GEMENGDE BERICHTEN. ~BU^"erlukFst^^"GOES7~ reizigers een souper worden 39Bgobotlen, waar aan ook Z. K, H. onze kroonprins en eenige autoriteiten zullen deelnemen. De prins van Oranje zal vermoedelijk aan boord van Z. M. stoomschip de Valk over nachten en den volgenden dag naar Amsterdam terugkeeren. De Koning en de Koningin hebben de uituoodiging van burgemeester en wethouders der residentie tot bijwoning van een feestmaal, hun op den 19 Mei a. s. bij gelegenheid van het kroningsfeest aan te bieden, aangenomen. De H: N. bode meldt dat bet kinder geschenk den 13n Mei, 's voormiddags te elf uur, in 't Paleis te Amsterdam, den Koning zal worden aangeboden, door tien jongens en evenveel meisjes, allen uit Amsterdam. Een der jongens zal Z. M. toespreken, een der meisjes net geschenk overhandigen. Het cen- traal-comité voor 't geschenk en de beeldhouwer Stracké zullen daarbij tegenwoordig zijn. Z. M. heeft deze wijze van aanbieding goedgekeurd en tevens verklaard, diep getroffen te zijn door de hartelijke gevoelens der Nederlandsche kinderen. Omtrent de op 12 Mei jarige kinderen verneemt de H. N. het volgende: Den 25 April werd het verzoek tot Z. M. gericht, om op den heugelijken feestdag hem door vier of vijf dezer kleinen een naamlijst te mogen aanbieden van de 733 kinderen, die zich aangemeld hebben, vergezeld van al hun brieven, di'e van warme liefde voor den Vorst getuigen, en van eenige portretten. Z. M. heeft op dit verzoek nog niet beschikt en men ver wacht dat de Koning op andere wijze de hulde der jarige kinderen zal ontvangen, wijl hij op den feestdag zelf geen gelegenheid schijnt te zullen hebben om ook deze miniatuur-deputatie te Amsterdam te wachten. In dat geval zal het dossier den Koning waarschijnlijk worden toegezonden of later overhandigd. De commissie, belast met de aanbieding aan den Koning van een zilveren beker, met begeleidend prachtig album, namens 150 hand boogschutterijen in Noordbrabant, bij gelegen heid van het 25jarig Kroningsfeest, heeft be richt ontvangen, dat dit geschenk op 20 Mei door Z. M. zal worden ontvangen. Naar het Vad. verneemt is het koninklijk echtpaar ook door de dames uit de aristocratie van de residentie eene verassing bereid. Uit discretie onthoudt het zich voorloopig van het mededeelen van bijzonderheden. Aan het Handelsblad wordt uit Viissin- gen gemeld, dat waarschijnlijk niet alleen de Prins van Oranje, maar ook Prins Hendrik, den Keizer aller Russen den 12n Mei van Amsterdam naar Vlissingen zal vergezellen. Z. M. de Koning heeft aan den heer C. L. Van Kesteren, te Amsterdam, vervaardiger der fraaie staalgravure, getiteld: »Jubilaeum 12 Mei 1874", doen betuigen, dat HD. die gravure met hooge ingenomenheid heeft gezien. Z. M. de Koning heeft de leden van de Tweede Kamer-der Staten-Generaal doen weten, dat Z. M. hen zal ontvangen, ter aanbieding van het adres van hulde der Kamer, op 12 Mei a. s., des voormiddags, in de Nieuwe kerk te Am sterdam. DeMi.nister van Financiën heeft de gemeente Vlissingen aangewezen als standplaats van den scheepsmeter voor de binnenschepen en vaar tuigen, aan het recht van patent onderworpen voor het district Middelburg. -De wet tot regeling en voltooiing van het vestingstelsel is, onder dagteekening van den 18n April, door Z M. den Koning be krachtigd en in het Stbl. no. 64 opgenomen. Te Bergen op Zoom is in den nacht van 5 Mei jl. een huis afgebrand, alleen bewoond door een weduwe. Na lang zoeken w^rd bet verkoolde ljj-k der vrouw onder het puin ge vonden. Curatoren van het Stolpiaansch Legaat aan de Universiteit te Leiden hebben besloten de navolgende prijsvraag uit te schrijven Men verlangt: »Eene verhandeling over Blaise Pascal als zedenleeraar.'' De prijs voor het goedgekeurde antwoord is de gouden medaille ter innerlijke waarde van 250 en ƒ100 in geld; of wel, naar verkie zing, de geheele som in geld. De verhandelingen moeten, in de Latijnsche of Nederlandsche taal geschreven, met eene spreuk geteekend en met bijvoeging van een biljet, dat dezelfde spreuk tot opschrift heeft eu waarin des schrijvers naam en adres is op gegeven, vrachtvrij gezonden worden, vóór 1 December 1875, aan den hoogleeraar A. Kuenen, voorzitteud curator van het Legaat. Staatscour In het Utr. I). leest men Ons wordt het