Maandag, Woensdag en Vrijdag avond, uitgezonderd op feestdagen. Prijs per kwartaal zoo binnen als buiten Goes f 1,75. Afzonderlijke Dommere 5 c. met bijblad 10 c. Gewone advertentiën worden a 10 e. de regel geplaatst. Geboorte-, huwelijks- en doodberichten en de daarop ba trekking hebbende dankbetuigingen van 1—8 regels è/1,— Dienst-aanbiedingen, niet meer dan 4 regels bedragend* en contant betaald 20 c. Ons volgend nummer, dat op Oranje-papier zal gedrukt worden, zal, met het oog op de feesten, waarvan wij ook zooveel mogelijk ons personeel willen doen profiteeren, Donderdag middag na kerktijd, in plaats vanWoensdag-avond, uitkomen. Daarin zullen zooveel mogelijk de ver slagen der feestvieringen hier en in den omtrek worden opgenomen. Eenige exemplaren daarvan zullen afzonderlijk verkrijgbaar zijn tegen den prijs van 10 cents. Wij noodigen onze corres pondenten uit, te zorgen, dat hun verslagen uiter lijk Woensdag avond in ons bezit zijn. Advertentiën voor dat nummer worden aan genomen tot en met Woensdaa' avond 7 uren. Op Dinsdag, 12 Mei, is het kantoor alhier alleen geopend van 8 tot 9 voor- en van 1 tot 3 en 7 tot 9 uren namiddags. De Directeur, OVERTYELD, De BURGEMEESTER der GEMEENTE GOES brengt ter algemeene kennis, dat de Secretarie der gemeente op Dinsdag den 12 Mei aanstaande, ten gevolge van de op dien dag plaats hebbende feesten zal gesloten worden. Goes, den 9 Mei 1874. De Burgemeester voornoemd, M. P. BLAAUBEEN. POSTERIJEN. Via TRIEST, 12 Mei 1874, per trein van 9,52 des morgens. Via BKIND1SI, 14 Mei 1874, per trein van 5,58 des avonds. De langverbeide feestdag is haast daar. Waar heen wij onze oogen richten, overal zien wij de toebereidselen tot een opgewekt en vroolijk feestvieren. Moge ook de koude daar buiten ons soms doen huiveren en regenvlagen het ge- wenschte genot dreigen te storen, de geestdrift klimt en het hart blijft warm voor ons feest. Zoo toch mogen wij spreken, waar het ge- heele volk door éene gedachte bezield wordt en oud en jong, rijk en arm, zich beijveren om van hunne deelneming te doen blijken. Het is een feest voor het groote huisgezin, dat zich om het hoofd schaart, nu een zeldzaam voorrecht daaraan ten deel valt, een voorrecht dat alle huisgenooten met dank en blijdschap vervult. Vijf-en-twintig jaren zijn verloopen sedert Willem III de teugels van het bestuur in han den nam en hoeveel heeft Nederland in dat tijdsverloop ondervonden en ontvangen dat tot blij genieten stemt! Onder gelukkige voorteekenen aanvaardde hij de regeering. Het jaar 1848, voor immer ge denkwaardig in de geschiedenis van ons land, was de morgen geweest van een gelukkigen dag. Op den grond, gehgd onder het bestuur van den ridderlijken Willem II, bouwde de derde Willem voort en de bevestiging, de uit breiding onzer grondwettelijke instellingen was de schoone taak, die hem te vervullen werd gegeven. Getrouw aan zjjn woord, bij zjjne troonsbeklimming gegeven, heeft hij die grondwet gehandhaafd en onder zijn bestuur kwam zooveel tot stand, dat Nederland verheft en zijne voortdurende ontwikkeling waarborgt. De geschiedenis van andere landen is daar om ons te doen beseffen, wat geluk het is, als de regeering van den constitutioneelen vorst be stendigd wordt. En een volk, dat zich zoo lang in het bezit van zijnen koning verheugt, dat daarbij zooveel goeds te herdenken heeft waardoor die lange regeering zich kenmerkte, heeft wel zeker reden om feest te vieren en blijmoedig de toekomst tegen te treden. Nog altijd is het jammer, dat de feest viering op denzelfden dag het samenkomen belet, maar alles zegt het ons het zal aan de geestdrift niet schaden. Reeds ver- toonen zich hier en daar de vroolijke groepen, die het feest als het wave inleiden en ons den voorsmaak geven van wat morgen zal zijn. Moge het in allen deele eene waardige feest viering zijn, waarbij ons volk zijn ouden roem handhaaftdat het zijne overhedenzijnen vorst eert, door gehechtheid aan orde en wet. Reeds getuigde de blijde intocht van het muziekgezelschap uit het naburig België van de deelneming, die ons feest ook bij onze Vlaamsche broeders ondervindt. Wij stellen er prijs op dat zij onze feestviering luister komen bijzetten. Ook in Zuid-Nederland was Oranje in menig tijdperk geëerd en geliefd. Ook daar vindt onze juichtoon weerklank en het verhoogt niet weinig ons genot, dat wij juist heden hen in ons midden zien, die niet minder gaarne dan wij, den broederband nau wer toe halen en wederkeerig hunne wenschen voor Vaderland en Vorst uiten. Het zal ons eene aangenaame taak zijn een getrouw verslag van onze feestviering te geven en nauwkeurig te vermelden, wat door de feest commissie en door zoo velen onzer