volgende medegedeeld: »Naar wij van goeder hand vernemen, zouden te Am sterdam, tegen de aanstaande Mei-feesten, acht kamers in het Amstel-Hötel qan prins Von Bismarck verhuurd zijn." Bet blad voegt er bij, er niet voor te willen instaan, of 't kortswijl dan wel ernst is. Als een bijzonderheid kunnen wij mel den, dat in een optocht bij gelegenheid van het kroningsfeest te Nieuwediep zullen verte genwoordigd zijn de hoofden der twaalf stam men Israels, in historische kleederdra'cht naar de Bijbelsche overlevering, gaande onder'een soort van troonhemel. Niettegenstaande de protesten van som mige bladen zal 't Utreehtsohe stadsbestuur weer in de feestweek de vlag op den Dom toren doen plaatsen door den ouden man, die dit gevaarlijk werk al 40 jaar op 's konings verjaardag heeft verricht. Te Deventer kocbl verleden jaar iemand twee schilderijen voor 25. Dezer dagen werd er hem door een vreemd koopman ƒ2000 voor geboden. Paar het schilderstukken van Rubens schjjnen te zijn, eiseht bij er 10,000 voor. Vóór eenige dagen had in de gemeente Grootebroek een zeer ongewoon feit plaats. Nadat het gebeente van den voormaligen ge neesheer, den heer N., ongeveer negen-en- twintig jaren op de algemeene begraafplaats had gerust, werd het onder opzicht van zijnen zoon dr. N., van Westwoud, opgegraven en dien dag met het gewoon kerkelijk ceremonieel in gewijde aarde overgebracht'. Nv. d. D.) Als nabedrijf in de zaak tegen den dienst knecht van De öitsbach bij Heerlen (Limburg), die een menigte stuks vee van zijn meester heeft doodgemarteld, verneemt men, dat tegen een persoon uit eene naburige gemeente eene gerechtelijke instructie is ingesteld. Deze per soon zou iu dien tijd door den pachter geroepen en betaald zijn, pin zijne macht te gebruiken, ten einde de ziekte onder het vee te doen ophouden. Daartoe heeft hij de meiden en de stallen, onder het uitspreken van eenige formulen, ge zegend. - NR. Ct.) De Indép. Beige bevat een /document" waarvan de oorsprong niet gemeld, doch voor welks volkomen echtheid door dat blad ingestaan wordt. De hoofdstrekking van dit stuk is om te bewijzen, dat niet Frankrijk in 1870. den oorlog heeft gewild, maar dat Keizer Napoleon hoewel persoonlijk tot vredes-ideën overhellende, tot de oorlogsverklaring zou zijn gebracht »door den overheerscbeuden invloed van Keizerin Eu génie." Jl. Dinsdagavond werd met den sneltrein van Brussel door de directie der Nationale Bel gische Bank, een som van 50,000 fr„ verzon den aan haar agentschap te Ath. Deze som was in een ijzeren kist gesloten, die door den hoofdconducteur in persoon in den dienstwaggon werd geplaatst. Toen hij bij aankomst van den trein te Ath de kist wilde afgeven, ontdekte hij tot zijn niet geringen schrik, dat die was opengebroken en het bankpapier' verdwenen. Alles wat onmiddellijk werd in het werk gesteld om den dader van dezen brutalen diefstal te ontdekken, was te vergeefsch. En wat de naspo ringen der politie ongemeen zal bemoeielijken, zegt een Belgisch blad, is, dat de nommers der bankbiljetten door de directie der bank te Brussel niet waren opgeteekend. De familie S. te Brunssum had bewerk stelligd, dat een harer huisgenooten, een ge huwd man, door een Pruisisch dokter te G. krankzinnig verklaard werd, en had genoemde familie ook een vonnis der rechtbank te Maas tricht erlangd met bevel om den man naar 's-Bosch te laten transporteeren. Dinsdag kwam de veldwachter der maréchaussee te Heerlen, om met den burgemeester in overleg te treden omtrent het vervoer van den krankzinnige, doch de wachtmeester, zoowel als de burgemeester en een raadslid, bevonden den bedoelden persoon even wijs als andere gezonde menschen en achtten het niet gegrond hem weg te brengen, daar hij zich op eene heel bedaarde en nette wijze verdedigde en zijn toestand van gedeel telijke verstrooiing toeschreef aan een zenuw koorts, waarvan hij nu weer genezen was. (R. Ct.) Ook de te Brussel gevestigde Nederlan ders zullen een blijk van belangstelling geven in het aanstaande kroningsfeest. Onder patro naat van den Nederlandschen gezant, organi- s eer en zij tegen den 10 dezer een groot concert. De opbrengst daarvan zal strekken om een weldadigheids-stichting in het leven te roepen, aan welke de naam van Z. M. Koning Wil lem III