medeburgers is gedaan om daaraan allen luister bij te zetten. Voor ditmaal zij het opwekkend woord genoeg datvóór allesde beteekenis van het feest doet gevoelen. Nederland en Oranje waren sedert eeuwen aan elkander verbonden en daarom deelt Nederland in den zegen, waarin Oranje zich verheugt. Met de beste wenschen voor den voorspoed van 's Konings regeeringvoor de duurzaamheid van het verbond tussehen vorst en volk; met den wensch vooral dat het ons dierbaar vaderland moge wel gaan onder het voort durend bestuur van Oranje, gaan wij een schoo- nen dag te gemoet, waarop een vroolijk en koesterend zonlicht de profetie van 's vorsten- geluk en van 's volks verwachting moge wezen! GOES, den 11 Mei 1874. Per telegraaf! De Koningde Koningin en verdere leden van het Koninklijke gezin zijn heden te hall éen uren met een tal rijk gevolg langs den Hollandschen spoorweg naar Amsterdam vertrokken. Gisteren is de Belgische gezant, Markies D Asche, bij den Ko ning toegelaten en heeft Z. M. namens Koning Leopold geluk gewenscht. De gezant is benoemd tot ridder-grootkruis der orde van den Neder- landschen leeuw. Z. M. heeft, met ingang van 16 Mei, be noemd tot Minister van Marine, den heer W. F. Van Erp Taalman Kip, oud-zeeoffieier, gepen sioneerd inspecteur over de bebakening, de kust- verlichting en het loodswezen in Nederlandsch- Indië en den heer I. D. Fransen Van de Putte, Minister van Koloniën, eervol ontheven van het hem tjjdeljjk opgedragen beheer van het De partement van Marine, met dankbetuiging voor de in deze betrekking bewezen diensten. Wij kunnen mededeelen, dat het feest programma in deze gemeente eene zeer ver blijdende aanvulling heeft erlangd. Het zal namelijk des morgens te 8 uren aanvangen met eene bedeeling van brood en spek door ver schillende armbesturen alhier aan hunne zomer- bedeelden, een plan, dat zeker met ingenomen heid zal begroet worden. Op dezen heugelijken dag toch behoort nergens ellende te zijn. Het geluk, dat den hoogsten persoon des lands te beurt valt, moet kunnen gedeeld worden door al zijne onderdanen, tot den geringsten toe. Wij vertrouwen dan ook, dat door dezen maat regel vreugde in ieder hart en in iedere woning heersehen zal. Naar wij met zekerheid vernemen, zal onze gunstig bekende Goesche soliste, mej. I. S. Ficcardt, op verzoek der feestcommissie, de beleefdheid hebben, op 't feest van morgen aan de muzikale uitvoering mede te werken. Men schrijft ons uit Kruiningen, dat het kroningsfeest aldaar, wegens omstandigheden van overwegenden aard, gedeeltelijk is moeten worden uitgesteld. Op den 12 dezer zullen de festiviteiten alleen in den voormiddag plaats hebben, waardoor de ingezetenen in de gelegen heid zijn zich in den namiddag naar Go9S of elders te begevende uitvoering van het voor naamste op het programma voorkomende, is nn bepaald op Maandag van Pinksteren den 25 Mei. Bij eenige ingezetenen te Hansweert zal op aanstaanden Dinsdag geïllumineerd en door de gebeele burgerij gevlagd worden, terwijl het feest mede eerst op tweeden Pinksterdag zal gevierd worden. Te 's-Hage is eergisteren aangekomen de ridder D'Antas, buitengewoon gezant en gevolmachtigd Minister van Portugal bij de Hoven van Nederland en België, ten einde te Amsterdam de plechtigheid van het Kronings feest bij te wonen. Ook is aldaar aangekomen eene deputatie van Luxembnrgsche afgevaardigden, ten einde Z. M. onzen Koning hunne gelukwenschen overtebrengen. Naar het Dagblad verneemt zullen de voorname Israëlitische ingezetenen van Amster dam aan Z. M. den Koning op het Regeerings- jubilé een fraai rijtuig met zes paarden van zuiver Arabisch ras ten geschenke aanbieden en zal door de vrouwelijke noblesse der residentie aan H. M. de Koningin, een met bloemen geborduurd wit satijnen ameublement worden cadeau gegeven. De diamantwerkers te Amsterdam zullen den Koning een eigenaardig geschenk aanbie- den. In een blauwfluweelen album, dat de namen der gevers bevat, zijn penteekeningen verzameld, door den heer Sequeira vervaardigd, welke alle werkzaamheden, aan bet diamant vak verbonden, aanschouwelijk teruggeven. Op het fluweel prijken een ruwe, een gekloofde, een gesneden en een geslepen diamant. Talrijke berichten worden aan het IP. v. I. uit de Israël, gemeenten in den lande toege zonden van de indrukwekkende wijze, waarop men daar bet 25jarig jubilé van Z. M. den Koning in d9 synagogen denkt te vieren. Af zonderlijke gebeden zijn door de geesteljjken voor die plechtigheid vervaardigd. Naar het Dagbl. verneemt, zal voor de aanstaande feesten het garnizoen te Amsterdam worden versterkt: met een detachement van 150 man van het 3e reg. infanterie uit Bergen*

Goessche Courant | 1874 | | pagina 1