zal worden geschonken. De werkzaamheden, teir vorige jare in Italiëbegonnen voor deEuropeeschegraadmeting, zijn den 5n dezer hervat iu de provincie Udina, door een internationale commissie van Italiaan- sche en Oosten rij ksche officieren en ingenieurs. Volgens een bericht van den Neder landschen consul te Port Louis, van 4 April, is een hevige orkaan, die op Mauritius gewoed heeft, oorzaak, dat de oogst van net suikerriet aldaar, welke op 130,000 tonneu geraamd was, 30 a 40 pCt. minder zal opleveren." BENÜEMlNGEN en BESLUITEN. De commies 3e 1st.bij de Posterijen, J. II. Helling, is bij beschikiiing ran den Minister van Financien geplaatst aan 't Postkantoor te Haarlem. Z. M. heeft aan J F. W. Conrad, op zijn verz eerv. ontslag veileend als lid van de commissie van ad- ministr. over het burg. en mitit. huis van verzekering te Middelburg, onder dankbet. voor de door hem als zoodanig bewezen diensten. HLËR.KËLIJKË"ZAKEN ONDERWIJS. Bij het Provinciaal Kerkbestuur van Zuid Holland is den 6 Mei tot den predikdienst toegelaten de heer A.Renier. De Ware Holl. Ger. gemeente te Graafschap heeft andermaal een beroep uitgebracht op Ds. H. A. Jonkman, van Kruiningen, Op 1 Mei 11. was het aantal vacante predikants plaatsen in de Ned. Herv. Kerk geklommen tot 180, daarentegen het getal proponenten, die r.aar een va cante plaats dingen, gedaald tot drie. In deze maand evenwel worden de proponen ts-exa mens wederom ge houden. (R. Ct.) De voorjaars-examens voor het lager onderwijs in Zuid-Holland zijn thans at'geloopen. Aangevraagd wer den 449 akten, geëxamineerd 436 candidaten, waarvan aan 250 akten werden uitgereikt. Afgewezen werden 186 candidaten. In de Rijnprovincie is dezer dagen een ernstige circulaire gericht aan de Hoofden der gemeenten en aan andere autoriteiten wegens de misbruiken, die aldaar worden gepleegd door kinderen vóór den wet- telijken termijn te doen deelnemen aan fabriekarbeid. Die circulaire bevat een scherpe waarschuwing aan de betrokken autoriteiten om voortaan wel toe te zien, dat geen dispensation van dien aard worden verleend. Ook op de gebrekkige inrichting van het schoolon derwijs is in die circulaire gewezen, daar er op vele plaatsen kweekelingen als hulponderwijzers ge bruikt worden. Tout comme chez nous! (Nieuwe Bijdragen.) Te Deynze (OostVlaanderen) had een brander in zijne werkplaats een groot beeld der Heilige Maagd geplaatst. Een beambte deraccijnsen kreeg achterdocht, verschoof het beeld en bemerkte den ingang van een geheime branderij, waar reeds lang gewerkt werd zonder de belasting te betalen. Het schijnt, dat de labrikant, die 80,0U0 francs boete zou hebben moeten betalen, met 3G0 francs er af zal komen. Een werkman in een branderij te Schiedam, is in een vat met heet water gevallen en heeft daarbij zulke ernstige brandwonden bekomen, dat hij aan de gevolgen is overleden. Te Wasserburg, in Beieren, zijn het Raadhuis, de kerk en twintig huizen een prooi der vlammen geworden en het gebouw der rechtbank met vele par ticuliere gebouwen bij dit onheil zwaar beschadigd. Te Dordrecht is een heer, die op straat een over val had gekregen, overreden, doch heeft slechts lichte kneuzingen bekomen. Te Rotterdam hebben de scheepssjouwerlieden 2 daags geëischt en, toen daaraan niet toegegeven werd, den arbeid gestaakt. Als eene bijzonderheid wordt gemeld dat te Haren reeds den 27sten April d. klaver is gewonnen, die toen al 12 oude duimen lang was. Van de voorgenomen feestelijkheden te Grafhorst ter nagedachtenis van den brand, die voor 25 jaar het plaatsje in de asch legdp, zal niets komen.' 284e STAATS-LOT-ERIJ5e kl. Prijzen van 100 en daarboven. Zesde lijst. No. 3315, 13836 en 14583, ieder ƒ1000; no. 10897 en 16036, ieder ƒ400; no. 12463, 17515 en 17653, ieder ƒ200; no. 3400, 4706, 4707 en 4859, ieder ƒ100. Zevende lijst. No. 8090 50,000no 1112 2000 no. 19554 1009; no. 19807 400; no. 5555, 6868, 7898 en 10862, ieder 200; no. 2015, 3197, 5543, 10738 en 19797, ieder 100. van 6 tot en met 8 Mei 1874. Geboren: den 6, Coenradus Wilhelmus, z. v. Josephus Antonie Johannis Freeze en Elisabeth Fraanjeden 8, Adriaan Abrahamz. v. Abraham Pjeter Fokker en Petronella Carolina Van der Vinne. Overleden: den 7, Antoni Schrijver 61 j.

Goessche Courant | 1874 | | pagina 2